بنای تاریخی قنات ابراهیم‌آباد اراک قطب شاهکار معماری ایرانی
بنای تاریخی قنات ابراهیم‌آباد اراک قطب شاهکار معماری ایرانی

  مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: بنای تاریخی آب انبار و قنات روستای ابراهیم آباد اراک شاهکار معماری ایرانی و قطب گردشگری استان مرکزی به شمار می‌روند. مصطفی مرزبان اظهار کرد: بنای تاریخی آب‌انبار روستای ابراهیم آباد اراک به سبب هم جواری با تنها اثر ثبت جهانی استان مرکزی، یعنی […]

 

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: بنای تاریخی آب انبار و قنات روستای ابراهیم آباد اراک شاهکار معماری ایرانی و قطب گردشگری استان مرکزی به شمار می‌روند.
مصطفی مرزبان اظهار کرد: بنای تاریخی آب‌انبار روستای ابراهیم آباد اراک به سبب هم جواری با تنها اثر ثبت جهانی استان مرکزی، یعنی قنات ابراهیم آباد از قطب‌های گردشگری روستای کشور و استان مرکزی به شمار می‌روند.
وی خاطرنشان کرد: قنات ابراهیم آباد به عنوان یکی از ۱۱ قنات ثبت یونسکو سازه آبی، بی بدیلی است، که به طول تقریبی یازده کیلومتر از مادر چاه تا مظهر قنات موجب شکل گیری سکونتگاه روستایی با عناصر وابسته از جمله آب انبار، حمام‌ها و همچنین یک نظام تقسیم آب بسیار منحصر به فرد و شاهکار معماری ایران در طول سالیان متمادی به عنوان شریان اصلی حیات جامعه بشری با گذشت زمان نه تنها نقش تعیین‌کننده خود را از دست نداده، بلکه افق‌های جدید را پیش روی مهندسین، جامعه شناسان و… قرار داده است.
مرزبان خاطرنشان کرد: برنامه اصلی پایگاه قنات ابراهیم آباد معرفی هرچه بیشتر این شاهکار معماری و عناصر پیرامون آن از قبیل راه قدیمی کاشان به همدان، منطقه حفاظت قله، کاروانسراها، بناها و محوطه‌های تاریخی شناسایی شده و درک بیشتر از تمدن کهن ایران در منطقه عراق عجم را همراه دارد.
به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی، انبار آب انبار روستای ابراهیم آباد اراک به شماره ۹۹۰۳۰ تاریخ ۲۸ اسفند ۸۵ در لیست فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

اندونزی حج را لغو کرد
بزرگترین کشور جهان با اکثریت جمعیت مسلمان اعلام کرد که برای دومین سال پیاپی به سبب شیوع ویروس کرونا، هیچ زائری را برای حضور مراسم حج به عربستان اعزام نمی کند.
«یاکوت کولیل کوماس» وزیر امور مذهبی اندونزی با صدور بیانیه ای اعلام کرد که به سبب شیوع ویروس کرونا و در راستای حفظ سلامت زائران، دولت این کشور امسال اجازه حضور زائران اندونزیایی را در مراسم حج نخواهد داد.
او همچنین عنوان کرد که کشور عربستان سعودی تاکنون هیچ دسترسی به حج ایجاد نکرده و نه تنها اندونزی بلکه هیچ کشوری نیز سهمیه ای برای حج ۲۰۲۱ دریافت نکرده، چرا که هیچ تفاهمنامه ای نیز هنوز به امضاء نرسیده است. زائران اندونزیایی که امسال برای حضور در مراسم حج هزینه پرداخت کرده اند در سال آینده به حج اعزام خواهند شد.
اندونزی بزرگترین کشورهای اسلامی است که به تنهایی ۷/۱۲ درصد از مسلمانان جهان را در خود جای داده است. پاکستان و هند دومین و سومین کشورهای جهان با بیشترین جمعیت مسلمان نشین هستند، نیز اعلام کرده اند تاکنون تصمیمی درباره حج امسال نگرفته اند و منتظر اعلام نظر مسئولان عربستانی هستند.
عربستان سعودی سال گذشته حضور زائران خارجی را در مراسم حج برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ممنوع اعلام کرد و تنها حدود هزار نفر از شهروندان و ساکنان عربستان، به صورت نمادین، مناسک حج را به جا آوردند.
مقامات حج عربستان چندی پیش اعلام کردند که اجازه حضور زائران خارجی واکسینه شده یا افرادی که حداقل در شش ماه گذشته از ابتلا به ویروس کرونا بهبود یافته اند را برای حج خواهند داد اما خبرگزاری رویترز در ماه می اعلام کرد عربستان بار دیگر در حال بررسی ممنوعیت حضور زائران خراجی برای حج به دلیل نگرانی از ظهور گونه های جدید ویروس کروناست.
پیش از شیوع ویروس کرونا سالانه ۲.۵ میلیون نفر از سراسر جهان در مراسم حج و عمره شرکت می کردند که درآمدی حدود ۱۲ میلیارد دلار را برای عربستان به همراه داشت.

