بودجه امحای شناورهای سنتی تامین شد!
بودجه امحای شناورهای سنتی تامین شد!

با وجود مخالفت دوستداران میراث فرهنگی درباره مصوبه امحای لنج‌های سنتی چوبی، هیات دولت با بودجه امحای این شناورها موافقت کرد. در جلسه هیأت دولت که به ریاست روحانی رئیس جمهوری برگزار شد، اعضای دولت با اصلاح مصوبه مربوط به برنامه جایگزینی شناورهای سنتی تجاری با ظرفیت کمتر از (۵۰۰) تُن (لنج تجاری) موافقت کردند. […]

با وجود مخالفت دوستداران میراث فرهنگی درباره مصوبه امحای لنج‌های سنتی چوبی، هیات دولت با بودجه امحای این شناورها موافقت کرد.
در جلسه هیأت دولت که به ریاست روحانی رئیس جمهوری برگزار شد، اعضای دولت با اصلاح مصوبه مربوط به برنامه جایگزینی شناورهای سنتی تجاری با ظرفیت کمتر از (۵۰۰) تُن (لنج تجاری) موافقت کردند.
بر اساس مصوبه هیأت وزیران، ۳۰ درصد از ۵۰ درصد سود بازرگانی وصولی از کالاهای ملوانی ناشی از اجرای این تصویب نامه به عنوان اجرای طرح جایگزین و اسقاط شناورهای سنتی چوبی به حساب مربوط نزد خزانه داری کل کشور واریز می‌شود تا از محل اعتبارات مصوب مربوط در اختیار سازمان بنادر و دریانوردی قرار گیرد.
همچنین ۲۰ درصد باقیمانده از ۵۰ درصد سود بازرگانی وصولی از کالای ملوانی ناشی از اجرای تصویب نامه مذکور به عنوان اجرای طرح جایگزین و اشتغال‌زایی ملوانانی که شغل خود را از دست داده‌اند و تأمین بیمه آنها به حساب مربوط نزد خزانه داری کل کشور واریز می‌شود تا از محل اعتبارات مصوب مربوط در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گیرد.
تقسیم بندی بودجه و موافقت با آن برای امحای لنج‌های سنتی در حالی بود که وزارت میراث فرهنگی پیش از این به هیأت دولت و معاون اول رئیس جمهور اعلام کرده بود، دانش سنتی لنج سازی و دریانوردی در حوزه خلیج فارس، در فهرست میراث ناملموس یونسکو به ثبت جهانی رسیده و این اقدام مخالف تلاش‌های ایران در جهت خروج این میراث از فهرست در خطر یونسکوست. پیش از این فعالان مختلفی از جمله، پایگاه جهانی دریانوردی، شهرداری بندر کنگ، مسئولان کمیته ایکوم، دوستداران میراث فرهنگی و رسانه‌ها بارها مخالفت خود را با این مصوبه و طرح اعلام کرده‌اند.

