آئین‌نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار اصلاح وابلاغ شد
آئین‌نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار اصلاح وابلاغ شد

  معاون اول رئیس‌جمهور اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار را ابلاغ کرد. به گزارش جمله به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، هیئت وزیران در جلسه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و با هدف کمک به مسکن دار شدن ساکنان مناطق کمتر برخوردار مرزی و ایجاد جذابیت برای […]

 

معاون اول رئیس‌جمهور اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار را ابلاغ کرد.
به گزارش جمله به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، هیئت وزیران در جلسه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و با هدف کمک به مسکن دار شدن ساکنان مناطق کمتر برخوردار مرزی و ایجاد جذابیت برای نوسازی بافت‌های فرسوده و انبوه سازان، با اصلاح ماده (۱۷) آئین نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار موافقت کرد.
بر این اساس، میزان سقف تسهیلات مشارکت مدنی دوره ساخت و ودیعه اسکان موقت در اراضی مشمول طرح‌ها و برنامه‌های موضوع این تصویب‌نامه به ترتیب در کلانشهرها به ازای هر واحد مسکونی تولید شده یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال و ۴۰۰ میلیون ریال و در سایر شهرها ۸۰۰ میلیون ریال و ۳۰۰ میلیون ریال تعیین می‌شود.
سازمان برنامه و بودجه کشور در سقف اعتبارات تأمین شده، باید وجوه اداره شده را به نحوی تأمین نماید که نرخ سود تسهیلات مذکور به میزان ۵۰ درصد نرخ مصوب شورای پول و اعتبار جهت تسهیلات متناظر تقلیل یابد. همچنین به منظور تسهیل شرایط دریافت تسهیلات ساخت در مناطق کمتر برخوردار مرزی، وزارت راه و شهرسازی (شرکت مادر تخصصی بازآفرینی شهری ایران) مجاز است نسبت به پرداخت تسهیلات ساخت به متقاضیان نوسازی در مناطق مذکور با کارمزد حداقل چهار درصد از طریق انعقاد قرارداد عاملیت با بانک‌ها و مؤسسات عامل دارای مجوز از بانک مرکزی جهوری اسلامی ایران اقدام نماید.
سازمان برنامه و بودجه کشور نیز به منظور کمک به تأمین مابه التفاوت نرخ کارمزد تسهیلات موضوع این تبصره با نرخ تسهیلات مقرر در این آئین‌نامه (۵۰ درصد نرخ مصوب شورای پول و اعتبار) منابع ممکن را در لوایح بودجه سنواتی پیشبینی و تضامین لازم را از محل اعتبارات مصوب مربوط صادر خواهد کرد.

معاون معماری و شهرسازی راه و شهرسازی استان خوزستان خبر داد؛
۳۸ شهر استان طی دولت دوازدهم

دارای طرح جامع و تفصیلی شدند
معاون معماری و شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی خوزستان با اشاره به اینکه شهرهای فاقد طرح جامع و یا تقصیلی باعث بروز مشکلات متعددی در ارائه خدمات به شهروندان می‌شد گفت: طی دولت دوازدهم ۳۸ شهر خوزستان دارای طرح جامع و تفصیلی شدند.
نواب طباطبایی اظهارداشت: تعیین تکلیف و تصویب و ابلاغ اکثر طرح‌های جامع و تفصیلی و جامع تفصیلی از جمله رسالت‌های اداره کل راه و شهرسازی استان خوزستان است.
وی به همکاری دستگاه‌های اجرایی مختلف و همچنین شورای عالی شهرسازی و معماری کشور در تهیه و تصویب این طرح‌های توسعه‌ای دربخش عمران شهری اشاره کرد و گفت: در حال حاضر اکثر شهرهای استان خوزستان از این نوع طرح‌ها برخوردار هستند که در نهایت به ساماندهی خدمات شهری منجر می‌گردد.
معاون معماری و شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی خوزستان یادآورشد: هدف از تهیه این طرح‌ها تعیین و جانمایی کاربری‌های شهری، عرض شبکه معابر، رعایت سطوح و سرانه‌ها و مباحث سیما و منظر شهری و همچنین تعیین سطح تراکم، اشغال، ارتفاع و تعیین خط محدوده شهرها است.
این مقام مسئول در اداره کل راه و شهرسازی خوزستان خاطرنشان کرد: طی دولت دوازدهم تهیه ۳۲ طرح جامع، ۳۲ طرح تفصیلی، ۳۰ طرح مشترک جامع و تفصیلی و ۵ طرح ناحیه‌ای با همکاری و مساعدت معاونت امور عمرانی استانداری در دستور کار اداره کل راه و شهرسازی خوزستان قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه برخی از شهرهای استان بیش از یک دهه تهیه طرح‌های آنها به تاخیر افتاده بود گفت: پیش از این نیز حجم قابل توجهی از این طرح به منظور ضابطه مندی شهرها بر اساس طرح‌های توسعه عمران تهیه و ابلاغ شد. طباطبایی یادآورشد: از جمله این طرح‌ها مربوط به کلانشهر اهواز بود که در سال ۱۳۹۸ طرح جامع آن بعد از چندین سال تصویب و ابلاغ گردید.
وی با بیان اینکه طرح تفصیلی محدوده شهرها و طرح جامع محدوده و حریم شهرها را در برمی‌گیرد بیان داشت: برای آخرین بار طرح تفصیلی اهواز در سال ۱۳۶۸ با افق ۲۰ ساله تهیه شد که فرآیند بازنگری آن از خردادماه سال ۱۳۹۸ بعد از ابلاغ طرح جامع این کلانشهر آغاز شد.
طباطبایی وسعت مطالعه طرح تفصیلی اهواز را در گستره ای بالغ بر ۲۰ هزار هکتار عنوان کرد و افزود: برای انجام این طرح، اهواز به ۲ قسمت شرق و غرب تقسیم گردید که منابع مالی آن از محل اعتبارات استانی و ملی تامین شد.
این مقام مسئول در اداره کل راه و شهرسازی خوزستان یادآورشد: همچنین فرآیندهای لازم برای تهیه ۲ طرح ناحیه ای شرق و جنوب شرق خوزستان آغاز شده است.
وی اضافه کرد: طرح جامع مسجدسلیمان نیز بعد از تصویب در شورای برنامه ریزی و کمیسیون ماده پنج برای ابلاغ به شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران ارسال شده است.
معاون معماری و شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی خوزستان بیان‌داشت: این استان دارای رتبه اول کشور در زمینه تصویب طرح‌های تفصیلی و جامع است.
وی همچنین در خصوص ضرورت بازنگری طرح جامع شهرهای بندر امام و ماهشهر اشاره کرد و گفت: هر ۲ این شهرها از جمعیت بالای ۵۰ هزار نفر برخوردار هستند که طرح تفصیلی آنها در سال ۱۳۹۴ ابلاغ شده و افق آن تا سال ۱۴۰۰ است.
طباطبایی یادآورشد: تلاش می شود امسال به منظور بازنگری طرح‌های جامع این شهرها با همکاری سازمان جغرافیایی کشور نقشه پایه این مناطق به منظور آغاز مطالعات تهیه شود.
بر اساس این گزارش، اخیرا نیز طرح تفصیلی شهر مسجدسلیمان بعد از رفع مغایرت ها، از سوی شورای عالی شهرسازی و معماری تصویب و ابلاغ شد.