برنامه زمان‌بندی تحویل واحدهای مسکن مهر پردیس اعلام شود
برنامه زمان‌بندی تحویل واحدهای مسکن مهر پردیس اعلام شود

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: شرکت عمران با توجه به تعهدی که به متقاضیان مسکن مهر پردیس داده است باید تا یک ماه آینده برنامه زمانبندی و اجرایی مشخصی در پیشبرد و تحویل پروژه‌ها ارائه دهد. به گزارش روزنامه جمله به نقل از شرکت عمران شهرهای جدید، علیرضا جعفری معاون وزیر راه و شهرسازی […]

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: شرکت عمران با توجه به تعهدی که به متقاضیان مسکن مهر پردیس داده است باید تا یک ماه آینده برنامه زمانبندی و اجرایی مشخصی در پیشبرد و تحویل پروژه‌ها ارائه دهد.
به گزارش روزنامه جمله به نقل از شرکت عمران شهرهای جدید، علیرضا جعفری معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در جلسه‌ای با پیمانکاران پروژه‌های مسکونی شهر جدید پردیس به بررسی مشکلات و موانع موجود پرداخته و تأکید کرد که شرکت عمران با توجه به تعهدی که به متقاضیان مسکن در این شهر جدید داده است باید تا یک ماه آینده برنامه زمانبندی و اجرایی مشخصی در پیشبرد و تحویل پروژه‌های مسکن مهر به آنها ارائه دهد.
جعفری در این راستا با تأکید بر اینکه به هیچ وجه نباید اجازه دهیم تا امید مردم به ناامیدی تبدیل شود گفت: شرکت عمران بدون شک هرگونه همکاری لازم در تأمین مالی پروژه‌های مسکن مهر نیمه‌کاره به ویژه در حوزه تهاتر را داشته و آمادگی لازم برای دریافت درخواست پیمانکاران در این بخش را دارد. وی همچنین افزود: از آنجایی که در اواخر دولت قبل تعدادی قرارداد تحت عنوان پروژه‌های اقدام ملی مسکن منعقد شد که برخی از آنها با پیشرفت فیزیکی کمتر از ۱۰ درصد به دلیل برخی مشکلات متوقف شدند، در این دوره تصمیم بر آن شد به منظور ساماندهی متقاضیان، پیمانکاران و تعیین تکلیف هرچه سریع‌تر این واحدها، طی فرآیندی بر اساس شرایط طرح نهضت ملی مسکن تغییر و قرارداد جدید برای آنها تنظیم گردیده تا مشمول تسهیلات این طرح نیز شوند. معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین درخصوص پروژه‌های اقدام ملی مسکن ضمن اشاره به ضریب بالای ناخالصی پروژه‌ها به عنوان یکی از مشکلات اصلی این حوزه بیان کرد: این مسئله با افزایش سهم متقاضیان به آنها فشار می‌آورد که این مسئله باید با بازنگری سهم‌ها در آن پروژه‌ها هرچه سریع‌تر به نفع مردم اصلاح شود. مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید همچنین بر تسریع فرآیند ابلاغ تغییر شاخص مبنای پیمان و قراردادهای محوطه نیز تأکید کرد و افزود: در این راستا موضوعات مربوط به ابلاغ قراردادهای مهندسین مشاور نیز انجام و تعیین تکلیف شود.
جعفری در پایان سخنان خود با تأکید بر نقش چشمگیر متقاضیان در تسریع روند ساخت پروژه‌های مسکونی نیز خاطرنشان کرد: در این میدان، شرکت عمران شهرهای جدید تمامی تلاش خود برای تسریع در تحویل واحدها را به کار گرفته؛ پیمانکاران نیز با تمام قوا پای کار آماده‌اند؛ در این مرحله انتظار می‌رود متقاضیان نیز با پرداخت به موقع سهم خود طی مراحل اعلام شده و همچنین به تناسب پیشرفت پروژه‌ها، به این فرآیند کمک کرده و مانع از توقف اقدامات در این بخش شوند. گفتنی است مواردی از جمله تأمین مالی پروژه‌ها، تسریع در ابلاغ شاخص مبنای پیمان، تسریع در ابلاغ و نهایی کردن قراردادهای محوطه و ابلاغ قرارداد مهندسین مشاور طرح از مشکلات مطروحه پیمانکاران در حوزه پروژه‌های اقدام ملی مسکن و موارد دیگری از جمله تأمین منابع مالی، تعیین تکلیف وضعیت بیمه تأمین اجتماعی، اصلاح قراردادهای محوطه، پایان کار پروژه‌های مسکن مهر قدیم و ابلاغ ضریب تعدیل از موانع اعلام شده در اتمام پروژه‌های مسکن مهر شهر جدید پردیس بود که مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

