الگوی من حضرت عباس و اهل بیت هستند
الگوی من حضرت عباس و اهل بیت هستند

    برای پهلوان زاده ای چون سید افشین مباشر که دغدغه اش کمک به مستمندان و الگوی رفتاری اش آقا ابوالفضل و اهل بیت هستند باید سر تعظیم فرود آورد و چنین افتخارآفرینان و پهلوانان را باید الگویی بی نظیر برای جامعه امروزی دانست. سید افشین مباشر، دارای عناوین و رکوردهای متعدد در جهان […]

 

 

برای پهلوان زاده ای چون سید افشین مباشر که دغدغه اش کمک به مستمندان و الگوی رفتاری اش آقا ابوالفضل و اهل بیت هستند باید سر تعظیم فرود آورد و چنین افتخارآفرینان و پهلوانان را باید الگویی بی نظیر برای جامعه امروزی دانست. سید افشین مباشر، دارای عناوین و رکوردهای متعدد در جهان و یکی از با اخلاق ترین ورزشکاران کشور می‌باشد. گفت وگویی اختصاصی با وی ترتیب داده ایم:

در ابتدا بیشتر خودتان را معرفی نمایید؟
سید افشین مباشر، متولد بهمن ماه ۱۳۶۳، از هفت سالگی ورزش می‌کنم، هجده سال است عضو تیم ملی هنرهای رزمی هستم، در حال حاضر رئیس کمیته و سازمان جهانی بادیگارد در کشور، نائب رئیس فدراسیون دفاع شخصی جیتسا، رئیس کمیته جهانی برگزاری مسابقات کمربند طلایی فدراسیون جهانی کوبو، نماینده فدراسیون دفاع شخصی سلاح‌های سرد در فدراسیون جهانی w.s.a.fp در ایران هستم و دبیر فدراسیون قوی ترین مردان، پاور لیفتینگ، بدنسازی جهان زیر نظر امیر بیات می‌باشم. دارای دو مدرک دکترای افتخاری تربیت بدنی و حقوق بین الملل، کارشناس ارشد مدیریت منابع انسانی و کارشناسی ارشد مدیریت ورزش هستم.

شما در زمینه تحصیلات به طور آکادمیک وار به خوبی پیش رفته اید و در ورزش هم صاحب عناوین و افتخارات هستید، چگونه هم در زمینه علمی و هم ورزشی توانسته اید به یک مدیریت ایده آل برسید؟
این تعاریف شما به سبقه من و مهمتر از همه نظارت والدین و به خصوص پدرم بر می‌گردد. از همان ابتدا پدرم دو چیز را به من گوشزد کردند. پدر خدابیامرزم گفت اگر ورزش به علم و تحصیلاتت و بالعکس علمت به ورزش لطمه بزند نمی‌گذارم ادامه بدهی و باید این دو توامان با هم در یک راستا باشد. به همین خاطر با راهنمایی‌های پدر و علاقه خودم توانستم به لطف خدا تا به امروز در هر دو زمینه سربلند باشم.

پس نقش پدر در موفقیت شما تاثیر شگفتی داشته است؟
الگوی خوبی برای من بود و خودشان هم کشتی گیر و ورزشکار رزمی بودند و بعد از فوت پدرم، بزرگترین حامی من مادر عزیزم است که هم نقش پدر و هم مادر را برای من داشته است و امیدوارم با منش پهلوانانه و ورزش حرفه ای بتوانم افتخاری برای خانواده ام باشم.

در بین صحبت‌هایتان گفتید در سن هفت سالگی ورزش را شروع کردید. چگونه می‌شود؟
من شروع ورزشم با کشتی و بوکس بوده است و یکجورایی با توجه به ژنتیک خانوادگی ما همگی ورزشکار هستیم و از همان ابتدا جثه من جثه بزرگ بود و می‌طلبید در همان ابتدای عنفوان نونهالی شروع به ورزش کنم. جالب است بدانید من وقتی به دنیا آمدم شش کیلو و هفتصد گرم بودم و از همان ابتدا رژیم غذایی برای من شروع شد (خنده ).

