اتحاد مسلمانان ظرفیت بزرگ اقتصادی ایجاد می‌کند
اتحاد مسلمانان ظرفیت بزرگ اقتصادی ایجاد می‌کند

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: به دنبال احیا و بهره‌مندی از ظرفیت بزرگ وحدت مسلمانان در فعالیت‌های اقتصادی هستیم. به گزارش روزنامه جمله به نقل از شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، سعید محمد در دهمین اجلاس رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، علاوه بر اعلام خبر برگزاری همایش بین‌المللی فعالان […]

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: به دنبال احیا و بهره‌مندی از ظرفیت بزرگ وحدت مسلمانان در فعالیت‌های اقتصادی هستیم.

به گزارش روزنامه جمله به نقل از شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، سعید محمد در دهمین اجلاس رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، علاوه بر اعلام خبر برگزاری همایش بین‌المللی فعالان فرهنگیِ اقتصادی مسلمان به میزبانی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد گفت: متأسفانه برخلاف رهنمودهای امام راحل و مقام معظم رهبری، شعار وحدت مسلمانان در زمینۀ اقتصادی به‌کلی مغفول مانده است. شاید یکی از دلایل اصلی این غفلت بزرگ، امید بستن برخی از مسئولان کشور به کمک‌های کشورهای غربی بوده است؛ اما در دولت انقلابی که این رویکردهای نادرست به سیاست خارجی به‌کلی تغییر کرده است، به نظر می‌رسد این راهکار می‌تواند به یکی از اولویت‌های سیاست خارجی و راهبردهای اقتصادی کشور تبدیل شود.
وی ادامه داد: مسلمانان بسیاری در کشورهای گوناگون جهان زندگی می‌کنند که به‌طور عمیق به اسلام ناب محمدی و جمهوری اسلامی علاقه‌مندند و در پی بستری مناسب هستند که بتوانند به بهترین شکل ممکن این دلبستگی خود را در زمینه‌های گوناگون فرهنگی و اقتصادی به اثبات برسانند؛ اما متأسفانه این دغدغۀ مهم هدف اولویت‌دار مسئولان نبوده و زمینه‌های تحقق آن به‌خوبی فراهم نشده است.

مشاور رئیس جمهور گفت: بر همین اساس و با توجه به اینکه مناطق آزاد پیشران اقتصادی کشور به حساب می‌آید، مناطق آزاد ایران می‌توانند پیشرو در تحقق این ظرفیت برزمین‌مانده باشند و به بهترین شکل ممکن، این هدف را محقق سازند. در اینجا لازم است به این نکته توجه کنیم که ایده بهره‌بردن از این ظرفیت ویژه همکاری گسترده اقتصادی بین کشورهای مسلمان پیش از این هم در کشور مطرح شده و تلاش‌هایی هم به‌منظور تحقق آن انجام شده است؛ اما متأسفانه به دلایل مختلفی در حد یکی‌دو نشست محدود، باقی مانده و به نتایج عملی درخوری دست نیافته است.
گفتنی است؛ همایش بین‌المللی فعالان فرهنگیِ اقتصادی مسلمان با هدف تشریح دستاوردهای سرمایه‌گذاری مشترک کشورهای اسلامی در مقابله با تحریم‌های ظالمانه؛ تبیین ظرفیت‌های گستردۀ حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی در کشورهای اسلامی؛ آشنایی با ظرفیت‌های گسترده مناطق آزاد کشورهای اسلامی؛ شناسایی موانع سرمایه‌گذاری در ایران و دیگر کشورهای اسلامی، به‌ویژه در مناطق آزاد؛ فراهم‌کردن زمینه‌های لازم به‌منظور ایجاد مناطق آزاد مشترک بین کشورهای اسلامی؛ معرفی همه‌جانبه توانمندی‌های گستردۀ کنشگران اقتصادی کشورهای مسلمان؛ معرفی ظرفیت‌های بازار یک‌میلیاردنفری کشورهای مسلمان به تجار و فعالان اقتصادی؛ ایجاد جبهه جدید اقتصادی‌اجتماعی در منطقه با محوریت کشنگران اقتصادی کشورهای اسلامی؛ شبکه‌سازی کنشگران اقتصادی کشورهای اسلامی و ایجاد اتحادیه بین‌المللی مناطق آزاد کشورهای اسلامی و شبکه‌سازی مناطق آزاد کشورهای اسلامی به‌میزبانی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد برگزار خواهد شد.