 

شهردار تهران:
مسکن ۶۵ درصد از هزینه‌های خانوار را به خود اختصاص داده است

شهردار تهران گفت: مسکن ۶۵ درصد از هزینه‌های خانوار را در تهران به خود اختصاص داده است.
علیرضا زاکانی شهردار تهران در حاشیه نشست مشترک با وزیر راه و شهرسازی در خصوص اجرای مصوبات سران قوا در خصوص ساماندهی بازار مسکن گفت: در ستاد تنظیم بازار بحث و مقرر شد تا شهرداری در خدمت وزارت راه و شهرسازی بخشی از مشکلات مردم را در حوزه مسکن سامان بدهد. زیرا مسکن ۶۵ درصد از هزینه‌های خانوار را در تهران به خود اختصاص داده است.
شهردار تهران در خصوص راهکارهای کوتاه‌مدت اجرای مصوبات سران قوا در خصوص ساماندهی بازار مسکن اعلام کرد: برای تمدید خودکار یکساله اجاره داری در شهر تهران بنا شد تا شهرداری تهران در خصوص نظارت و پیوستگی برای اقدام مناسب برای دفاع از حق و حقوق موجران و مستاجران گام بردارد. همچنین در حوزه تملک نیز مقرر شده است تا با تسهیلات و مشوق‌هایی که وزارتخانه دارد بتوانیم در کوتاه مدت اقدام کنیم.
زاکانی در خصوص راهکارهای میان‌مدت نیز اعلام کرد: می‌توانیم در راستای ایجاد تسهیلات برای ساخت و ساز تهران اقدام داشته باشیم و در نهایت به عنوان راهکار بلندمدت نوسازی شهر تهران را در دستور کار قرار بدهیم. شهردار تهران توضیح داد: توافقات خوبی شد و امیدوار هستیم تا در این مسیر که دغدغه دولت انقلابی سیزدهم است و بناست تا بار هزینه‌های مسکن را از سبد خانوار سبک کنند بتوانیم گام برداریم و در تشریک مساعی با وزارت راه و شهرسازی ساماندهی انجام بدهیم.
وی در خصوص برنامه‌های کلان شهرداری تهران برای نوسازی بافت‌های فرسوده شهری گفت: در تهران ۴ هزار و ۵۶۰ هکتار بافت فرسوده وجود دارد و توافق شد تا برای هفته آینده جلسه مشترکی داشته باشیم و بتوانیم با مشوق‌هایی تاثیر گذار و همچنین تسهیلات گشایش جدی برای مردم تهران داشته باشیم. بناست کارگروه مقدماتی با وزارت راه تشکیل دهیم تا هم نوسازی شهری در بافت فرسوده الگوی جدیدی را برگزار کنیم و در خصوص نوسازی بافت فرسوده بتوانیم مشوق‌هایی را به مردم بدهیم که به نوسازی ترغیب و تشویق شوند.

 

