تسهیلات خاص و مهم برای سرمایه‌گذاران  در منطقه آزاد فرودگاهی
تسهیلات خاص و مهم برای سرمایه‌گذاران  در منطقه آزاد فرودگاهی

    زهرا ایران‌شاهی سرمایه گذاری در مناطق آزاد به حفظ و نگهداری موقعیت راهبردی آن و بهبود ساختارهای اجتماعی و تأثیر مثبت بر بهتر شدن رفاه و سبک زندگی مردم (بومیان، شهروندان جدید ، فعالان اقتصادی و گردشگران) توجه می‌کند. به نظر اندیشمندان این حوزه، دسترسی عادلانه به سرمایه اقتصادی و فرهنگی می‌تواند باعث […]

 

 

زهرا ایران‌شاهی
سرمایه گذاری در مناطق آزاد به حفظ و نگهداری موقعیت راهبردی آن و بهبود ساختارهای اجتماعی و تأثیر مثبت بر بهتر شدن رفاه و سبک زندگی مردم (بومیان، شهروندان جدید ، فعالان اقتصادی و گردشگران) توجه می‌کند. به نظر اندیشمندان این حوزه، دسترسی عادلانه به سرمایه اقتصادی و فرهنگی می‌تواند باعث دسترسی اکثریت اعضای جامعه به منابع معرفتی، بسط خردگرایی در عرصه‌های مختلف زندگی، بالا بودن سطح مشارکت همگانی در تولیدات و خلاقیّت‌های علمی و فرهنگی، سریع شدن تغییرات اجتماعی، گسترش دانش‌های نوین و گسترش گردش اطلاعات به‌صورت افقی و عمودی و رشد شخصیتی برای اکثریت افراد جامعه شود.
در همین زمینه اخیرا و در ماه گذشته، در دیدار مدیر عامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) و دبیر شورایعالی مناطق آزاد در خصوص راهکارهای هم افزایی بیشتر اقتصادی صحبت شده است. مدیر عامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) با اشاره به موقعیت استراتژیک و ظرفیت های بالقوه شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) در اینباره اظهار داشت: بسیاری از سرمایه گذاران داخلی و خارجی در دوران تحریم استقبال خوبی برای حضور و سرمایه گذاری در شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) داشتند.
محمدمهدی کربلایی به طرح توسعه فاز دو فرودگاه امام خمینی(ره) و افزایش پذیرش ٣٥ تا ٤٠ میلیون مسافر در سال در این فرودگاه اشاره کرد و گفت: فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) از ظرفیت های خوبی برخوردار است و امیدوارم با همکاری دبیرخانه بتوانیم از این ظرفیت ها به درستی استفاده کنیم.
حمید رضا مومنی، مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز در این دیدار بر ایجاد همفکری، هم اندیشی و هم افزایی بیشتر بین دبیرخانه شورایعالی و شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) تاکید کرد و گفت: با تعامل بیشتر دبیرخانه شورایعالی و مناطق آزاد کشور می توانیم خروجی بهتری در عملکرد دو مجموعه داشته باشیم.

ثبت ۲۰ شرکت در منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی(ره)
درحال‌حاضر تعداد قابل‌توجهی از شرکت‌های داخلی از اواسط سال گذشته تا به حال، متقاضی ثبت شرکت و انجام فعالیت در منطقه آزاد تجاری شهر فرودگاهی هستند و طی چند ماه اخیر بیش از ۲۰ شرکت در منطقه آزاد شهر فرودگاهی ثبت شده‌اند.
شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) با دارا بودن حمل‌ونقل ترکیبی ریلی، جاده‌ای و هوایی می‌تواند یک بندر خشک را در کنار فرودگاه ایجاد کند و پتانسیل تبدیل شدن به یک بندر خشک را دارد. درواقع توسعه شهر فرودگاهی امام‌خمینی(ره) بر محور فعالیت‌های لجستیکی بنا نهاده شده و محدوده‌ای به وسعت ٦ هزار هکتار با کاربری لجستیکی در نظر گرفته شده است.
فاز اول توسعه شهر لجستیک و سرمایه‌گذاری به مساحت ١٧٠٠ هکتار در قسمت جنوبی شهر فرودگاهی با هدف ایجاد زیرساخت‌ها و کسب‌وکارهای مرتبط با صادرات، واردات، ترانزیت، صادرات مجدد، تولید، پردازش و پخش کالا طراحی شده و در دست انجام است. توسعه لجستیک محور، تمرکز زنجیره تامین و دسترسی به مدل‌های حمل‌ونقل چندوجهی یعنی هوایی، ریلی و جاده‌ای می‌تواند بر عملکرد مثبت این شهر لجستیکی بیفزاید. ضمن آنکه در طرح جامع شهر فرودگاهی پروژه‌هایی نظیر ترمینال کارگو، بندرخشک، عملیات تعمیر و نگهداری (MRO) و… در این محدوده تبیین شده است.
گفتنی است که بازار ۱۶ میلیونی تهران و استان‌های همجوار یکی از ظرفیت‌های قابل‌توجه است که این جمعیت تقاضای بسیار قابل‌توجهی را ایجاد می‌کند و این شهر لجستیکی می‌تواند تامین‌کننده این بازار باشد.
از دیگر پتانسیل‌های شهر فرودگاهی امام‌خمینی(ره) در اختیار داشتن ۱۵ هزار هکتار زمین است و تنها منطقه آزادی است که در ۳۵ کیلومتری شهر تهران، یک بازار جمعیت ۱۴ میلیونی ثابت و ۲۰ میلیونی متغیر در اطراف آن قرار دارد. این جمعیت تقاضای قابل ‌ملاحظه‌ای را ایجاد می‌کند و این شهر لجستیکی می‌تواند تامین‌کننده این بازار باشد.

