اولیایی: برای رفع تعلیق متخلفین باید شناسایی شوند
اولیایی: برای رفع تعلیق متخلفین باید شناسایی شوند

عضو کمیته بدوی صدور مجوز حرفه‌ای اعلام کرد: متاسفانه مدیران عامل استقلال و پرسپولیس با مدارک فتوشاپی جشن دریافت مجوز حرفه‌ای گرفتند. کاظم اولیایی در مورد وضعیت تعلیق کمیته صدور مجوز حرفه‌ای اظهار داشت: این مساله را باید از خود فدراسیون بپرسید که بحث تعلیق این کمیته به کجا رسید. البته ما در کمیته بدوی […]

عضو کمیته بدوی صدور مجوز حرفه‌ای اعلام کرد: متاسفانه مدیران عامل استقلال و پرسپولیس با مدارک فتوشاپی جشن دریافت مجوز حرفه‌ای گرفتند.

کاظم اولیایی در مورد وضعیت تعلیق کمیته صدور مجوز حرفه‌ای اظهار داشت: این مساله را باید از خود فدراسیون بپرسید که بحث تعلیق این کمیته به کجا رسید. البته ما در کمیته بدوی صدور مجوز حرفه‌ای هرکاری که لازم بود و در حیطه قانون و آئین‌نامه بود انجام دادیم. اعضای کمیته بدوی به هیچ عنوان حاضر نشدند مدارک خلاف واقع را تایید کنند و آمار غلطی به کنفدراسیون فوتبال آسیا بدهیم. زیرا مسئولانAFC منتظر بودند که ما دروغی بگوییم و آنها مچ
ما را بگیرند.
وی تصریح کرد: تمامی اعضای کمیته صدور مجوز حرفه ای تعهد محضری به AFC داده بودیم که هیچ گونه مطلب و سندخلاف واقعی ارایه نکنیم و در صورتیکه مرتکب چنین عملی شویم آنها می‌توانستند ما را جریمه و محروم کنند. به همین دلیل هم اعضای کمیته بدوی هیچ گونه مطلب خلاف واقعی از باشگاه‌های کشور را به AFC ارسال نکردند. حتی متاسفانه باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس اسناد فتوشاپی را به ما ارایه دادند که حاضر به تایید آنها و ارسالش به AFC نشدیم.
عضو کمیته بدوی صدور مجوز حرفه‌ای ادامه داد: صورتجلسه‌های کمیته با امضای هر ۵ عضو موجود است و همگی ما با ارسال مدارک غیرواقع مخالفت کردیم و چنین کاری انجام ندادیم اما مشکل از جایی شروع شد که از آئین‌نامه صدور مجوز حرفه‌ای برداشتی اشتباه صورت گرفت و گفته شد که این دو باشگاه سه ماه برای دریافت مجوز حرفه ای فرصت دارند. حال چه کسی چنین کاری انجام داد را من نمی‌دانم. بعد از جلسه‌ای که مدیران عامل دو باشگاه در حضور مسئولان ارشد ورزش کشور داشتند و اعلام شد سه ماه برای دریافت مجوز حرفه‌ای فرصت دارند. ابتدا باشگاه پرسپولیس جشن گرفت و اعلام کرد مجوز حضور در لیگ قهرمانان آسیا را دریافت کرده و بعد از آن هم استقلال به تبعیت از آنها چنین مساله‌ای را اعلام کرد.
اولیایی تاکید کرد: این جشن با اسناد فتوشاپی بود در حالیکه پیش از آن AFC مدارک اصلی را دیده بودند و می‌دانستند استقلال و پرسپولیس مدارک‌شان ناقص است اما از اعلام دریافت مجوز حرفه‌ای و حضورشان در لیگ قهرمانان آسیا تعجب کردند. در نهایت هم آنها را از لیگ قهرمانان کنار گذاشتند.
وی در مورداینکه کدام یک از مدارک استقلال و پرسپولیس فتوشاپی بوده گفت: به طور دقیق به خاطر ندارم اما اینکه دو باشگاه تراز مالی مثبت داشته باشند و حسابرسی‌شان دقیق انجام شده باشد که این طور نبود. ایراد AFC هم به همین جشن زودهنگام با مدارک ناقص بود و مدیران AFC می‌گفتند چطور این دو باشگاه اعلام کرده‌اند که مجوز حضور در لیگ قهرمانان آسیا گرفته اند؟!
عضو کمیته بدوی صدور مجوز حرفه‌ای در مورد هشداری که مبنی بر تعلیق لیگ فوتبال کشورمان داده بود، گفت: باید این هشدار را جدی بگیریم. قبل از حذف استقلال و پرسپولیس از آسیا هم من در مصاحبه‌هایم سه بار نسبت به حذف این دو باشگاه از لیگ قهرمانان هشدار دادم که یکی از مصاحبه‌هایم با خبرگزاری فارس بود و به آن هشدارها توجهی نکردند. اکنون نیز باید این هشدار تعلیق لیگ کشورمان جدی گرفته شود.
اولیایی در مورد اینکه راهکار رفع تعلیق کمیته صدور مجوز حرفه ای چیست، عنوان کرد: احتمالا فدراسیون فوتبال با AFC مکاتبه کرده ولی به نظر من برای رفع تعلیق کمیته ابتدا بایدمتخلفین مشخص و از سوی AFC جریمه و محروم شوند. زیرا در بحث این تعلیق و غیبت استقلال و پرسپولیس در اسیا فرد یا افرادی تخلف کرده‌اند.

