کاهش عوارض و ریسک عفونت با خلاقیت و ابتکار عمل در کاشت مو
کاهش عوارض و ریسک عفونت با خلاقیت و ابتکار عمل در کاشت مو

      امروزه مقوله زیبایی و داشتن پوستی شفاف و موی پرپشت دغدغه بسیاری از افراد جامعه شده است. اصولا ذات انسان به گونه ای آفریده شده است که تمایل به زیبایی دارد به همین خاطر با توجه به حجم مراجعات افراد به خصوص بانوان کشور به مقوله زیبایی، می‌بایست یکسری آگاهی‌ها و نکات […]

 

 

 

امروزه مقوله زیبایی و داشتن پوستی شفاف و موی پرپشت دغدغه بسیاری از افراد جامعه شده است. اصولا ذات انسان به گونه ای آفریده شده است که تمایل به زیبایی دارد به همین خاطر با توجه به حجم مراجعات افراد به خصوص بانوان کشور به مقوله زیبایی، می‌بایست یکسری آگاهی‌ها و نکات آموزشی به افراد تزریق شود. امروز به سراغ یک متخصص کارآمد و جوان رفته ایم که در زمینه کاشت مو و دیگر جراحی‌ها و تزریق زیبایی نه تنها در کشور منحصر به فرد هستند بلکه مبحث کاشت مو در کلینیک دکتر جوان بخت در دنیا جزء رتبه‌های بی نظیر است. از همین رو به سراغ ایشان رفتیم و گفت وگویی با آقای دکتر امیر جوان بخت، متخصص و جراح پوست و مو و زیبایی داشته ایم که از نگاهتان می‌گذرد:

 

