خدمات هواشناسی هوانوردی ۲۴ ساعته است
خدمات هواشناسی هوانوردی ۲۴ ساعته است

  رییس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به اینکه خدمات هواشناسی هوانوردی ۲۴ ساعته است، گفت: اگر این خدمات برای یک ساعت قطع شود، هیچ پروازی در کشور انجام نمی‌شود. سحر تاجبخش مسلمان، معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به برخی شایعات مطرح شده در فضای مجازی درباره نقش […]

 

رییس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به اینکه خدمات هواشناسی هوانوردی ۲۴ ساعته است، گفت: اگر این خدمات برای یک ساعت قطع شود، هیچ پروازی در کشور انجام نمی‌شود.
سحر تاجبخش مسلمان، معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به برخی شایعات مطرح شده در فضای مجازی درباره نقش سازمان هواشناسی در سانحه پرواز خرم‌آباد در سال ۱۳۸۰ گفت: من قاطعانه می‌گویم سازمان هواشناسی مسئول این مساله نبوده است. اما برخی مواردی که در فضای مجازی مطرح می شود و اظهارنظرهایی که متاسفانه به غلط از طرف اساتید دانشگاه انجام شده است، ذهنیت بدی را درباره خدمات هواشناسی هوانوردی ایجاد کرده است.
وی ادامه داد: سازمان هواشناسی در حوزه پایش و پیش بینی هوا به خصوص در بخش هواشناسی خدمات ۲۴ ساعته به حوزه هوانوردی می‌دهد. اگر اطلاعات هواشناسی یک ساعت از طریق خطوط ارتباط مستقیم که مستقل از اینترنت و تلفن است، به بخش هوانوردی نرسد، هیچ پروازی که در هواست، نمی تواند به زمین بنشیند و هیچ هواپیمایی نمی‌تواند به آسمان بپرد.
تاجبخش افزود: اینکه ساعت هواشناسی ساعت ۸ صبح «کرکره را بالا می کشد» علمی و منطقی نیست. در آن سانحه مورد نظر نیز کاملا مشخص شده است که اتفاقی که برای آن هواپیما افتاده است ناشی از چه مشکلاتی بوده است.

مدیرکل امور بندری سازمان بنادر اعلام کرد:
رشد ۱۰ درصدی میزان عملیات تخلیه و بارگیری بنادر ایران تا پایان تیرماه

مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی از رشد ۹,۸ درصدی میزان عملیات تخلیه و بارگیری در بنادر کشور طی چهار ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.
روانبخش بهزادیان با اشاره به اینکه میزان عملیات تخلیه و بارگیری در بخش کانتینری، فله خشک فله مایع، جنرال کارگو (کالاهای عمومی و متفرقه) و مواد نفتی در بنادر کشور طی چهار ماهه نخست سال ۱۴۰۰ معادل ۴۶.۱۸ میلیون تن بود،‌ اظهار کرد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته که معادل ۴۲.۰۷ میلیون تن بود،‌ ۹.۸ درصد رشد داشته است.
مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی بیان کرد: میزان عملیات تخلیه و بارگیری کالا طی چهارماهه نخست سال جاری در بخش کانتینری ۶,۶۶ میلیون تن، فله خشک ۱۳.۶۹ میلیون تن، فله مایع ۱.۴۷ میلیون تن، جنرال کارگو (کالاهای عمومی و متفرقه) ۶.۸۹ میلیون تن و مواد نفتی ۱۷.۴۶ میلیون تن بوده که این امر رشد ۹.۸ درصدی را ثبت کرده است.
وی در رابطه با میزان عملیات تخلیه و بارگیری کالا طی چهارماهه نخست سال گذشته در بخش‌های مختلف،‌ خاطرنشان کرد: میزان عملیات تخلیه و بارگیری در بخش کانتینری ۷,۱ میلیون تن، فله خشک ۱۴.۱۸ میلیون تن، فله مایع ۱.۰۵ میلیون تن، جنرال کارگو (کالاهای عمومی و متفرقه) ۵.۵ میلیون تن و مواد نفتی ۱۴.۲۳ میلیون تن بوده است.
بهزادیان افزود: میزان عملیات تخلیه و بارگیری در بخش فله مایع در چهار ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۳۹,۸ درصدی، در بخش جنرال کارگو (کالاهای عمومی و متفرقه) رشد ۲۵.۳ درصدی و در بخش مواد نفتی رشد ۲۲.۷ درصدی را تجربه می‌کند.
به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، گفتنی است میزان عملیات تخلیه و بارگیری در بنادر آبادان، اروندکنار، آستارا، امام(ره)، امیرآباد، انزلی، بوشهر، تیاب، جاسک، چابهار، چارک، چوئبده، خرمشهر، دیر، شهیدباهنر، شهیدرجایی، شهیدحقانی، فریدون کنار، قشم، گناوه، لنگه و نوشهر مدنظر قرار گرفته است.