از دوران مدرسه و شیطنت‌ها بگویید؟
خیلی شربودم و از دیوار راست بالا می‌رفتم و چون نسبت به همسن و سالان خودم خیلی درشت و بزرگتر بودم شیطنت‌های خاص خودم را داشتم، بعضا زنگ خانه‌ها را می‌زدم و فرار می‌کردم و …اما وقتی کمی بزرگ تر شدم سعی کردم رفتارم منطقی و الگویی برای همسن و سالان خودم باشم، و با مدد گرفتن از منش حضرت عباس (س ) کمک و دستگیری از دیگران را سرلوحه کارهایم قرار دادم.

درست چطور بود؟
من تا دوران سوم راهنمایی تیزهوشان درس می‌خوندم و رشته کامپیوتر را در هنرستان ادامه دادم که ورود من به هنرستان از بین بسیاری از داوطلبان صورت گرفته بود.

اهل فوتبال هم هستی؟
در دوران نوجوانی و مدرسه که بازی می‌کردم و همین الان هم با تیم هنرمندان فوتبال بازی می‌کنم.

ورزش حرفه ای را از کی شروع کردی؟
من اولین مقام را در سن ده سالگی گرفتم، در سن دوازده سالگی قهرمان آسیا و در سن هفده سالگی قهرمان جهان شدم. شش تا قهرمانی جهان در رشته‌های مختلف دارم و سه تا رکورد را در کتاب رکوردهای جهان ثبت کردم. رکورد بزرگترین بازوی جهان را ثبت کرده ام ، رکورد جابه جایی سنگین ترین تریلی و شکستن ضخیم ترین چوب راش روی پشت بازوهام از جمله رکوردهای من است.

خودمانی بگویم چقدر از اندام و هیکلی که دارید استفاده بهینه کرده اید؟ شده در راه دعوا و خدای ناکرده استفاده کرده باشی؟
شکر خدا ما از پر قنداق ابوالفضلی و ارادت خاصی به اهل بیت دارم و همیشه گفته ام که الگوی من در ورزش و زندگی اهل بیت بوده است. سعی کرده ام از این اندام در راه دستگیری و ورزش حرفه ای و سلامت جسم و روح استفاده کنم همیشه سعی کرده ام لسانا و عملا از خداوند منان شکرگذار باشم و در کل خدمت به خلق زکات و دغدغه افشین مباشر است و همیشه در کلاس‌ها به شاگردانم گفته ام که افراد رزمی و با تناسب اندام بالا با بقیه افراد جامعه فرق دارند و شما ها باید الگویی برای افراد جامعه باشید و رفتارهای شما زیر نظر است که باید به درستی صورت بگیرد.

تا حالا شده که در موقیعت خشم قرار بگیری اما فروکش کنی؟
اتفاقا بسیار پیش آمده و برخی از دوستان به من گفته اند که اصلا به تو نمی‌خورد انقدر صحه صدر داشته باشی و هر جا که تحت فشار عصبی قرار می‌گیرم به خداوند و اهل بیت توکل می‌کنم. مهم این است ما در مواقع خشم و عصبانیت خودمان را به خوبی کنترل کنیم.

اما برخی از دوستان و هم تیپ‌های شما با رفتارهای غلط موجب یک نوع بد ذهنی در اذعان عمومی شده اند .درسته؟
من همیشه گفته ام که خداوندا اگر می‌خواهی به من نعمت بدهی ابتدا جنبه آن را عطاء کن. یکسری از افراد هم حرفه ما اگر خطایی کرده اند پای همه افراد در این نوع ورزش‌ها نزنیم. من کاملا به مردم عزیز حق می‌دهم چرا که در ابتدای سخنانم عرض کردم که ما الگو هستیم اگر خطایی از ما سربزند ممکن است پای همه ما نوشته شود که باید بسیار مراقب رفتارهایمان باشیم.

