افشاریان: فصل بعد اجازه نمی‌دهم به داوران حمله کنند
افشاریان: فصل بعد اجازه نمی‌دهم به داوران حمله کنند

  سرپرست کمیته داوران می گوید مطالبه او از باشگاه ها در مورد داوران تنها احترام است؛ ایضا تلاش می کند در فصل آتی رضایت تیم ها از قضاوت داوران بیشتر شود. او در برنامه سلام صبح بخیر و در گفتگو با سعید اکبری در مورد قضاوت علیرضا فغانی – هم چنین تعداد بالای داوران […]

 

سرپرست کمیته داوران می گوید مطالبه او از باشگاه ها در مورد داوران تنها احترام است؛ ایضا تلاش می کند در فصل آتی رضایت تیم ها از قضاوت داوران بیشتر شود.
او در برنامه سلام صبح بخیر و در گفتگو با سعید اکبری در مورد قضاوت علیرضا فغانی – هم چنین تعداد بالای داوران در لیگ برتر و… صحبت کرد که بخشی از این صحبت ها را مرور می کنیم:

فهم فوتبال پیچیده نیست
فوتبال در یک اتاق شیشه ای انجام می شود و فهم آن پیچیده نیست. شما دیدید که پیش از فینال یورو حتی با وجود VAR دانمارک ناحق حذف شد. من قبول دارم داوران کشورمان در کوران بازی ها اشتباهاتی کردند ولی بی رحمانه به آنها حمله شد.من به هیچ وجه این نوع رفتارها را قبول نمی کنم و شک نکنید بعد از تعطیلات لیگ در فرصتی که برای ریکاوری داوران داریم اجازه نمی دهیم در فصل آینده اینقدر بی محابا به داوران حمله شود.

کمک داور پیکان – سپاهان یکی از باتجربه ترین ها است
کمک داور بازی سپاهان و پیکان دچار اشتباه محرز شده اما یکی از با تجربه ترین کمک های لیگ و در اوج آمادگی بوده است. این که می گویید لیست داوران بلند بالا است باید بگویم ۱۷۱ نفر در لیست داوران ما حضور دارند. این اتفاق، اتفاق ناخوش و نامیمونی بود که به من به ارث رسیده اما در تعطیلات لیگ برنامه ریزی مدونی برای سال آتی خواهیم داشت. نمی خواهم از وضع موجود گلایه کنم ولی در فوتبالی که همه تا خرخره از آن نفع می برند ما چیزی جز احترام نمی خواهیم. متاسفانه این مقوله کاملا رخت بر بسته و با رفتار نامتعارف دوستان این اتفاقات رخ داده است. باید کمک کنیم در این ۳ هفته به سلامت از مسابقات عبور کنیم ولی مطمئنا در فصل آینده برنامه ریزی کاملی برای داوران فوتبال کشورمان خواهیم داشت.

فغانی فقط برای دربی به تهران نیامده است
اولا از علیرضا فغانی که زحمت کشیده تشکر می کنم ضمن آنکه ما فغانی را فقط برای دربی نیاوردیم و در این ۳ هفته آینده هم از او استفاده می کنیم. صحنه مد نظر شما (خطای امیر ارسلان مطهری) از تلویزیون چند بار پخش شد ولی آقای فغانی برای آن صحنه نسخه ای پیچید و سوت خطا زد اما جریمه بازیکن خطاکار فقط یک اخطار بود. برخی مواقع برای دادن کارت قرمز آیتم هایی وجود دارد که آن آیتم ها باید حتما در خطا بنشیند. اگر به صحنه خطا دقت کنید اگر پای بازیکن استقلال صاف و مستقیم به بازیکن پرسپولیس می خورد حتما کارت قرمز داشت ولی مهاجم استقلال در ثانیه آخر پایش را جمع کرد و البته در زاویه دید داور، جریمه مطهری همان اخطار بود ولاغیر.کف استوک بازیکن به مدافع پرسپولیس برخورد کرد ولی شدت و سرعت خطا در ارائه کارت قرمز در اینگونه صحنه ها موثر است. در نهایت کارت زرد بهترین تصمیم برای این خطا بود.

قضاوت فغانی یکی از بهترین قضاوت های دربی بود
در خصوص اینکه گفته می شود حسین حسینی در هنگام ضربات پنالتی جلوتر از حد معمول آمده است؛ اجازه بدهید در مورد مسائل پررنگ بازی صحبت کنیم. نه استقلالی ها و نه پرسپولیسی ها در این بازی طلبکار هیچ موضوعی نیستند. به جرات قسم می خورم قضاوت فغانی یکی از بهترین قضاوت های تاریخ مسابقات دو تیم بود. البته همه عوامل دو تیم کمک کردند و فغانی هم بسیار پخته عمل کرد.

