تحقق ۳.۵ میلیارد دلار داخلی سازی در کشور
تحقق ۳.۵ میلیارد دلار داخلی سازی در کشور

        معاون امور صنایع وزارت صمت گفت: در حوزه توسعه و تعمیق ساخت داخل توسط صنایع سراسر کشور در بخش های مختلف صنعتی ۳ میلیارد و۵۰۰ میلیون دلار داخلی سازی صورت گرفته است. مهدی صادقی نیارکی  اظهار داشت: مقام معظم رهبری ۴ سال متوالی شعار سال را به بخش تولید و صنعت اختصاص دادند و […]

 

 

 

 

معاون امور صنایع وزارت صمت گفت: در حوزه توسعه و تعمیق ساخت داخل توسط صنایع سراسر کشور در بخش های مختلف صنعتی ۳ میلیارد و۵۰۰ میلیون دلار داخلی سازی صورت گرفته است. مهدی صادقی نیارکی  اظهار داشت: مقام معظم رهبری ۴ سال متوالی شعار سال را به بخش تولید و صنعت اختصاص دادند و خوشبختانه در سال گذشته با تلاش صنعتگران کشورمان توانستیم شاهد رشد مناسبی در بخش تولید کشور باشیم. وی افزود: در شرایطی بخش صنعت کشور توانست، رشد صنعتی را رقم بزند که شیوع ویروس کرونا، شرایط نامساعدی برای بخش مولد کشور ایجاد کرده بود، اما خوشبختانه در حوزه تولید محصولات مورد نیاز مردم برای مقابله با این بیماری شاهد جهش خوبی بودیم. معاون امور صنایع وزارت صمت افزایش ۲۳ درصدی اشتغال صنعتی را از دیگر اقداماتی برشمرد .

 

 

 

کاهش بارندگی طی ۵۰ سال گذشته بی سابقه است

رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: کاهش بارندگی در کشور طی ۵۰ سال گذشته بی سابقه است، از نمایندگان مجلس خواست جامعه عشایری را حمایت کنند. شاهپور علایی مقدم کاهش بارندگی در کشور طی ۵۰ سال گذشته را بی سابقه عنوان کرد و از نمایندگان مجلس خواست جامعه عشایری را حمایت کنند. وی اضافه کرد: نسبت به بلند مدت، منفی ۷۷ درصد کاهش بارندگی و به همین دلیل سال سختی را به لحاظ خشکسالی پیش رو داریم. او افزود: کاهش هر میلی متر بارندگی کاهش یک کیلوگرم علوفه را در پی خواهد داشت که برای جبران آن به صورت دولتی ۲,۶۰۰ میلیارد تومان و به صورت عادی هفت هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است. وی گفت: از نمایندگان مجلس درخواست داریم با اصلاح قانون در برنامه هفتم توسعه سهم عشایر از مالیات بر ارزش افزوده مستقیم به امور عشایر اختصاص یابد.

 

 

 

 

لبنیات در ماه رمضان گران نمی شود

سخنگوی انجمن صنایع لبنی گفت: علی رغم افزایش قیمت عوامل تولید و حاشیه سود صنایع لبنی، قیمت لبنیات در ماه رمضان تغییری ندارد. سید محمد رضا بنی طبا با  اشاره به اینکه قیمت لبنیات در ماه رمضان تغییری ندارد، اظهار کرد: گرچه سال ۹۹ بر تولیدکنندگان سخت گذشت، اما این حق را می‌دهیم که نظام سیاست گذاری کشور در شرایط جنگ اقتصادی، معیشت مردم به جای تولید و توسعه آن اولویتشان باشد و منطق عرضه و تقاضا را نادیده بگیرند. سخنگوی انجمن صنایع لبنی حاشیه سود کارخانه‌ها را ۳ درصد اعلام کرد و گفت: با ورود به فصل گرما، قیمت شیرخام به علت کاهش عرضه افزایش می‌یابد، این در حالی است که چشم اندازی برای اصلاح قیمت طی ماه‌های آتی پیش رو نیست و کماکان کارخانه‌ها باید ۶ تا ۷ ماه دیگر ضرر را تحمل کنند.

 

 

 

افزایش قیمت چوب قاچاق آن را افزایش داد

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: با افزایش حدود ۱۰ برابری قیمت چوب و زغال، قاچاق آن افزایش یافته است. علی عباس نژاد از افزایش قاچاق چوب خبر داد و گفت: با افزایش ۷ تا ۱۰ برابری قیمت چوب و زغال، قاچاق چوب در سال گذشته در حال افزایش بود. وی افزود: با توجه به تشدید اقدامات حفاظتی در مناطق زاگرس و شمال کشور، شکل قاچاق تغییر کرد به طوریکه به جای حمل با کامیون و نیسان افراد به یک سری شبیه سازی ها روی آوردند به طوریکه با خودرو حمل گوشت و جنازه اقدام به قاچاق کردند تا از ایستگاه های بازرسی بتوانند رد شوند. وی گفت: با توجه به افزایش قیمت چوب، بسیاری از قاچاقچیان حتی با خودرو سواری و شخصی خود وارد جنگل می شدند.

 

 

 

 

تولید تایر از نیاز کشور عبور کرده است

سخنگوی انجمن تایر گفت: از سقف تامین نیاز تایر کشور عبور کردیم و امروز در بسیاری از موارد مازاد تولید تایر داریم. مصطفی تنها اظهار کرد: دو مشکل عمده و اصلی ما سیاست‌های وارداتی و سیاست‌های صادراتی است. در برخی تایر‌ها سرمایه گذاری‌های سنگینی داشتیم تا به علم روز دست پیدا کنیم؛ حتی در برخی شرکت‌ها موفق به ایجاد نمایندگی شده‌ایم. وی گفت: وزارت صمت اطلاعات کافی از ما دریافت نکرده و ممنوعیت‌های واردات و صادرات را نامناسب وضع می‌کند. امروز در برخی تایر‌های شاسی بلند مازاد تولید داریم و محصولات ما قابل رقابت با محصولات خارجی است. او بیان کرد: در حال حاضر مجوز صادرات تایر نداریم و افزایش تولید خیره کننده‌ای در ۳ سال داشتیم.   از سقف نیاز کشور عبور کردیم و امروز در بسیاری از موارد مازاد تولید داریم.