از ارادت به مادر بگو؟
من شب‌هایی که مادر خواب است پای مادر را بوسه می‌زنم. هر وقت ما گرفتار شدیم امامزاده ای در خانه داریم که می‌توانیم به آن دخیل ببندیم و آن مادر است. دعای مادر می‌تواند دنیای آدمی را تکان دهد.
در حال حاضر مشغول به چه فعالیت‌هایی هستید؟
در حال حاضر چندین دوره آموزش بادیگاردی را در سطح کشور برگزار کرده ایم و با مجوزهایی که داشتیم به پنج کشور برون مرزی هم آموزش داده ایم. در حال حاضر برای چندمین بار دورهای حفاظت شخصیت‌ها و بادیگاردی را در اردوگاه های سپاه پاسداران در بهشهر به همراه بچه‌های پلیس نوپو مشترکا برگزار می‌کنیم. تنها سازمانی هستیم که از نیروهای مسلح کشور مجوز داریم ، مطلب مهم اینکه رایزنی کرده ایم که از افراد سودجو در زمینه آموزش بادیگاردی جلوگیری کنیم و این کار صورت گرفته است که جوانان عزیزمان اسیر سودجویی‌های دیگران نشوند.

یک جو ناخوشایندی در رابطه با سلبریتی‌ها و هنرمندان که از بادیگارد استفاده می‌کنند مطرح شده است. شما به عنوان یکی از سردمداران اساتید این حوزه نظرتان چیست؟
من جواب سوال شما را اینگونه پاسخ می‌دهم. در مبحث حفاظت شخصیت‌ها، شخصیت‌های سیاسی رده بالا بنا به مسئولیتی که در نظام دارند باید از این افراد و شخصیت‌ها حفاظت شود. در مجمع خصوصی هم یکسری اصناف مثل تجار، طلافروش و یکسری از افرادی مثل هنرمندان و برخی از افرادی که شغلشان ایجاب می‌کند برای جلوگیری از خطر یا هرج و مرج یا ازدهام و شلوغی به معنای مثبت از بادریگارد و محافظ استفاده کنند. نه تنها استفاده از محافظ موجب کارآفرینی در جوانان ما می‌شود بلکه همانطور که گفتم از آشفتگی و تنش و هرج و مرج جلوگیری می‌شود. اما در مورد هنرمندان بگویم اگر استفاده از بادیگارد به خاطر شونمایی و خودستایی نباشد و فقط هدف محافظت و جلوگیری از شلوغی و امنیت باشد نه تنها مشکلی نیست بلکه باید در جامعه این نوع فرهنگ مثل سایر کشورهای دیگر نهادینه شود. ما متاسفانه گاها در تخته سیاه به دنبال نقطه سفید می‌گردیم و چرا نمی‌آییم در این رابطه به نقطه مثبت استفاده از بادیگارد فکر کنیم. شما توجه کنید کنسرت یا همایش مهمی در حال برگزاری است، اگر خدای ناکرده عده ای بخواهند آشوب کنند، آیا مردم عادی خود می‌توانند از جان همدیگر محافظت کنند؟ بنابراین وجود بچه‌های ما در محفل‌ها نه تنها شونمایی نیست بلکه حفاظت از جان و آبروی افراد است.

افشین مباشر از چیزی هم می‌ترسد؟
از تنها چیزی که خیلی می‌ترسم خدای ناکرده یک زمانی بشود که خداوند من را به حال خودم وابگذارد. دعای من این است لحظه ای من را به حال خودم وانگذار و تنها ترسم این است که خواسته یا ناخواسته دلی را بشکنم که جا دارد در این مصاحبه از همه عزیزانم حلالیت بطلبم.

مهمترین دغدغه افشین مباشر؟
مهمترین دغدغه من دغدغه شخصی نیست بلکه دغدغه مردمان جهان است و آن نابودی ویروس منحوس کرونا است که متاسفانه هم جان عزیزانمان و هم اقتصاد مردم جهان را نابود کرده است و انشاالله هر چه زودتر فرج مولایمان حضرت مهدی ( عج ) گشایش یابد.

مهمترین اصل در زندگی شما؟
باور کنید خودستایی نیست از صبحی که از خواب بر می‌خیزم بیشتر از اینکه دغدغه خودم را داشته باشم دغدغه دوستان و مردم را دارم و به لطف خداوند من بازوی توانمند آنچنانی نیستیم اما به کرم مولا در پنج موسسه خیریه پنج سمت دارم و تعدادی خانواده را تحت پوشش حمایتی دارم و تنها اصل در زندگی من دستگیری از مردم است. کمک کردن جیب بزرگ نمی‌خواهد بلکه دل بزرگ می‌خواهد.

