تیم ملی در جام جهانی نتایج خوبی می‌گیرد
تیم ملی در جام جهانی نتایج خوبی می‌گیرد

محمد نصرتی درباره آخرین وضعیت تیم ملی فوتبال کشورمان پیش از جام جهانی ۲۰۲۲ قطر اظهار داشت: تیم ملی نتوانست اردوهای آماده سازی خوبی داشته باشد و از روزهای فیفا دی به خوبی استفاده کند. به همین دلیل وضعیت مناسبی ندارد. در شرایط بد آب و هوایی اردوی خود را در قطر برگزار کردیم که […]

محمد نصرتی درباره آخرین وضعیت تیم ملی فوتبال کشورمان پیش از جام جهانی ۲۰۲۲ قطر اظهار داشت: تیم ملی نتوانست اردوهای آماده سازی خوبی داشته باشد و از روزهای فیفا دی به خوبی استفاده کند. به همین دلیل وضعیت مناسبی ندارد. در شرایط بد آب و هوایی اردوی خود را در قطر برگزار کردیم که که گرما و رطوبت دوحه شرایط خوبی برای ما ایجاد نکرد.

وی درمورد دلیل اعتراض بازیکنان و اعضای کادرفنی تیم ملی نسبت به این شرایط گفت: متاسفانه ما در سطح بین الملل ارتباطات خوب و سازنده ای نداریم. مشکلات سیاسی و تحریم های ظالمانه جای خودش اما با برقراری ارتباطات مناسب می‌توان برخی از این ضعف‌ها را جبران کرد. در شرایط فعلی می‌دانم برای فیفادی شهریور هم امکانات و بازی های دوستانه برای تیم ملی تامین شود.
مدافع پیشین تیم ملی کشورمان درخصوص انتقادات مطرح شده از دراگان اسکوچیچ پس از باخت به الجزایر توضیح داد: هرچند در این بازی عملکرد خوبی نداشتیم اما با یک بازی نمی‌توان تیم را قضاوت کرد. البته مقابل الجزایر برخی نفرات خوب خود مثل کنعانی زادگان، خلیل زاده، قدوس و امیری را هم در اختیار نداشتیم.
این مسائل هم برای شکست تیم ملی مزید بر علت شد. ضمن اینکه بازیکنان پس از روزهای سختی که در لیگ برتر و لیگ های اروپایی پشت سر گذاشتند و شرایط بدی که در اردوی قطر داشتند، مقابل الجزایر خسته و بی انگیزه بودند. به همین دلیل بازی خوبی انجام ندادیم و نتیجه هم نگرفتیم.
نصرتی درمورد اینکه آیا با این وضعیت تغییر سرمربی در شرایط فعلی کمکی به تیم ملی می‌کند، گفت: تغییر سرمربی هیچ کمکی به تیم ما نمی‌کند. اسکوچیچ و دستیارانش مثل وحید هاشمیان شناخت خوبی از بازیکنان لیگ و لژیونرها دارند و
در بطن کار بوده‌اند.
زمانی هم برای انجام تغییرات نداریم. اگر قرار باشد مربی جدیدی بیاید، قطعا برای نتیجه نگرفتن در جام جهانی از همین الان هزار بهانه دارد. مثلا با خودش می‌گوید این تیم را تمرین نداده و بازی های دوستانه زیادی نکردیم.
وی ادامه داد: باید در جام جهانی به همین کادر که قیمت به نسبت مناسبی هم دارند زمان بدهیم. اگر الان بخواهیم مربی بزرگ خارجی بیاوریم، در این وضعیت بد اقتصادی که فدراسیون حتی نمی‌تواند امورات خود را بگذراند باید کلی پول بدهیم.
بازیکن اسبق تیم ملی درمورد اینکه آیا با این وضعیت می‌توان امیدی به کسب نتایج آبرومندانه در جام جهانی داشت، پاسخ داد: همیشه تیم ملی ما در محدودیت ها اتفاقات بزرگی را رقم زده است.
شاید این پیش بینی  من اشتباه باشد اما فوتبال غیرقابل
پیش بینی است و احساس می‌کنم تیم ملی بدون انجام دادن یک کار اصولی داشتن برنامه آماده سازی خوب و بازی های دوستانه مناسب، می‌تواند نتایج خوبی در جام جهانی
بگیرد.
البته این کار غلط و نادرست است که بخواهیم بدون اردوی آماده سازی خوب و شبیه سازی کردن سبک، سیاق و فلسفه بازی انگلیس، ولز و آمریکا در دیدارهای تدارکاتی به جام جهانی برویم. به قول معروف شاید باز هم بتوانیم با غیرت بازیکنان مان در جام جهانی قطر هم نتایج مناسبی بگیریم.