 

 

 

سرپرست هواپیمایی جمهوری اسلامی:
پروازهای حج با کمترین تأخیر انجام شد

سرپرست هواپیمایی جمهوری اسلامی از انجام موفقیت آمیز پروازهای حج با حداقل تأخیرهای پروازی خبر داد.
شمس الدین فرزادی‌پور در مراسم تجلیل از دست اندرکاران پروازهای حج با بیان اینکه پروازهای حجاج را چون ضیوف الرحمان هستند، خدا خودش مدیریت می‌کند گفت: عملیات حج امسال با کمترین تأخیر پروازی و با بیشترین موفقیت برگزار شد.
وی ادامه داد: پروازهای رفت به مدینه و جده طی ۲۱ روز با ۱۲۲ پرواز از ۱۸ مبدأ فرودگاهی و پروازهای برگشت طی ۱۶ روز با ۱۶۶ پرواز انجام شد.
سرپرست ایران ایر یادآور شد: در حج امسال دو ویژگی مثبت دیده شد یکی آماده سازی ترمینال سلام در مدت کوتاه و دیگری بدرقه مناسب از فرودگاه‌های مبدأ بود.
وی گفت: شاید روزهای اول و قبل از عملیات هوانوردی حج، فضای سختی داشتیم و با کمبود ناوگان روبه رو بودیم. کاپیتان فرزادی‌پور ادامه داد: چند موتور هواپیما در کمترین زمان آماده سازی شد، حتی هواپیمایی که فکر نمی‌کردیم به عملیات حج برسد، به سرعت آماده سازی شد و به ناوگان پیوست.
وی با اشاره به ابتلای تعدادی از کروی پروازی حج به کرونا گفت: در پروازهای برگشت که زمان کوتاه‌تر بود، فشار مضاعفی داشتیم و متوسط در هر روز ۱۲ پرواز انجام شد که طی آن ۳۹ هزار و ۵۴۸ نفر از ۱۷ فرودگاه و بیش از ۱۱ هزار نفر از فرودگاه امام خمینی در پروازهای حج جابه جا شدند.
سرپرست هما عملیات پروازهای حج را مدال طلای المپیک هوانوردی دانست و گفت: انجام این پروازها بر روی کاغذ کار سنگینی بود که با همدلی همه دست اندرکاران و کار جهادی آنها با موفقیت انجام شد و این مدال افتخار را کسب کردیم.

 

 

باهدف تردد ایمن ایام اربعین حسینی(ع) در حال اجراست؛
فعالیت ۲۶ اکیپ راهداری در محور بزرگراه کربلا

