آغاز عملیات اجرایی و افتتاح چهار طرح عمرانی در صدرا
آغاز عملیات اجرایی و افتتاح چهار طرح عمرانی در صدرا

    سارا ایرانی / صدرا سومین شهر جدید پرجمعیت کشور پس از پرند و اندیشه به شمار می‌رود. مناطق مسکونی شهر جدید صدرا به دو فاز یک و دو تقسیم شده‌است که فاز یک در قسمت شرق و فاز دو در قسمت غرب قرار گرفته‌است. صدرا دارای مراکز دانشگاهی مهمی است؛ پردیس دانشگاه آزاد […]

 

 

سارا ایرانی /

صدرا سومین شهر جدید پرجمعیت کشور پس از پرند و اندیشه به شمار می‌رود. مناطق مسکونی شهر جدید صدرا به دو فاز یک و دو تقسیم شده‌است که فاز یک در قسمت شرق و فاز دو در قسمت غرب قرار گرفته‌است. صدرا دارای مراکز دانشگاهی مهمی است؛ پردیس دانشگاه آزاد اسلامی شیراز و دانشگاه علوم پزشکی شیراز و سایت جدید دانشگاه صنعتی شیراز در این شهر واقع شده‌اند.
این شهر جدید شهری برنامه‌ریزی‌شده و اقماری در ۱۵ کیلومتری شمال غربی شیراز است. مطالعات و طراحی صدرا در سال ۱۳۶۸ آغاز شد. این مطالعات بر پایه موقعیت مکانی شهر شیراز و شهرک‌های اقماری آن و همچنین دورنمای توسعه این مناطق استوار گردید. صدرا در پایان سال ۱۳۹۸ با داشتن ۱۲۲٬۲۲۶ تن جمعیت چهارمین شهر پرجمعیت استان فارس به شمار می‌رود.
حالا مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در سفری یک روزه به شهر جدید صدرا در استان فارس از پروژه های عمرانی این شهر اعم از تقاتطع غیرهمسطح بزرگراه شهید سپهبد قاسم سلیمانی، تصفیخانه مرکزی شرق صدرا، سالن ورزشی بین المللی تخصصی فوتسال صدرا، بزرگراه ابوعلی سینا و پروژه های مسکونی طرح اقدام ملی بازدید کرده است.
در این بازدید فرهنگسرای قرآن و کتابخانه فار ۲ شهر جدید صدرا با مساحت ۹۰۰ متر مربع و هرینه ای بالغ بر ۵۰ میلیارد ریال با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی افتتاح و عملیات اجرایی پروژه های مصلای بزرگ این شهر جدید با مساحت ۱۶ هزار ئ ۲۹۲ متر مربع، کتابخانه مرکزی شهر صدرا و همچنین مجتمع پلیس های تخصصی با مساحت ۳ هزار متر مربع آغاز شد.
حبیب اله طاهرخانی در این سفر با بیان اینکه شرکت عمران شهرهای جدید ضمن اولویت بندی مسایل و مشکلات شهرها پروژه ها را مطابق نظرسنجی انجام شده از میان شهروندان هر شهر در دستور کار قرار می دهد گفت: طیف گسترده ای از مردم شهر جدید صدرا در خصوص دسترسی از این شهر جدید به شیراز دارای مشکلاتی بودند که در حال حاضر محورهای مختلفی در این راستا برنامه ریزی و بخشی از انها در حوزه حمل و نقل شخصی به نتیجه رسیده است. گفتنی است در حوزه حمل و نقل عمومی نیز باید اقداماتی را به انجام برسانیم که انشاله با حمایت استاندار فارس و نمایندگان محترم مجلس چه در قالب قطار حومه ای و چه مترو به زودی آن ها را در دستور کار شرکت قرار خواهیم داد.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: وجه دیگر مطالبه مردم در این نظرسنجی توجه به زیرساخت های اجتماعی و مسکن بود که خوشبختانه امروز در این بازدید مشاهده کردیم بخشی از این زیرساخت ها که زمینه وجود اجتماع است در حال شکل گیری و بهره برداری هستند.
به گفته وی وجه مهم پروژه های مذکور معماری فاخر آن هاست چراکه این مسئله و شکل گیری فضاهای تاریخی و فاخر باعث هویت بخشی و ارتقای جذابیت هر منطقه می شود؛ ما نیز با بهره گیری از معماری ایرانی اسلامی باید نقشی از جامعه امروز و تفکر این جامعه در کشور باقی بگذاریم. خوشبختانه این جریان از سوی سرمایه گذاران بخش خصوصی نیز در ساخت پروژه های مسکونی رعایت می شود که بسیار خوشحال کننده است.
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در پایان خاطر نشان کرد: طرح اقدام ملی مسکن یکی از مسئولیت های ویژه شرکت عمران است، خوشبختانه زمین هایی که به این طرح در شهر جدید صدرا اختصاص بافته از نظر زیرساخت و خدمات بهترین زمین های شهر بوده که عملیات اجرایی بخشی شروع شده و بخش دیگر آن هم به زودی شروع خواهد شد.

