جلیلی: با سر دادن شعار انتخاب چند وزیر زن، مشکلات زنان حل نمی شود
جلیلی: با سر دادن شعار انتخاب چند وزیر زن، مشکلات زنان حل نمی شود

  نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: با سر دادن شعار انتخاب چند وزیر زن، مشکلات زنان حل نمی شود.‌ سعید جلیلی در نشست با دختران رای اولی با اشاره به اهمیت نقش بانوان در سرنوشت کشور و برنامه ریزی متناسب برای آن اظهار کرد: اگر می خواهیم جامعه‌ اصلاح شود، ضرورت دارد ماموریت‌های ویژه برای […]

 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: با سر دادن شعار انتخاب چند وزیر زن، مشکلات زنان حل نمی شود.‌
سعید جلیلی در نشست با دختران رای اولی با اشاره به اهمیت نقش بانوان در سرنوشت کشور و برنامه ریزی متناسب برای آن اظهار کرد: اگر می خواهیم جامعه‌ اصلاح شود، ضرورت دارد ماموریت‌های ویژه برای بانوان تعریف شود، زیرا اصلاح بدون حضور زنان ممکن نیست‌.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با انتقاد از نگاه جنسیتی به بانوان، تصریح کرد: وظیفه حکومت بسترسازی برای ایفای نقش بانوان است. سابقه رای دادن زنان در کشورهایی که ادعای تحقق حقوق زنان دارند، کمتر از ۱۰۰ است در حالیکه باید بررسی کرد که در اندیشه دینی ما زنان چه جایگاهی دارند؟ در قرآن تصریح شده است که بانوان با پیامبر بیعت می‌کردند و حالا جالب است که آن کشورها مدعی حقوق زن هستند و ما متهم حقوق زنان می‌شویم.
وی در ادامه تاکید کرد: باید برای بانوان که نیمی از جمعیت کشور هستند، برنامه ریزی داشته باشیم و از همان ابتدا برنامه را اجرا کنیم تا زنان بتوانند تقش تاثیر گذار خود را داشته باشد.
جلیلی با بیان اینکه حجاب یعنی لباس اجتماعی بانوان و ضرورت حضور زن در جامعه، تصریح کرد: اگر حضور زن در جامعه ضرورت نداشته باشد که حجاب معنی نداشت. صحبت از یک لباس اجتماعی است. این حضور اجتماعی باید در محیطی امن و آرام باشد تا به این ظرفیت بزرگی که می‌تواند جامعه را اصلاح کند کسانی با نگاه سوء و ابزاری نگاه نکند.
جلیلی با تاکید بر لزوم حمایت بیشتر از زمان سرپرست خانوار خاطرنشان کرد: اینکه شعار دهیم چند تا وزیر زن خواهیم داشت که مشکلات زنان حل نمی شود، باید بعد از ۴ سال کارنامه ارائه دهیم و بگوییم چه کار کردیم.

زاکانی: وزارت خانواده تشکیل می‌دهم
زاکانی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت که در صورت پیروزی و موفقیت در عرصه رقابت انتخابات ریاست‌جمهوری، وزارتخانه ای را برای خانواده، کودکان،نوجوانان و جوانان تاسیس خواهیم کرد که وزیر و مسئول این وزارتخانه یک زن است و امور زیر نظر او انجام می‌شود.
علیرضا زاکانی در جلسه با بانوان با بیان اینکه قطار تغییر جامعه برمبنای فرهنگ است، گفت: نقش بانوان در خانواده بسیار اهمیت دارد و آن ها به صیانت نیاز دارند. علاوه بر این نقش زنان در عرصه اجتماع نیز بسیار اساسی و مهم است.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با تاکید بر حضور زنان در عرصه سیاست افزود: هنر نیست که بگویند یک زن راننده بلدوزر شده، بلکه هنر این است که بگویند یک زن سیاستمدار و مدیر شده است.
زاکانی ادامه داد: در حال حاضر ۳.۵ میلیون زن سرپرست خانوار در کشور هستند که تعداد اندکی تحت پوشش بیمه قرار دارند، همچنین ۲۱ میلیون زن خانه‌دار در کشور حضور دارند که اگر در جهت تحقق خانواده مطلوب آموزش ببینند شاهد تحول جدی در عرصه فرهنگی کشور خواهیم بود.
وی با اشاره به تأسیس وزارتخانه ای با محوریت خانواده خاطرنشان کرد: در صورت پیروزی و موفقیت در عرصه رقابت انتخابات ریاست‌جمهوری، وزارتخانه ای را برای خانواده، کودکان،نوجوانان و جوانان تاسیس خواهیم کرد که وزیر و مسئول این وزارتخانه یک زن است و امور زیر نظر او انجام می‌شود. امیدوارم بتوانیم الگوی جدیدی از حضور بانوان داشته باشیم و از حقوق آن‌ها در خانواده و جامعه صیانت کنیم.