 

 

پوست‌اندازی تیمی که می‌خواهد مدعی باشد
تیر ساکت به هدف می‌خورد؟

بیست و دومین رقابت‌های لیگ برتر فوتبال در حالی بیست و یکم مردادماه با بازی استقلال تهران و سپاهان اصفهان افتتاح می‌شود که دو تیم از مدعیان قدیمی قهرمانی در این مسابقات هستند.
قهرمان فصل گذشته فوتبال باشگاهی کشور در حالی میزبان سپاهان اصفهان است که هر دو تیم سرمربیان خارجی را در رأس کادر فنی خود قرار داده‌اند.
«ریکاردو ساپینتو» جانشین فرهاد مجیدی در استقلال تهران شد تا مدافع عنوان قهرمانی کار سختی برای تکرار عکس با جام پیش رو داشته باشد.
از سوی دیگر سپاهان اصفهان نیز پس از ناکامی با محرم نویدکیا سراغ «ژوزه مورایس» رفت او نیز همچون ساپینتو از پرتغال وارد فوتبال باشگاهی ایران شده و رؤیای تکرار قهرمانی را برای محمدرضا ساکت زنده نگه دارد.
ساکت با وجود کارنامه ضعیف در دبیرکلی فدراسیون فوتبال در دوران ریاست مهدی تاج به واسطه قهرمانی‌های متعدد با سپاهان در دهه هشتاد همچنان محبوب هواداران این تیم است تا انتظارات پس از بازگشت وی به پشت میز مدیرعاملی بالا برود.
پوست‌اندازی تیمی که می‌خواهد مدعی باشد/ تیر ساکت به هدف می‌خورد؟
دستیار پیشین ژوزه مورینیو در حالی به اصفهان آمد که این تیم در نخستین روزهای نقل و انتقالات تابستانی با جدایی دانیال اسماعیلی فر، کریستین کنت، رضا میرزایی، سجاد شهباززاده، سروش رفیعی، عزت الله پورقاز و گئورگی گولسیانی با شوک شدیدی روبرو شد اما ساکت برای خروج از فشار تند و تیز طرفداران خود اقدام به جذب گزینه‌های مطلوب
خارجی کرد.
الویس کامسوبا، رامین رضائیان، رناتو داسیلویرا، مانوئل فرناندز، محمد دانشگر، محمد علی نژاد، میلاد زکی پور، محمد محبی، علیرضا صادقی و نیما میرزازاده بازیکنانی بودند که ساکت برای حل بحران کمبود بازیکن در لیست این تیم با نظر مستقیم مورایس جذب کرد.
حال باید دید تیمی که استخوان بندی اصلی اش دچار تغییرات اساسی شده است چگونه در هفته نخست مقابل مدافع عنوان قهرمانی قد علم می‌کند و می‌تواند قواره قهرمان به خود بگیرد.
بدون شک جذب ستاره‌های بین المللی از سوی ساکت برای تفکرات جدیدی همچون مورایش در فوتبال باشگاهی ایران می‌تواند جذابیت‌های زیادی را به همراه داشته باشد.