حاج صفی با ۳۰۰ هزار یورو در آ.ا.ک آتن
روزنامه Forza یونان نوشت که کار انتقال حاج صفی به آ.ا.ک آتن تمام شده و این بازیکن با دستمزد سالیانه ۳۰۰ هزار یورو، راهی یونان خواهد شد.
در حالیکه طی روزهای گذشته اخبار زیادی پیرامون پیوستن احسان حاج صفی به آ.ا.ک آتن در رسانه های یونانی منتشر شده، اما خود این بازیکن و مدیران سپاهان ترجیح داده اند در این خصوص سکوت کنند و هنوز هیچ کدام از طرفین، در این باره اظهارنظر رسمی نکرده اند.
روزنامه Forza یونان در شماره روز گذشته خود به موضوع حضور حاج صفی در یونان پرداخت و نوشت: آ.ا.ک آتن با احسان حاج صفی به صورت شفاهی به توافق رسیده و تنها امضای دیمیتریس ملیسانیدیس مالک باشگاه آ.ا.ک برای ثبت رسمی این قرارداد باقی مانده است.
این روزنامه در ادامه نوشت: سیاه و زردها از طریق یکی از مدیر برنامه های یونانی که دوستی چند ساله ای با حاج صفی دارد، با این بازیکن ایرانی وارد مذاکره شدند و احسان نیز پاسخ مثبت خود برای شکل گیری این انتقال را به طرف یونانی داده است.
روزنامه Forza در ادامه به حقوق کاپیتان سپاهان نیز اشاره کرده و نوشته است: کار این انتقال شکل گرفته و تا سپتامبر همه چیز رسمی می شود. حاج صفی با دستمزد سالیانه ۳۰۰ هزار یورویی به اضافه پاداش ها راهی آ.ا.ک آتن می شود ضمن اینکه باشگاه یونانی مبلغی بابت این انتقال پرداخت نمی کند و حاج صفی به عنوان بازیکن آزاد راهی آ.ا.ک می شود.
وب سایت betcosmos نیز در این خصوص نوشت که با وجود اعتراض هواداران آ.ا.ک به خرید بازیکن ایرانی اما مدیران باشگاه یونانی تصمیم خود برای جذب حاج صفی را گرفته است: هواداران AEK ممکن است رسماً نسبت به انتقال احسان حاج صفی واکنش نشان دهند، اما ما متوجه شده ایم که مدیریت این باشگاه از جذب بازیکن ایرانی هراسی ندارد و این اقدام خاص را به طور عادی به اتمام می رساند.
در واقع، این هدف وجود دارد که آ.ا.ک به بازیکن چپ پای باتجربه قرارداد بسیار خوبی بدهد که حداقل ۳۰۰ هزار یورو حقوق خالص در سال را برای او به ارمغان بیاورد. ضمن اینکه انتظار می رود با جذب حاج صفی، بازیکن هم پست او یعنی الدر لوپس به فروش برسد.
لوپس با وجود کیفیت خوبی که دارد، ثابت کرد که مستعد آسیب دیدگی است و به همین دلیل آ.ا.ک تصمیم دارد پس از فروش او، احسان حاج صفی را به خدمت بگیرد.

