تابستان سختی درپیش است
تابستان سختی درپیش است

  مدیر دفتر روابط عمومی وآموزش همگانی و مسئول امور فرهنگی و دینی آبفای کاشان در ویژه برنامه رادیویی صدای پای آب(رادیو کاشان) مدیریت مصرف را تنها راه برون رفت از وضعیت بحرانی آب در منطقه کاشان ذکر کرد و گفت : وضعیت کاهش بارندگی در دشت کاشان فاجعه آمیز است. عباسعلی کحال گفت: آب […]

 

مدیر دفتر روابط عمومی وآموزش همگانی و مسئول امور فرهنگی و دینی آبفای کاشان در ویژه برنامه رادیویی صدای پای آب(رادیو کاشان) مدیریت مصرف را تنها راه برون رفت از وضعیت بحرانی آب در منطقه کاشان ذکر کرد و گفت : وضعیت کاهش بارندگی در دشت کاشان فاجعه آمیز است.
عباسعلی کحال گفت: آب پایه‌ای‌ترین منبع طبیعی و حیاتی ترین ماده تضمین کننده زندگی بر کره زمین است، وضعیت منابع آب و شیوه‌های مصرف، آینده بشر را با بیم‌ها و امیدهایی همراه کرده است، تا آنجا که می توان گفت که یکی از بزرگترین مشکلات جامعه بشری در عصر حاضر به دست آوردن آب کافی و با کیفیت است.
مسئول امور فرهنگی ودینی آبفای کاشان افزود :کشور ما از لحاظ جغرافیایی، در منطقه خشک و نیمه خشک واقع شده و کم آبی یک واقعیت سرزمینی است، از طرفی رشد بی رویه جمعیت و گسترش بخش‌های کشاورزی و صنعت موجب افزایش تقاضا و سبب ایجاد بحران‌های جدی در حوزه‌ی منابع آب شده است. در بسیاری از نقاط کشور با چالش‌ها و مشکلاتی در حوزه حفاظت و استفاده صحیح از منابع آبی دست به گریبان هستیم، چالش‌هایی که می تواند مخاطرات اساسی برای ادامه زندگی به همراه داشته باشد.

برداشت بی‌رویه آب از منابع زیرزمینی در کاشان
مدیر دفتر روابط عمومی آبفای کاشان گفت : متوسط بارندگی در ایران یک سوم متوسط میزان بارندگی درجهان و در گذشته در حدود ۲۵۰ میلی‌متر در سال بوده است که در سال‌های اخیر به حدود ۲۰۰ میلیمتر در سال کاهش یافته است.
وی افزد: در منطقه ما میزان بارندگی در شرایط عادی و نرمال یک دوم کشور و یک ششم جهان است، یعنی به طور متوسط ۱۳۴ میلی متر درسال، از طرفی تبخیر هم در منطقه ما ۲۳۰۰ میلی متر درسال است. میزان ذخیره آب یا اصطلاحا آورده‌ی ما در دشت کاشان سالیانه ۴۰۰ میلیون مترمکعب است، درحالیکه میزان برداشت ما ۴۴۰ میلیون مترمکعب است؛ یعنی اینکه ما سالیانه ۴۰میلیون مترمکعب ازمنابع آب استراتژیک خود را که میلیون ها سال طول کشیده تا ذخیره شده اضافه برداشت می‌کنیم.

کاهش ۶۷درصدی بارش‌ها نسبت به سال قبل
عباسعلی کحال تصریح کرد: متاسفانه میزان بارش‌ها در سال زراعی جاری ۷/۶۴ میلی متر گزارش شده که نسبت به مشابه سال قبل ۶۷ درصد و نسبت به دراز مدت ۴۹ درصد کاهش بارندگی در حوزه آبریز دشت کاشان داشته‌ایم که این یک فاجعه است.

تابستان سختی در پیش است
وی با اشاره به شدت گرمای تابستان در منطقه کاشان و آران و بیدگل گفت: طبیعتا تابستان سختی را در پیش رو داریم و درصورت عدم صرفه جویی، مشکلاتی را درتامین آب شرب به ویژه در مناطق روستایی خواهیم داشت.
کحال افزود: برای عبور از بحران خشکسالی و کم آبی چند راهکار وجود دارد. بخشی از این راهکارها، عملیاتی و مهندسی است. مثل اصلاح شبکه و انشعابات، مدیریت مخازن، تله متری ، هوشمندسازی وکنترل فشار و سایر موارد که دوستان ما در حوزه های مختلف فنی و مهندسی در ستاد و شهرهای تابعه به صورت مداوم و با جدیت و تلاش مضاعف در حال پیگیری و انجام آن هستند.
مهمان برنامه صدای پای آب تصریح کرد: راهکار بعدی آموزش همگانی برای مصرف بهینه آب است. از همان ابتدای تاسیس شرکت آبفای کاشان این موضوع در دستور کار روابط عمومی قرار گرفته و به منظور بالا بردن سطح سواد آبی و افزایش میزان مسئولیت پذیری آحاد جامعه، طرح‌های فرهنگی متعددی متناسب با اقشار مختلف جامعه اجرا شد.
وی ادامه داد: همراهی مردم با این آموزش‌ها سبب شده در سالیان گذشته با وجود افزایش تعداد مشترکین، شاهد کاهش ۵ درصدی مصرف آب شرب در بخش خانگی باشیم.