قاضی زاده هاشمی: مداخلات دولتی در حوزه فرهنگ باید به حداقل برسد
یک کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: مداخلات دولتی در حوزه فرهنگ باید به حداقل برسد.
به گزارش ایسنا، سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «مدیریت و نظارت بر فرهنگ و تمام شاخه‌های مرتبط با آن باید به اتحادیه‌ها و اصناف واگذار و مداخلات دولتی در این حوزه به حداقل برسد.»

همتی: قهر با انتخابات فرصت دادن به افرادی است که زنان و جوانان را محدود می‌کنند
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر با انتخابات قهر کنید زمین بازی در اختیار کسانی خواهد بود که محدودیت‌های زیادی برای زنان و جوانان ایجاد خواهند کرد.
عبدالناصر همتی در نشست مجازی با جمعی از فعالان حقوق زنان با اشاره به آنکه یکی از مهم‌ترین مسائل کشور که دولت باید مستقیما به آن ورود کند مسئله اقشار آسیب‌پذیر است گفت: یکی از اقدامات جدی من بحث سازمان بهزیستی و ارتقای آن از لحاظ سازمانی است. من در برنامه‌های خودم اعلام کرده ام که دولت نباید در اقتصاد دخالت مستقیم داشته باشد و سرمایه‌گذاری‌های مولد را باید به بخش خصوصی واگذار کرد.
همتی در خصوص سه حوزه مهم آموزش، سلامت و اشخاص آسیب‌پذیر تاکید کرد: در این سه حوزه دولت باید عملکرد و دخالت مستقیم داشته باشد که در حوزه اقشار آسیب‌پذیر نهاد بهزیستی نقشی جدی دارد.
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در مورد مسئله حجاب نیز تصریح کرد: در مورد حجاب بانوان ما قطعا بر اساس قانون تعیین شده عمل می‌کنیم اما معنا ندارد که در زندگی خصوصی افراد دخالت کنیم. چرا باید برای بانوان پیامک حجاب بیاید و استرس بالایی برای آنان ایجاد شود، این موضوع دخالت در زندگی خصوصی افراد است. وی در پایان گفت: اگر با انتخابات قهر کنید زمین بازی در اختیار کسانی خواهد بود که محدودیت‌های زیادی برای زنان و جوانان ایجاد خواهند کرد.

تشکر رضایی از احمدی نژاد برای پرداخت یارانه
محسن رضایی گفت: من از آقای احمدی‌نژاد برای پرداخت یارانه ۴۵ هزار تومانی به مردم تشکر می‌کنم هرچند که روزگاری من رقیب او بودم ولی یارانه پرداختی زمان او معادل ۲۰ دلار بود.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد:اگر ما نیروی انقلابی هستیم بایستی در معیارها پشت‌سر حق حرکت کنیم و وقتی مقام معظم رهبری فرمودند در حق برخی افراد جفا شده است آیا جبران شد و نبایستی اینگونه تلقی شود که خواسته مقام معظم رهبری محقق نشده است.
رضایی همچنین با بیان اینکه بعد از گذشت دو سال از عمر دولتم یارانه ۴۵۰ هزار تومانی به ۶۰ میلیون ایرانی اعطا خواهد شد افزود: وقتی من می‌گویم که یارانه و برخی برنامه‌ها را دارم مطمئن هستم که آن را اجرایی خواهیم کرد. وی افزود: فولاد و صنعت ۲۵ درصد گاز کشور را می‌بلعد ولی اگر بتوانیم با ۱۰ درصد صرفه‌جویی کنیم حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان در سال آزادسازی در این بخش خواهیم داشت.متأسفانه در سوخت اتلاف زیادی صورت گرفته و هیچ نظارتی وجود ندارد. رضایی ادامه داد: تولید و مصرف گاز ایران در چهار سال آینده سر به سر خواهد شد ولی باید به سمت استفاده از انرژی خورشیدی و تجدیدپذیر برویم و باید به سمت صرفه‌جویی گاز حرکت کنیم. رضایی ادامه داد: من از آقای احمدی‌نژاد برای پرداخت یارانه ۴۵ هزار تومانی به مردم تشکر می‌کنم هرچند که روزگاری من رقیب او بودم ولی یارانه پرداختی زمان او معادل ۲۰ دلار بود که دولت فعلی اگر قول دهد قیمت ‌ها را به روال قبل بازگرداند همان یارانه ۴۵ هزار تومانی باقی می‌ماند.