تشدید اعمال محدودیت درشهرهای قرمز
تشدید اعمال محدودیت درشهرهای قرمز

  معاون وزیر کشور و دبیر قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا، در نامه ای به معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور و رئیس کمیته امنیتی، انتظامی و اجتماعی ستاد ملی مبارزه با کرونا خواستار تشدید اعمال محدودیت درشهرهای قرمز و رعایت دستورالعمل های بهداشتی برای اعیاد قربان وغدیر وماه محرم شد. بابک دین […]

 

معاون وزیر کشور و دبیر قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا، در نامه ای به معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور و رئیس کمیته امنیتی، انتظامی و اجتماعی ستاد ملی مبارزه با کرونا خواستار تشدید اعمال محدودیت درشهرهای قرمز و رعایت دستورالعمل های بهداشتی برای اعیاد قربان وغدیر وماه محرم شد.
بابک دین پرست، در نامه ای به ذوالفقاری خواستار پیگیری اجرای بند ۱ و ۲ مصوبات هفتاد و هفتمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا، شد.
گفتنی است در بند ۱ مصوبات آخرین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا آمده است: با توجه به اجرای مناسب مراسم اعیاد قربان وغدیر و ماه محرم درسال گذشته،دستورالعمل های بهداشتی ابلاغی سال گذشته برای اجرا در مناسبت های سال جاری تمدید می شود. به قرارگاه عملیاتی ستاد ملی اجازه داده می شود برای مواردی که دردستورالعمل سال گذشته نیاز به بازنگری و اصلاح دارد،تصمیم گیری نماید.
همچنین در بند ۲ آمده است: با تأکید براجرای مصوبه شماره(۱) جلسه ۷۶ ستاد ملی مورخ مبنی بر «تشدید اعمال محدودیت در شهرهای قرمز» که فعالیت هفت شغل خاص را برای دوره زمانی مشخص ممنوع اعلام کرده بود، بقیه مشاغل و کسب وکارها مجازند با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی فعالیت نمایند.
بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، همچنین تاکید شد قرارگاه عملیاتی ستاد ملی نسبت به تهیه وابلاغ دستورالعمل بهداشتی برای فعالیت مشاغل وکسب و کار در شهرهای قرمز اقدام و با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دادستانی، وزارت صمت، نیروی انتظامی و اصناف ذیربط، بر اجرای دقیق مصوبه نظارت نماید.

کنترلی بر اجرای دستورالعمل‌ها نیست
یک متخصص بیماری‌های عفونی با انتقاد از آنچه که “عدم اجرای دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا در راستای کاهش بار بیماری در کشور” خواند، گفت: اگر روند به همین منوال باشد روزهای سخت‌تری در انتظارمان خواهد بود.
دکتر مینو محرز با اشاره به اینکه کرونا تمام برنامه ریزی‌ها را بر هم زده است، گفت: دستورالعمل‌ها ابلاغ می‌شود اما کنترلی برای اجرای آن وجود ندارد؛ در حالی که باید هرچه سریع‌تر و قاطع‌تر عمل کرد. تاکنون خیلی خوب کار نکردیم اما از این پس باید با برنامه‌ریزی پیش رویم و حتی با تکمیل واکسیناسیون بازهم شرایط را رصد کنیم.
وی گفت: کرونا فعلا مهمان ما است و باید برنامه‌ریزی به گونه‌ای باشد که حرف شنوی از حرف‌های ستاد کرونا وجود داشته باشد. متاسفانه پروتکل‌هایی در این مدت ابلاغ شد اما در اجرای آن کسی کنترل نداشت.
وی با اشاره به اینکه هنوز در واکسیناسیون کرونا خیلی عقب هستیم، گفت: امیدوارم هرچه زودتر روند واکسیناسیون افزایش یابد زیرا واکسن به خوبی جلوی مرگ و میر و بیماری شدید را در برابر واریانت‌های جدید می‌گیرد.
این متخصص بیماری‌های عفونی با تاکید بر اینکه جهش هندی (دلتا) بدتر از سایر جهش‌ها است، تاکید کرد: در مورد ویروس دلتا انواع واکسن‌ها بر آن اثر کامل ندارد و آمار نشان می‌دهد واکسن‌های MRNA حدود ۶۰ درصد در مقابل این ویروس اثر دارد. بنابراین خواهش می‌کنم هموطنان حتی در صورت تزریق واکسن همچنان از ماسک استفاده کنند و فاصله گذاری اجتماعی، شست‌وشوی دست‌ها و عدم شرکت در تجمعات را رعایت کنند. هرگونه تجمع در شرایط وجود این واریانت جدید، اشتباه است؛ زیرا قدرت سرایت ویروس را افزایش می‌دهد.
وی درباره پیش بینی از شرایط بیماری در روزهای آتی نیز گفت: اکنون وضع خراب است، کرونای نوع دلتا فوق‌العاده مسری است و در صورت ابتلا همه خانواده باهم به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند و از بچه‌های کوچک تا پدربزرگ و مادربزرگ همه مبتلا شده و حالت شدیدتری از بیماری را تجربه می‌کنند. به شخصه به لحاظ روحی از دیدن این همه زجر تنفسی خسته شدم و اگر روند به همین منوال باشد روزهای سخت‌تری در انتظارمان خواهد بود.