مناطق و محلات صدرا
فاز۱
بطورکلی صدرا در شمار شهرهای جدید و خوب کشور است که فتزبندی شده است. فاز یک در واقع اولین بخش این شهر می‌باشد که از سال ۱۳۷۱ شروع به ساخت و ساز شده و عمده جمعیت کنونی این شهر در این فاز ساکن می‌باشند. این فاز در بیشتر قسمت‌هایش دارای اراضی اوقافی می‌باشد و به دلیل عبور ریل قطار در مجاورت بلوار حافظ و شهرسازی پرتراکم و ارتفاع و فاصله زیاد در محله کوهسار و همچنین تراکم جمعیتی بسیار بالا در بلوار فردوسی تمایل بسیار زیادی وجود دارد.

منطقه وزارت دفاع در فاز ۱
این منطقه در محدوده خیابان پاسارگاد ۲ و مولانا ۲ می‌باشد به دلیل ملکی بودن اراضی و معماری اروپائی (تراکم جمعیت بسیار کم فضای سبز بسیار زیاد) و فاصله بسیار زیادی که از محل عبور ریل قطار و همچنین مجاورت با پارک مرکزی صدرا و ساخته شدن این محله به موازات طولی باغشهر صدرا و نزدیکی به بیمارستان پیوند اعضا از مرغوبیت ملکی بسیار بالائی برخوردار بوده و گاهی از سایر استان‌های کشور و کشورهای حاشیه خلیج فارس این منطقه را جهت سکونت انتخاب می‌کنند.

سایر مناطق فاز ۱
از سایر پروژه‌های موجود در فاز یک می‌توان به پروژه مسکن مهر. آسمان صدرا و همچنین بوستان‌های بسیار زیادی در این فاز می‌باشد که می‌توان به پارک نجوم که دارای یک رصد خانه می‌باشد اشاره کرد. بیشتر مجتمع‌های تجاری شهر صدرا در این فاز می‌باشد که می‌توان به مرکز تجاری زندیه. مرواریدو… اشاره کرد

فاز ۲
طراحی این فاز در زمینی به مساحت ۱۲۰۰ هکتار از سال ۱۳۷۰ آغاز و قطعات آن در دوبخش ویلایی و آپارتمانی از سال ۱۳۷۱ توسط تعاونی مسکن مخابرات. علوم پزشکی. دانشگاه. زمزم. نیروی انتظامی. ارتش. زمین شهری و… به متقاضیان واگذار شد.

باغشهر
این منطقه در صدرا از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این شهر می‌باشد که جلوه خاصی به زیبایی و طراوت به هوای این شهر داده‌است. باغشهر در واقع نوعی مسکن ویژه در مطالعات جامع و تفصیلی شهر صدرا تلقی می‌گردد که واحدهای مسکونی با سطح اشغال ۱۰ درصد و تراکم ۱۵ درصد در قطعات حداقل ۱۰۰۰ مترمربعی که با معماری خاص خود طراحی و اجرا می‌شوند. باغشهرها در واقع نوعی سند هویتی شهر صدرا محسوب می‌گردند و در حال حاضر تعدادی بیش از ۲۰۰۰ قطعه باغشهر به مساحت کل ۳۰۰ هکتار آماده‌سازی شده‌است. در مرکز باغشهرهای صدرانیزیک مرکز خرید بزرگ قرار دارد. بهترین نقطه باغشهرهای دارای مجوز، منطقه‌ای به نام باغشهر اهل بیت و گلبهار می‌باشد و احداث باغ زیتون و پروژه قصر سبز از دیگر برنامه‌های پیش روی باغشهر صدرا می‌باشد. این منطقه در چند سال گذشته بیشترین جذب سرمایه جهت ساخت ویلا و عمارت‌های اعیانی جهت اقامت سرمایه داران و مشایخ عرب را به خود اختصاص داده‌است. گفتنی است که این شهر علاوه بر دارا بودن سامانه حمل و نقل داخلی تحت نظر سازمان حمل و نقل شهرداری، دارای خطوط اتوبوسرانی سریع‌السیر به پایانه‌های قصردشت، نمازی و میدان شهدای شهر شیراز است.
«بزرگراه صدرا» اتصال‌دهنده صدرا به شیراز است که از یک طرف به بزرگراه دکتر حسابی و از طرف دیگر به میدان فاز یک منتهی می‌شود. همچنین بر اساس مطالعات طرح‌های جامع و تفصیلی در شهر صدرا، ۵ راه دسترسی جدید برای این شهر دیده شده که از سمت جنوب شرق صدرا از طریق دشت قره‌پیری به شمال غرب شیراز، از سمت شرق و از طریق دشت باجگاه به بزرگراه شیراز-مرودشت، از سمت شمال به طرف ملوس‌جان، از سمت جنوب و از طریق دشت قصرقمشه به طرف شمال غرب شیراز و از سمت جنوب غرب به طرف دوکوهک و بزرگراه شیراز-سپیدان پیش‌بینی گردیده‌است.
خط ۳ متروی شیراز نیز به این شهر منتهی می‌شود. این خط از ایستگاه متروی میرزای شیرازی در پل معالی آباد آغاز می‌شود و هم‌مسیر با بزرگراه دکتر حسابی در ایستگاه راه‌آهن شیراز به پایان می‌رسد و در ادامه خط قطار برقی در مسیری به طول ۹ کیلومتر از این ایستگاه آغاز و تا ابتد‌‌‌‌ای شهر صد‌‌‌‌را و حاشیه اکوپارک اد‌‌‌‌امه می‌یابد. عملیات ساخت این خط در سال ۱۳۹۸ آغاز شده‌است. ایستگاه راه‌آهن شیراز نیز در ابتدای بزرگراه صدرا قرار دارد.