احتمال افزایش غلظت آلاینده ازن در تهران
احتمال افزایش غلظت آلاینده ازن در تهران

  مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: باتوجه به افزایش دمای هوا در تهران پیش‌بینی می‌شود که طی روزهای آینده غلظت آلاینده ازن در این شهر افزایش یابد. محسن روشنی مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در این باره اظهار کرد: هرساله در روزهای گرم سال همراه با افزایش دما، […]

 

مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: باتوجه به افزایش دمای هوا در تهران پیش‌بینی می‌شود که طی روزهای آینده غلظت آلاینده ازن در این شهر افزایش یابد.
محسن روشنی مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در این باره اظهار کرد: هرساله در روزهای گرم سال همراه با افزایش دما، تولید و انتشار آلاینده ازن نیز در هوای شهر افزایش می‌یابد.
وی با اشاره به اینکه از این‌رو در بسیاری از روزهای گرم به‌ویژه در ساعات ابتدایی بعد از ظهر میزان این آلاینده از حد مجاز عبور می‌کند، تصریح کرد: طی سال ۱۳۹۹ در روز دوم خرداد اولین روز آلوده به لحاظ آلاینده ازن ثبت شد و تا روز ۳۰ شهریور ماه که آخرین روز آلوده از این نظر بود، در مجموع ۴۲ روز هوای نامطلوب ثبت شد. در این بین سهم هوای ناسالم برای گروه‌های حساس ۴۰ روز و سهم هوای ناسالم برای همه افراد دو روز گزارش شده است.
روشنی ادامه داد: البته در برخی از این روزها غلظت آلاینده ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون نیز بالاتر از حد مجاز قرار داشت اما آلاینده شاخص طی تمامی این روزها ازن بود.
مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در ادامه با بیان اینکه بر اساس پیش‌بینی‌های هواشناسی دمای هوا در تهران طی روزهای آینده افزایش می‌یابد، گفت: از این‌رو انتظار داریم که از هفته جاری بر میزان غلظت آلاینده ازن افزوده شده و غلظت این آلاینده در پایتخت فراتر از حد مجاز رود.
روشنی در پایان اظهار کرد: در چنین شرایطی توصیه می‌شود که کلیه افراد حضور فیزیکی خود را در محیط‌های باز به‌ویژه طی ساعات بعد از ظهر محدود کنند همچنین تاکید می‌شود که گروه‌های حساس مانند اقشار مسن، خانم‌های باردار، کودکان و بیماران قلبی و ریوی در ساعت اوج افزایش آلاینده ازن (از ظهر تا ساعتی پیش از غروب آفتاب) از حضور در محیط‌های باز حتی‌المقدور خودداری کنند.

