خدمت‌رسانی به مردم و پیگیری مطالبات آنان از هر اهمّی، مهمتر است
خدمت‌رسانی به مردم و پیگیری مطالبات آنان از هر اهمّی، مهمتر است

همزمان با مسائلِ داغِ بازارِ مناظرات و تشریح برنامه‌های کاندیداهای ریاست جمهوری در صدا و سیما و حال و هوای خاصِ کشور در آستانه برگزاری انتخابات ۲۸خرداد، برنامه‌های نظارت میدانی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با برنامه‌ریزی و قدرت تمام، به قوت خود ادامه دارد به گونه‌ای که رئیس […]

همزمان با مسائلِ داغِ بازارِ مناظرات و تشریح برنامه‌های کاندیداهای ریاست جمهوری در صدا و سیما و حال و هوای خاصِ کشور در آستانه برگزاری انتخابات ۲۸خرداد، برنامه‌های نظارت میدانی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با برنامه‌ریزی و قدرت تمام، به قوت خود ادامه دارد به گونه‌ای که رئیس کمیسیون کشاورزی احساسِ حرارتِ خدمت‌رسانی و پیگیری مطالبات مردم(این ولی نعمتان) را از هر بازار داغ دیگری در اولویت می داند.
 ساداتی‌نژاد، رئیس کمیسیون کشاورزی در بازدید میدانی از پروژه‌های مرتبط با حوزه کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست استان ایلام گفت: خدمت‌رسانی به مردم و پیگیری مطالبات آنان از هر اهمّی، مهمتر است.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس، گفت: مطالبه اصلی مردم استان ایلام تکمیل سامانه گرمسیری است و تاخیر در تکمیل این پروژه موجب از دست رفتن سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی می‌شود.
نماینده مردم کاشان و آران بیدگل در مجلس شورای اسلامی، مطالبه اصلی مردم استان ایلام را تکمیل سامانه گرمسیری خواند و ادامه داد: با توجه به تاخیر رخ داده تکمیل سامانه گرمسیری در استان ایلام به بیش از ۴ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
این نماینده مجلس، افزود: تکمیل شبکه فرعی آبرسانی سامانه گرمسیری توسط وزارت جهاد کشاورزی و به نتیجه نرسیدن آبرسانی توسط وزارت نیرو موجب از دست رفتن سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی استان ایلام می‌شود و همین مسئله ضرورت تامین اعتبار برای تکمیل این پروژه را نشان می‌دهد.
وی در ادامه، سهمیه خرید ۴۵ هزار راسی دام استان ایلام را پاسخگوی مشکلات موجود ندانست و در بخش دوم مشکلات احصا شده در زمینه دامداری و دامپروری، عنوان کرد: با توجه به خشکسالی‌های اخیر، حضور عشایر در استان ایلام و کمبود علوفه ضرورت دارد که خرید تضمینی دام عشایر این منطقه در اولویت قرار بگیرد. در حال حاضر ۳۰۰ هزار راس دام مازاد در منطقه وجود دارد که سهمیه ۴۵ هزار راسی خرید تضمینی دام که از هفته جاری آغاز شده اما پاسخگو نیست و باید سهمیه این استان افزایش پیدا کند. وی با اشاره به اینکه بخش سوم مشکلات در زمینه توسعه دامپروری و صنایع تبدیلی بود، افزود: بیشتر دامپروری استان ایلام به صورت سنتی انجام می‌شود و برای ارتقاء آن به شیوه‌های صنعتی و نیمه صنعتی نیاز به خط ویژه اعتباری، تسهیلاتی و جذب سرمایه‌گذاری نیاز دارد تا حوزه اشتغال و ارزش افزوده در این بخش ارتقاء پیدا کند.
ساداتی‌نژاد همچنین با اشاره و تاکید بر اقدامات جدی، علمی و کارشناسانه‌ای در حوزه جنگل کاری و زراعت چوب در استان ایلام، عنوان کرد: با توجه به کاهش میزان بارندگی و افزایش سطح تبخیر، روشی ابداعی برای کاشت نهال که در اطراف مهران با ۱۸۰ میلیمتر بارندگی صورت گرفته نمونه جذابی از نهال کاری در مناطق کویری را پدید آورده، جنگل کاری حدود ۳۵ هزار هکتار در منطقه مهران و ۸۵ هزار هکتار در استان ایلام موفقیتی را در حوزه منابع طبیعی و جنگل کاری خلق کرده و به عنوان یک پروژه موفق ملی و بین المللی می‌تواند به جوامع ملی و بین المللی در حوزه منابع طبیعی معرفی شود.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان حاکمیت مدیریتی خوب بر عرصه‌های منابع طبیعی و آبخیز داری استان ایلام، گفت: وجودِ نهالستان‌های بسیار خوب، فعال و ظرفیت‌های موجود می‌تواند استان ایلام را به یکی از قطب‌ها تولید نهال تبدیل کند.
نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: ارتباط بسیار خوبی بین بخش‌های کشاورزی، منابع طبیعی و عشایر منطقه حاکم است که با هم توانسته‌اند الگوی خوبی برای پیشرفت ارائه کنند.
به گزارش خبرنگار»جمله»، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی درجریان این سفر از پایگاه اطفا حریق منابع طبیعی استان ایلام و تجهیزات موجود در این پایگاه جهت کنترل حریق در مراتع و جنگل‌های استان و گلخانه هیدروپونیک شهرک صالح آباد شهرستان مهران با وسعت ۱۲ و نیم هکتار که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی انجام شده، بازدید کرد. گفتنی است منابع آبی مورد نیاز این گلخانه از چاه تامین می‌شود و پایین بودن قیمت محصولات، عدم وجود بازار فروش مناسب و موانع صادراتی از جمله مشکلات سرمایه‌گذاران این بخش بود.
این نماینده مردم، از خروجی تونل آب سامانه گرمسیری نیز بازدید کرد. در خصوص این پروژه باید گفت که  ۸۵درصد کل این پروژه با مبلغ ۷ هزار میلیارد انجام شده و تکمیل آن در حال حاضر به حدودا بیش از ۴ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و عدم تکمیل این سامانه به مشکل کل استان ایلام تبدیل شده است. همچنین ساداتی‌نژاد از نهالستان گرمسیری و طرح بیابان‌زدایی مهران بازدید کرد، نهالستان گرمسیری مهران بزرگترین نهال گرمسیری کشور است که روزانه حدود ۶۰ هزار گلدان از گونه‌های مختلف گیاهی در آن تولید می‌شود. پیش‌بینی می‌شود در سال جاری میزان تولید این نهالستان به ۲۰ میلیون نهال برسد.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با حضور در میان جمعی از عشایر استان ایلام به بررسی مشکلات آنها از جمله بالا بودن هزینه واکسیناسیون دام‌ها، کمبود آب رسانی در فصل خشکسالی، خرید دام مازاد ، تخصیص علوفه یارانه‌ای و صادرات دام پرداخت.