 

 

سرنوشت تاجیک‌های پرسپولیس روشن شد

باشگاه پرسپولیس در حالی فرایند نقل و انتقالاتی خود را به سرعت پیش می‌برد که پیش از آغاز پنجره تابستانی دو رقمی شدن فهرست خروجی سرخپوشان محتمل به نظر می‌رسید و حالا پس از عدم تمدید قرارداد ۸ بازیکن، همه منتظر جدا شده‌های بعدی قرمزها هستند.
در همین حال باتوجه به سهمیه محدود بازیکن خارجی در لیگ برتر ایران، تعیین تکلیف دو مدافع تاجیکی و همچنین ازبک، اهمیت زیادی برای باشگاه پرسپولیس داشت تا به این ترتیب قرمزها وارد مارکت خارجی نیز بشوند.نکته مهم اینکه هر سه خارجی پرسپولیس در فهرست بزرگسالان قرار دارند اما با این حال به نظر می‌رسید باتوجه به علاقه یحیی به جذب بازیکن خارجی جدید، آنها به سمت در خروجی هدایت شوند.صفروف که در پست دفاع راست یکی دو بازی برای پرسپولیس انجام داد، مورد توجه یحیی قرار ندارد و در لیست مازاد او قرار گرفته و باشگاه باید هرچه زودتر برای توافق با این بازیکن اقدام کند چراکه وی می‌تواند مدعی دریافت رقم قرارداد فصل آینده بشود.اما وحدت حنانوف ماجرای دیگری دارد و یحیی که از او به تناوب در پست دفاع مرکزی استفاده می‌کرد، قصد حفظ این بازیکن را دارد.با توجه به خداحافظی سیدجلال حسینی و احتمال استفاده از علی نعمتی یا فرشاد فرجی در پست دفاع کناری، حنانوف یکی از بازیکنانی است که به عنوان مهره ذخیره غیر بزرگسال می‌تواند در فصل طولانی و فرسایشی پیش رو به پرسپولیس کمک کند و همچنین به عنوان یک بازیکن خارجی رقم قرارداد قابل توجهی نیز دارد و با برچسب ۱۱۰ هزار دلاری (۳.۵ میلیاردی) مهره کارآمدی محسوب می‌شود.حنانوف در آخرین بازی خود برای پرسپولیس مقابل آلومینیوم مرتکب اشتباه شد و از همان زمان از ترکیب بیرون رفت اما عملکرد او در سایر بازی‌ها تحسین بسیاری را به دنبال داشت.نکته مهم اینکه وحدت توانایی بازی در پست دفاع راست و هافبک تدافعی را دارد و این موضوع با توجه به جدایی رضا اسدی و محمد شریفی، برای کادرفنی پرسپولیس از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.باید دید در روزهای آینده چه اتفاقی رخ می‌دهد و مسیر نقل و انتقالات پرسپولیس به چه سویی می‌رود اما به نظر می‌رسد حنانوف بازیکنی باشد که فصل آینده نیز در فهرست سرخپوشان قرار بگیرد. او تا پایان قراردادش بازیکن بزرگسال نخواهد بود.باتوجه به جذب گئورگی گولسیانی و استخدام احتمالی مهاجم برزیلی، باشگاه پرسپولیس با حفظ وحدت حنانوف همچنان امکان خرید یک خارجی دیگر را هم خواهد داشت.

 

 