از غذاخوردنت بگو؟
در حال حاضر هجده ماهی است که زیر نظر استاد استادم علیرضا شیرین ، قهرمان فیزیک کلاسیک مستر المپیا از آمریکا که پسر عمه ی عزیزم هست، برنامه رژیم غذایی دارم. قبل از رژیم برای حجم سازی مسابقات روزی دوازده وعده غذا می‌خوردم (خنده ).در این هجده ماه سی کیلو وزن کم کردم و در حال حاضر ۱۳۰ کیلو هستم و صبح‌ها یک ساعت و نیم ورزش هوازی و بعدازظهر ها وزنه می‌زنم. وقتی محفلی دعوت می‌شوم سفره خیلی رنگین پهن می‌کنند که من از خوردن آن اجتناب می‌کنم.

یعنی یک پرس ماکارونی با سیب زمینی یرش بگذارند قبول نمی‌کنی؟
در راه هدفم مصمم هستم و با این چیزها تحریک نمی‌شوم. (خنده ).

از خانواده بگو؟
ما بر خلاف خیلی از خانواده‌ها که آن زمان زیاد بودند کلا یک خواهر بیشتر ندارم که بسیار رابطه خوبی با خواهر و خواهرزاده هام دارم. خواهر زاده ام دنیای من است و واقعا خواهر داشتن نعمت بالایی است که من را به یاد عشق بازی حضرت زینب ( س ) با برادر خود می‌افتم که سعی کرده ام با خواهر خودم بسیار رابطه خوبی داشته باشم.

رمز موفقیت؟
توکل بر خداوند و مدد گرفتن از آقام ابوالفضل و دعای خیر مادرم است.

خیلی از بچه‌ها هستند که خیلی دوست دارند هیکلی شوند. توصیه شما چیست؟
توصیه ای که برای جوان عزیز دارم این است که اول اخلاق و منش پهلوانانه را بیاموزند و بعد اقدام به ورزش حرفه ای کنند، برای استفاده از مکمل‌ها حتما از مشاور و مربی خوب بهره و راهنمایی بگیرند که آرم مجوز بهداشت و مورد تایید دکترین باشد. توصیه من بیشتر به مربیان است که خواهش من این است که در درجه اول به دور از هرگونه بیزینس، به فکر جان و سلامت بچه‌های مردم باشند.

از کارهایتان در عرصه بازیگری بگویید؟
من عضو خانه هنرمندان هستم و آموزش هایی دیده ام، بیشتر از ۲۰ فیلم کوتاه سینمایی بازی کرده ام و در حال حاضر سه کار هم قرارداد بستم و به امید خدا در فیلم تک تیرانداز همبازی کامبیز دیرباز هستم، با استاد فخیم زاده فیلم بوکسور و فیلم آشوب در زندان هم با جناب تیموری بازی می‌کنم و با آقای رضا شریف هم چندین کار کرده ام. پیشنهاد در زمینه سینما و تلویزیون دارم اما من حرفه ایم بازیگری نیست اما علاقه مند به این حرفه و هنر هم هستم.

در پایان چه صحبتی دارید؟
در ابتدا ممنون و شاکر و قدردان پروردگارم و اهل بیت(ع) هستم که در همه حال یار و یاور و همراه و دادرسم بوده اند و در وحله بعد اول از همه از اولین استادم که راه و رسم زندگی کردن رو بهم فرا داد ( مادر عزیزتر از جانم ) و سپس از اساتید گرانقدرم :برادر عزیزم دکتر گرندمستر محمدرضا اتحاد ( ریاست فدراسیون جهانی دفاع شخصی جیتسا )، برادر عزیزم دکتر فرشید باقری ( ریاست فدراسیون جهانی کوبو )، برادر عزیزم دکتر ابراهیم صنوبر ( رئیس موسسه سفیران صلح و دوستی )،برادر عزیزم استاد امیر بیات ( نایب رئیس فدراسیون بدنسازی جهان )، برادر عزیزم دکتر نصیرزاده ( ریاست محترم فدراسیون بدنسازی کشور ) و در نهایت از مردم خوش قلب و خوش ذات میهن عزیزم سپاسگزارم که همواره با حمایت ها و دعاهای خیرشان قوت قلب و انگیزه ی تلاش حقیر برای ترقی و پیشرفتم بوده اند.