کاهش محدودیت‌های مسافرتی در فرانسه
فرانسه در راستای کاهش محدودیت‌های پذیرش گردشگران خارجی فهرستی متشکل از کشورهای مختلف منتشر کرد.
فرانسه فهرستی از کشورهای مختلف را که در گروه‌های مختلف دسته‌بندی کرده است منتشر کرد که به واسطه آن محدودیت‌ها برای ورود مسافران اتحادیه اروپا لغو می‌شود.
از نهم ژوئن، ساکنان اتحادیه اروپا می‌توانند بدون ارائه دلیل موجه برای مسافرت وارد فرانسه شوند و فقط مسافران واکسینه‌نشده این منطقه باید نتیجه منفی آزمایش کرونای خود را ارائه کنند.
بر اساس این خبر، این کاهش محدودیت‌ها همچنین استرالیا، اسرائیل، کره جنوبی، ژاپن، لبنان، نیوزیلند و سنگاپور را که در گروه «سبز» مسافرتی قرار گرفته‌اند نیز شامل می‌شود.
با این‌ حال در فرانسه سفر به مقصد از مبدا سایر کشورهای جهان که در آن‌ها گسترش ویروس کرونا ادامه دارد همچنان با محدودیت‌هایی همراه خواهد بود.
در کشورهای «نارنجی» از جمله بریتانیا، آمریکای شمالی و بخش اعظمی از آسیا و آفریقا حتی مسافران واکسینه‌شده نیز باید برای ورود به فرانسه نتیجه منفی آزمایش کرونا را ارائه کنند اما دیگر ملزم به ارائه دلیل موجه برای سفر نیستند.
مسافران واکسینه‌نشده‌ای که از کشورهای نارنجی قصد سفر به فرانسه را دارند فقط در موارد ضروری که اهداف درمانی و خانوادگی را در برمی‌گیرد و در صورت سپری کردن قرنطینه هفت‌روزه اجازه سفر به فرانسه دارند.
در این بین ۱۶ کشور به دلیل نگرانی‌ها از شیوع انواع مختلف ویروس کرونا چندان شامل کاهش محدودیت‌های مسافراتی نمی‌شوند. هند، ترکیه، آفریقای جنوبی، برزیل و بخش اعظمی از آمریکای جنوبی از جمله این مناطق به شمار می‌روند.
مسافرانی که قصد دارند از این کشورها به فرانسه سفر کنند فارغ از واکسینه‌ بودن یا نبودن باید نتیجه منفی آزمایش کرونا را ارائه کنند و پس از ورود نیز ۱۰ روز در قرنطینه بمانند.
در سال ۲۰۱۹ درآمد گردشگری فرانسه ۶۹ میلیارد دلار گزارش شد. در همان سال حوزه گردشگری ۷.۵ درصد از تولیدات ناخالص داخلی و نزدیک ۲.۹ میلیون شغل را دربرمی‌گرفت. با این حال همه‌گیری کرونا درآمدهای این حوزه در فرانسه را کاهش و نگرانی‌ها درباره بیشترشدن رقابت با مقاصد گردشگری محبوبی همچون یونان، اسپانیا و ایتالیا افزایش یافت.