روزانه بیش از ۳ هزار تن پلاستیک در کشور استفاده می‌شود
کارشناس آموزش و ترویج فرهنگ حفاظت محیط‌زیست گفت: در ایران روزانه بیش از سه هزار تن و سالانه بیش از یک میلیون تن کیسه پلاستیک و عمدتاً برای حمل کالاهای خریداری شده استفاده می‌شود.
شکوفه بسیم افزود: متوسط زمان استفاده از کیسه پلاستیک حدود ۱۲ دقیقه پس از خرید است که حدود ۹۶ درصد آنها سر از سطل زباله در می آورند.
وی با تاکید بر اینکه سالانه حدود ۲۲۵ تریلیون پلاستیک در سراسر دنیا تولید می‎ شود که چهار تا پنج تریلیون از این مقدار، سهم کیسه‎ های پلاستیکی در یک سال در جهان است، گفت: امروزه کیسه های پلاستیکی بیشترین کالای مصرفی در دنیا هستند و حدودا معادل یک میلیون کیسه پلاستیکی در هر دقیقه در جهان مصرف می شود.
بسیم با اشاره به اینکه حدود ۳۰۰ تا ۷۰۰ سال زمان برای تجزیه کامل کیسه پلاستیک در طبیعت، لازم است، اظهار داشت: کیسه های پلاستیکی به رغم کاربردهای فراوان و آسان، می توانند تاثیرات نامطلوبی بر محیط زیست داشته باشند؛ این کیسه ها سبک هستند و به راحتی با یک نسیم در محیط زیست پراکنده می شوند، همچنین علاوه بر آسیب به منظر عمومی محیط زندگی و محیط های طبیعی، در مدیریت شهری به ویژه در کلانشهرها اختلال ایجاد می کنند و می توانند باعث انسداد آبراه ها، آلودگی و تغییر اکوسیستم های آبی مثل آلودگی رودخانه ها، دریاها و اقیانوس ها شوند.
این کارشناس آموزش و ترویج فرهنگ حفاظت محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه بیش از ۱۵۰ میلیون تن پلاستیک به اقیانوس‌ها راه پیدا کردند، گفت: هر ساله ۱۰ میلیون تن نیز به این مقدار اضافه می شود؛ کیسه های پلاستیکی به مرور زمان تکه تکه شده و گاهی توسط موجودات خشکی زی و آبزی بلعیده می شود، بدین ترتیب ریزپلاستیک ها به چرخه غذایی انسان ها و حیوانات راه می یابند.
وی افزود: آموزش و فرهنگ سازی در این زمینه بسیار حائز اهمیت است، با نگاهی به راهکارهای مورد استفاده در جهان برای کاهش مصرف پلاستیک به ویژه کیسه پلاستیک، متوجه می شویم که راهکارهای قانونی و راهکارهای آموزشی – تشویقی همواره مکمل یکدیگر بودند و برای اینکه بتوانیم شاهد تغییر نگرش و متعاقبا تغیر رفتار باشیم، نیازمند جلب مشارکت مردمی و تشویق مردم به رفتارهای صحیح مصرف به صورت داوطلبانه هستیم.