رونمایی از لباس کادر درمان یا کاروان اعزامی به المپیک؟
بی‌سلیقگی به اوج رسید
انتخاب لباس کاروان ایران، رنگ و طراحی آن به المپیک توکیو انتقادات زیادی را به دنبال داشت.
در حالی که پیش از این کمیته ملی المپیک بارها اعلام کرده بود در مراسمی خاص از لباس کاروان کشورمان در بازی‌های توکیو رونمایی خواهد کرد اما این اتفاق تا لحظه آخر و زمان اعزام کاروان کشورمان به این بازی‌ها رخ نداد.
کمیته ملی المپیک برای طراحی لباس کاروان کشورمان در توکیو از مدتها قبل اقدام به برنامه‌ریزی و با به کارگیری طراحان خاص تلاش کرد تا حاشیه‌های دوره‌های قبل تکرار نشود اما با این وجود باز هم لباس‌های انتخاب شده برای کاروان انتقاد زیادی به همراه داشت به طوری که بدسلیقگی‌ها در انتخاب مدل و رنگ به خوبی مشهود بود.
مسئولان کمیته ملی المپیک که بارها در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص رونمایی از لباس کاروان امروز و فردا می‌کردند، در نهایت آن را به لحظه آخر و در زمان اعزام کاروان موکول کردند تا انتقادات بیش از گذشته به کمیته وارد شود.
در حالی که تمامی کشورها از لباس‌هایی یکدست و یک‌شکل برای زنان و مردان استفاده می‌کنند و با طراحی خاص رنگ پرچم کشور خود را در این طراحی‌ها به کار می‌گیرند اما این شکل متحد در لباس کاروان کشورمان به چشم نمی‌خورد. انتخاب رنگ لباس آبی فیروزه‌ای برای زنان و کت و شلوار سورمه‌ای برای مردان هیچ تناسبی با رنگ پرچم جمهوری اسلامی ایران ندارد و لباس بانوان بیشتر به لباس میهمانداران هواپیما شباهت دارد. لباس یکدست سفید گرمکن نیز بدون هیچ رنگ‌آمیزی بیشتر به لباس کادر درمان شباهت دارد تا تیم اعزامی به المپیک.
انتخاب لباس کاروان ورزشی کشورمان در المپیک ریو نیز هجمه‌های زیادی را به کمیته وارد کرد به طوری که بعد از مراسم رونمایی و انتقادات رسانه‌ها لباس کاروان تغییر کرد.
به نظر می‌رسد بی سلیقگی در انتخاب لباس کاروان در هر دوره به اوج می‌رسد و تکرار آن همیشگی است.
چشم لیگ برتری‌ها به قهرمانی استقلال!
تکلیف سه تیم بالای جدول لیگ برتر ایران مشخص شده و پرسپولیس، سپاهان و استقلال سهمیه لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۲ را کسب کرده‌اند. اما برای دستیابی به سهمیه چهارم، رقابت حساسی وجود دارد و ۶ تیم لیگ برتری به‌همراه دو تیم لیگ یکی تلاش می‌کنند پای به لیگ قهرمانان آسیایی بگذارند.
تکلیف سه تیم بالای جدول لیگ برتر ایران مشخص شده و پرسپولیس، سپاهان و استقلال سهمیه لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۲ را کسب کرده‌اند. اما برای دستیابی به سهمیه چهارم، رقابت حساسی وجود دارد و ۶ تیم لیگ برتری به‌همراه دو تیم لیگ یکی تلاش می‌کنند پای به لیگ قهرمانان آسیایی بگذارند.
در جام‌حذفی، گل‌گهر سیرجان و فولاد به نیمه‌نهایی رفتند و تا قهرمانی تنها دو گام فاصله دارند. خیبر و ملوان لیگ یکی نیز با حضور در مرحله یک‌چهارم این شانس را برای خود قائل هستند. اما چند تیم لیگ برتری، به ساق‌های تیم فرهاد مجیدی امید بسته‌اند تا درصورت قهرمانی این تیم در جام‌حذفی، با قرارگیری در رتبه چهارم لیگ ایران، سهمیه را کسب کنند. پیکان، آلومینیوم، پدیده و تراکتور چهار تیمی هستند که فرصت این را دارند تا به‌همراه فولاد و گل‌گهر این یک سهمیه آسیایی را کسب کنند.
عزیزی‌خادم: درباره کمک داور ویدیوئی
نباید توقع بیهوده داشت
جلسه کارگروه ویژه VAR امروز با حضور مسئولان فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ و داور بین‌المللی فوتبال کشورمان برگزار شد.
به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، جلسه کارگروه سیستم کمک داور ویدئویی (VAR) پیش از ظهر امروز با حضور شهاب عزیزی خادم، حیدر بهاروند، حسن کامرانی فر، علیرضا فغانی، احسان عزیزی خادم، امیدزاده، یوسفی، مدیران، حسین شریفی، سهیل مهدی، حمیرا اسدی، فاطمه گلستانی نیا در دفتر رئیس فدراسیون برگزار شد.
عزیزی خادم در ابتدای این جلسه گفت: با توجه به اینکه پروسه استفاده از این تکنولوزی یک فرایند بلند مدت است و باید مرحله به مرحله زیر نظر فیفا طی شود، نیاز به زمان داریم و نگاه‌ها باید واقع بینانه باشد و ایجاد توقع بیهوده نداشته باشیم. خدمات شرکت های داخلی و خارجی توسط کارگروه بررسی و ارزیابی می شود.
وی در ادامه اضافه کرد: فدراسیون فوتبال از تله بدهی که در آن افتاده بود، نزدیک به ۳۰ میلیارد تومان بدهی معوقه را پرداخت کرده است. هر تصمیمی که کارگروه VAR در این زمینه بگیرد از جانب فدراسیون مورد تایید است. زبده ترین افراد در این گروه حضور دارند. مشکل مالی برای استفاده از این تکنولوژی نداریم، بلکه مشکلی اصلی تحریم هاست.
رئیس فدراسیون فوتبال یادآور شد: آنطور که گفته می شد داوری مظلوم است، در حال حاضر به این صورت نیست. مدیران ارشد فدراسیون از حوزه داوران انتخاب شده اند. بودن علیرضا فغانی در این کارگروه غنیمت است. حتی زمانی که وی در ایران حضور نداشته باشد در جلسات به صورت ویدئو کنفرانس شرکت خواهد کرد.
در ادامه این نشست اعضا درباره روند راه اندازی VAR، میزبانی مسابقات مرحله نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و آماده سازی ورزشگاه آزادی بحث و تبادل نظر کردند. در ادامه این نشست مجددا تاکید شد پروسه استفاده از این تکنولوزی یک فرایند بلند مدت است و مرحله به مرحله این فرایند زیر نظر فیفا باید طی شود. همچنین مصوب شد در روزهای آینده از ۱۵ شرکت مورد تایید فیفا که توان تامین تجهیزات مورد نیاز را دارند، استعلام‌های لازم‌ اخذ شود.