تاجیکستان و ایران برای افزایش رفت‌وآمد و توسعه همکاری‌های گردشگری، مذاکره و اعلام آمادگی کردند. طبق اعلام معاون گردشگری به ایسنا، در سال ۱۳۹۶ جمعتی بالغ بر ۴۹۹۳ نفر از تاجیکستان به ایران سفر کردند که در سال ۹۷ این تعداد ۹ درصد کاهش یافت و به عدد ۴۰۸۵ نفر رسید. همچنین در سال ۹۶ […]

تاجیکستان و ایران برای افزایش رفت‌وآمد و توسعه همکاری‌های گردشگری، مذاکره و اعلام آمادگی کردند.
طبق اعلام معاون گردشگری به ایسنا، در سال ۱۳۹۶ جمعتی بالغ بر ۴۹۹۳ نفر از تاجیکستان به ایران سفر کردند که در سال ۹۷ این تعداد ۹ درصد کاهش یافت و به عدد ۴۰۸۵ نفر رسید.
همچنین در سال ۹۶ از ایران ۶۲۶۱ نفر به تاجکستان سفر کرده بودند که در سال ،۹۷ سفر ایرانی‌ها به این کشور ۱۴ درصد افت کرد و آمار مسافران ایرانی در تاجیکستان به ۴۸۵۳ نفر رسید.
کاهش سفر اتباع دو کشور، تاجیکستان را بر آن داشت تا به مذاکره با ایران بنشیند.
ولی تیموری، معاون گردشگری کشور در گفت‌وگویی به ایسنا از علاقه‌مندی تاجیک‌ها برای افزایش رفت‌وآمدهای گردشگری سخن گفت و افزود: مذاکراتی با معاون گردشگری تاجیکستان برای توسعه همکاری‌ها با توجه به اشتراکات فرهنگی دو کشور صورت گرفته است. تاجیکستان بسیار علاقمند است رفت و آمد گردشگران دو کشور بیشتر شود.
معاون گردشگری با وجود آن‌که معتقد است در آینده تبادلات گردشگری دو کشور افزایش خواهد یافت، ناهمخوانی «خط نوشتاری» ایران و تاجیکستان را مشکل عمده‌ای در سرعت به نتیجه رسیدن تعاملات دانست و افزود: درست است که زبان دو کشور فارسی است اما خط نوشتاری آن‌ها با فارسی ما فرق دارد، برای همین اقلام تبلیغاتی موجود در تاجیکستان قابل استفاده نیست و لازم است محصولات تبلیغاتی تازه‌ای با خط نوشتاری تاجیک‌ها داشته باشیم.

دیدنی های عجیب و متفاوت در دنیا

همه جاذبه های گردشگری دنیا همانند برج معروف ایفل و یا کلسئوم نیستند که ناخودآگاه گردشگران را به خود جذب کنند. در دنیا دیدنی های عجیب و متفاوتی وجود دارند که به علت متمایز بودن به جاذبه گردشگری بدل یافته اند. از آنجایی که گردشگری امروزه به عنوان یکی از پردرآمدترین صنایع جهان محسوب می گردد، کشورها با توسعه زیر ساخت های گردشگری تلاش زیادی برای جذب گردشگران از سراسر دنیا می کنند.
در دنیا جاذبه ها و دیدنی های عجیب متعددی وجود دارند که هر گردشگری را شگفت زده می کنند. خیلی از این دیدنی های عجیب حتی هنوز هم ناشناخته مانده اند. برخی از این عجایب عبارتند از: مرکز چمدان های گم شده؛ آلاباما، خرچنگ بزرگ؛ جنوب استرالیا، موزه توالت سولاب دهلی نو؛ هند، کاخ ذرت؛ داکوتای جنوبی، جزیره گربه ها تاشیروجیما؛ ژاپن، کوچه آدامس بادکنکی.