حال خوب دونفره
حال خوب دونفره

    سرویس فرهنگی/   «اسرين» و «مقتدا»؛ زوج هنرمند و خواننده مازندرانی را با آن موزیک ویدئوی دونفره زیبایی که در طبیعت و در کنار هم خواندند و اجرا کردند، بیشتر شناختیم. زن و شوهر جوانی که خوانش این ترانه محلی و فولکوریک، وسوسه‌مان کرد که برویم سراغشان و درباره دنیایی که در آن […]

 

 

سرویس فرهنگی/

 

«اسرين» و «مقتدا»؛ زوج هنرمند و خواننده مازندرانی را با آن موزیک ویدئوی دونفره زیبایی که در طبیعت و در کنار هم خواندند و اجرا کردند، بیشتر شناختیم. زن و شوهر جوانی که خوانش این ترانه محلی و فولکوریک، وسوسه‌مان کرد که برویم سراغشان و درباره دنیایی که در آن به سر می‌برند و دنیایی که می‌خواهند برای ما بسازند، صحبت کنیم.

فرزندان موسیقی
بخشي از هنر اکتسابي و بخش مهم آن ذاتي‌ست.
هر دوي ما فرزند موسيقی بوديم و پدرانمان نوازنده و سازنده موسيقی بودند؛ در واقع از كودكی با نغمات موسيقی اصيل آشنايی داشته و به صورت ذاتی آواز مي‌خوانديم.

تک‌آهنگی که در فضای مجازی ترکاند!
راستش خيلي اتفاقي اين آهنگ را اجرا کرديم. برای خودمان هم خيلی جالب بود و بسيار با احساس و از ته وجود و دل اجرا شد. وقتي که خودمان خيلی لذت برديم، تصميم گرفتيم اين حال خوب را با مردم موسيقی‌دوست سرزمين‌مان هم تقسيم كنيم كه بسيار مورد توجه و حمايت قرار گرفت…

آلبوم موسیقی منتشر شده
آلبومی به نام «شب ترانه» با «عليرضا افكاری» و يك آلبوم ديگر به نام «آنجا كه بال فرشته مي‌سوزد» با آهنگسازی و تنظيم «حنيف شهميرزادی» انجام شد كه در واقع كاري آيينی بوده.
چند تك‌آهنگ ديگر هم داشتيم كه يكی‌شان تقديم شده به كودكان بيماری‌های خاص با نام «گل نازنينم» که آهنگسازي آن کار خودم بوده (مقتدا) با تنظيم دوست خوبم «بنيامين عمران».

موسیقی چیست؟
موسيقی از نظر ما نغمه‌ای از بهشت است و هر موزيكي كه به مخاطب و انسان حال خوبي بدهد، ارزشمند و قابل ستايش است.
موسیقی و جنسیت
کشور ما به لحاظ عرفي و شرعي، محدوديت‌هايي را براي اجراي موسيقي قائل شده که به نظرمان بهتر است صاحب‌نظران باتجربه‌تر درباره‌اش نظر بدهند.
به هر حال بايد بپذيريم که تفاوت نگاه‌ها و سليقه‌ها در بسياري از عرصه‌ها وجود دارد اما از نظر ما به‌عنوان کساني که در اين شاخه هنري فعاليت مي‌کنيم و با دختران و پسران زيادي همکاري داشته‌ايم و داريم، جنسيت در موسيقی ارزشی ندارد و همه چيز يكسان است؛ چه برای زن و چه برای مرد.

جایگاه موسیقی
اينقدر با موسيقی آميخته شديم كه از نظر ما، هم بهترين شغل حرفه‌ای است و هم از نظر معنوي و روحي بهترين است.
منتهي متأسفانه اگر به صورت فنی نگاه كنيم نمي‌توانيم به اوضاع کلي موسيقي در ايران نمره خوبی بدهيم اگرچه اين خودمان هستيم كه به موسيقي ارزش مي‌دهيم. چون موسيقی با روح انسان در ارتباط است و واقعا از نظر كسانی كه موسيقی كار مي‌كنند بسيار شغل دلی و جدي است، ارزش و جايگاهي كه برای موسيقي بايد گذاشته شود بی حد و مرز است اما متأسفانه آن‌جور كه بايد و شايد حق موسيقي ادا نشده و مظلوم واقع شده است.

درباره موسیقی فولک و فرهنگ بومی
به نظر ما موزيك فولك چون دارای اصالت و ريشه قوی و پر محتوايي است، قطعاً زيباتر و عميق‌تر و تاثيرگذارتر خواهد بود و پرداختن به اين نوع از موسيقي، آدم‌ها را به ريشه‌هاي فرهنگي و اصالت‌شان نزديک‌تر مي‌کند و باعث ايجاد حال خوب درونی مي‌شود که وصف‌ناشدني‌ست.

با هم خواندن
متأسفانه به‌خاطر محدوديت‌هايی كه وجود دارد و به آن اشاره هم کرديم، خواندن براي بانوان ما دشوارتر از آقايان است و برای همين ما همخوانی را ترجيح داديم تا صدای مرد و زن را هم‌صدا و با هم به گوش
همه برسانيم.

هر چه پيش آيد خوش آيد!
از آنجايی كه ذاتاً عاشق موسيقی هستيم پس بی‌عوض و با عشق جلو مي‌رويم و اين حس ناب و پاك را با همه دوستانی كه دوست‌دار موسيقي هستند تقسيم می‌كنيم…

ته قصه…
در نهايت مهم اين است که همه سرشار از آرامش و حال خوب باشيم و موسيقی، قطعا «آنچنان را آنچنان‌تر مي‌كند…».
از همراهي گرم مردم خوبمان هم متشکريم و اميدواريم كه پاسخگوی اين همراهی جانانه باشيم.