اعلام وضعیت بحران در نیمی از دشت‌های کشور
اعلام وضعیت بحران در نیمی از دشت‌های کشور

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اکنون از ۶۰۶ دشت موجود در کشور، بیش از ۳۰۰ دشت با وضعیت قرمز و بحرانی مواجه‌اند و همین مساله سبب شده تا بخش‌هایی از کشور خالی از سکنه شده و مهاجرت از جنوب به شمال را شاهد باشیم. «علیرضا شهیدی» در مراسم افتتاح مرکز نوآوری و فناوری […]

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اکنون از ۶۰۶ دشت موجود در کشور، بیش از ۳۰۰ دشت با وضعیت قرمز و بحرانی مواجه‌اند و همین مساله سبب شده تا بخش‌هایی از کشور خالی از سکنه شده و مهاجرت از جنوب به شمال را شاهد باشیم.
«علیرضا شهیدی» در مراسم افتتاح مرکز نوآوری و فناوری علوم زمین افزود: از مجموع ۴۳ مخاطره موجود در جهان، ۳۴ مخاطره در ایران اتفاق می‌افتد و مشکل آنجاست که به عبارت «پیشگیری به از درمان است» اعتقاد نداریم.
وی با اشاره به گرمی هوا و تغییرات اقلیمی در هفته‌های اخیر و همچنین مواجهه چند ساله با پدیده خشکسالی، گفت: خشکسالی سبب اضافه برداشت از آب‌های زیرزمینی می‌شود که در ادامه به بحران آب و فرونشست زمین می‌انجامد، همچنین آبخوان‌ها از بین رفته و با اندک بارندگی، سیلاب به راه می‌افتد و در برخی موارد رانش زمین را به دنبال دارد. رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، به‌طور نمونه با اشاره به رها کردن ۳۰۰ کیلومتر از سواحل مکران و در عوض کارآفرینی در سایر مناطق، تصریح‌کرد: ‌این در حالی است که در جهان پولدارترین شهرها در کنار سواحل قرار دارند و صنعت و تجارت به سواحل نزدیک است.
وی یادآوری‌کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، متولی اکتشافات مواد معدنی و تولیدکننده ثروت برای کشور است که شعار آن صیانت از ثروت تولیدی به واسطه شناخت از مخاطرات زمین‌شناسی است. وی بیان‌داشت: این سازمان از زمان تاسیس خود در سال ۱۳۳۸ تاکنون بیش از ۱۰۰ نوع نقشه در ۳۰۰ لایه تهیه کرده و امروز سایت داده‌های علوم زمین، پشتوانه علمی کاداستر معدنی است. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، زمین‌شناسی را رشته‌ای پول‌ساز و معادن را دارای ارزش‌افزوده بالا توصیف کرد و گفت: به عنوان نمونه، ارزش یک محدوده ۲۰ میلیون تنی سنگ‌آهن با قیمت حدود ۱۷۰ دلاری هر تن از آن، بیش از سه میلیارد دلار است، این در حالی است که پارسال ارزش صادرات محصولات معدن و صنایع معدنی کشور کمتر از ۱۰ میلیارد دلار بود.
وی همچنین با اشاره به افتتاح مرکز نوآوری و فناوری علوم زمین، آن را سومین مرکز از این دست در کشور برشمرد و افزود: این مکان که در اختیار شرکت‌های استارتاپی و پژوهشگران قرار خواهد گرفت، دست‌کم یک‌هزار نفر از نیروهای کارشناسی سازمان زمین‌شناسی پشتوانه آن خواهند بود.
پرداخت ۱۱۰ میلیارد ریال برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد
مدیرعامل بنیاد احسان ستاد اجرایی از پرداخت ۱۱۰ میلیارد ریال برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد خبر داد.
سعید سلیمانی مدیر عامل بنیاد احسان ستاد اجرایی از پرداخت ۱۱۰ میلیارد ریال برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد و اهدای ۷۰ هزار بسته معیشتی به خانواده‌های نیازمند ایشان توسط ستاد اجرایی فرمان امام خبر داد.
سلیمانی با بیان اینکه بنیاد احسان در راستای اقدامات حمایتی تخصیص بودجه‌ای به ارزش ۱۱ میلیارد تومان اقدام به آزادی زندانیان کرده است، گفت: بنیاد احسان با تخصیص بودجه‌ای از محل منابع ستاد اجرایی فرمان امام به ارزش ۱۱۰ میلیارد ریال اقدام به آزادی ۱۲۰۲ زندانی در ۲۷ استان کشور کرده است.
