احداث ۳۰۵۲ هکتار انواع گلخانه در کشور
احداث ۳۰۵۲ هکتار انواع گلخانه در کشور

یک مقام مسئول گفت: احداث ۳۰۵۲ هکتار انواع گلخانه در سال ۱۴۰۰ پیش بینی می شود. مجری طرح توسعه گلخانه‌های وزارت جهاد با اعلام این مطلب گفت: بیشترین برنامه ابلاغی احداث این گلخانه‌ها مربوط به استان‌های مستعد از نظر اقلیمی، زیرساختی، نزدیکی به بازارهای هدف و دسترسی به نیروی انسانی مانند سیستان و بلوچستان، هرمزگان، […]

یک مقام مسئول گفت: احداث ۳۰۵۲ هکتار انواع گلخانه در سال ۱۴۰۰ پیش بینی می شود.
مجری طرح توسعه گلخانه‌های وزارت جهاد با اعلام این مطلب گفت: بیشترین برنامه ابلاغی احداث این گلخانه‌ها مربوط به استان‌های مستعد از نظر اقلیمی، زیرساختی، نزدیکی به بازارهای هدف و دسترسی به نیروی انسانی مانند سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب کرمان، بوشهر، فارس، اصفهان، خراسان رضوی، تهران، آذربایجان شرقی و اردبیل (منطقه مغان) است.
داریوش سالم پور پیش بینی کرد: امسال از محل صندوق توسعه ملی و یا بند الف تبصره (۱۸) قانون بودجه ۱۴۰۰ منابع اعتباری ارزان قیمت برای مناطق کم برخوردار و مناطق برخوردار برای ساخت گلخانه‌ها تخصیص و پس از تلفیق با منابع داخلی بانک‌ها در اختیار متقاضیان قرار گیرد. وی با بیان این که سال گذشته ۴۵ درصد گلخانه‌ها به صورت خود اجرایی و با سرمایه سرمایه گذاران احداث شد، اظهار داشت: در سال ۹۹ بیش از ۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای ساخت گلخانه‌ها به متقاضیان پرداخت شد.
سالم پور درباره پیش بینی تأمین برق مورد نیاز گلخانه‌های کشور با توجه به مشکلات قطعی برق در کشور گفت: در طرح توسعه گلخانه‌ها یکی از الزامات، پیش بینی ژنراتور برای تولید برق اضطراری به ویژه در گلخانه‌های بزرگ مقیاس و تجاری است.
وی ادامه داد: برخی از گلخانه‌های بزرگ مقیاس در کشور، واحد هاب نیروگاه سیار تولید همزمان برق و حرارت ( CCHP ) دارند که علاوه بر تأمین برق، حرارت و دی اکسید کربن مورد نیاز واحدهای تولیدی خود، می‌توانند برق مازاد را به شبکه برق سراسری بفروشند.
مجری طرح توسعه گلخانه‌های وزارت جهاد کشاورزی در مورد اصلاح گلخانه‌های سنتی و چوبی در کشور نیز اذعان داشت: برنامه ما در افق ۱۰ ساله، اصلاح، بازسازی و نوسازی بیش از ۵ هزار گلخانه سنتی، چوبی و فرسوده در کشور است.
وی اضافه کرد: برای هر سال نزدیک به ۶۵۰ تا ۷۰۰ هکتار اصلاح و بازسازی گلخانه‌های سنتی و فرسوده را برنامه‌ریزی و به استان‌ها ابلاغ کرده‌ایم.
پرداخت بیش از ۹۰۰ میلیارد تومان مشوق‌ صادراتی در سال ۱۴۰۰
مدیر کل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: بیش از ۹۰۰ میلیارد تومان بودجه برای پرداخت مشوق‌های صادراتی در بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است.
احسان قمری اظهار داشت: گسترش حمایت از صادرات به کشورهای همسایه و استفاده از ابزارهای تشویقی به منظور حضور در بازار اتحادیه اوراسیا از رویکردهای بسته حمایت از صادرات غیرنفتی بوده و تلاش می‌شود تا حمایت‌ها به گونه‌ای باشد که با استمرار حمایت از زیرساخت‌های صادراتی بخش بزرگتری از صادرکنندگان مورد حمایت قرار گیرند. وی افزود: با تخصیص بودجه مشوق‌های صادراتی، حمایت و تشویق صادرکنندگان برای کاهش هزینه‌های حضور در بازارهای هدف و افزایش قدرت رقابت‌پذیری صادرکنندگان استمرار یافته و شرایط آسان تری برای آنان فراهم می شود.