احتمال حضور دو دستیار خارجی در کادر فنی استقلال

ریکاردو ساپینتو قصد دارد دو دستیار خارجی به کادرفنی خود اضافه کند.
پس از معرفی ریکاردو ساپینتو به عنوان سرمربی جدید استقلال، مدیران باشگاه به دنبال انتخاب دستیار ایرانی با حضور در کادرفنی بودند. از سوی دیگر یکی از سوالات مهم درباره فعالیت مربیان جدید آبی ها، نام دستیاران خارجی بود که قرار است در کنار این مربی پرتغالی فعالیت کنند.
حالا پرویز مظلومی عضو هیئت مدیره استقلال در گفتگویی اعلام کرد دو دستیار خارجی در کادرفنی ساپینتو حضور خواهند داشت ضمن اینکه باشگاه در تلاش است تا حداقل یک و حداکثر دو دستیار ایرانی را به کادرفنی اضافه کند.
مظلومی در این خصوص گفت: آقای ساپینتو دو دستیار خارجی با خودشان می آورند. بقیه امور دیگر در دست باشگاه است. آقایان غلامپور و نوشادی برای تیم زحمت کشیده اند. آنها هستند مگر اینکه سرمربی بخواهد مربی بدنساز جدید بیاورد. باید ببینیم ایشان چه کسی را با خودش می آورد. او یک دستیار اول می آورد حالا شاید بخواهد مربی بدنساز نیز بیاورد.
وی درباره اینکه صحبت از حضور چند بازیکن سابق استقلال در کادرفنی شده است، گفت: بله این مورد تأیید است و از بازیکنان سابق استقلال را کنار ایشان می گذاریم. ما به سرمربی لیست می دهیم که در نهایت خودشان انتخاب کنند.
عضو هیئت مدیره استقلال در پایان گفت: حداقل یک دستیار ایرانی در کادرفنی ایشان حضور خواهند داشت ولی ما به دنبال این هستیم که دو دستیار ایرانی در کنار ساپینتو حضور داشته باشند. مربی گلرها و مربی بدنساز نیز شاید ایرانی باشند.

 

سمیعی: سیستم‌‎های نظارتی روی افشای اطلاعات دقیق باشند
به بازیکنی گفته‌اند سهم جام جهانی را کامل بردار!