تبیین نگاه حاکم بر سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد فرودگاه
نگاه حاکم بر سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد شهر فرودگاهی به سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی است. معافیت‌های مالیاتی ۱۰۰ درصدی در این منطقه، معافیت‌های گمرکی و دیگر قوانین جاری در مناطق آزاد، شامل حال سرمایه‌گذاران خواهد بود. ایجاد دبیرخانه سرمایه‌گذاری و تشکیل کمیته ارزیابی زمین در چند ماه اخیر نیز از نمونه اقدامات در این شهر است.
این در حالی است که ایجاد مدیریت و پنجره واحد برای بررسی درخواست‌های شرکت‌های بخش‌خصوصی برای ثبت شرکت در منطقه آزاد تجاری فراهم شده و منطقه آزاد شهر فرودگاهی برای هر یک از فعالان اقتصادی یک میز تخصصی را طراحی کرده است تا این شرکت‌ها استقرار خود را ساماندهی کرده و فعالیت‌های خود را در این بخش توسعه دهند.
شهر فوردگاهی امام درحوزه سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه، در بخش داخلی با بانک‌ها، صندوق‌های توسعه‌ای، اتاق بازرگانی، اصناف، انجمن‌های صنفی وارد مذاکره شده‌ و در سال گذشته چند قرارداد در بخش هوانوردی عمومی (general aviation) مانند کترینگ، عملیات تعمیر و نگهداری (MRO) و ایرتاکسی منعقد کرده‌ است.
این در حالی است که جذابیت‌های شهر فرودگاهی باعث شده تا تعداد قابل‌توجهی از شرکت‌ها مایل به سرمایه‌گذاری در این منطقه باشند. این ظرفیت‌ها که محدود به منطقه آزاد و ویژه تجاری نیز نمی‌شوند تا جایی ادامه دارد که در صورت مساعد شدن برخی شرایط برای سرمایه‌گذاری خارجی این رقم را تا حدود چند میلیارد یورو نیز می‌توان پیش‌بینی کرد. قابل ذکر است که درحال‌حاضر نیز تعداد قابل‌توجهی از شرکت‌های داخلی نیز متقاضی ثبت شرکت و انجام فعالیت در منطقه آزاد تجاری شهر فرودگاهی هستند و طی چند ماه اخیر بیش از ۲۰ شرکت در منطقه آزاد شهر فرودگاهی ثبت شده‌اند. درحال‌حاضر نیز مقدمات انجام چند قرارداد نیز با شرکت‌های صاحبنام انجام پذیرفته و مراحل پایانی خود را طی می‌کند.
نیاز شهر فرودگاهی به بودجه مناسب دولتی برای تامین زیرساخت، تصویب برخی آیین‌نامه‌ها و مقررات چگونگی اداره منطقه آزاد شهر فرودگاهی، اصلاح ساختار سازمانی منطبق با اضافه شدن منطقه آزاد تجاری و ویژه اقتصادی، ایجاد محیط قانونی مناسب برای استفاده از این ظرفیت‌ها و ضرورت اصلاح و تقویت اساسنامه شهر فرودگاهی از دیگر چالش‌های پیش‌روی شرکت شهر فرودگاهی است.
گفتنی است که در بخش مسافری نیز ظرفیت مسافری شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) در دو دهه آینده تا یکصد میلیون نفر افزایش خواهد یافت. مسافرانی که سوغات فرهنگی سرزمینمان را به اقصی نقاط جهان می برند یا ره‌آورد فرهنگی خود را از این دروازه بین المللی به کشورمان وارد می سازند.