رئیس کمیسیون عمران مجلس:
وضعیت اجاره بهای مسکن شرایط خوبی ندارد

رئیس کمیسیون عمران مجلس، گفت: اجاره بهای مسکن شرایط خوبی ندارد زیرا از هیچ ضابطه ای برای کنترل قیمت‌ها برخوردار نیست و هرکسی هر کاری که دلش می‌خواهد انجام می‌دهد.
محمدرضا رضائی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، درباره تصویب کلیات طرح کنترل و ساماندهی اجاره بهای مسکن، گفت: اجاره بهای مسکن شرایط خوبی ندارد زیرا از هیچ ضابطه ای برای کنترل قیمت‌ها برخوردار نیست و هرکسی هر کاری که دلش می‌خواهد انجام می‌دهد.
نماینده مردم جهرم و خفر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مستاجرین کشور که تعداد قابل توجهی نیز هستند در تابستان و فصل جابجایی روزهای سخت و پر دلهره‌ای را پشت سر می‌گذارند، ادامه داد: اگر قصد داریم بر بازار اجاره بها مسکن نظارت و کنترل کنیم باید قاعده داشته باشیم. در حال حاضر در جلسه سران سه قوه، سقفی برای اجاره بهای مسکن در تهران و شهرستان‌ها مشخص شد اما باید در این حوزه قانون داشته باشیم.
وی با تاکید بر اینکه انتظار داشتیم دولت در خصوص اجاره بها مسکن لایحه‌ای ارائه کند اما این اتفاق رخ نداد و به همین دلیل تعدادی از نمایندگان طرحی را آماده کردند، عنوان کرد: در کمیسیون عمران و مرکز پژوهش‌ها پیش نویسی آماده و پیشنهادات خوبی جمع بندی شد و مقرر گردید در کمیسیون عمران از تمامی ظرفیت‌های علمی، فکری و نخبگان استفاده کنیم تا بتوانیم قانون جامع و کاملی را با رویکرد حمایت از تولید مسکن داشته باشیم.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، گفت: در بحث کنترل و ساماندهی اجاره بهای مسکن باید برای صاحبان خانه‌های خالی برای اجاره ملک انگیزه ایجاد کنیم و از سوی دیگر مستاجرین بتوانند با توجه به شرایط درآمدی خود جای مناسبی را در اختیار بگیرد.
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مالیات بر خانه‌های خالی نیز می‌تواند خانه‌های خالی را وارد بازار اجاره کند، گفت:اجرای قوانین موجود از جمله جهش تولید مسکن، مالیات بر خانه‌های خالی و پیش فروش به تعادل عرضه و تقاضا کمک کرده و وضعیت اجاره بها شرایط با ثباتی را تجربه می‌کند.

 

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران اعلام کرد؛
نقش مهم مردم برای تحول و نوسازی در بافت فرسوده

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان اینکه مردم نقش مهمی برای تحول و نوسازی در بافت فرسوده دارند گفت: نوسازی بافت‌های فرسوده علاوه بر ساخت مسکن جدید برای خانوارها، ساخت واحدهای بیشتر و بهبود فضای شهری را هم به دنبال دارد.
به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (اصفهان)؛ محمد آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در جریان سفر به شهرهای نطنز و قمصر در استان اصفهان ضمن بازدید از محلات هدف بازآفرینی شهری این شهرها، در جلسه‌ای که با حضور جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی برگزار شد به بررسی مسائل، مشکلات و موانع موجود برای تسریع در نوسازی این مناطق پرداخت.
وی اظهار داشت: نوسازی بافت‌های فرسوده علاوه بر ساخت مسکن جدید برای خانوارها، ساخت واحدهای بیشتر و بهبود فضای شهری را هم به دنبال دارد.
آئینی با بیان اینکه نیازمند یک اقدام تحولی هستیم، گفت: در این رابطه می‌بایست همه نهادها دست به کار شده و از ظرفیت آن‌ها و نیز ظرفیت‌های مردمی استفاده شود.
وی نقش مردم را در اقدام تحولی بسیار حایز اهمیت دانست و تاکید کرد: مرحله اول کار متقاعدسازی مردمی است و می‌بایست مردم ساکن در این محلات از تسهیلات، مزایا و امتیازات در نظر گرفته شده مطلع شوند.
معاون وزیر راه و شهرسازی فراهم کردن فضای تشویقی برای توسعه‌گران و انبوه سازان را گام دوم این اقدام تحولی دانست و تصریح کرد: بسته تشویقی مورد نظر باید به گونه‌ای باشد که برای سازندگان توجیه اقتصادی نوسازی در بافت‌های فرسوده را ایجاد کرده و آنها را از ورود به بازارهای سرمایه‌ای موازی باز دارد.
آئینی همچنین درباره حمایت مالی از نوسازی بافت‌های هدف گفت: مالکان می‌توانند در دوران جابجایی و ساخت از ودیعه اسکان موقت استفاده کنند که مبلغ آن ۴۵ میلیون تومان به صورت قرض الحسنه است و علاوه بر آن از محل تسهیلات ویژه نوسازی به عاملیت بانک مسکن، وام‌هایی در نظر گرفته شده که مبلغ آن در شهرهای مختلف متفاوت است اما در همه آنها مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان به صورت صفر درصد و بدون سود بانکی است.
وی افزود: منبع دوم تسهیلات نهضت ملی مسکن است که برای نوسازی بافت های فرسوده قابل استفاده بوده و از شروط چهارگانه نهضت ملی مسکن هم معاف هستند.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران یکی از مشکلات بافت‌های فرسوده را وجود معابر خاکی عنوان کرد و گفت: معابر آسفالت نشده شرایط نامطلوبی برای محیط زندگی مردم ایجاد کرده است.
وی از شهرداری شهرهای نطنز و قمصر خواست تا مشخصات این معابر را همراه با سطح و سطوح و مشخصات فنی را برای راه و شهرسازی ارسال کنند تا اقدام لازم بعمل آید.
آئینی بیان داشت: در صدد هستیم تا طی سه سال بتوانیم نهضت آسفالت معابر را داشته باشیم و بعبارتی بعد از سه سال اعلام کنیم که هیچ معبر خاکی نداریم.
وی بیان داشت: به یاری خداوند طی یک برنامه سه ساله در کل کشور نهضتی در آسفالت راه اندازی می‌شود تا معابر خاکی در محدوده‌های بازآفرینی شهری در کل کشور است، آسفالت شود.