é کرمانشاه – الهه فرهادی

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه گفت: در راستای خدمات رسانی این اداره کل در ایام اربعین ۲۶ اکیپ شامل ۱۹ اکیپ نگهداری، روکش آسفالت و ۱۷ اکیپ ایمنی و حریم راه‌ها در محورهای مواصلاتی استان کرمانشاه فعالیت دارند‌.
فریبرز کرمی اظهارداشت: به منظور بازگشایی مرز خسروی در ایام اربعین، اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه اقداماتی را در راستای عملیات آسفالت و نیز ایمن سازی محورهای مواصلاتی در دستور کار قرار دارد.
وی از فعالیت ۱۹ اکیپ نگهداری و روکش آسفالت و ۱۷ اکیپ ایمنی و حریم راه‌ها به منظور ایمن سازی محورهای مواصلاتی استان کرمانشاه بمنظور تردد ایمن ایام اربعین حسینی (ع) خبر داد.
کرمی درباره اجرای عملیات آسفالت در سطح راه‌های استان کرمانشاه، تصریح کرد: تاکنون ۶.۵ کیلومتر لکه گیری آسفالت، ۴۰ هزار متر درزگیری پلیمری و ۷.۵ کیلومتر شانه سازی آسفالتی در کمربندی کنگاور انجام شده است.
وی همچنین از انجام لکه گیری آسفالت به طول دو کیلومتر در کمربندی کنگاور به کرمانشاه و ۲.۹ کیلومتر در محور پلیس راه به سرپل ذهاب خبر داد.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه گفت: علاوه بر انجام لکه گیری آسفالت به طول شش کیلومتر در محور حمیل به ایلام، سه کیلومتر عملیات لکه گیری آسفالت نیز در محور شاهبداغ به حمیل اجرا شده است.
کرمی از انجام درزگیری پلیمری به طول ۳۰ هزار متر و انجام روکش آسفالت به طول ۳.۵ کیلومتر در محور کرمانشاه به بیستون خبر داد.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه همچنین به انجام عملیات لکه گیری آسفالت به طول ۲.۳ کیلومتر در محور صحنه به بیستون خبر داد.
کرمی درزگیری پلیمری محور خسروی به قصرشیرین به طول شش هزار متر، لکه گیری آسفالت به طول چهار کیلومتر و روکش آسفالت شانه سازی به طول ۴.۲ کیلومتر، روکش آسفالت لایه رگلاژی به طول ۱.۶ کیلومتر و اجرای روکش آسفالت لایه نهایی به طول ۴.۸ کیلومتر در این محور را از دیگر اقدامات انجام شده، دانست.
وی با بیان اینکه ۵.۶ کیلومتر روکش آسفالت لایه نهایی در محور بیستون به کرمانشاه اجرا شده، افزود: همچنین میزان درزگیری پلیمری در محور بیستون-صحنه به ۲۵ هزار متر می‌رسد.
کرمی از انجام یک کیلومتر روکش آسفالت لایه نهایی در محور پاطاق به سرپل ذهاب و ۱.۵ کیلومتر در محور کنارگذر اسلام آبادغرب خبر داد‌.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه گفت: پنج کیلومتر لکه گیری آسفالت و ۹.۷ کیلومتر روکش آسفالت لایه نهایی در محور حمیل به اسلام آباد غرب انجام شده است‌.
کرمی همچنین از انجام یک کیلومتر روکش آسفالت رگلاژی در محور تقاطع غیر هم‌سطح سه راهی گیلانغرب خبر داد.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه گفت: مجموعا تاکنون ۳۲.۹ کیلومتر لکه گیری آسفالت، ۱۰۱ هزار متر درزگیری پلیمری، ۱۱.۷ روکش آسفالت شانه سازی، ۲۶.۱ کیلومتر روکش آسفالت نهایی و ۲.۶ کیلومتر روکش آسفالت رگلاژی در محورهای مواصلاتی منتهی به مرز خسروی انجام شده است.
کرمی تصریح کرد: همچنین عملیات نگهداری و ترفیع و نوکوبی گارد ریلها به طول ۱۸ کیلومتر، نصب ۹ کیلومتر نیوجرسی، نصب ۲۴ هزار عدد گل گارد بر روی گاردریل و تودلی نیوجرسی‌ها، ایمن سازی ۱۱۸ مورد سر گارد ریل و نیوجرسی، اجرای ۶۷۰ کیلومتر خط کشی سرد راه‌ها، نصب یک هزار و ۶۲۲ عدد تابلو اخطاری، انتظامی و علائم، ایمن سازی و آشکار سازی ۵۷ مورد تقاطع توسط اداره ایمنی این اداره کل انجام شده است‌.
وی همچنین از نگهداری ۱۴۸ کیلومتر روشنایی راه، تعمیر ۱۵۲ عدد چراغ چشمک زن، احداث ۱۹ کیلومتر کابل خود نگهدار، مونتاژ و نصب ۶۸۵ متر مربع تابلوی اطلاعاتی، ساماندهی شش پلیس راه و پاکسازی ۱۹۸ کیلومتر رفیوژ میانی راه در محورهای مواصلاتی منتهی به مرز خسروی خبر داد.

 

 

 

 

پیام قدردانی وزیر راه و شهرسازی از فعالیت‌های شبانه‌روزی راهداران تلاشگر در پی وقوع سیل
وزیر راه و شهرسازی از فعالیت‌های شبانه‌روزی راهداران تلاشگر در پی وقوع سیل قدردانی کرد.
در پی ورود سامانه‌های پر بارش به کشور در روزهای اخیر که منجر به بارش‌های گسترده و وقوع سیل‌های سهمگین و جاری شدن سیلاب در بسیاری از استان‌ها و تحت تاثیر قرار دادن راه‌های کشور شد، باری دیگر صحنه‌های ماندگاری از عشق به خدمت، پشتکار و تلاش‌های شبانه‌روزی راهداران غیور کشورمان در استان‌های مختلف ثبت گردید.
همدلی، اخلاص، همراهی و عزم راسخ یکایک شما بزرگواران در سراسر کشور با وجود شدت بارش‌ها که در بسیاری از موارد منجر به انسداد مسیرها می‌شد، افتخاری دیگر رقم زد و با تلاش و همت شبانه‌روزیتان، بازگشایی مسیرها در کوتاه‌ترین زمان و امکان تردد ایمن هموطنان در راه‌ها فراهم گردید.
اینجانب به پاس تمامی این تلاش‌های خالصانه و صادقانه به راهداران شریف و تمامی دست اندرکاران حوزه راهداری کشور که به انحاء مختلف در جهت خدمت رسانی شایسته به هموطنان در روزهای گذشته فعالیت داشتند، خداقوت عرض می‌کنم.
ان شاء الله با بسیج تمامی امکانات موجود و با تمام قوا هرچه سریع‌تر راه‌های مسدود شده با اولویت راه‌های اصلی و سپس راه‌های روستایی بازگشایی شود.
از درگاه پروردگار سبحان سلامت، عزت و توفیقات روزافزون یکایک عزیزان را مسئلت می‌نمایم.
رستم قاسمی
وزیر راه و شهرسازی

