افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته‌ پزشکی قطعی است
افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته‌ پزشکی قطعی است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته پزشکی را قطعی اعلام کرد و گفت: این رویکرد کاملاً جدی و قطعی و در دستور کار این شورا است تا بتوانیم به افزایش ظرفیت جدید حداقل سه هزار نفر برای جذب پزشک برسیم. سعیدرضا عاملی این مطلب را در حاشیه جلسه شورای عالی […]

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته پزشکی را قطعی اعلام کرد و گفت: این رویکرد کاملاً جدی و قطعی و در دستور کار این شورا است تا بتوانیم به افزایش ظرفیت جدید حداقل سه هزار نفر برای جذب پزشک برسیم.
سعیدرضا عاملی این مطلب را در حاشیه جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره افزایش ظرفیت رشته‌های پزشکی به میزان حداقل سه هزار نفر بیان کرد.
وی به مباحثی که در خصوص بیکار بودن پزشکان عنوان می‌شود، اشاره کرد و افزود: در تهران ممکن است پزشک بیکار داشته باشیم، ولی در سطح ملی توزیع پزشک درست انجام نشده است و اگر صحیح توزیع شود، باز هم با کمبود جدی پزشک مواجه هستیم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: اگر بخواهیم شاخص‌های کشورهای پیشرفته را رعایت کنیم باید خیزی برای جذب پزشک داشته باشیم، از طرفی امکانات این افزایش را نیز داریم، ۶۸ هزار تخت بیمارستانی در کشور وجود دارد که در حال حاضر تعداد تخت‌های بیمارستانی فعال به ۱۷۰ هزار تخت رسیده است.
عاملی با بیان این که تعداد دانشجوی مورد نیاز و پزشک را برای آموزش داریم برای همین همه اقتضائات وجود دارد، تصریح کرد: این رویکرد کاملاً جدی و قطعی و در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی است تا بتوانیم به افزایش حداقل سه هزار نفر ظرفیت جدید برای جذب پزشک برسیم، اکنون سه درصد داوطلبان رشته‌های پزشکی جذب دانشگاه می‌شوند در صورتی که استعدادهای بالای حداقل ۱۰ تا ۱۵ در صد متقاضیان هستند.
در یک صد و پنجاه و پنجمین جلسه شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور پیشنهاد افزایش حداقلی پذیرش سه هزار دانشجوی پزشکی به ظرفیت موجود کشور طی بازه زمانی حداقل پنج سال به تصویب رسید.
همچنین مقر شد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، پیشنهادهای خود را درباره افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی از سه هزار تا پنج هزار به ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور ارائه دهد.

«بزبز قندی» برای نوجوانان آی‌فیلمی
مجموعه انیمیشن «بزبز قندی» صفحه ویژه کودک و نوجوان وب‌سایت آی‌فیلم را پربارتر کرد.
به‌گزارش روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، «بزبز قندی » که در سال ۱۳۹۸به سفارش صدا و سیمای مرکز همدان تهیه و تولید شد، در صفحه کودک و نوجوان آی‌فیلم بارگذاری شده است. تهیه کنندگی و کارگردانی این مجموعه را محمد مهدی خداکرمی به عهده دارد. داستان این انیمیشن كه برای كودكان و نوجوانان ساخته شده، درباره چهار جوجه، مرغ و خروس است كه در كنار بزغاله‌ای زندگی می‌كنند. بزغاله در هر قسمت می‌خواهد با هدف برآورده شدن انتظاراتش به مرغ، خروس و جوجه‌ها كمك كند، ولی هر بار با دردسرهایی روبه‌رو می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به آدرس fa.ifilmtv.ir/s/koodak این مجموعه انیمیشن دیدنی را تماشا کنند. هزینه تماشای آثار بارگذاری‌شده در صفحه‌ ویژه کودک و نوجوان وب‌سایت آی‌فیلم، به‌صورت نیم‌بها محاسبه می‌شود.

در «جریان خاورمیانه» پرس‌ تی‌وی بررسی می‌شود؛
 از پیروزی‌های انصارالله تا خطای پارلمان بریتانیا
پیروزی‌های اخیر انصارالله در یمن و تروریستی خواندن  «حماس» از سوی انگلیس موضوعات محوری برنامه «جریان خاورمیانه»(Midea Stream) شبکه پرس‌ تی‌وی را تشکیل می‌دهد.
به گزارش روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، این هفته «جریان خاورمیانه» در بخش اول و با حضور برشت یونکرز، عضو شورای همبستگی یمن نگاهی دارد به پیشرفت‌های اخیر انصارالله در جنگ یمن و عقب‌نشینی نیروهای تحت حمایت عربستان و امارات از مواضع خود.
مروه عثمان، مجری برنامه در گفت و گو با یونکرز با اشاره به ابراز خوشحالی مردم یمن از پیشرفت انصارالله، از او می‌خواهد تا ارزیابی‌اش را از تحولات جدید در جنگ یمن و تغییر موازنه به نفع نیروهای مردمی ارائه دهد.
بخش دوم «جریان خاورمیانه»  نیز اختصاص به مصوبه مجلس بریتانیا مبنی بر تروریستی خواندن حماس و تحریم این سازمان و حامیانش دارد. در صورت تصویب این مصوبه، اعضا و حامیان سازمان حماس تا ۱۴سال حبس خواهند گرفت.
مروه عثمان در این بخش و در گفت و گو با احسان عطایا، نماینده جنبش جهاد اسلامی در لبنان به نقد و بررسی این تصمیم مجلس بریتانیا و علل و دلایل آن می‌پردازد.
مجری «جریان خاورمیانه» از عطایا می‌پرسد که اگر چنین مصوبه‌ای در پارلمان بریتانیا رای بیاورد، چه پیامدهایی برای این کشور خواهد داشت؟
برنامه «جریان خاورمیانه» چهارشنبه ساعت ۱۷:۰۰ به وقت تهران از شبکه پرس تی‌وی پخش می‌شود. تکرار این برنامه نیز همانروز ساعت ۲۳:۰۰، پنج‌شنبه ساعت ۱۸:۰۰، ۰۳:۰۰، جمعه ساعت ۱۲:۰۰ و شنبه ساعت ۰۵:۰۰ خواهد بود.