افشاگری یک مسئول از قاچاق از مبادی رسمی  با امضا‌های طلایی
افشاگری یک مسئول از قاچاق از مبادی رسمی  با امضا‌های طلایی

    موضوع امضای طلایی در قاچاق از مبادی رسمی یکی از چالش برانگیزترین مسائل در اقتصاد می‌باشد. در همین رابطه دکتر سقا هدایتی، عضو کمیسیون اختلافات گمرک با بیان اینکه ریشه اصلی قاچاق از مبادی رسمی، امضای طلایی است، خاطر نشان کرد: متاسفانه گاهی مشاهده می‌شود برخی از تجار برای واردکردن کالای خود، با […]

 

 

موضوع امضای طلایی در قاچاق از مبادی رسمی یکی از چالش برانگیزترین مسائل در اقتصاد می‌باشد. در همین رابطه دکتر سقا هدایتی، عضو کمیسیون اختلافات گمرک با بیان اینکه ریشه اصلی قاچاق از مبادی رسمی، امضای طلایی است، خاطر نشان کرد: متاسفانه گاهی مشاهده می‌شود برخی از تجار برای واردکردن کالای خود، با مسئولین مربوطه رایزنی و بخشنامه‌های مربوطه تهیه، تنظیم و تصویب می‌کنند.وی افزود: مسلما وقتی این تجار، مجوز لازم برای ترخیص کالا خود را از مرجع قانون گذار و سیاست گذار دریافت می‌کنند، هیچ نهادی از جمله گمرک نمی‌تواند مانع ورود کالای آنان شود. عضو کمیسیون اختلافات گمرکی با اشاره به این مطلب که امضا‌های طلایی در تجارت باعث ورود کالا‌های ممنوعه به کشور می‌شوند، گفت: ورود ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی با برند آلمانی که چندی پیش وارد کشور گردید، یکی از همین مصادیق است.

تبلیغ روغن خوراکی غیر استاندارد در صدا و سیما!

مشخصات درج شده بر روی فرآورده روغن سرخ کردنی با نام تجاری «اولترا هایلی» محصول واحد تولیدی طبیعت سبز پارس کهن با استاندارد ملی ایران به شماره ۴۱۵۲ با عنوان «روغن سرخ کردنی- ویژگی‌ها و روش‌های آزمون» مغایرت دارد. وحید مرندی مقدم، معاون نظارت بر اجرای استاندارد گفت: استانداردی برای روغن خوراکی با کاربرد «پخت و پز، سالاد و سرخ کردنی» با عنوان روغن سه کاره وجود ندارد. معاون نظارت بر اجرای استاندارد با اشاره به تبلیغ روغن سرخ کردنی با نام تجاری «اولترا هایلی» محصول واحد تولیدی طبیعت سبز پارس کهن با عنوان روغن سه کاره در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران توضیح داد: سازمان ملی استاندارد ایران هیچ گونه تاییدیه ای به «روغن مصرفی سه کاره» نداده است و این عبارت که باعث القا شبهه کیفیت برای مصرف کنندگان می‌شود، مورد تأیید سازمان ملی استاندارد ایران نیست.

راه ورود خودرو به بورس بسته شد

در حالی که قرار بود با طرح مجلس ، خودروهای داخلی در بورس کالا عرضه شوند، وزیر صنعت، معدن و تجارت از موافقت کمیته خودرو با این جمع‌بندی که بازار خودرو بایستی خودش را تنظیم کرده و عرضه آن در بورس منطقی نیست، خبر داد. روز شنبه، علیرضا رزم‌حسینی، در حاشیه مراسم رونمایی از محصول جدید ایران‌خودرو با بیان اینکه کمیته خودرو منطقی نبودن عرضه خودروهای داخلی در بورس کالا را پذیرفته است، اظهار کرد: عرضه خودرو در بورس، نظر برخی نمایندگان مجلس بود اما در کمیته خودرو با حضور نمایندگان مجلس ، در نهایت به این جمع‌بندی رسیدیم که بازار خودرو باید خود به خود تنظیم شود و عرضه محصولات خودروسازان در بورس کالا منطقی نیست. کمیته خودرو نیز این موضوع را پذیرفته است. وی تاکید کد: به نظر ما این عدم عرضه خودرو در بورس، روالی منطقی و درست است.

رکوردشکنی جدید بیتکوین

برای نخستین بار، ارزش بیتکوین از ۲۴ هزار دلار عبور کرد. بیتکوین سرانجام نه تنها جایگاه خود را در کانال ۲۳ هزار دلاری تثبیت کرد بلکه به لطف ورود تقاضاهای جدید برای نخستین بار به کانال ۲۴ هزار دلار نیز وارد شد. بازدهی هفتگی محبوب ترین ارز دیجیتالی جهان به مثبت ۳۰.۴۶ درصد رسیده است. طی ۲۴ ساعت گذشته بیت کوین با ثبت صعود ۶.۵۸ درصدی به ۲۴ هزار و ۷۳.۰۵ دلار رسید. بالاترین رکورد ثبت شده ارزش بیت کوین مربوط به روز نوزدهم دسامبر سال ۲۰۲۰ بوده که در آن این ارز به قیمت ۲۴ هزار و ۷۳ دلار رسید. رکورد قبلی این ارز مربوط به روز هجدهم دسامبر سال ۲۰۲۰ بوده که در آن این ارز به قیمت ۲۳ هزار و ۴۰۰ دلار رسید. بیتکوین امسال را رویایی سپری کرده و ارزش آن نسبت به ابتدای سال حدود ۱.۷۴ برابر افزایش یافته است.

تقاضای گاز جهان در ۲۵ تا ۳۰ سال آینده
افزایش می‌یابد

وزارت انرژی روسیه انتظار دارد تقاضای گاز در طول ۲۵ تا ۳۰ سال آینده افزایش یابد. پاول سوروکین، معاون وزیر انرژی روسیه، روز جمعه (۲۸ آذرماه) اعلام کرد که تقاضای گاز جهان در طول ۲۵ تا ۳۰ سال آینده کاهش نمی‌یابد، بلکه به‌دلیل پاک بودن این سوخت (کم کربن) افزایش هم می‌یابد. وی گفت: با توجه به اینکه گاز طبیعی کربن بسیار کمی دارد، انتظار نداریم مصرف گاز در ۲۵ تا ۳۰ سال آینده کاهش یابد. انتظار می‌رود تقاضا برای گاز تا حد زیادی با عرضه گاز طبیعی مایع‌شده (ال‌ان‌جی) تأمین شود. معاون وزیر انرژی روسیه افزود: پیش‌بینی می‌شود بازار عرضه ال‌ان‌جی در ۱۵ تا ۱۷ سال آینده ۲۰۰ میلیون تن افزایش یابد، به این معنا که بازار گاز تاکنون به‌طور کامل جهانی نشده است، اگرچه به سمت آن در حال حرکت است.