بازگشایی ۴۴ محور برون شهری مسدود شده در پی وقوع سیل اخیر
در پی بارش‌های گسترده در کشور و وقوع سیل و سیلاب، ۶۸ محور مواصلاتی تحت تاثیر قرار گرفت و تاکنون ۴۴ محور مسدود شده، بازگشایی شده است.
به گزارش روابط عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای غلامعباس بهرامی نیا مدیرکل امور عملیات راهداری، ماشین آلات و مدیریت بحران این سازمان با اعلام این مطلب گفت: از روز دوشنبه سوم مردادماه با آغاز بارش‌های گسترده ۲۳ محور شامل ۱۳ محور شریانی و ۱۰ محور غیر شریانی کشور و همچنین ۳۵۰ محور روستایی مسدود شده که تاکنون ۴۴ محور بازگشایی شده است.
وی با اشاره به این‌که ۲۲۰۳ راهدار تلاشگر کشورمان در قالب ۲۲۵ اکیپ راهداری طی این مدت به صورت شبانه‌روزی در جهت بازگشایی مسیر و امداد رسانی به ترددکنندگان در جاده‌ها مشغول فعالیت بوده‌اند، خاطرنشان کرد: برای اجرای عملیات راهداری در این مدت از ظرفیت ۲۱۳۵ دستگاه ناوگان راهداری سبک و سنگین استفاده شده است.
وی در خصوص میزان خسارات وارده به راه‌های کشور و همچنین ابنیه فنی راه‌ها اظهار داشت: در اثر سیل اخیر ۲۰۰۰ کیلومتر انواع راه آسیب دیده و همچنین ۵۰۰ دستگاه انواع ابنیه فنی موجود در راه‌های سراسر کشور دچار خسارت شده است.
بهرامی نیا با بیان این‌که از روز دوشنبه سوم مرداد تا روز جاری ۴۰۰۰ متر مکعب ریزش برداری در طول راه‌ها انجام شده است، میزان برآورد اولیه خسارات وارده به راه های برون شهری کشور را ۶۰۰۰ میلیارد ریال عنوان کرد.
مدیر کل امور عملیات راهداری، ماشین آلات و مدیریت بحران سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای افزود: با توجه به پیش بینی‌های هواشناسی مبنی بر بارش‌های گسترده و احتمال وقوع مجدد سیل، از عموم هموطنان و کاربران جاده‌ای موکدا درخواست می‌شود قبل از سفرهای جاده‌ای، شرایط راه ها و پیش بینی شرایط جوی محورهای مواصلاتی را از سامانه ۱۴۱ این سازمان دریافت کنند

دبیر اجرایی چهاردهمین همایش بین‌المللی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی اعلام کرد؛
استقبال کم‌نظیر از چهاردهمین همایش بین‌المللی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی
دبیر اجرایی چهاردهمین همایش بین‌المللی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی، دریافت بیش از ۲۲۰ مقاله علمی به دبیرخانه همایش ICOPMAS را بیانگر استقبال کم نظیر از این همایش در مقایسه با ادوار گذشته توصیف کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، رسول قنبری مَمان درخصوص چهاردهمین همایش بین‌المللی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی، اظهار داشت: از آنجا که به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا تصمیم به تعویق این رویداد علمی از سال ۲۰۲۰ به سال ۲۰۲۲ گرفته شد، انتظار می‌رفت تا این دور از همایش با استقبال کمتری به ‌لحاظ علمی مواجه شود که خوشبختانه با توجه به ارسال بیش از ۲۲۰ مقاله باید اعلام کرد که این مشارکت در مقایسه با دوره‌های گذشته، کم‌نظیر بوده است.
دبیر اجرایی چهاردهمین همایش بین‌المللی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی افزود: طبق برنامه‌ریزی به عمل آمده قرار است نهم تا یازدهم آبان ماه، شاهد برگزاری ICOPMS 2022 باشیم، بنابرابن نظر به پایان مهلت ارسال مقالات به دبیرخانه، به این وسیله از دانشگاه‌ها، مؤسسات علمی پژوهشی، مهندسان مشاور، بخش‌های دولتی و خصوصی در این حوزه دعوت به عمل می‌آید ضمن حضور در ICOPMAS 2022، موضوعات مدنظر و قابل ارائه در کارگاه‌های آموزشی را از طریق icopmas@pmo.ir و یا تماس با شماره‌های ۰۲۱۸۴۹۳۲۷۳۸ و ۰۲۱۸۴۹۳۲۳۴۶ حداکثر تا پایان مرداد سال جاری اعلام کنند.