جزییات برنامه اقدام مشترک ۵ ساله ایران و عراق اعلام شد
جزییات برنامه اقدام مشترک ۵ ساله ایران و عراق اعلام شد

      وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جزییات برنامه اقدام مشترک ۵ ساله ایران و عراق را اعلام کرد. کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دیدار با همتای عراقی خود برنامه اقدام مشترک را امضا کرد. این برنامه اقدام مشترک که برای سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۵ […]

 

 

 

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جزییات برنامه اقدام مشترک ۵ ساله ایران و عراق را اعلام کرد. کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دیدار با همتای عراقی خود برنامه اقدام مشترک را امضا کرد. این برنامه اقدام مشترک که برای سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۵ تدوین و به امضای وزرای کار دو کشور رسید به توسعه همکاری‌های مشترک در حوزه‌های آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، کارآفرینی و اشتغال، روابط کار، رفاه اجتماعی و بیمه‌ها می‌پردازد.
محورهای برنامه اقدام مشترک برای دوره پنج ساله شامل برگزاری کمیته مشترک دو وزارتخانه در قالب تبادل هیئت یا به صورت مجازی، همکاری در حوزه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و نظام مهارتی، تدوین و بومی سازی منابع و استانداردهای آموزشی برای مربیان و مهارت آموزان بر اساس استانداردهای جهانی و نیاز بازار کار کشور عراق خواهد بود.در این سند همچنین بر همکاری و مشارکت در مسابقات ملی مهارت در دو کشور، برگزاری دوره‌های آموزشی ciu و kab برای مربیان عراقی، تبادل مربی در رشته‌های مورد نیاز تاکید شده است. علاوه بر این دو طرف در حوزه روابط کار شامل طبقه بندی مشاغل بر اساس استانداردهای بین‌المللی، آموزش بازرسی کار، اجرای قوانین جاری کار، شیوه‌های مذاکرات دسته جمعی، گفتگوهای اجتماعی و مراجع حل اختلاف کار، قانون کار تبادل تجربه در زمینه کار شایسته، آینده کار و تبادل تجربه در رابطه با سه جانبه گرایی به همکاری می‌پردازند. همکاری و تبادل تجربیات در حوزه رفاه و تأمین اجتماعی شامل توان بخشی حرفه‌ای، برگزاری کارگاه‌های حمایتی، شیوه‌های خدمات مشاوره‌ای به معلولان و همکاری در زمینه تجهیزات کمک توانبخشی به معلولان، راهکارهای حمایتی در مورد زنان و کودکان بی‌سرپرست و تبادل اطلاعات و تجربیات در زمینه نحوه تشکیل، ثبت و فعالیت تعاونی‌های اشتغال‌زا برای کارجویان معلولین و زنان سرپرست خانوار از دیگر موضوعاتی است که در این سند بر آن تاکید شده است. دو طرف همچنین در این برنامه اقدام مشترک در زمینه آموزش تخصصی توانبخشی، کاردرمانی، فیزیوتراپی، رشد و تکامل یکپارچه کودکان و در حوزه تأمین اجتماعی از جمله نحوه تأمین مالی گسترش پوشش بیمه‌ای پوشش بیمه‌ای اقشار خاص و بخش غیررسمی برآیند وصول حق بیمه ارائه حمایت‌ها به آسیب‌دیدگان شغلی و پیشگیری از آن توافق کردند. آموزش پیاده سازی شیوه‌های نوین دیجیتالی در حوزه بیمه‌های اجتماعی، برگزاری نشست میان تعاونی‌های اشتغال‌زا و معلولین به منظور انتقال تجربه و همکاری مشترک از دیگر موضوعات مورد توافق در این برنامه اقدام مشترک است. همکاری و تبادل تجربیات در حوزه کارآفرینی و اشتغال شامل آموزش مربیان عراقی در زمینه آمارگیری و تحلیل بازار کار با استفاده از تجربیات جمهوری اسلامی ایران، برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی تخصصی برای آموزش نیروی مورد نیاز در زمینه نظام اطلاعات بازار کار، طرح‌ها و برنامه‌های اولویت دار برای اشتغال و کارآفرینی مانند مشاغل خانگی، تعاونی‌ها و نیز راه‌های تقویت بخش‌های خصوصی و تعاونی برای ایجاد فرصت‌های شغلی، شیوه‌های تأمین مالی و سرمایه گذاری در فعالیت‌های کارآفرینی و کمک در ایجاد دفاتر یا صندوق‌های مالی برای رشد فرصت‌های شغلی و نیز نحوه نظارت بر مؤسسات کاریابی خصوصی آشنایی با شیوه‌های نوین کاریابی‌ها و مشاوره شغلی و حرفه‌ای و پیشگیری از اشتغال غیر رسمی از جمله محوری‌ترین موضوعاتی است که در سند برنامه اقدام مشترک میان دو طرف مورد تاکید قرار گرفته است.

رئیس اتاق اصناف تهران:
اصناف تعطیلند اما بانک، بیمه و مالیات مشغول کارند!
رئیس اتاق اصناف تهران با بیان اینکه اصناف مصوبات بهداشتی ستاد ملی کرونا را رعایت می‌کنند، گفت: این در حالی است که در زمان تعطیلات اصناف، بانک‌ها، مراکز بیمه و مالیاتی باز هستند.
قاسم نوده فراهانی اظهار داشت: دستورالعمل‌های بهداشتی تنها برای اصناف نیست با این حال علیرغم تعطیلی اصناف، متأسفانه بانک‌ها، در این ایام باز هستند و این در حالی است که اصناف با بانک‌ها در ارتباط هستند و آنها هم باید تعطیل باشند. رئیس اتاق اصناف تهران با بیان اینکه علیرغم تعطیلی اصناف مراکز مالیاتی و بیمه‌ای نیز باز هستند، افزود: ازدحام جمعیت در این مراکز نیز بسیار زیاد است و هیچ گونه توجهی به تعطیلی این مراکز نمی‌شود. وی اظهار داشت: دیواری کوتاه‌تر از اصناف نیست، ما همکاری می‌کنیم، ولی باید به مشکلات اصناف رسیدگی شود. رئیس اتاق اصناف تهران در واکنش به ادعاهای برخی مشاغل مبنی بر کوتاهی اتحادیه‌های صنفی در اعلام نکردن تعطیلی به زیرمجموعه خود بیان داشت: با توجه به اینکه دستورالعمل تعطیلی اصناف در روز پنج شنبه هفته گذشته ابلاغ شد و در این روز اتحادیه‌های صنفی تعطیل هستند، بنابراین از طریق پیامک به رؤسای اتحادیه‌های صنفی موضوع تعطیلی ۱۰ روزه اصناف از روز شنبه ۲۱ فروردین ابلاغ شد، اما با توجه به تعطیلات پنج شنبه و جمعه، برخی اتحادیه‌ها امکان اطلاع‌رسانی به موقع به زیرمجموعه‌های خود را نداشتند. البته با توجه به بازرسی‌های انجام شده اغلب اصناف از مصوبه ستاد ملی کرونا تمکین کرده بودند.