فرشید سمیعی در خصوص اینکه گفته می‌شود، قرارداد ساپینتو حدود ۵۰۰هزار دلار یا یورو است، اظهار داشت: قرارداد او ۲ ساله پیش بینی شده و برای یک فصل پایین تر از این مبلغ است. قراردادهای خارجی که استقلال از فصل پیش بسته، ارقام بسیار مناسبی است. نهادهای نظارتی می‌تواند تایید کنند که نسبت به گذشته، اعداد بسیار مناسب بوده، چون سعی کردیم به طور مستقیم با خود افراد و مدیر برنامه اصلی ارتباط برقرار کنیم و واسطه‌ها حذف شوند. به همین خاطر هزینه‌ها کاهش پیدا کرد.
سعی می‌کنیم ماجرای استراماچونی تکرار نشود
معاون حقوقی باشگاه استقلال گفت: قراردادی که با خارجی ها می بندیم به نحوی است که مدیریت دست باشگاه باشد و از اتفاقات بعدی جلوگیری شود. سعی می کنیم نظر باشگاه غالب باشد تا اتفاقی مانند استراماچونی رخ ندهد که برای دو سال اقامه دعوا و مطالبه کند. بتوانیم به راحتی سال دوم را ادامه ندهیم و فسخ کنیم. مثل ماجرایی که برای ژستد اتفاق افتاد. به طور قانونی این حق را در قرارداد برای خودمان پیش بینی کرده بودیم. در‌مورد سایر قراردادها هم سعی می کنیم منافع باشگاه به طور کامل حفظ شود و از این باب حقوق باشگاه تضییع نشود.
باشگاهی به به یک بازیکن گفته بود سهم جام جهانی را کامل به شما می‌دهیم
سمیعی در مورد اینکه چرا قراردادها به طور شفاف در اختیار عموم قرار نمی گیرد و الان به خاطر حضور در بورس، هواداران سهامدار هستند، گفت: باشگاه‌هایی که وارد سیستم بورسی از فرابورس و … می‌شوند، اصلا امکان عدم افشای اطلاعات ندارند. اطلاعات در سیستم کدال بارگذاری می‌شود و برای همه قابل رویت خواهد بود. اتفاقا یکی از خواسته های ما در باشگاه استقلال این است که سیستم‌های نظارتی بورس به دقت نظارت کنند که همه اطلاعات افشا شود یا قسمتی از هزینه ها به شکل دیگری دیده نشود. ارقام و مبالغ قراردادها به طور شفاف آنجا اعلام شود. حقیقی و واقعی باشد.
معاون باشگاه استقلال تصریح کرد: به عنوان مثال از یک بازیکن شنیدم، نام باشگاه و فرد را نمی‌برم؛ که مثلا در قسمتی از قرارداد بازیکن مطرح شده، سهمی که از حضور در جام جهانی بابت آن بازیکن به آن باشگاه می‌رسد را به طور کامل به بازیکن می‌دهند. به این شکل رقم قرارداد را بالا می‌برند. در حالیکه این رقم داخل قرارداد پیش بینی نشده است. خواهشی که داریم این مسائل به دقت دیده شود تا عین واقعیات و اطلاعات دقیق به اطلاع همه برسد.
در کالچو پولی مقام قضایی ورود کرد که تخلف ثابت شد
وی در مورد اینکه آیا می‌توان چنین بندهایی را به قرارداد اضافه کرد، گفت: من اطلاعی ندارم اما بر فرض اجرا این‌ها را در قرارداد نمی‌آورند. این مسائل اگر در کالچو پولی هم اثبات شد، به خاطر ورود مقام قضایی ایتالیا و استفاده از سیستم شنود و ورود به نرم افزارهای افراد بود که اثبات شد. وگرنه این‌ها قابل اثبات نیست. البته قابل اثبات بودن یا نبودن، ربطی به وجود بند ندارد. به هرحال از نظر حقوقی چون می‌گوییم قابل اثبات نیست ما تکرار نمی‌کنیم. مومنی هم گفت شنیده، یعنی حرف شایعه شده است. وقتی چیزی در جامعه شایعه و تکرار می‌شود، او نمی‌آید به کسی اتهام بزند. در قرارداد نمی‌توانند این کار را بکنند. اگر بخواهند انجام بدهند باید به شکل دیگری باشد و انواع و اقسام دارد.
معاون باشگاه استقلال افزود: وجه التزام می‌تواند به شکل دیگری قرارداده شود که اصلا در آن قرارداد دیده نشده باشد. برفرض اگر چنین چیزی واقع شده باشد. چنین چیزی معلوم نیست ولی می‌توان کارهای حقوقی زیادی کرد که در آن قرارداد دیده نشده باشد اما از طرفی منافع آن فرد را تامین کند.
مفاد قرارداد ساپینتو ابتدا به تایید واحد حقوقی رسید
سمیعی در گفت‌وگو با شبکه خبر در مورد عدم تعامل با خارجی‌ها مثل پرونده پادوانی اظهار داشت: رای فیفا صادر شد. حدود ۱۳۰هزار دلار بود. او به دادگاه عالی ورزش اعتراض کرده و شکایتش بالغ بر ۹میلیون دلار است. اما کلا در فوتبال ما سعی می کنیم روابط دوستانه و رفاقتی باشد. می گوییم اگر دو سه روز با تاخیر باشد اشکالی ندارد. در‌حالیکه آن ها دقیقا قانون را رعایت می کنند و براساس آن برای منافعشان اقدام می کنند و به هیچ عنوان کوتاه نمی آیند.
معاون باشگاه استقلال تصریح کرد: در پرونده های متعدد موضوع همین است که ما فکر می کنیم می توانیم دوستانه حل کنیم در حالی که اینطور حل نمی شود. اگر به نظرات افراد حقوقی باشگاه بیشتر اهمیت داده شود و پیشگیری شود، یعنی اینطور نباشد که بعد از ایجاد مشکل حقوقی وارد شود، از خیلی از این مسائل جلوگیری می شود.
سمیعی افزود: با توجه به اتفاقاتی که در گذشته افتاده و پرونده‌هایی که به CAS رفته به نظر می رسد حتما توجهی نبوده است. الزامی نیست که به کمیته حقوقی توجه شود اما در باشگاه استقلال این مساله کامل رعایت می شود. مفاد قرارداد با ساپینتو کامل به تایید حقوقی رسید و بعد امضا شد. برای کم شدن مشکلات حقوقی فقط باید از مشاوران حقوقی آشنا به قوانین فیفا استفاده شود.

 

 

با تایید ساپینتو؛ آمانوف در استقلال ماندگار شد
عزیزبک آمانوف هافبک ملی پوش ازبکستانی در نیم فصل گذشته لیگ برتر با قراردادی ۱٫۵ ساله راهی استقلال شد. این هافبک وسط تکنیکی یکسال دیگر با استقلال قرارداد دارد اما ماندنش در این تیم منوط به تایید سرمربی جدید بود.
از این رو مسئولان استقلال مثل همه بازیکنان اطلاعات و فیلم بازی های آمانوف را در اختیار ساپینتو قرار دادند تا او با تحقیق درباره آنها، وضعیت شان را روشن کند. از این رو ساپینتو ستاره ازبکستانی استقلال را تایید کرده و این بازیکن مشکلی برای ادامه حضور در استقلال نخواهد داشت.
آمانوف که بعد از پایان اردوی تیم ملی ازبکستان در کشورش به استراحت پرداخته، با تایید سرمربی استقلال در فصل جدید نیز پیراهن این تیم را می پوشد. او احتمالا به زودی برای حضور در تمرینات پیش فصل استقلال به تهران سفر می کند.
تعیین تکلیف بازیکنان خارجی استقلال در اولویت برنامه های ساپینتو قرار دارد و به همین خاطر او قبل از هر بازیکنی درباره آمانوف نظر خود را اعلام کرده است.