آقای دکتر در ابتدا خودتان را به طور کامل معرفی کنید؟
دکتر امیر جوان بخت، متخصص و جراح پوست و مو و زیبایی هستم، در سال ۱۳۵۲ در تهران به دنیا آمدم، دوران تحصیل ابتدایی را در دبستان گلشن و دوران راهنمایی را در علامه طباطبایی و مقطع دبیرستان را در مدرسه نمونه رشد گذراندم.
فرد درس خوانی بودید؟
خداروشکر از همان ابتدا معلم‌هایم مشوقم بودند و همیشه از رتبه های برتر بودم.
دوران کودکی و نوجوانی آینده خود را در چه حرفه و شغلی متصور بودید؟
تقریبا از سال اول راهنمایی تصمیم داشتم که پزشک بشوم چرا که درمان آلام بیماران برایم از هر شغلی بالاتر و جذاب تر بود و البته هنوز هم همینطور فکر می‌کنم.
اگر پزشک نمی‌شدید چه شغلی را انتخاب می‌کردید؟
اگر پزشک نمی‌شدم دوست داشتم که معلم بشوم، به رشته ادبیات به خصوص به اشعار گهربار حافظ علاقه وافری دارم و اغلب روزها را با خواندن غزلی از حافظ شروع می‌کنم.
از دوران دانشگاه بگویید؟
همان سالی که دیپلم گرفتم یعنی سال ۷۰ در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی پذیرفته شدم،دوران تحصیل پزشکی هم برایم دوست داشتنی بود و اساتید دانشگاه که همگی از بهترین اساتید زمان خود بودند مشوق من بودند و در سال ۱۳۷۷ با رتبه اول در میان ۴۰۰ دانشجو فارغ التحصیل شدم.به همین دلیل بدون گذراندن طرح و سربازی به طور مستقیم اجازه شرکت در آزمون دستیاری داشتم که در همان سال در رشته بیماری‌های پوست و مو پذیرفته شدم و چهار سال دوران رزیدنتی را در بخشهای لقمان حکیم و بو علی تهران گذراندم و در سال ۱۳۸۱ با بورد تخصصی از دانشگاه فارغ التحصیل شدم.به دلیل علاقه شخصی به امور پژوهشی از ابتدای دوران دانشجویی عضو کمیته تحقیقات دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بودم و در دوران رزیدنتی به عنوان سرپرست کمیته تحقیقات مشغول شدم.از سال ۸۱ با امریه، خدمت سربازی را در هلال احمر استان لرستان شروع کردم و معاونت درمان هلال احمر لرستان بودم و پس از آن هم به عنوان پزشک معتمد هلال احمر و از اعضای داوطلبان جمعیت هلال احمر تا امروز فعالیت می‌کنم. دوران طرح را در دانشگاه علوم پزشکی لرستان گذراندم و از سال ۸۳ تا کنون به عنوان مدرس بیماریهای پوست و مو جهت آموزش دانشجویان پزشکی و اینترن ها با دانشگاه علوم پزشکی لرستان همکاری داشته ام.
چه فعالیت‌های دیگری دارید؟ و از خانواده بگویید؟
به عنوان کارشناس با پزشکی قانونی همکاری می کنم ،به عنوان نماینده نظام پزشکی در هیات‌های حل اختلاف مالیاتی حضور دارم. در دوران اینترنی ازدواج کردم و دارای دو فرزند پسر و دختر هستم.
شما مدیریت کلینیکی را در استان لرستان به عهده دارید که بسیار منحصر به فرد است. در این رابطه توضیح می‌فرمایید؟
کلینیک پوست و موی جوان در سال ۱۳۹۵ به عنوان اولین کلینیک پوست در استان لرستان مجوز گرفت و افتتاح شد.این کلینیک در مرکز شهر و در دو طبقه خدمات ارايه می دهد و حدود ۲۰ پرسنل دارد. بخشهای مختلف کلینیک عبارتند از:لیزر،کاشت مو،تزریق ژل و بوتاکس،پیکرتراشی،جوانسازی با هایفو اسکارلت و…،تزریق چربی،اشعه درمانی،جراحی و …
مهمترین ویژگی کلینیک شما چیست؟
مهمترین ویژگی کلینیک استفاده از پرسنل درمانی مجرب و همینطور استفاده از بهترین انواع دستگاهها و لیزرهای درمانی و زیبایی و استفاده از انواع مرغوب مواد مصرفی مانند ژل و بوتاکس هست که خوشبختانه باعث اعتماد و رضایتمندی بیماران شده است.
چرا تخصص پوست و مو و زیبایی را انتخاب کردید؟
رشته پوست را انتخاب کردم چون به نظرم رشته بسیار پویایی بوده و از نظر متون علمی بسیار غنی هست و همینطور به دلیل علاقه به کارهای عملی جراحی ها و پروسیجرهای جدید ( اعمال جراحی و لیزر و اقدامات عملی که بر روی بیماران انجام می‌شود) مانند لیزر و … برایم جذاب بوده و اکنون هم از رشته هایی هست که تحقیقات زیادی در آن انجام می شود و هر روز لیزر ها و دستگاههای جدید با کاربردهای متفاوت ساخته می شود.
شما در زمینه کاشت مو اقدامات مفید و منحصر به فردی انجام داده اید. توضیح می‌دهید؟
در زمینه کاشت مو ،بیش از ۱۵ سال هست که فعالیت میکنم ،روشهای مختلفی را در کاشت تجربه داشتیم و خوشبختانه نتایج خیلی خوب و رضایتمندی بالایی داریم،از مهمترین ویژگی های کاشت مو در کلینیک ما سرعت و دقت بالای انجام کار هست طوری که انجام کاشت مو به حدود ۴۰۰۰ گرافت طی صبح تا ظهر به اتمام می رسد که از بهترین رکوردها در دنیا محسوب می شود و از اتلاف وقت مراجعین کاسته می شود و می دانیم که هرچه سرعت بالاتر باشد احتمال زنده ماندن موها در کاشت بالاتر و ریسک عفونت و عوارض بشدت کاهش می یابد. قسمت لیزر موهای زاید در کلینیک ما برای راحتی مراجعین بخشی کاملا مجزا هست و از لیزرهای الیت پلاس و کندلای پرو ماکس که هر دو از بهترین برندهای آمریکایی هست و داری نتایج بسیار عالی هستند استفاده می‌کنیم. در مورد تزریق چربی با توجه به اینکه بیش از بیست سال هست که این روش را برای جوانسازی و پرکردن صورت و …انجام می دهم ،خوشبختانه نتایج خیلی خوبی داریم و ماندگاری چربی تزریق شده در بسیاری از موارد دائمی هست.
متاسفانه امروزه برخی افراد سودجو که متخصص نیستند با اقدامات زیر زمینی اقدام به یکسری کارهای زیبایی می‌کنند. شما به عنوان یک متخصص حاذق چه توصیه ای به این افراد دارید؟
کارهای زیبایی و پوست حتما باید توسط متخصصین پوست و در محیط مطب و کلینیک مجاز انجام بشود متاسفانه در سالهای اخیر به دلیل ضعف نظارت این کارها توسط افرادی که آموزش مجاز و معتبر ندیده اند و همینطور در مراکز فاقد صلاحیت مانند آرایشگاه ها انجام می گیرد که متاسفانه عوارض زیادی دارد و بسیار هزینه بر و پر زحمت برای بیماران است. توصیه ما به مردم عزیز این است که حتما به متخصصین حاذق و با تجربه و دارای مجوز رجوع کنند.
توجه نکردن به این توصیه‌ها چه خطراتی دارد؟
استفاده از هر دارو یا روش جراحی می تواند عوارضی هم داشته باشد، مهم اینست که ریسک این عوارض را بسنجیم و در جای معتبر و توسط پزشک معتبر این کارها انجا بشود تا هم ریسک این عوارض به حداقل برسد و هم خدای ناکرده در صورت ایجاد عوارض پزشک تبحر لازم در درمان عوارض احتمالی را داشته باشد.
داشتن یک پوست زیبا و شفاف دغدغه بسیاری از افراد به خصوص بانوان است. چه کار کنیم تا از پوست خوب و شفاف برخوردار باشیم؟
برای داشتن پوست خوب و شفاف باید به موارد زیر توجه کنیم: اجتناب از نور خورشید، داشتن تغذیه مناسب و مصرف آنتی اکسیدانها، جلوگیری از کاهش و افزایش وزنهای متوالی، خواب و استراحت مناسب، اجتناب از دخانیات، استفاده از کرم های مناسب، استفاده بجا و به موقع از بوتاکس، ژل، هایفو، رادیو فرکوانسی و همچنین پیگیری بیماران کاشت مو و در صورت لزوم ارائه خدماتی مانند مزوتراپی، لیزر، کربوکسی، پی آر پی و …
در پایان بفرمایید رمز موفقیت شما چیست؟
رمز موفقیت بنده توکل بر خدا، مطالعه دقیق، تلاش و پشتکار می‌باشد.