 

 

شکایت سرمربی استقلال به فیفا سبب خیر شد

سرمربی استقلال با شکایت از فیفا سبب خیر برای طلبکاران باشگاه واسکادوگاما شد.
ریکاردو ساپینتو سرمربی استقلال به دلیل عدم دریافت مطالباتش علیه باشگاه واسکا دوگامای برزیل شکایت کرد و با حکم فیفا پنجره نقل و انتقالات این باشگاه را بست.
بعد از یک هفته از صدور حکم فیفا باشگاه برزیلی تمام مطالبات سرمربی پرتغالی استقلال را پرداخت کرد تا محرومیت از نقل و انتقالات برداشته شود.
در جدیدترین خبر در این زمینه سایت «odia» برزیل خبر داد شکایت ساپینتو به فیفا برای دیگر طلبکاران باشگاه واسکادوگاما سبب خیری شد.
باشگاه برزیلی برای جلوگیری از تکرار سناریوی ساپینتو شروع به پرداخت بدهی هایش کرده است. واسکو علاوه بر پرداخت بدهی ساپینتو، برای جلوگیری از مداخله جدید فیفا، برای پرداخت بدهی از گذشته بازگشت.
طبق گزارش ها باشگاه مبلغ ۱٫۸ میلیون رئال به مهاجم سابقش ماکسی لوپز پرداخت کرده است. کل بدهی باشگاه به این بازیکن آرژانتینی ۵ میلیون رئال است. مبلغ پرداخت شده توسط واسکو ۳۰ درصد بود.
هنوز بدهی هایی وجود دارد که کروزمالتینو در حال جمع آوری آن بوده است. گوستاوو تورس ۲۰۰ هزار رئال برای تاخیر در حقوق خود درخواست می کند.
هفته گذشته، واسکو به دلیل بدهی به مربی سابق خود ریکاردو ساپینتو، از ثبت نام بازیکنان جدید منع شد. این مربی پرتغالی به فیفا شکایت کرد و باشگاه واسکو را از ثبت بازیکنان جدید منع کرد. اوایل این هفته، باشگاه برزیلی موفق شد این مبلغ را با مربی پرتغالی تسویه کند و الکس تکسیرا را در لیست بازیکنان ثبت کند.

 

 

 

 

چرا «هروه رنار» سرمربی تیم ملی فوتبال ایران نشد؟

مذاکره کننده وقت فدراسیون فوتبال برای تعیین سرمربی تیم ملی مدعی است که قبل از قرارداد با مارک ویلموتس با هروه رنار فرانسوی به توافقات اولیه رسیده بودیم.
مهدی تاج ریس سابق فدراسیون فوتبال در مورد قرارداد با مارک ویلموتس بلژیکی سرمربی سابق تیم ملی که شرایط خسارت باری را به کشورمان تحمیل کرد، صحبت هایی را مطرح کرد.
طبق صحبت های نامزد ریاست فدراسیون فوتبال، تیم ملی در آن مقطع ابتدا به دنبال به خدمت گرفتن هروه رنار سرمربی سرشناس فرانسوی بود و در این باره عباس ترابیان به عنوان نماینده فدراسیون فوتبال با این سرمربی وارد مذاکره شده بود.تاج مدعی است که در آن زمان، رنار از فدراسیون فوتبال فرصت خواسته بود و همین موضوع باعث شد تا فدراسیون به دنبال گزینه دیگری برود و در نهایت مارک ویلموتس بلژیکی به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد.
در همین باره عباس ترابیان نظر متفاوتی دارد.
وی در گفت و گویی اظهار داشت: قبل از انعقاد قرارداد با مارک ویلموتس من در یک سفر ۵ روزه به جهت مذاکره با هروه رنار به سنگال سفر کردم و با وی و مدیربرنامه هایش در آنجا مذاکراتی در مورد حضور در تیم ملی ایران داشتیم.
وی ادامه داد: با وجود زمان اندک به توافقات اولیه رسیدیم و هروه رنار از ما فرصت یک هفته ای خواست تا از فدراسیون فوتبال مراکش و تیم ملی این کشور موافقت خود را بگیرد که بعد از چند روز وی توانست موافقت خودش را کتبا به ما اعلام کند و قرار شد بعد از جام ملت‌های آفریقا که پایانش ۲۱ تیر ماه سال ۹۸ بود به ایران سفر کند. تا آن تاریخ ما هیچ تورنمنت رسمی در برنامه تیم ملی نداشتیم و فدراسیون فوتبال هم فرصت لازم را برای جذب این مربی
فرانسوی را داشت.
ترابیان درباره عملکرد ویلموتس هم اضافه کرد: مارک ویلموتس کارنامه ای موفق برای حضور در ایران نداشت. وی در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ مربی بلژیک بود و اگر این تیم سوم جهان شد، به خاطر نقش محوری روبرتو مارتینز به عنوان سرمربی بلژیک بود. ویلموتس در سال ۲۰۱۷ حدودا ۶ ماه سرمربی ساحل عاج و بعد از آن هم حدودا ۲ ماه سرمربی شالکه ۰۴ آلمان بود که در کل کارنامه قابل قبولی از خود برجا نگذاشته بود.
وی افزود: ویلموتس در خردادماه ۹۸ قرارداد خود را با تیم ملی ایران نهایی کرد در صورتیکه اگر فدراسیون یک ماه دیگر صبرکرده بود با توجه به توافقات اولیه با رنار فرانسوی هم می‌توانستیم قرارداد بهتری منعقد کنیم و هم می‌توانستیم سکان هدایت تیم ملی را در اختیار یکی از بهترین مربیان دنیا قرار دهیم. شما ببینید از زمان حضور رنار فرانسوی در عربستان وی چگونه تیم ملی این کشور را متحول کرده است.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: آقای تاج عنوان کردند که مبلغ درخواستی رنار ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار دلاربوده که اینگونه نیست و کل مبلغ درخواستی وی ۳ میلیون دلار بوده که ۲ میلیون دلار برای خودش و یک میلیون دیگر برای دو دستیارانش بوده است.

