بررسی آخرین وضعیت پروژه‌های طرح اقدام ملی تولید مسکن در ۸ استان
بررسی آخرین وضعیت پروژه‌های طرح اقدام ملی تولید مسکن در ۸ استان

  مدیرعامل سازمان ملی زمین ومسکن در نشست بررسی آخرین وضعیت طرح اقدام ملی مسکن بر ارزیابی دقیق پروژه های این طرح از طریق بازدیدهای مستمر دوره ای تاکید کرد. احمد اصغری مهرآبادی در این نشست که به صورت ویدئوکنفرانسی انجام شد، افزود: در راستای تحقق شعار تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها، ارزیابی و نظارت […]

 

مدیرعامل سازمان ملی زمین ومسکن در نشست بررسی آخرین وضعیت طرح اقدام ملی مسکن بر ارزیابی دقیق پروژه های این طرح از طریق بازدیدهای مستمر دوره ای تاکید کرد. احمد اصغری مهرآبادی در این نشست که به صورت ویدئوکنفرانسی انجام شد، افزود: در راستای تحقق شعار تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها، ارزیابی و نظارت بر عملکرد ادارات کل استانی در حوزه ساخت و بهره‌برداری پروژه‌های طرح اقدام ملی یکی از ابزارهای سازمان ملی زمین و مسکن در تحقق این شعار خواهد بود.
وی با تاکید بر اینکه حضور مدیران و کارشناسان سازمان ملی زمین و مسکن از ابتدا در محل هر پروژه ضروریست ادامه داد: این نظارت باید مستمر و پیگیرانه باشد تا بتوان موانع پیش روی استان‌ها در تحقق ساخت پروژه‌ها را برطرف کرد و علاوه بر پشتیبانی ادارات کل راه و شهرسازی در تولید مسکن، سیر پیشرفت پروژه‌ها را هم به دقت زیر نظر گرفت.
معاون وزیر راه و شهرسازی در تشریح موارد مطرح شده در این نشست اظهار داشت: موضوع تامین زمین برای پروژه‌های اقدام ملی، کسری زمین مورد نیاز در بعضی استان‌ها و ارائه گزارش پیشرفت فیزیکی پروژه‌های اقدام ملی از مواردی است که در این جلسات به آن پرداخته می‌شود.
به گزارش سازمان ملی زمین و مسکن، گفتنی است این جلسات به صورت نوبتی و در هر نوبت با حضور مدیران ادارات کل راه و شهرسازی برگزار می‌شود که در نوبت اول نماینده استان‌های کردستان، همدان، آذربایجان غربی، اصفهان، لارستان، خراسان رضوی، فارس و کرمانشاه به صورت جداگانه حضور داشتند و پروژه‌ها به صورت تک به تک در هر شهر مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفتند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی:
سهمیه ابلاغی سکونتگاه‌های غیررسمی در شهر ساوه ۳۶۰ واحد است

مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی با اشاره به اینکه سهمیه ابلاغی سکونتگاه‌های غیررسمی در شهر ساوه ۳۶۰ واحد است، عنوان کرد: اکنون عملیات اجرایی ۲هزار واحد مسکونی در این شهر آغاز شده است. احمد مرزبان در آئین مبادله تفاهم نامه ساخت ۸ هزار و ۱۰۰ واحدی طرح ملی اقدام مسکن با بیان اینکه سهمیه استان مرکزی از سوی وزارت راه و شهرسازی، ساخت ۲۱ هزار و ۸۹۰ واحد مسکونی بود، اظهار کرد: از این مقدار ۱۲ هزار و ۴۰۰ واحد باید در شهرهای جدید مهاجران و امیرکبیر و بقیه واحدهای مسکونی در شهر اراک و شهرهای استان ساخته شود.
وی ادامه داد: با تعامل و همکاری مسئولان در استان مرکزی فراتر از سهمیه ابلاغی و بر اساس نیاز و تقاضای مردم زمین تأمین شده و اجرای تمام طرح‌های مسکونی در استان آغاز و در حال انجام است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی تصریح کرد: در بازنگری طرح جامع اراک، ۷۰ هکتار زمین با مالکیت اداره کل اوقاف به محدوده شهری اراک الحاق شده است، مشروط بر اینکه برای ساخت و ساز در قالب طرح اقدام ملی مسکن انجام شود با اجرای این طرح بزرگ‌ترین کارگاه مسکن سازی در کشور کلید می‌خورد.
مرزبان با اشاره به اینکه بیشترین درخواست متقاضیان مسکن ملی در اراک است، عنوان کرد: در طرح ۲۴ هکتاری انتهای هپکو سه هزار و ۴۰ واحد در حال ساخت مربوط به اقدام ملی مسکن، بخشی مربوط به وزارت دفاع و نیروی انتظامی است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی ادامه داد: ساخت ۶۰۰ واحد مسکونی دیگر در شهرک کوثر اراک از سوی بنیاد مسکن و ساخت ۲۷۰ واحد در طرح بازآفرینی شهری در حال انجام است و ساخت ۱۰ هزار واحد دیگر نیز در استان عملیاتی شده است.
وی با اشاره به اینکه سهمیه ابلاغی سکونتگاه‌های غیررسمی در شهر ساوه ۳۶۰ واحد است، عنوان کرد: اکنون عملیات اجرایی ۲ هزار واحد مسکونی در این شهر آغاز شده و این در حالی است که کل واجدان شرایط مسکن ملی در ساوه ۲ هزار و ۲۰۰ نفر است.
مرزبان ادامه داد: بزرگترین طرح ماندگار حدفاصل دانشگاه پیام نور تا حوزه علمیه خاتم الانبیا اراک است که هشت هزار و ۱۰۰ واحد بر اساس مصوبه شورای مسکن عملیات اجرایی و آماده سازی آن به پیمانکار واگذار شده و در روزهای آتی عملیات اجرایی آن کلید می‌خورد.
مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی در پایان بیان کرد: عملیات اجرایی ساخت پنج هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی سهمیه کمیته امداد و ۱۰ هزار واحد مسکونی دیگر اکنون در استان آغاز شده است.

ظرفیت ۹۰۰ نفری پنجمین مرحله نام‌نویسی مسکن اقدام ملی در گیلان
مدیرکل راه و شهرسازی گیلان با اشاره به آغاز پنجمین مرحله ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن در استان از روز چهارشنبه هفته گذشته گفت: در این مرحله ثبت نام برای شهرهای رشت و صومعه سرا ۹۰۰ واحد در نظر کرفته شده است.
ماکان پدرام  اظهار داشت: متقاضیان واجد شرایط می توانند به مدت یک هفته از طریق نشانی اینترنتی https://tem.mrud.ir در سامانه طرح اقدام ملی تولید مسکن ثبت نام کنند.
وی یادآور شد: براساس شیوه نامه طرح مسکن اقدام ملی، هزینه ساخت با آورده متقاضی است و قیمت هر مترمربع بر مبنای قیمت تمام شده لحاظ می شود.
مدیرکل مسکن و شهرسازی گیلان تصریح کرد: افرادی که در مراحل قبل ثبت نام و به عنوان متقاضی اولیه پیامک احراز شرایط را دریافت کرده اند چنانچه در بازه زمانی اعلام شده، انصراف خود را در سامانه ثبت کرده باشند، می توانند در این مرحله ثبت نام کنند.
پدرام، عدم استفاده متقاضی و افراد تحت تکفل از زمین مسکونی، واحد مسکونی و یا امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تامین مسکن، داشتن سابقه سکونت پنج  ساله در محل مورد نظر، سرپرست خانوار یا متاهل بودن و خودسرپرست بودن زنان مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن از جمله شرایط در نظر گرفته شده برای واجد شرایط بودن در این طرح عنوان کرد.
دولت دوازدهم در راستای کمک به تأمین مسکن، طرح «اقدام ملی تأمین مسکن» را در قالب احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونیدر سال ۱۳۹۸ آغاز کرد. بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مدیریت احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی از این برنامه را در شهرهای کشور با اولویت شهرهای با جمعیت کمتر از یکصد هزار نفر بر عهده دارد و باقی واحدها  توسط ادارات کل راه و شهرسازی استان ها انجام خواهد شد.
برای گیلان نیز ساخت ۱۲ هزار و ۳۹۲ واحد طرح اقدام ملی مسکن پیش بینی شده است و تاکنون ۱۲ هزار و ۸۵۶ متقاضی ثبت نام کرده اند و  از این تعداد یک هزار و ۴۷۸ متقاضی حایز شرایط بوده اند.
براساس اعلام وزرات راه و شهرسازی در قالب طرح اقدام ملی مسکن تا پایان دولت تدبیر و امید ۴۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته می شود.