در بحث پیشگیری از جرم همه دستگاه‌ها مسئول هستند
در بحث پیشگیری از جرم همه دستگاه‌ها مسئول هستند

  همدان – خبرنگار روزنامه جمله رئیس قوه قضائیه اعلام کرد: مبلغ ۱۱۰ میلیارد تومان از بودجه قوه قضائیه و بودجه عمومی و منابع استانی اختصاص دادیم تا با این مبلغ در وهله اول مشکلات سازمان زندان‌ها به ویژه در زمینه اشتغال زندانیان حل شود.  رئیس قوه قضائیه در اولین برنامه سفر کاری خود به […]

  همدان – خبرنگار روزنامه جمله
رئیس قوه قضائیه اعلام کرد: مبلغ ۱۱۰ میلیارد تومان از بودجه قوه قضائیه و بودجه عمومی و منابع استانی اختصاص دادیم تا با این مبلغ در وهله اول مشکلات سازمان زندان‌ها به ویژه در زمینه اشتغال زندانیان حل شود.
 رئیس قوه قضائیه در اولین برنامه سفر کاری خود به استان همدان در جمع قضات و کارکنان دستگاه قًضایی و سازمانهای وابسته به آن در استان همدان بر ضرورت توجه به مقوله پیشگیری از جرم و قضا در  کاهش ورودی پرونده به دستگاه قضابی تاکید کرد.
حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی با اظهار اینکه اصلاح نظام مالی و پولی، نظام مالیاتی وسایر نظامات اداری موجب کاهش ورودی پرونده به دادگاه‌ها می‌شود، تصریح کرد: تمامی دستگاه‌های حاکمیت در مقوله مهم پیشگیری در وقوع جرم مسئولیت دارند.
 وی حفظ سلامت مجموعه اداری کشور و مجموعه قضایی را از مسائل مهم دانست وتاکید کرد: این سلامت باید ضمانت شود ونباید آسیب ببیند .
وی نظام ارزشیابی کارکنان و قضات ابتکاری استان همدان را اقدام پسندیدهای دانست وخواستار تصری این امر در کشور شد.
حجت‌الاسلام رئیسی خاطرنشان ساخت: اصل تشوبق وتنببه یک اصل دینی در نظام علوی است که باید مورد توجه جدیدی مدیران باشد.
رئیس قوه قضاییه با تاکید بر توجه به مقوله اصلاح مجرمین گفت: دستگاه قضایی در کنار رسیدگی به پرونده‌ها وظیفه اصلاح مجرمین را دارد و این امرتنها وظیفه سازمان زندان‌ها نیست .
حجت‌الاسلام  رییسی همچنین اجرای سند تحویل را مهم دانست و تاکید کرد: تمام بدنه دستگاه قضابی باید متاثر از این مسئله باشد .
وی تصریح کرد: سند تحول نباید در حد بخشنامه باشد و مردم باید تحول در دستگاه قًضایی  را با تکریم ارباب رجوع، مسئولت و تصریح در امور را لمس کند.
حجت‌الاسلام رئیسی خاطر نشان کرد: البته با فعال شدن ۳۰ سامانه بخشی از تحول محقق شده که تا پایان سال ۴۰ سامانه دیگر در سیستم قضایی متحول خواهد شد.
وی در پایان سخنان خود از طرح های ابتکاری دادگستری استان همدان قدردانی کرد
  ۱۱۰ میلیارد تومان اعتبار به مجموعه دادگستری استان همدان اختصاص یافت
حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی سپس در نشست خبری پایان سفر به استان همدان شرکت کرد.
رئیس قوه قضاییه گفت: این سفر باید زودتر انجام می‌شد و در شرایط رعایت اصول بهداشتی در رابطه با کرونا تلاش شد تا با کمترین ظرفیت جلسات را داشته باشیم.
وی افزود: یکی از مسائل مهم امروز در پرتوی تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی موضوع تولید است که در این‌ رابطه نشستی را با مدیران و برخی از تولیدکنندگان داشتیم و با حضور مسئولان اجرایی و استاندار محترم موانع و مشکلاتی مطرح شد که بخشی از این مشکلات به نظر ما حتما در استان قابل رفع‌ و برخی دیگر نیز در مرکز قابل حل است. مجموعه این اقدامات می تواند به رونق تولید، ایجاد اشتغال و رفع بیکاری در استان کمک کند.
حجت‌الاسلام رئیسی ادامه داد: بازدیدی که از کارخانه صنایع غذایی داشتیم گواه بر همین بود که باید اقدام متفاوتی انجام داد که ما در آنجا اعلام کردیم ظرف یک ماه کارخانه کیوان راه بیفتد. برداشت ما بر اساس صحبت‌هایی که با مسئولان استانی و استاندار محترم داشتیم این است که ظرف ۱۰ روز آینده چرخ‌های تولید این کارخانه به حرکت بیفتد و ان‌شاالله روز به روز رونق پیدا کند.
