آمادگی کمیته امداد برای ایجاد ۵۰۰ هزار شغل خانگی و روستایی
آمادگی کمیته امداد برای ایجاد ۵۰۰ هزار شغل خانگی و روستایی

  معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام (ره) با بیان اینکه سال گذشته برای ۲۰۰ هزار فرصت شغلی برای نیازمندان برنامه ریزی کرده بودیم، گفت: حدود ۹۹ درصد از برنامه ما محقق شد. حجت الله عبدالملکی بیان کرد: سال گذشته برای ۲۰۰ هزار فرصت شغلی برای نیازمندان برنامه ریزی کرده بودیم. مجموع منابعی که […]

 

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام (ره) با بیان اینکه سال گذشته برای ۲۰۰ هزار فرصت شغلی برای نیازمندان برنامه ریزی کرده بودیم، گفت: حدود ۹۹ درصد از برنامه ما محقق شد.
حجت الله عبدالملکی بیان کرد: سال گذشته برای ۲۰۰ هزار فرصت شغلی برای نیازمندان برنامه ریزی کرده بودیم. مجموع منابعی که به لحاظ قانونی در اختیار کمیته امداد بود ۵ هزار و ۸۰۰ میلیاردتومان بود.
عبدالملکی ادامه داد: سال گذشته ۱۹۷ هزار و ۲۴۹ فرصت شغلی جدید ایجاد شد که ۱۷۰ هزار نفر از طریق اجرای طرحهای اشتغال و ۲۷ هزار نفر از طریق کاریابی حاصل شده است. به این ترتیب حدود ۹۹ درصد از برنامه ما محقق شد. عبدالملکی گفت: مبلغی که شبکه بانکی به ما کمک کرد ۵ هزار و ۶۸۰ میلیارد تومان بوده است.
بنابر اظهارات معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام (ره)، این آمار ۱۹۷ هزار فرصت شغلی ۳۸ درصد کل اشتغال ناخالص کشور در سال گذشته است. در گزارشی که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آماده و برای وزارت اقتصاد ارسال کرده، قید شده که از ۵۲۱ هزار فرصت شغلی که به صورت ناخالص در کشور ایجاد شده ۳۸ درصد آن متعلق به نهاد کمیته امداد بوده و این یکی از افتخارات بزرگ جمهوری اسلامی است که بخش قابل ملاحظه ای از برنامه ای که برای اشتغال پیاده می کند برای نیازمندان است.
وی افزود: موفقیت کمیته امداد در اشتغال باعث شد که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور دهند الگوی اشتغال امداد در اجلاس سالانه سازمان جهانی کار ارائه شود که این ارائه برای فردا در نظر گرفته شده است.
وی در ادامه این نشست درباره عملکرد اشتغال امداد در سال ۹۹ توضیحاتی ارائه و بیان کرد: در سال ۹۹، حدود ۷۲۰ هزار طرح اشتغال جاری تحت نظارت داریم؛ یعنی همچنان به این طرحها سرکشی می کنیم. طرحهای ما بین سه تا ۵ سال تحت نظارت ماست.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از طرحهای تحت نظارت به دلیل مسائل اقتصادی سالانه تعدادی راکد می شوند. در پایان سال ۹۹، ۷۲۰ هزار طرح جاری تحت نظارت داریم و درآمدی که این تعداد داشتند درآمد خالص بعد از کسر هزینه هایشان حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان بوده است و این عدد ۱۰۰ درصد نسبت به سال ۹۸ افزایش داشته و خبر خوب این است که نسبت درآمد خالص طرحهای جاری تحت نظارت امداد در سال ۹۹ به نسبت کل مستمری که امداد پرداخت کرده ۲۲۵ درصد بوده است.
عبدالملکی با اشاره به توسعه آموزش های کسب و کار اظهار کرد: برای ۱۷۴ هزار نفر دوره آموزش کسب و کار با جهت گیری آماده سازی برای ورود به بازار کار و یا آموزشهای مهارتی برای انجام کسب و کار و یا آموزشهای تکمیلی و پایدارسازی برای افزایش درآمد برای طرحهایی که قبلا انجام شدند، برگزار شد.
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام (ره) با بیان اینکه برنامه پنج ساله ششم کشور از سال ۹۶ شروع شده است گفت: از سال ۹۶ تا سال ۹۹ تعداد اشتغال جدیدی که کمیته امداد در این ۴ سال اول ایجاد کرده، ۶۹۳ هزار فرصت شغلی است که معادل حدود یک سوم کل اشتغال ایجاد شده در کشور در این ۴ سال است. درآمد خالصی که ایجاد شده ۳۷ هزار و ۳۰۰ میلیاردتومان بوده که حدود ۴۳ درصد از کل مستمری که در این ۴ سال کمیته امداد به خانواده های تحت حمایت خود پرداخت کرده بیشتر بوده است. وی در ادامه درباره برنامه های اشتغال سال ۱۴۰۰ گفت: سال گذشته هدفگذاری ۲۰۰ هزار فرصت شغلی محقق شد و برای سال ۱۴۰۰ قدم بلندتری برداشتیم و ۵۰ درصد برنامه خود را افزایش دادیم و برنامه ریزی برای ۳۰۰ هزار فرصت شغلی کردیم.
وی ادامه داد: آنچه به عنوان منابع تصویب شده و امید است مانند سالهای قبل در اختیار کمیته امداد قرار گیرد ۱۱ هزار و ۱۵۰ میلیاردتومان است که ۱۰ هزار میلیارد تومان در قالب قانون بودجه به تصویب مجلس رسید و مجلس در این زمینه به ما کمک کرد. ۱۱۵۰ میلیارد تومان هم خارج از قانون بودجه در اختیار ما قرار دارد که بخشی از آن متعلق به صندوق قرض الحسنه امداد ولایت است و بخشی مربوط به قانون توسعه اشتغال پلیدار روستاییان و عشایر است که امید است امسال به صورت کامل محقق شود.