اتمام پروژه خط دوم راه اهن زنجان – قزوین  طی هفته آینده
اتمام پروژه خط دوم راه اهن زنجان – قزوین  طی هفته آینده

  معاون رییس جمهور و رئیس سازمان برنامه بودجه کشور از اتمام پروژه خط دوم راه اهن زنجان – قزوین طی هفته آینده خبر داد. محمد باقر نوبخت در بازدید از این پروژه، با اعلام این مطلب افزود: هم اکنون قسمت‌های اصلی این پروژه آماده شده و طی هفته آینده به اتمام می‌رسد. محمد باقر […]

 

معاون رییس جمهور و رئیس سازمان برنامه بودجه کشور از اتمام پروژه خط دوم راه اهن زنجان – قزوین طی هفته آینده خبر داد.
محمد باقر نوبخت در بازدید از این پروژه، با اعلام این مطلب افزود: هم اکنون قسمت‌های اصلی این پروژه آماده شده و طی هفته آینده به اتمام می‌رسد.
محمد باقر نوبخت اظهار داشت: این پروژه با سرعت در دست انجام و هم اکنون قطعه ۳۸ کیلومتری باقی مانده از این پروژه در حال تکمیل است.
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور تاکید کرد: اجرای این پروژه موجب تسریع در تردد، کاهش زمان سفر و افزایش جابجایی بار می شود.
۲خطه کردن راه‌آهن زنجان – قزوین، یکی از پروژه‌های مهم و اولویت‌دار استان زنجان است که سال گذشته ۸۰ میلیارد تومان از طریق سازمان برنامه و بودجه کشور برای اتمام این پروژه، اختصاص یافت.
این پروژه هم اکنون ۶۵درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
در این بازدید، حقیقی استاندار زنجان، آیت الله خاتمی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان، سردار کرمی فرمانده سپاه انصار، مهندس داودی معاون فنی و زیربنایی راه‌آهن و جمعی از مسئولین استان و پیمانکاران این پروژه معاون رییس جمهور را همراهی می‌کردند.

رئیس بنیاد مستضعفان خبر داد؛
جابجایی ۲ میلیون تن کالا بین ایران و روسیه
در کریدور شمال-جنوب
رئیس بنیاد مستضعفان از توافق با روسیه برای توسعه همکاری‌ها در زمینه‌های تجاری، اقتصادی و حمل و نقل ۲ میلیون تن کالا در کریدور شمال به جنوب در گام نخست این توافق خبر داد.
سید پرویز فتاح در حاشیه دیدار هیئتی از استان آستاراخان روسیه و سفیر فدراسیون روسیه در ایران و استاندار این استان با وی، با اشاره به دستاوردهای مذاکرات انجام شده میان بنیاد مستضعفان و هیئت روسی گفت: این توافقات، ارزآوری خوبی برای کشور خواهد داشت و روسیه نیز از این تعاملات سود خواهد برد.
وی افزود: ماه‌های گذشته مذاکراتی میان بنیاد مستضعفان و مسئولان آستاراخان روسیه انجام شد که پس از انجام مذاکرات، هیئتی از این استان به دعوت بنیاد مستضعفان با حضور استاندار آستاراخان به تهران سفر کردند.
رئیس بنیاد مستضعفان با بیان اینکه در این سفر مذاکرات نهایی برای امضای تفاهم نامه‌ای میان بنیاد مستضعفان و هیئت اعزامی از روسیه انجام شد و این تفاهم نامه میان مدیران بنیاد و مسئولان بلندپایه آستاراخان به امضا رسید گفت: جلسات مذاکرات تا فردا در تهران ادامه و خوشبختانه تعاملات بسیار خوبی میان دو طرف وجود دارد.
وی ادامه داد: در مذاکرات صورت گرفته مقرر شد تا پروتکلی همه جانبه میان بنیاد مستضعفان و مسئولان آستاراخان تدوین شود و پس از آن، پروتکل مذکور به امضای مقامات رسمی دو کشور برسد و با قید فوریت، مقدمات اجرای تعاملات میان بنیاد مستضعفان و مسئولان این استان فراهم شود.
فتاح با بیان اینکه این مذاکرات در چارچوب تعاملات رسمی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه انجام گرفته است افزود: با توجه به ظرفیت‌های بسیار زیاد دو طرف، اراده دو طرف بر تقویت همکاری‌ها و تعاملات تجاری و اقتصادی است و توسعه همکاری‌ها در بخش‌های مختلف از جمله کریدور شمال به جنوب که به امضای سران دو کشور رسیده می‌تواند منافع طرف‌ها را تضمین کند.
رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به ظرفیت منطقه آزاد لوتوس در آستاراخان روسیه برای حضور بیشتر ایران در این منطقه گفت: در این مذاکرات ظرفیت طرفین در حوزه‌های حمل و نقل، امکانات بندری و همچنین توانمندی‌ها در بخش‌های تجاری، کشاورزی و سایر بخش‌ها بررسی و قرار شد تا جلسه بعدی در استان گیلان و در شهر رشت برگزار شود.
وی ادامه داد: بنیاد مستضعفان در بندر شهید رجایی دارای امکانات بی نظیری در حوزه تخلیه و بارگیری است و با توجه به حضورش در بندر چابهار و همچنین دارا بودن امکان کشتیرانی در دریای خزر و امکانات ریلی، توانمندی‌های خوبی در حوزه حمل و نقل کالا دارد.
به گفته فتاح، در این مذاکرات مقرر شد تا برای شروع تعاملات در حوزه حمل و نقل، ظرفیتی معادل نقل و انتقال ۲ میلیون تن کالا از شمال به جنوب و برعکس مورد استفاده قرار گیرد و این ظرفیت می‌تواند در گام‌های بعدی تا ۵ میلیون تن و پس از آن تا ۲۰ میلیون تن توسعه یابد.
استاندار آستاراخان روسیه نیز در حاشیه دیدارش با رئیس بنیاد مستضعفان از حضور ۱۵۰ شرکت با سرمایه ایرانی در آستاراخان خبر داد و گفت: دورنمای خوبی برای توسعه تعاملات با بنیاد مستضعفان وجود دارد.
ایگور بابوشکین استاندار آستاراخان ضمن تشکر از دعوت مسئولان بنیاد مستضعفان برای حضور هیئت روسی در تهران و بررسی توسعه همکاری‌های مشترک اظهار کرد: در حال حاضر استان آستاراخان روسیه همکاری‌های خوبی با شرکت‌های تجاری و اقتصادی ایران دارد و هم اکنون شرکت‌هایی با سرمایه ایرانی در این استان مشغول به فعالیت هستند و علاوه بر این، اتاق بازرگانی ایران و همچنین یک بانک ایرانی نیز در این استان فعالیت دارند.
استاندار آستاراخان روسیه اضافه کرد: مذاکرات در زمینه همکاری‌های کشاورزی، صنایع تبدیلی و کشتی سازی و مواردی از این دست انجام شد و خوشبختانه دورنمای خوبی از توسعه تعاملات مشترک وجود دارد.
وی گفت: من بابت روحیه عملگرایانه رئیس بنیاد مستضعفان در خصوص توسعه روابط مشترک و ایجاد کارگروهی میان دو طرف تشکر می‌کنم چراکه مقرر شد تا فاصله تصمیم گیری و عملیاتی کردن تصمیمات کوتاه باشد.