ضربه کاری ایرانی‌ها به عربستان در فوتسال
فدراسیون فوتبال عراق زمام فوتسال خود را به مربیان ایرانی در رده مردان و زنان داد تا نتیجه این اعتماد خود را خیلی زود ببنید.
تیم ملی فوتسال مردان عراق تحت هدایت ناظم الشریعه سرمربی اسبق ایران در نیمه نهایی مسابقات کشورهای عربی عربستان را با نتیجه ۳ بر ۲ شکست داد.
البته این تنها ضربه ایرانی ها در فوتسال به سعودی ها با پرچم عراق نبود چون تیم ملی فوتسال بانوان این کشور هم با هدایت شهنار یاری در فینال قهرمانی غرب آسیا عربستان را در جده با نتیجه ۴ بر ۲ شکست داد تا قهرمانی را از دل عربستان برای عراقی ها به ارمغان بیاورد.

تقویت خط حمله فولاد با مهاجم پیشین تیم ملی آذربایجان
مهاجم سابق تیم سومقاییت و تیم ملی آذربایجان با عقد قراردادی به جمع شاگردان جواد نکونام اضافه شد.
علی قربانی مهاجم اسبق استقلال و سپاهان که مدتی هم به عضویت تیم سومقاییت و همچنین تیم ملی آذربایجان در آمده بود، پس از دو فصل دوری با پوشیدن پیراهن تیم فولاد به لیگ برتر کشورمان بازگشت.

مربی سرشناس روس در کادر فنی تراکتور
آنطور که سایت چمپیونشیپ روسیه گزارش داده با صحبت های صورت گرفته از سوی قربات بردیف با دیمیتری کریچنکو این مربی سرشناس تمرین دهنده روسی قبول کرده در فصل پیش رو در تیم تراکتور به فعالیت مربیگری خود ادامه دهد.
کریچنکو در پاسخ به این سوال که آیا حضورش در کادر فنی تیم تراکتور قطعی است یا خیر گفت: « فکر می کنم بله این اتفاق می افتد. اما من فقط می توانم از جانب خودم صحبت کنم. من هیچ چیز دیگری نمی دانم. من از فوتبال ایران چیزی نمی دانم. من هرگز ایران نرفته ام. حتما تجربه بسیار جالبی خواهد بود. امیدوارم که آن را دوست داشته باشم. »
دیمیتری کریچنکو سابقه کار با قربان بردیف را در چند تیم داشته است. او یکی از اعضای کادر مربیگری غیرت قزاقستان بود. غیرت با هدایت بردیف دارنده مدال برنز لیگ قزاقستان و قهرمان جام حذفی قزاقستان شد. کریچنکو در فوتبال روسیه به عنوان یک مربی تمرین دهنده خوب مشهور است.

فکری؛ برنده پرونده شکایت از نفت مسجد سلیمان
در رای کمیته وضعیت فدراسیون فوتبال این چنین آمده است: در پی شکایت محمود فکری از باشگاه نفت مسجد سلیمان، این باشگاه به پرداخت مبلغ ۷ میلیارد و ۶۴۰ میلیون ریال بابت اصل خواسته و مبلغ ۱۶۶ میلیون و ۵۲۲ هزار ریال بابت هزینه دادرسی در حق خواهان محکوم شد. هم چنین کمیته وضعیت نسبت به دعوی خواهان به مبلغ ۶۱۰ میلیون ریال قرار رد صادر کرد.
محمود فکری در مقاطع مختلفی رهبری تیم نفت مسجد سلیمان را برعهده گرفت. او یک بار موفق به هدایت این تیم از لیگ یک به لیگ برتر شد و بعداز جدایی از استقلال هم با حضور در مسجد سلیمان موفق شد سهمیه این تیم را در لیگ برتر حفظ کند. اما فصل گذشته حضور این مربی در تیم نفت موفقیت آمیز نبود و در نهایت با نظر این باشگاه از کار برکنار شد.
به هر صورت بر اساس رای صادره از سوی کمیته وضعیت باشگاه نفت مسجد سلیمان باید مطالبات معوقه این مربی را پرداخت کند.