 

مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن:
زلزله رودبار نقطه عطفی در بازسازی سوانح ایجاد کرد
معاون بازسازی و مسکن بنیاد مسکن با بیان این‌که زلزله ۷.۳ ریشتری رودبار و منجیل در زمان خود سهمگین‌ترین سانحه طبیعی پس از انقلاب محسوب می‌شد گفت: این زمین‌لرزه نقطه عطفی در مدیریت بحران و بازسازی مناطق آسیب دیده در سوانح طبیعی ایجاد کرد.
مجید جودی معاون بازسازی و مسکن بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در نشست تخصصی مدیریت بحران که به مناسبت سی و دومین سالگرد وقوع زلزله استان‌های گیلان و زنجان با همکاری یونسکو در پژوهشکده سوانح طبیعی کشور برگزار شد، اظهار کرد: زلزله ۷.۳ ریشتری سال ۱۳۶۹ رودبار و منجیل در زمان خود سهمگین‌ترین سانحه طبیعی در سالهای پس از انقلاب بود که منجر به درگذشت حداقل ۱۵ هزار نفر از هموطنان و تخریب ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در ۶ استان شمالی کشور شد.
به گفته وی تا پیش از وقوع این زلزله در حوزه مدیریت بازسازی مناطق آسیب دیده از سوانح طبیعی فاقد یک برنامه جامع بودیم ولی این حادثه عظیم تمامی دستگاه‌های اجرایی و مراکز علمی و آموزشی را بسیج کرد تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن راهبردی جامع برای شیوه آواربرداری، اسکان موقت و بازسازی مناطق آسیب دیده تدوین شود که این ضوابط هم اینک در تمامی سوانح طبیعی به کار برده می‌شود.
جودی ادامه داد: برنامه ای که در آن زمان به عنوان ضوابط بازسازی مناطق زلزله زده گیلان و زنجان تدوین شد، بعدها به عنوان سندی معتبر و شاکله تمامی برنامه های بازسازی در هیأت دولت به تصویب رسید. مهمترین هدف این برنامه بازگشت سریع بازماندگان سوانح طبیعی به روند عادی زندگی و احیای فعالیت های اجتماعی و اقتصادی در این مناطق است.
معاون بازسازی و مسکن بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ادامه داد: تجربه بازسازی مناطق جنگ زده به بنیاد مسکن توانایی داد تا در بازسازی مناطق آسیب دیده از زلزله گیلان و زنجان و همچنین سایر سوانح طبیعی طی سالیان اخیر به خوبی عمل کند و با مشارکت دادن خود مردم در فرآیند بازسازی، ضمن تسریع امور باعث ایجاد امید و انگیزه در بازماندگان شود.
وی با ذکر خاطراتی از دوران بازسازی مناطق آسیب دیده زلزله رودبار یادآور شد: تفکر مدیریت مشارکتی بازسازی ها که از این سانحه به بعد در نظام اجرایی کشور ایجاد شد، دولت را از مداخله در نحوه زندگی آسیب دیدگان برحذر کرد و صرفاً به سیاست گذاری کلان و ایجاد زیرساخت های عمرانی نظیر جاده سازی و تأمین امکانات بهداشتی، درمانی و آموزشی معطوف ساخت.