ادامه فعالیت معدنی در شاهوار ممنوع شد
نماینده شاهرود و میامی در مجلس با بیان اینکه ادامه فعالیت معدنی در شاهوار ممنوع شد، گفت: قانون از هم اکنون پشت شاهوار قرار دارد و دیگر تخریبی صورت نخواهد گرفت.
علی اصغر خانی با بیان اینکه نه تنها در شاهرود بلکه در دیگر نقاط استان سمنان منفعت معادن و محصولات معدنی که وجود دارند، نباید به خارج از استان برده شود، تاکید کرد: محصول معدن بوکسیت شاهوار به خارج از استان برده و برای شهرستان دیگری دو هزار شغل ایجاد می‌کند لذا به دلیل حضور به عنوان ناظر معادن کشور در مجلس شورای اسلامی، تا زمانی که بنده هستم هرگز اجازه فعالیت چنین معادنی را نخواهم داد.
وی همچنین با تاکید بر اینکه این موضوع صریحاً اعلام شده که معدن بوکسیت باید بسته شود و از جای دیگر تأمین محصول کند، بیان کرد: رسماً منطقه شاهوار ثبت ملی شد که این موضوع را باید به همه دوستداران و دغدغه‌مندان و مردم شاهرود تبریک گفت.
این عضو خانه ملت با بیان اینکه در شاهوار اتفاقاتی رخ داده که در این سال‌ها نباید می‌افتاد، تاکید کرد: تا امروز سعی کرده‌ایم که در جهت منافع و مطالبات مردم حرکت کنیم چرا که باید مدافع آنان باشیم، برخی دیگر نقاط نیز در شهرستان‌های شاهرود و میامی نیز هم برای ثبت جهانی و ملی در نظر گرفته شده‌اند.
خانی با بیان اینکه دوران سختی را گذراندیم و رایزنی‌های بسیاری صورت دادند تا در هر صورت کار بوکسیت شاهوار ادامه پیدا کند، تاکید کرد: در ابتدا کمی صبر کردیم چرا که نمی‌خواستیم تصمیم ناعادلانه‌ای گرفته شود زیرا یک سوی پرونده دولت بود و یک طرف مردم بودند و از سوی دیگر چندین بار معدن به صورت رسمی ما را دعوت کرد اما حضور پیدا نکردیم تا اینکه در نهایت یک بار به صورت غیر محسوس در منطقه شاهوار حضور یافتیم و تمام مسائل را بررسی کردیم.
وی همچنین افزود: در این حضور نزدیک همه چیز را دیدم و روی زمین وضعیت میدانی آن را بررسی و به نتیجه رسیدیم که باید محکم ایستاد و از مطالبه مردم دفاع کرد و طی صحبت‌هایی که صورت گرفته وزیر میراث فرهنگی پذیرفت که حرف منطقی است و فشارهای سنگینی را دو وزارت خانه دولتی برای ادامه کار می‌آوردند اما با همت و پشتوانه مردم و رسانه‌ها ایستادیم و توانستیم شاهوار را ثبت ملی کنیم لذا مردم باید بدانند که ادامه کار معدن بوکسیت در شاهوار بعد از ثبت ملی آن خلاف است و از نظر قانونی هیچ اقدام تخریبی در شاهوار نباید انجام داد و این قانون تمام قد مدافع شاهوار است.

امکانات خوزستان جوابگوی آتش‌سوزی
در مراتع و جنگل‌ها نیست
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان گفت: مراتع و جنگل های خوزستان بسیار وسیع هستند و امکانات موجود جوابگوی آتش سوزی در عرصه های طبیعی استان نیست.
سید محمدتقی سجادی پیش از ظهر امروز در گفت‌وگویی رسانه‌ای اظهار کرد: دو عامل انسانی و گرمی هوا از عمده عوامل وقوع حریق در بیشه‌زارها، مراتع و در برخی موارد جنگل‌هاست که در عامل انسانی بر اثر غفلت برخی از افراد از جمله شهروندان، روستاییان و کشاورزان که باقی‌مانده مزارع را آتش می‌زنند یا اقدام به درست کردن آتش در همجواری مراتع می‌کنند که این اتفاق به وجود می‌آید. وی افزود: گستره منابع طبیعی استان خوزستان بیش از ۸۵ درصد سطح کل استان را در بر می‌گیرد و در این راستا ایجاب می‌کند که فراتر از عوامل منابع طبیعی از جمله مشارکت و همیاری تشکل‌های مردم‌نهاد، هیئت‌های کوهنوردی، مجموعه‌های بسیج و… برای مهار و اطفای حریق به کار گرفته شوند.
سجادی گفت: هم اکنون امکانات موجود در این استان جوابگوی گستره آتش‌سوزی نیست اما ما تمام تلاش خود را به کار گرفتیم که با همین حداقل امکانات و مساعدت مردم و گروه‌های مختلف بتوانیم بر آتش‌سوزی‌ها غلبه کنیم.
بنا به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان، آتش‌سوزی‌هایی که در روزهای اخیر اتفاق افتاده است با تلاش نیروهای مختلف میان دو تا سه ساعت بعد از وقوع مهار شده است.