مرمت تاق‌های آسیب‌دیده بازار تاریخی اراک در اولویت قرار دارد
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: مرمت تاق‌های آسیب‌دیده و شکسته بازار تاریخی به همراه برخی از سراها و تیمچه‌ها در اولویت کاری سال جاری قرار دارد.
مصطفی مرزبان، اظهار کرد: بازار تاریخی اراک، یکی از مهمترین جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی، اقتصادی و ارزشمند شهر اراک به شمار می‌رود که پس از گذشت ۲۰۰ سال از عمر آن همچنان مرکز فرهنگی و اقتصادی اراک محسوب می‌شود.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی با بیان اینکه، این مجموعه تاریخی در طول زمان دچار آسیب‌هایی شده است که مرمت آن ضرورت دارد، افزود: سال گذشته موضوع طرح احیا و مرمت بازار تاریخی اراک در دستور کار قرار گرفت و بخشی از سراهای دارای اولویت مشمول مرمت شد و این رویه در سال ۱۴۰۰ نیز ادامه خواهد داشت. وی با اشاره به اینکه در سال ۹۹ بام سرای کاشانی و بخش‌هایی از حیاط این سرا مرمت شده است، تصریح کرد: در حال حاضر اداره کل درصدد انعقاد قرارداد مرمت بخش‌های آسیب‌دیده بازار با پیمانکار واجد شرایط است، البته برخی مالکین بازار نسبت به اخذ مجوز مرمت از اداره کل اقدام کرده‌اند و از این فرصت به دست آمده برای مرمت مغازه‌های خود استفاده می‌کنند. مرزبان افزود: عمده موانع بر سر راه مرمت بازار تاریخی اراک، عدم مشارکت همه بخش‌های دخیل در این مجموعه، به ویژه اداره کل اوقاف و امور خیریه است و با توجه به اهمیت این بازار، ضروری دارد با مشارکت همه بخش‌ها مرتبط، مرمت بازار ادامه یابد. وی بیان کرد: خوشبختانه در دو سال اخیر شهرداری اراک، قدم‌های مثبتی در راه حفظ و مرمت بازار برداشته به طوری که در سال گذشته در مرمت سرای نبی‌زاده همکاری داشت و در سال جاری نیز در تأمین ۳۰ میلیارد ریال اعتبار جهت مرمت بازار مساعدت خواهد داشت.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: امسال مرمت نقاط حادثه‌خیز و خطرآفرین به ویژه مرمت تاق‌های آسیب‌دیده و شکسته بازار، سراها و تیمچه‌ها در دستور کار قرار دارد، همچنین تلاش بر این است که مبلغ ۱۰ میلیارد ریال اعتبار ملی برای مرمت بازار تاریخی اراک جذب شود.

بررسی ۲۰ اثر در جلسه کمیته تشخیص نفایس ملی و تصویب کاربری آنها
۲۰ اثر از استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی، اصفهان، تهران و کرمانشاه در ششمین جلسه کمیته تشخیص نفایس ملی و تصویب کاربری هم شأن اثر مورد بررسی قرار گرفت.
ششمین جلسه کمیته تشخیص نفایس ملی و تصویب کاربری هم شأن اثر ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ با حضور اعضای کمیته به شکل حضوری و مدیران‌کل استان‌ها به شکل ویدئوکنفرانس در سالن فجر وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد.
از استان اردبیل خانه تاریخی آصف و از استان آذربایجان شرقی خانه معبودی مورد بررسی قرار گرفت و واگذاری بهره‌برداری بلامانع اعلام شد، همچنین از این استان خانه امیرپرویز، خانه پروین اعتصامی و خانه علوی با نظر اعضای کمیته، رأی بر حفظ کاربری فعلی به عنوان موزه و صرفاً با واگذاری مدیریت بهره‌برداری آن موافقت شد.
از استان اصفهان با واگذاری بهره‌برداری باغ برج علی اکبری، عصارخانه شهید عصاری، خانه سالک، خانه حکیم‌باشی، خانه شیبانی، خانه اخباری و قلعه قورتان موافقت شد و در خصوص حمام خسرو آقا قرار شد در جلسه آینده پس از بررسی برنامه بازسازی، مجدداً تصمیم‌گیری شود، همچنین باید مالکیت بنای عصارخانه شیخ بهایی نیز تعیین تکلیف شود. واگذاری بهره‌برداری رباط سنگی امین‌آباد فیروزکوه با نظر اعضای کمیته با کاربری بوم‌گردی بلامانع اعلام شد.
از استان کرمانشاه حمام نظام با کاربری حمام ایرانی و فرهنگی‌پذیرایی، خانه رنده‌کش با کاربری فرهنگی‌موزه‌ای و خانه حاج آخوند با کاربری فرهنگی‌پذیرایی مورد بررسی قرار گرفت.
در این جلسه هیچ اثری نفیس تشخیص داده نشد.