دبیر کارگروه مشوق‌های صادراتی خاطرنشان کرد: همچنین مبلغ چهار هزار میلیارد تومان نیز در قالب تسهیلات سرمایه در گردش صادراتی و با نرخ ترجیحی به صادرکنندگان تخصیص پیدا خواهد کرد. به گزارش ایرنا، بر اساس آخرین آمار گمرک، در چهار ماهه نخست سال جاری ۵۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۹ میلیارد دلار بین ایران و کشورهای مختلف مبادله شد که سهم صادرات کالاهای غیرنفتی ۳۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تن به ارزش ۱۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار و سهم واردات ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن به ارزش ۱۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون بود.
صنایع با وجود اعمال محدودیت ها، ۷۰ درصد برق مصرف کرده‌اند
مدیر عامل توانیر گفت: صنایع سیمان با وجود محدودیت‌های اعمال شده برای صنایع چیز‌ی بالغ بر ۷۰ درصد برق مصرف کرده‌اند.
محمد حسن متولی زاده مدیر عامل توانیر تصریح کرد: امسال گرمای شدید هوا باعث افزایش شدید مصرف برق در کشور شده است به طوری که امسال حدود ۳ درجه هوا گرم‌تر شده، بنابراین با این افزایش دما حدود ۴۵۰ مگاوات مصرف برق افزایش یافته است.
او ادامه داد: رشد صنایع و مصارف خانگی هم رشد روزافزونی داشته‌اند؛ به طوری که مصرف برق صنایع امسال ۲۰ درصد رشد داشته است، اما همچنین پدیده رمز ارز هم باعث افزایش مصرف برق شده است. مدیر عامل توانیر افزود: ما امیدواریم سال آینده موضوع خاموشی‌ها با کاهش دما و بارش مناسب برطرف شود، ولی باید ظرفیت سازی شود که این موضوع در دستور کار دولت جدید خواهد بود، ولی مدیریت مصرف مختص به ایران نیست بلکه در کشور‌های دیگر هم این موضوع مشاهده می‌شود.
متولی زاده بیان کرد: اما براساس برآوردهای انجام شده حدود ۱۰ درصد مصرف انرژی در کشور ما اختصاص به رمز ارز‌ها دارد که این رقم حداقل ۲ هزار مگاوات برق مصرف می‌کند.
او تصریح کرد: صنایع سیمان با توجه به محدودیت‌های اعمال شده برای صنایع چیز‌ی بالغ بر ۷۰ درصد برق مصرف کرده‌اند و در واقع افزایش مصرف سیمان به دلیل وجود دلالان در بازار است که اگر مردم تامل کنند قیمت سیمان متعادل می‌شود.
مدیر عامل توانیر در خصوص کاهش تولید تراز نیروگاه ری گفت: ما در این ایام از تمامی ظرفیت نیروگاه‌ها با حداکثر ظرفیت استفاده می‌کنیم، افزایش دما باعث افت تولید واحد‌های حرارتی می‌شود و این موضوع باعث شده است که تراز تولید این نیروگاه تنزل پیدا کند.
او افزود: بر اساس تجربه پیک مصرف امسال نسبت به سال گذشته، اوج مصرف شکسته شد. زمانی که هوا در سراسر کشور گرم می‌شود افزایش برق در اوج خود قرار می‌گیرد، خوشبختانه با همکاری صنایع، خاموشی‌ها کاهش پیدا کرده است، ولی چند روزی محدودیت برای نیروگاه‌های برق آبی داشتیم که تولید آن‌ها کاهش پیدا کرده که امیدواریم هرچه زودتر این موضوع هم برطرف شود.
مدیر عامل توانیر با بیان اینکه این هفته دمای هوا کاهشی و وضع مصرف برق پایدارتر می‌شود، گفت: با این حال مردم باید همچنان همکاری کنند، چون تا پایان تابستان زمان زیادی باقی مانده است.
او در خصوص خاموشی در برخی از شهر‌های کشور گفت: دلیل خاموشی پراکنده در چند استان کشور اختلال در تولید ۴ واحد نیروگاهی و افزایش شدید مصرف است، همچنین به دلیل افزایش مصرف برق در پیک شبانه، به منظور حفظ پایداری شبکه برق و جلوگیری از خاموشی‌های گسترده، برق بخشی از مناطق واقع در استان‌های خراسان، کرمان، آذربایجان و نقاطی از بخش‌های مرکزی کشور به صورت دستی و موقت قطع شد. متولی زاده در خصوص موضوع جیره بندی برق در کشور که در روز‌های گذشته در برخی از خبرگزاری‌ها منتشر شده بود، تصریح کرد: اصلا این موضوع صحت ندارد و جیره بندی برق در کشور به هیچ عنوان مطرح نیست.