جمله به بک پکرهای ماجراجو می پردازد چگونه با کوله پشتی سفر کنیم؟   گردشگران بسیاری هستند که تمایل دارند با یک کوله پشتی به کشورها و قاره های مختلف سفر کنند. این نوع گردشگری در عین اینکه هزینه به نسبت کمتری را به اشکال دیگر گردشگری دارد، هیجان و شور خاصی نیز در بردارد. […]

جمله به بک پکرهای ماجراجو می پردازد

چگونه با کوله پشتی سفر کنیم؟

 

گردشگران بسیاری هستند که تمایل دارند با یک کوله پشتی به کشورها و قاره های مختلف سفر کنند. این نوع گردشگری در عین اینکه هزینه به نسبت کمتری را به اشکال دیگر گردشگری دارد، هیجان و شور خاصی نیز در بردارد. اما ناگفته نماند به صرف اینکه کسی به این نوع سفر علاقمند است، تضمین مناسبی برای انجام آن نیست. بنابراین با این گفته شاید کمی هم ترسناک به نظر برسد، ولی با یک برنامه ریزی و مدیریت صحیح می تواند جذابیت و در عین حال سادگی خاصی هم داشته باشد که امروزه به مدد وجود تکنولوژی و راهنمایان سفر این موضوع بسیار سهل و آسان شده است.

 

 

نیلوفر منصوری: کوله پشتی گردی یکی از شیوه های رایج سفر در سرتاسر دنیاست، که شاید در کشور ما به آن کم لطفی شده باشد. این شیوه سفر ارزان قیمت و به صرفه است و زمان زیادی را برای سپری کردن در طبیعت و به دور از هیاهوی زندگی شهری در اختیارتان قرار می دهد. كوله‌پشتی‌دارها به مسافرانی گفته می‌شود كه پیاده یا با دوچرخه و حتی با موتورسیكلت سفر می‌كنند و تمام وسایل همراهشان در یك كوله‌پشتی خلاصه می‌شود و سعی می‌كنند كلیه مایحتاجشان را در طول مسیر یا از مقصد تهیه كنند. این نوع سفر ضمن مفرح بودن، خطراتی نیز در پی دارد كه ناآشنایی با این‌گونه خطرات ممكن است برای گردشگر مشكلاتی در پی داشته باشد. پس در این مطلب سعی می‌کنیم مروری داشته باشیم بر اینکه برای انجام یک گردش ارزان‌قیمت باید چه مراحلی را انجام داد.

 

مرحله به مرحله:

اول باید به تصمیمی که برای انجام سفر کوله‌پشتی گرفته‌اید، متعهد باشید و فورا به اندوختن منابع مالی خود اقدام کنید. شما ممکن است هنوز بودجه کافی را نداشته باشید اما دست‌کم باید هزینه بلیت هواپیما را درنظر داشته باشید؛ که البته بنا به مقصد اولیه شما، می‌تواند این هزینه متغیر باشد. پس از این، چنانچه گذرنامه‌تان آماده نیست، برای آماده کردن آن اقدام کنید.

در مرحله دوم شما باید تصمیم بگیرید که چه مقصدی را برای سفر انتخاب کنید. این سخت‌ترین پروسه برنامه‌ریزی است. همچنین مقصدهای خود را انتخاب کنید. این لیست می‌تواند شامل شهرها، کشورها، کوهستان‌ها، حتی چندشنبه بازارها باشد. حالا این لیست باید براساس اولویت‌های شما طبقه‌بندی شود.

گوگل بهترین وسیله برای انتخاب معقول‌ترین مسیرهایی است که برای سفر شما وجود دارد. برای این کار می‌توانید از نقشه‌های گوگل بهره بگیرد و روی آن، نقاط و موقعیت‌های موردنظر را علامت‌گذاری و مسیرها را کشف کنید و اطلاعات لازم از قبیل، مکان، زمان، هزینه، خوراک و پوشاک و … برای دیدن آنها را به دست آورید.

گام بعدی شما این است که باید ببینید از چه وسیله ای می خواهید استفاده کنید و چگونه به این سفر و طول سفر بپردازید؛ قطار معقول‌ترین گزینه برای حمل‌ونقل است؛ این نوع حمل‌ونقل به ویژه در اکثر نقاط اروپا وجود دارد، گرچه اتوبوس‌ها نیز در شهرهای کوچک‌تر استفاده می‌شوند. پس از آن شروع کنید به جست‌وجو کردن مراکز اقامتی در شهرهایی که مقصد شما قرار گرفته‌اند و شما از آنها بازدید خواهید کرد. شما تنها می‌توانید هتل‌ها را رزرو کنید؛ اما اگر بودجه شما اندک است، می‌توانید از مهمانسراها نیز استفاده کنید؛ باور داشته باشید مهمانسراها چیزهای بدی نیستند! البته شما برای اقامت، گزینه دیگری به نام «couchsurfing» نیز دارید.

در مرحله بعد باید مدارک و لوازم مورد نیاز خود را لیست کنید. باید کوله پشتی شما تا جایی که می‌شود سبک بسته‌بندی شود؛ چون شما مجبور خواهید بود اکثر مواقع آن را بردوش خود حمل کنید. همین‌طور از پیش بدانید که وقتی به پول نیاز دارید، چگونه می‌توانید آن را به دست بیاورید. به علاوه راهی برای ارتباط با خانواده خود در شهر مبدا درنظر بگیرید و تعیین کنید که درصورت نیاز از چه طریقی با آنها در تماس باشید. اکنون آماده‌اید که به عنوان یک «بَک‌پَکِر» (Backpacker) سفر خود را آغاز کنید.

 

۱

مسافران قرن‌هاست که در سفرهایشان کمپ می‌زنند و از بسته‌هایی برای حمل وسایلشان استفاده می‌کنند. در سال ۱۹۱۴ کلمه‌ backpack برای اشاره به بسته‌ی مسافرتی در آمریکا به کار رفت. بک‌پکرها گردشگرانی هستند که با یک کوله‌پشتی حاوی ملزومات، سفری را آغاز می‌کنند. مدت این سفر به خود گردشگران، برنامه و توان آن‌ها مربوط می‌شود و گاهی تا چندین ماه ادامه پیدا می‌کند.

 

 

۲

کوله‌پشتی گردی معمولا در گروه‌های دو یا چندنفره انجام می‌شود، ولی بعضی از کوله‌پشتی گردان سفر تنها را ترجیح می‌دهند. بعضی افراد همه لوازمی که برای گذراندن روز و شب لازم است را به همراه خود می‌آورند، درصورتی‌که عده‌ای دیگر برای اقامت و خوردوخوراک از خدمات بین‌راهی استفاده می‌کنند. بک‌پکرها معمولاً افرادی ماجراجو، تحصیل‌کرده و جوان (مابین ۱۸-۳۵ سال) هستند.

 

۳

اولین مورد استفاده از این دوربین‌ها ثبت خاطرات شیرین برای شماست، اما اگر دوربین شما دست و پاگیر یا نحوه استفاده آن نیز نیازمند دانش و تجربه زیادی باشد شما تقریبا موفق به استفاده از آن نخواهید بود. این دوربین‌های كوچك همیشه در دسترس شماست و كار با آنها ساده است، بنابراین می‌توانید خاطرات شیرین خود را ثبت كنید.