آنچه باید در باره واکسن ایرانی “رازی کوو پارس” بدانید
آنچه باید در باره واکسن ایرانی “رازی کوو پارس” بدانید

  واکسن “رازی کوو پارس”، دومین واکسن ایرانی کرونا است که با سعی و تلاش محققان ایرانی وارد کارآزمایی بالینی شده تا ضمن حفظ سلامتی هموطنان از نگرانی‌های آنان در این زمینه بکاهد. واکسن رازی کووپارس نخستین واکسن تزریقی – استنشاقی پروتئین نوترکیب کرونا است که مطابق با دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت و سخت ترین […]

 

واکسن “رازی کوو پارس”، دومین واکسن ایرانی کرونا است که با سعی و تلاش محققان ایرانی وارد کارآزمایی بالینی شده تا ضمن حفظ سلامتی هموطنان از نگرانی‌های آنان در این زمینه بکاهد.
واکسن رازی کووپارس نخستین واکسن تزریقی – استنشاقی پروتئین نوترکیب کرونا است که مطابق با دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت و سخت ترین پروتکل های داخلی درحال ساخت است. این موسسه از روش پروتئینی نوترکیب که از ایمن ترین واکسن ها است، برای تولید آن استفاده کرده است. این موسسه در فاصله زمانی اسفند ۹۸ تا اوایل فروردین ۹۹، کار طراحی این واکسن را به پایان رساند، فروردین ماه دوزسنجی و فرمولاسیون انجام و آزمایش این واکسن روی ۵۰۰ حیوان آغار شد. در خرداد ماه تزریق در میمون و ارزیابی ایمنی زایی و بی خطری در این حیوان انجام گرفت و اواخر مرداد ماه پرونده به سازمان غذا و دارو ارسال شد. کارآزمایی بالینی واکسن رازی کوو پارس با تزریق به ۲ داوطلب مرد با حضور کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی، جلیل کوهپایه زاده رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران و جمعی از مسوولان و محققان دهم اسفند ماه ۹۹ در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) تهران آغاز شد.
علاوه بر این مجموعه در حوزه تولید واکسن، ستاد اجرایی فرمان امام، انستیتو پاستور، وزارت دفاع، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله و یک شرکت خصوصی، مطالعه و تحقیقات خود را در این زمینه آغاز کرده اند.
ستاد اجرایی فرمان امام و انستیتو پاستور فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن خود را تقریبا به اتمام رساندند و مجوز استفاده اضطرار را دریافت کرده اند که واکسن کوو ایران برکت مدتی است در قالب واکسیناسیون عمومی به هموطنان عرضه می شود.
دکتر محمدحسن فلاح مهرآبادی، معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی روز جمعه در این باره به خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا گفت: طرح مطالعاتی تولید واکسن ایرانی کرونا از اواخر اسفند ۹۸ با انجام مرحله حیوانی آغاز شد و تا کنون مراحل حیوانی و فاز اول انسانی را با موفقیت پشت سر گذاشته ایم.

آغاز فاز سوم، احتمالا از اواخر مرداد ۱۴۰۰
معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، پیش بینی کرد که از اواخر مرداد ماه امسال این طرح مطالعاتی وارد فاز سوم تست انسانی خود شود. وی، فاز سوم را اصلی ترین مرحله کارآزمایی بالینی این طرح مطالعاتی اعلام کرد و گفت: معمولا در فاز سوم، جمعیتی بین ۱۰ تا ۳۰ هزار داوطلب در قالب ۲ گروه وارد این طرح مطالعاتی می شوند.

مرحله دوم کارآزمایی بالینی واکسن رازی کوو بارس با قوت در حال انجام است
وی با اشاره به اینکه مرحله دوم کارآزمایی بالینی واکسن رازی کوو بارس با قوت در حال انجام است، گفت: ششم خرداد ماه اولین تزریق مرحله دوم تست انسانی این واکسن آغاز شده و تاکنون بیش از ۴۱۰ داوطلب دوز اول و بیش ار ۲۵۰ داوطلب هم دوز دوم را دریافت کرده اند. فلاح، تعداد داوطلبان این مرحله را ۵۰۰ نفر اعلام کرد کرد و افزود: این داوطلبان در دو گروه ۲۵۰ نفری تقسیم شدند که یک گروه واکسن و گروه دیگر واکسن نما دریافت می کنند.

مرحله اول تست انسانی با موفقیت به اتمام رسید
وی با اشاره به اینکه مرحله اول تست انسانی رازی کوو پارس با موفقیت به اتمام رسیده است، گفت: این فاز دهم اسفند ماه ۹۹ با حضور ۱۳۳ داوطلب آغاز شد. از این تعداد ۱۳ داوطلب به عنوان پیشقراول و ۱۲۰ داوطلب دیگر هم در چهار گروه ۳۰ نفره قرار داشتند.
واکسیناسیون عمومی از اوایل مهر
وی پیش بینی کرد که واکسن رازی کوو پارس از اواخر شهریور ماه و اوایل مهر ماه امسال با پشت سر گذاشتن موفقیت آمیز تمام مراحل کارآزمایی بالینی در واکسیناسیون عمومی قرار گیرد. فلاح اظهار داشت: هم زمان با انجام کارآزمایی بالینی از سال گذشته، تولید انبوه واکسن در دستور کار این مجموعه قرار گرفته و بخشی از این کار هم محقق شده است. وی، پیش بینی کرد که از شهریور ماه امسال حداقل ماهی یک میلیون دوز واکسن تولید شود و از آذر ماه امسال این ظرفیت به ۳ میلیون دوز برسد. فلاح به مردم قول داد که تا پایان سال ظرفیت تولید به ۱۵ تا ۲۰ میلیون دوز در ماه می رسد تا بخشی از واکسن مورد نیاز جامعه تامین شود. وی در پاسخ به این سوال که آیا تا پایان سال می توان امیدوار بود کرونا به حداقل ممکن برسید و به عبارتی آن را کنترل کرد، گفت: پیش بینی می شود از شهریور ماه ۱۴۰۰، تولید صنعتی در مجموعه های داخلی مانند ستاد اجرایی فرمان امام، انستیو پاستور و مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی به حد قابل قبولی برسد و در ۶ ماه دوم سال بخش عمده نیاز کشور به کمک تولیدات داخل تامین شود.

۲۱۰ نفر دیگر بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند
۲۱۰ نفر دیگر از هموطنانمان در طول ۲۴ ساعت گذشته بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان به ۸۸ هزار و ۲۷۳ نفر رسید. مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: از دیروز تا امروز ۱ مردادماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۱ هزار و ۸۱۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۴۳۲ نفر از آنها بستری شدند و بدیت ترتیب مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به سه میلیون و ۶۴۵ هزار و ۶۵۴ نفر رسید. بر اساس این گزارش تاکنون سه میلیون ۲۲۰ هزار و ۴۴۵ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند.