افزایش عرضه سیمان در بورس کالا، بازار را متعادل می‌کند
افزایش عرضه سیمان در بورس کالا، بازار را متعادل می‌کند

  سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه عرضه سیمان در بورس کالا فرآیند موفقیت آمیزی را سپری کرده، گفت: دلالان با توجه به مشکل برق و رشد قیمت‌ها در تلاشند تا بار دیگر بازار سیمان غیرشفاف شود. سخنگوی کمیسیون عمران مجلس به شرایط بازار سیمان کشور اشاره کرد و گفت: پس از جریان قطع […]

 

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه عرضه سیمان در بورس کالا فرآیند موفقیت آمیزی را سپری کرده، گفت: دلالان با توجه به مشکل برق و رشد قیمت‌ها در تلاشند تا بار دیگر بازار سیمان غیرشفاف شود.
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس به شرایط بازار سیمان کشور اشاره کرد و گفت: پس از جریان قطع برق در کارخانه‌های سیمان و فولاد، این دو صنعت با چالش قیمت و کمبود عرضه مواجه شدند، در شرایطی که تا قبل قطعی برق مشکلی در روند معاملات وجود نداشت.
ایری افزود: در حالی که کشور با کمبود برق مواجه بود، هیأت دولت تصمیم گرفت تا مصرف برق کارخانه‌های سیمان و فولاد را کاهش دهد تا بتوانیم ثبات را در تأمین برق کشور برقرار کند که البته این تصمیم تبعاتی را برای این دو صنعت به دنبال داشت.
این نماینده مجلس در ادامه درباره افزایش قیمت سیمان طی ماه‌های اخیر بیان کرد: از زمانی که موضوع قطعی برق در صنعت سیمان مطرح شد قیمت این محصول افزایش پیدا کرد این در حالیست که بر اساس یک اقدام بزرگ و منطقی، تصمیم گیری برای کشف قیمت سیمان در بورس کالا از چند ماه پیش گرفته شد که این اتفاق به تولیدکننده و مصرف کننده سیمان به دلیل شفافیت مبادله و کشف واقعی قیمت کمک شایانی می‌کند.
او اظهار داشت: متأسفانه طبق انتظارها با ایجاد هر چالشی در بازار، عده‌ای از گروه‌ها و دلالان از شرایط سو استفاده می‌کنند و به دنبال آن هستند تا روند شفاف معاملات کالاها لطمه ببیند چراکه سود این افراد در معاملات سنتی و غیرشفاف است تا از رانت‌های قیمتی نهایت بهره را ببرند.
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: اما تصمیم درست و بر اساس منافع تولید و مردم این است که اجازه دهیم عرضه سیمان در بورس کالا با سرعت و حجم بیشتر انجام شود تا با حل مشکل امروز بازار یعنی کمبود عرضه، قیمت‌ها نیز متعادل شود.
وی در پایان تاکید کرد: مجلس از شفافیت و عرضه سیمان در بورس کالا حمایت می‌کند که در این مسیر امیدواریم با تصمیم سیاست گذاران، شاهد عرضه‌های گسترده سیمان در بورس کالا همزمان با حل مشکل برق تولیدکنندگان باشیم که در این صورت، شاهد تعدیل قیمت سیمان و روان سازی عرضه‌ها و معاملات در بورس کالا خواهیم بود.

بازار محصولات ایران‌ساخت در روسیه رونق می‌گیرد
نشست تجاری فناوری میان شرکت‌های دانش‌بنیان ایران و شرکای تجاری روسی به منظور توسعه بازار محصولات ایران‌ساخت در این کشور برگزار شد.
۳۰ شرکت دانش‌بنیان و خلاق ایرانی با حمایت مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری عازم کشور روسیه شدند تا دستاوردهای خود را در نمایشگاه ماکس ۲۰۲۱، ارائه کنند.
همچنین این شرکت‌ها با حضور در نشست تجاری و فناوری با شرکای روسی خود بازار محصولات و خدماتشان را توسعه می‌دهند.
این تیم ۳۰ نفره شامل شرکت‌هایی در حوزه‌های فناورانه «تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی»، «مواد»، «سلامت» و «برق و الکترونیک» می‌شود.
برای سه هزار شرکت فناور روسی نیز دعوت‌نامه ارسال شده است تا در این نشست حضور یابند تا تعاملات میان شرکت‌های ایرانی و روسی رونق گیرد.
دیدارهای دو جانبه و نشست‌های رودررو میان شرکت‌های ایرانی با شرکت‌های متناظر روسی با هدف افزایش همکاری های علمی و آشنایی طرفین با ظرفیت های فناورانه دو کشور برگزار می‌شود.
نخستین نشست مشترک میان شرکت های دانش بنیان ایرانی و روسی سال ۱۳۹۸به ریاست سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری انجام شد.
بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این دیدارها دستاوردهای مهم و قابل توجهی برای دو طرف داشت و تعاملات تجاری و فناورانه آنها را افزایش داد و امروز برای دومین بار این نشست میان شرکت‌ها برگزار می‌شود تا مهر تایید و تثبیتی بر توافقات پیشین برای همکاری های آتی دوجانبه شود..
در طی این چند سال، پلتفرم مناسبی در بحث صادرات بین ایران و روسیه شکل گرفته است. بخصوص در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان که ادبیات خاصی را برای توسعه صادرات خود نیاز دارند و این اقدامات می‌تواند این موضوع را تسریع کند.

مجلس با افزایش قیمت نان مخالف است
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مجلس با افزایش قیمت نان مخالف است و اجازه گران کردن قیمت نان را نخواهد داد.
علی رضایی کنگاور در جلسه صحن مجلس در تذکر میان دستور خود گفت: این روزها زمزمه‌هایی مبنی بر افزایش قیمت نان که قوت اصلی اکثر مردم ایران است شنیده می‌شود. مجلس با افزایش قیمت نان مخالف است و اجازه گران کردن قیمت نان را نخواهد داد.
وی در عین حال گفت: برخی با سوءاستفاده از این وضعیت قیمت نان را گران کردند.
نماینده مردم کنگاور و هریس در تذکر به وزیر جهاد کشاورزی در زمینه گرانی و کمبود نهاده‌های دامی تصریح کرد: گرانی نهاده دامی موجب نگرانی دامداران و در نهایت افزایش قیمت گوشت و فروش دام مولد شده است. دولت باید واردات نهاده‌های دامی را از انحصار افراد خاص خارج کند تا امکان رقابت ایجاد شود.
رضایی‌کنگاور در تذکر به وزیر صمت درباره گرانی‌های چند روز اخیر مصالح ساختمانی به طور خاص سیمان و فولاد و تذکر به وزیر نیرو درباره قطع برق افزود: قطع مکرر برق عامل اصلی گران کردن مصالح ساختمانی از جمله سیمان و فولاد شده و کاهش تولید موجب افزایش قیمت شده است.
وی ادامه داد: دولت باید نظارت بیشتری بر ذخایر و انبارها انجام دهد که نگرانی مردم را کاهش دهد. به نظر می‌رسد رییس‌جمهوری این روزهای آخر کار را رها کرده است. وزیران مرتبط رییس‌جمهوری را همراهی کنند. این افزایش قیمت‌ها تبعات سنگینی بر مردم خصوصا طبقات ضعیف خواهد گذاشت و چالش‌های اجتماعی و امنیتی را در پی خواهد داشت.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان کرد: از رییس سازمان برنامه و بودجه و وزیر آموزش و پرورش تقاضا دارم که پاداش بازنشستگی فرهنگیان را در اولویت قرار دهند و تاخیر نیندازند.