با فرمان رییس جمهور
تونل البرز و آزادراه خرم‌آباد اراک افتتاح می‌شود
تونل البرز و آزادراه خرم‌آباد اراک با فرمان رییس جمهور افتتاح می‌شود. امروز سه‌شنبه ۵ مرداد، تونل البرز، واقع در قطعه دوم آزادراه تهران-شمال و قطعات ۲ و ۳ و ۴ آزادراه اراک-خرم‌آباد با فرمان حسن روحانی، رییس جمهور افتتاح می‌شود.
تونل البرز که در انتهای قطعه ۲ آزادراه تهران-شمال قرار گرفته است، بیش از ۶ کیلومتر طول دارد و بلندترین تونل آزادراهی ایران به شمار می‌رود. این تونل منطقه پیچ سرهنگ را به پل زنگوله متصل می‌کند. از اهداف احداث منطقه دوم آزادراه تهران-شمال می‌توان به کاهش ۶ کیلومتر از طول مسیر موجود جاده کرج-چالوس و تبدیل ۲۸ کیلومتر جاده عیر استاندارد به ۲۲ کیلومتر مسیر آزادراهی، کاهش ۲۰ دقیقه‌ای زمان سفر، ایجاد راه ارتباطی سریع و ایمن برای چهار فصل سال، اصلاح قوس‌های موجود و تسهیل تردد، کاهش حوادث و تلفات جاده‌ای، کاهش میزان مصرف سوخت و آلایندگی هوا، کاهش استهلاک خودروها، کاهش شیب طولی مسیر از ۱۰ درصد به حداکثر ۶ درصد، افزایش ظرفیت عبور و توسعه صنایع مختلف در استان‌های شمالی نام برد.
قطعات ۲، ۳ و ۴ آزادراه اراک-خرم‌آباد، پروژه دیگری است که توسط رییس جمهور افتتاح می‌شود. این قطعات ۶۷ کیلومتر طول دارند و ارزش روز آن‌ها ۵۵۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود. این آزادراه با مشارکت بخش خصوصی و سهم ۴۰ درصدی این بخش تامین مالی و احداث شده است.
تکمیل بخشی از کریدور ترانزیتی بندر انزلی، آستارا و نوشهر به بندر امام خمینی (ره)، روان‌سازی ترافیک عمومی به منظور پوشش تردد روزانه ۲۰ هزار وسیله نقلیه در سال اول افتتاح طرح، رفع گره‌های ترافیکی در محدوده شهرهای اراک، بروجرد و خرم‌آباد، ایجاد بستر مناسب حمل‌ونقل بین‌المللی کالا و جابجایی مسافر از طریق آزادراه، کاهش آلایندگی محیط زیست، کاهش طول مسیر به میزان ۳۲ کیلومتر و کاهش زمان سفر به میزان ۴۳ دقیقه و کاهش نقاط حادثه‌خیز از جمله اهداف این طرح است.