 

 

ماجرای عجیب از ورود جام جهانی به تهران
حرفی از کیش نبود و نیست
درحالی که سایت رسمی فدراسیون فوتبال خبر داد ۱۰ شهریور کاپ جام جهانی طبق برنامه ریزی فیفا در تهران رونمایی می شود اما امروز خبری در فضای مجازی منتشر شده که این جام قرار بوده در کیش و با حضور کاسیاس و کاکا دو ستاره سابق فوتبال اسپانیا و برزیل رونمایی شود.
این درحالی است که اصلا از اول قرار نبوده این جام به جزیره کیش برود و صحبتی هم از حضور این دو ستاره سابق فوتبال در ایران نبوده است. در نامهای که فیفا به فدراسیون فوتبال زده فقط تاریخ ورود جام به تهران اعلام شده است.
این جام جهانی طبق برنامه از قبل اعلام شده ۱۰ شهریور در تهران رونمایی می شود.فدراسیون اعلام کرده در مورد ساعت و مکان این رونمایی اطلاع رسانی می کند.

توافق ۵۶ میلیاردی پرسپولیس با سازمان لیگ!
در دومین سالی که باشگاه پرسپولیس و استقلال تبلیغات محیطی بازیهای خانگی خود را در اختیار دارند، سازمان لیگ نرخ جدیدی را برای اعطای حق تبلیغات محیطی به آنها در نظر گرفته است.
ماجرا از این قرار است که فصل گذشته سازمان لیگ برای هر بازی ۳ میلیارد تومان از پرسپولیس و استقلال دریافت می‌کرد اما حالا این رقم به ۳ میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان افزایش یافته تا به این ترتیب در مجموع حق سازمان لیگ از ۴۵ میلیارد به ۵۶ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان برسد.
نکته جالب اینکه به گفته صادق درودگر عضو کمیته اقتصادی سازمان لیگ، کارگزار استقلال هنوز حساب فصل گذشته خود را تسویه نکرده و همین موضوع به مانع اصلی آبی پوشان برای تبلیغات این فصل تبدیل شده است.
کارگزار پرسپولیس اما باتوجه به طلب قبلی از سازمان لیگ، این رقم را تهاتر کرده تا به این ترتیب پرسپولیس مشکلی برای گرفتن تبلیغات محیطی نداشته باشد.
نکته عجیب این است که پرسپولیس هنوز با کارگزار خود برای فصل آینده توافقی نداشته و مشخص نیست که از هر بازی چه مقدار درآمد خواهد داشت اما همین حالا سه میلیارد و ۷۵۰ میلیون به سازمان لیگ متعهد شده و یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان نیز باید بابت اجاره ورزشگاه آزادی پرداخت کند تا به این ترتیب متعهد به پرداخت ۷۵ میلیارد تومان تا پایان فصل به سازمان توسعه و سازمان لیگ باشد.
باشگاه پرسپولیس فصل گذشته بابت هر بازی حداکثر ۱۰ میلیارد درآمدزایی داشت که نیمی از آن برای حق سازمان لیگ، اجاره ورزشگاه و اجازه تجهیزات می‌رفت و ۱۵ درصد نیز حق کارگزار بود و حالا مشخص نیست که رضا درویش چه برنامه‌ای برای درآمدزایی از این طریق دارد؟