رئیس دستگاه قضا افزود: ما مجاز نیستیم تعطیلی مجموعه تولیدی که با همه امکانات امکان فعال شدن آن وجود دارد را مشاهده کنیم.
حجت‌الاسلام رئیسی افزود: تصمیماتی نیز در رابطه با جلسه مربوط به کارآفرینان و سرمایه گذاران به منظور رفع موانع داشتیم که هر کدام را پیگیری کردیم و امیدواریم موضوع رفع موانع تولید به صورت جد عملیاتی دنبال شود.
رئیس قوه قضاییه بر ضرورت حفظ ذخایر و ثروت‌های‌ استان همدان تاکید کرد و گفت: بخش‌های مربوطه باید در این رابطه به صورت فعالانه عمل کنند. مثلاً در رابطه با مسئله اراضی و تغییر کاربری اراضی مقرراتی داریم که در این مورد در آنجایی که می‌شود برابر مقررات تغییر کاربری انجام شود، ما به سهولت افراد، اشخاص، کشاورز و فعال اقتصادی را نباید متخلف تلقی کنیم.
حجت‌الاسلام رئیسی افزود: مسئولان اجرایی و دستگاه‌هایی که در این رابطه مسئولیت دارند و کمیته‌های مربوط به مسکن و شهرسازی و جهاد کشاورزی در آنجایی که ممکن است به شکل قانونمند اقدام کنند تا مردم در انجام یک فعالیت اقتصادی و یا در انجام یک کار کشاورزی به سهولت متخلف تلقی نشوند.
رئیس دستگاه قضا ادامه داد: مسئولین مربوطه باید راه‌های قانونی را بگشایند تا با گشودن این راه‌های قانونی مردم، دست اندرکاران و فعالان اقتصادی و کشاورزی متخلف تلقی نشوند؛ باید در این خصوص ساز و کاری وجود داشته باشد که در جلسه امروز مورد بحث قرار گرفت.
حجت‌الاسلام رئیسی با بیان اینکه ما نباید راه‌ها و گشایش‌هایی که به لحاظ قانونی در اختیار داریم را انجام ندهیم تا بر اساس این انجام ندادن، مردم متخلف تلقی شوند، گفت: یک کارآفرین چرا باید برای گرفتن یک مجوز به ۱۸ مرکز و ساختمان مراجعه کند و با مراکز مختلف تماس بگیرد و مدت‌ها معطل بماند و در نهایت دچار پشیمانی شود.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه موضوع کسب و کار و تسهیل راه‌ها برای مردم و فعالان اقتصادی را باید حتماً در دستور کار خود قرار دهیم، گفت: در این رابطه گفته‌ایم بازرسی کل کشور کار را دنبال کند و مسئولین اجرایی نیز دنبال کنند تا مسئله فضای کسب و کار و تسهیل دسترسی به مجوزها دنبال شود.
حجت‌الاسلام رئیسی همچنین گفت: ۲۵ نفر از همکاران ما در سطح استان همدان مشکلات استان را بررسی کردند و در جلسه‌ای که با مسئولان قضایی استان همدان داشتیم هم نیاز ها و هم راهکارها مطرح شد و مبلغ ۱۱۰ میلیارد تومان از بودجه قوه قضاییه و بودجه عمومی و منابع استانی اختصاص دادیم تا با این مبلغ در وهله اول مشکلات سازمان زندان‌ها به ویژه در خصوص اشتغال زندانیان حل شود.
رئیس دستگاه قضا با اشاره به اهمیت موضوع اشتغال زندانیان گفت: همکاران در سال گذشته تلاش کردند میزان اشتغال زندانیان را از ۱۵ و ۲۰ درصد به ۵۰ درصد برسانند و امسال نیز برنامه دارند تا مسئله اشتغال زندانیان را به ۸۰ درصد برسانند و این کار قابل انجام و دستیابی است. هرچه اشتغال زندانی بیشتر شود می‌تواند در بازاجتماعی کردن زندانیان موثر باشد. زندان‌های ما باید به مرکز نیکی‌ها تبدیل شود.
حجت‌الاسلام رئیسی افزود: همچنین به منظور رفع مشکلات پزشکی قانونی در این استان و شوراهای حل اختلاف و یا برخی از دادگستری‌ها این مبلغ اختصاص داده شد که امیدواریم بتواند مقداری از مشکلات بخش‌های مختلف دستگاه قضایی را بکاهد.
رئیس دستگاه قضا ادامه داد: ارتباط با جوانان، دغدغه‌مندان و نخبگان یکی از ضرورت‌های کاری ماست و این ارتباط مبارک است؛ چرا که جوانان دغدغه‌هایی دارند که دغدغه‌های جامعه و کف خیابان است و اطلاع از آنها برای مسئولین ذیربط و همکاران ما می‌تواند مفید واقع شود.