مدیر عامل بنیاد احسان در خصوص حمایت از خانواده‌های این زندانیان گفت: در ادامه‌ی توزیع بسته‌های معیشتی در بین اقشار آسیب دیده که از ابتدای بحران کرونا درکشور توسط بنیاد احسان انجام شده و همچنین کمک به خانواده‌های زندانیان تاکنون ۷۰ هزار سبد کالا بین این خانواده‌ها و در ۲۷ استان کشور توزیع گردیده است که به ترتیب استان‌های تهران، خراسان رضوی و فارس بیشترین میزان دریافت سبدکالا را داشته‌اند.
سلیمانی در خصوص تفاهم‌نامه امضا شده با سازمان زندان‌ها نیز افزود: در سال گذشته و در ادامه‌ی اقدامات حمایتی بنیاد احسان تفاهم‌نامه‌ای با سازمان زندان‌ها به امضا که طی آن تا کنون ۱۱۰ میلیارد ریال برای آزادی زندانیان جرائم غیر عمد تخصیص یافته است. لازم به ذکر است که بنیاد احسان در سال جاری مرحله پنجم و ششم رزمایش همدلی و احسان را با موضوع توزیع بسته‌های معیشتی و محوریت اقشار آسیب دیده از کرونا برگزار کرده است. در هر مرحله از رزمایش‌های همدلی و احسان ۱ میلیون بسته‌ی معیشتی در بین اقشار کم‌برخوردار توزیع می‌شود.
گفتنی است که پیش از این آئین امضای تفاهمنامه ستاد اجرایی فرمان امام با سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، با حضور علی عسگری معاون اجتماعی ستاد اجرایی فرمان امام و محمدمهدی حاج‌محمدی رئیس سازمان زندان‌های کشور در محل ستاد اجرایی برگزار شده بود.
هنرهای سنتی وحفظحقوق مالکیت معنوی به معاونت صنایع دستی اضافه شدند
دو گروه جدید «هنرهای سنتی» و «حفظ حقوق مالکیت معنوی» در ساختار جدید به معاونت صنایع‌دستی وزارت میراث فرهنگی اضافه شدند.
با توجه به بازنگری، اصلاح و تکمیل وظایف و مأموریت‌های معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور، موضوع ایجاد دو گروه جدید با عنوان هنرهای سنتی و حفظ حقوق مالکیت معنوی با اولویت، از ماه‌ها پیش در دستور کار این معاونت قرار گرفت و در لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به صورت کامل قرار گرفت.
با توجه به اهمیت هنرهای سنتی و حفظ حقوق مالکیت معنوی در زمینه‌های مرتبط با صنایع‌دستی و هنرهای سنتی و ضرورت پرداختن به آن‌ها و با توجه به نبود تعریف ساختاری مشخص برای این موارد در چارت قدیمی معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی در چارت جدید گروه هنرهای سنتی با وظایف مشخص، ایجاد شده است. از دیگر اهداف اضافه شدن گروه هنرهای سنتی به چارت معاونت صنایع‌دستی می‌توان به هماهنگی با مراجع ذی‌ربط در خصوص اعطای درجه هنری به هنرمندان صنایع‌دستی و هنرهای سنتی در چارچوب قوانین و مقررات، برنامه‌ریزی برای ایجاد مراکز اسناد و مدارک هنرهای سنتی، برنامه‌ریزی برای ایجاد پایگاه‌های اطلاع‌رسانی به‌منظور معرفی پیشه‌های وابسته به هنرهای سنتی و آرایه‌های معماری و همچنین هم‌افزایی بین هنرهای سنتی وابسته به معماری سنتی و معماری روز، برنامه‌ریزی به‌منظور فرهنگ‌سازی، گفتمان‌سازی و اطلاع‌رسانی در رابطه با ظرفیت‌های هنرهای سنتی، برنامه‌ریزی آمایشی به‌منظور آموزش هنرهای سنتی در سراسر کشور و برنامه‌ریزی به‌منظور حضور مجدد هنرهای سنتی در زندگی روزمره با توجه به سبک زندگی ایرانی – اسلامی اشاره کرد.
در چارت جدید معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی گروه حفظ حقوق مالکیت معنوی نیز با هدف حفظ و صیانت از طرح‌ها، نقوش، خلاقیت، نوآوری، روش‌ها، تکنیک‌های تولید و همچنین دانش سنتی ایجاد شده است. همچنین تشکیلات تفصیلی ستاد وزارتخانه از جانب سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ شده است.