جودی تاکید کرد: از سوی دیگر تکنولوژی بومی بازسازی مناطق آسیب دیده که در این زلزله به کار گرفته شد، شیوه جدیدی از فناوری های بازسازی را در کشور ایجاد کرد که اکنون در تمامی سوانح طبیعی مورد استفاده قرار می گیرند.
معاون بازسازی و مسکن بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بنیان‌گذاری کمیته های عمران روستایی در مناطق آسیب دیده سوانح طبیعی را از تجارب مدیریتی این سانحه برشمرد و گفت: در تمامی سوانح طبیعی اداره این کمیته ها براساس آرای مدنی به خود روستائیان آسیب دیده واگذار می شود تا بااطلاعات محلی و شناختی که از نیازهای واقعی خود دارند، دولت را در فرآیند بازسازی ها کمک کنند.
وی با اشاره به عملکرد کشور ژاپن در مستندسازی شیوه های مدیریت بازسازی زلزله کوبه افزود: اکنون در سالگرد وقوع این زلزله تمامی مدارس ژاپن تعطیل می‌شوند و دانش آموزان ضمن بازدید از موزه تجارب زلزله کوبه با نحوه مدیریت بحران و بازسازی مناطق آسیب دیده در سوانح طبیعی آشنا می شوند.
به گفته جودی باید این الگو مدیریتی به دانش آموزان ایرانی نیز آموزش داده شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان مازندران خبر داد؛
ثبت نام قریب به ۱۱هزار ویکصدوچهار نفر در پروژه‌های خود مالک مازندران
دکترسید محمد نظری از ثبت نام ۱۱۱۰۴نفر در پروژههای خود مالک استان مازندران در سامانه طرحهای حمایتی نهضت ملی مسکن خبر داد
به گزارش اداره ارتباطات واطلاع رسانی اداره کل راه وشهرسازی استان مازندران مهندس سید محمد نظری مدیر کل راه و شهرسازی مازندران با اعلام ثبت نام قریب به ۱۱هزارویکصدوچهارنفر در قالب ۳۹۴ فقره
پروژههای خود مالک نهضت ملی مسکن گفت: این پروژهها در مرحله بررسی و انعقاد قرارداد هستند.
وی پایان پالایشهای استان را حسب دستور وزیر راه و شهرسازی پایان خرداد ماه ۱۴۰۱ اعلام کرد و از حرکت جهادی این اداره کل با حضور تعداد زیادی از همکاران از معاونتها و ادارات ستادی و تابعه برای پایان دادن به مرحله پالایش متقاضیان خبر داد.
مدیرکل راه وشهرسازی مازندران یادآور شد: تولید مسکن برای نیازمندان ودیگر اقشارجامعه مهم ترین اولویت دولت سیزدهم است. وی افزود: نهضت ملی مسکن یکی از سیاست های کلان دولت سیزدهم درحوزه مسکن است که براساس این سیاست، احداث ۴میلیون واحدمسکونی در۴سال در برنامه دولت قرار گرفته است.
نظری باتاکید براجرایی شدن هرچه سریعتر پروژه‌های نهضت ملی مسکن در استان ورسیدن به برنامه ابلاغی از طرف مقام عالی وزارت خواستار پیگیری وتلاش شبانه روزی معاونین وروسای ادارات کل شد.
نظری خاطر نشان ساخت: این اداره کل همسو با سیاستهای وزارت راه وشهرسازی بخش قابل توجهی از زمین‌های احداث واحدهای مسکونی این پروژه مهم ملی رادر استان تامین نموده وهمچنان نیز این روند تا برآورده شدن نیاز چهار ساله با قوت وجدیت ادامه دارد.