عارف با رباط صلیبی شوخی دارد!
شیرینی پیروزی برابر رقیب سنتی در جام حذفی ۱۴۰۰ با مصدومیت عارف غلامی به کام آبی‌ها تلخ شد. هرچند از تلخی تماشای تصاویر دردکشیدن این بازیکن روی برانکارد هنگام خروج از زمین با دیدن شادی او پس از پیروزی در ضربات پنالتی کاسته شد، اما کمتر هوادار استقلال فکر می‌کرد این بازیکن پس از عمل جراحی زانو بتواند به این سرعت به مرز آمادگی برسد.
با این حال، عارف غلامی در بازگشتی تحسین‌برانگیز توانست در بهترین مقطع فصل به جمع شاگردان فرهاد مجیدی اضافه شده و جای خالی دو مدافع سرباز تیم را پر کند. غلامی که پیشتر هم مورد اعتماد کادر فنی تیم ملی قرار داشت، بعد از ارائه نمایش‌های قابل قبول در استقلال، دوباره به تیم ملی دعوت شد و حتی برابر کره جنوبی به میدان رفت تا برای دقایقی مهار سون، فوق‌ستاره تاتنهام بر دوش او قرار بگیرد.
عارف در پایان فصل گذشته به همراه تیم ملی به قطر رفت تا مشخص شود اسکوچیچ برای این بازیکن در جام جهانی برنامه دارد. طولانی‌شدن پروسه تمدید قرارداد غلامی با استقلال او را از تمرینات تیمی دور نکرد تا مدافع گرگانی آبی‌ها در ترکیه به مرز آمادگی برسد.عارف که نشان داده مصدومیت از ناحیه رباط صلیبی خللی در روند رو به رشدش نداشته، در فصل آینده یکی از مدافعین اصلی ساپینتو در راه تکرار عنوان قهرمانی خواهد بود.

قانون مصاحبه وریا با بقیه بازیکنان فولاد یکسان است
مدیر تیم فولاد می‌گوید تمام بازیکنان‌شان باید با هماهنگی این باشگاه مصاحبه کنند.
سید محمد علوی در خصوص آخرین وضعیت تیم فولاد پیش از شروع لیگ بیست و دوم گفت: خدا را شکر با همکاری و پیگیری مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره باشگاه ابتدا یک اردوی خوب در تهران داشتیم و سپس تیم به ترکیه رفت و دو دیدار دوستانه خیلی خوب با دو تیم قطری برگزار کردیم؛ اکنون نیز در تهران هستیم و یک بازی دوستانه دیگر انجام خواهیم داد. سپس به اهواز برای شروع قدرتمند لیگ سفر خواهیم کرد.
او در ادامه در خصوص شایعات و صحبت‌های مربوط به مصاحبه بازیکنان فولاد گفت: آن تیتر یک شیطنت رسانه‌ای بود. من در آن مصاحبه گفتم و اکنون نیز همان را تکرار می‌کنم؛ فکر می‌کنم تمام خبرنگاران زحمتکش و عزیزی که در حوزه فولاد کار می‌کنند، این موضوع را بدانند که تمام اعضای تیم بدون هماهنگی مدیر رسانه و سرمربی تیم اجازه صحبت ندارند.
علوی تاکید کرد: این قانون نه مختص بازیکن خاصی است و نه مربوط به امسال است. چهارمین سالی است که چنین قانونی و نظمی در خصوص مصاحبه تمام اعضای تیم وجود دارد چراکه در فولاد خوزستان برای هر کاری برنامه و نظم وجود دارد.