دستاوردهای مهم بیمه پاسارگاد در مجمع به نمایش گذاشته شد
دستاوردهای مهم بیمه پاسارگاد در مجمع به نمایش گذاشته شد

  تمرکز شرکت بر بیمه‌های زندگی سهم این رشته ها را در سال ۹۹ به ۶۴ درصد افزایش داد که سهم بزرگی محسوب می‌شود و علاوه بر آن بیمه های زندگی رشد ۵۴ درصدی در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ داشته اند، این در حالی است که  از میانگین ۳۷ درصدی صنعت بیمه پیشی […]

 

تمرکز شرکت بر بیمه‌های زندگی سهم این رشته ها را در سال ۹۹ به ۶۴ درصد افزایش داد که سهم بزرگی محسوب می‌شود و علاوه بر آن بیمه های زندگی رشد ۵۴ درصدی در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ داشته اند، این در حالی است که  از میانگین ۳۷ درصدی صنعت بیمه پیشی گرفته است و توانسته در راستای هدف خود مبنی بر برنامه ریزی جامع به منظور دستیابی به ترکیب مناسب پرتفوی در بیمه‌های اشخاص، اموال و مسئولیت دست پیدا کند.
سید مرتضی عقدا معاون مدیرعامل در بخش اقتصادی و پشتیبانی بیمه پاسارگاد در مجمع این شرکت در گزارشی به سهامداران ، تولید حق بیمه در سال ۹۹ را بالغ بر  ۵۰ هزار و ۱۱۳ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود : تولید حق بیمه با در نظر گرفتن الگوی اصلاح ساختار پورتفوی بیمه ای، با بیش از ۵۴ درصد رشد از ۳۲ هزار میلیارد ریال به ۵۰ هزار و ۱۱۳ میلیارد ریال رسیده ، در حالی که متوسط رشد حق بیمه تولیدی صنعت بیمه در سال گذشته ۳۵ درصد گزارش شده است . از سوی دیگر سود فعالیت های بیمه ای ۱۹ هزار و ۳۷۱ میلیارد تومان ، سود خالص ۲۵ هزار و ۵۹۹ میلیارد ریال ، که در نتیجه به هر سهم دو هزار و ۵۰۸ ریال سود تعلق گرفت.
معاون مدیرعامل در بخش اقتصادی و پشتیبانی بیمه پاسارگاد به روند رو به رشد سود آوری شرکت درسالی های متوالی اشاره کرد و گفت: در سال ۹۷ شرکت با سرمایه سه هزار و ۱۰۲ میلیارد ریال، سود خالص سه هزار و ۱۶ میلیارد ریال، برای هر سهم ۵۹۱ ریال سود شناسایی کرد، در سال ۹۸ با سرمایه پنج هزار و ۱۰۳ میلیارد ریال ، سود خالص پنج هزار و ۹۳۲ میلیارد ریال، به هر سهم یک هزار و ۱۶۳ ریال سود تعلق گرفت و در سال ۹۹ بیمه پاسارگاد با سرمایه ثبت شده ۱۰ هزار و ۲۰۶ میلیارد ریال ، سود خالص ۲۵ هزار و ۵۹۹ ریال، برای هر سهم دو هزار و ۵۰۸ ریال سود شناسایی شد.
عقدا با اشاره به سهم ۶٫۱ درصد بیمه پاسارگاد از کل بازار بیمه برای گسترش آن اظهار امیدواری کرد، و افزود: سهم بازار شرکت درسال ۹۸، ۵٫۱ درصد بوده و علیرغم شرایط سخت حاکم بر بازار به دلیل شیوع بیماری کرونا، سهم بازار “بپاس” در حال افزایش است و این حاکی از روند رو به رشد سهم بیمه پاسارگاد از بازار بیمه کشور است و این رویه در سال ۱۴۰۰ بیش از پیش ادامه خواهد داشت .
ترکیب پرتفوی بیمه پارسارگاد در سال ۹۷ بدین صورت بود که ۶۰ درصد از پرتفوی آن به بیمه های زندگی اختصاص داشت و همچنین  ۳۰ درصد سهم بیمه های اموال و مسئولیت، ۹ درصد سهم درمان و سایر رشته بود.
او تاکید کرد: تمرکز شرکت بر بیمه های زندگی سهم این رشته ها را در سال ۹۹ به ۶۴ درصد افزایش داد که سهم بزرگی محسوب می شود و علاوه بر آن بیمه های زندگی رشد ۵۴ درصدی در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ داشته اند، این در حالی است که  از میانگین ۳۷ درصدی صنعت بیمه پیشی گرفته است و توانسته در راستای هدف خود مبنی بر برنامه ریزی جامع به منظور دستیابی به ترکیب مناسب پرتفوی در بیمه‌های اشخاص، اموال و مسئولیت دست پیدا کند.
عقدا بیمه عمروتامین آتیه را محصول استراتژیک بیمه پاسارگارد عنوان کرد و گفت: تاکنون شش میلیون ۳۱۷ فقره بیمه نامه عمروتامین آتیه صادر شده است و ترکیب پرتفوی بیمه نامه های عمربه علت محدود زمانی بسیار حایز اهمیت است و این بیمه نامه در بازه زمانی پنج ، ده و پانزده سال به بالا صادر می شوند. از مجموع این بیمه نامه ها ۹۰ درصد آنها در بازه زمانی پانرده سال به بالا صادر شده که حاکی از پرتفوی بسیار مطمئن بر آینده شرکت است .
معاون مدیرعامل در بخش اقتصادی و پشتیبانی بیمه پاسارگاد با بیان اینکه شرکت در سال گذشته ۲۲٫۵۳ درصد سود قطعی مشارکت در منافع در بخش سرمایه گذاری ها شناسایی کرد ه است، افزود: سود حاصل از  سرمایه گذاری ها در شرکت های بیمه اهمیت ویژه ای دارد و می تواند در جذب بیمه گذاران تاثیر گذار باشد . سود حاصل از این بخش به عنوان سود مشارکت در منافع شرکت در ذخایر بیمه گذاران منظور می شود.
عقدا با بیان اینکه ضرب خسارت صنعت بیمه در سال ۹۹ حدود ۷۵ درصد است، افزود: ضریب خسارت که در سال گذشته و سال قبل از آن روند نزولی داشته که عمدتا ناشی از محدویت های کرونایی است، اما ضریب خسارت بیمه پاسارگاد در پایین تر از متوسط صنعت بیمه است و روند منطقی در سال های گذشته داشته است که نشان دهنده عملکرد مطلوب و مدیریت صحیح ریسک است.
او با اشاره به افزایش ۵۶ درصدی ذخایر بیمه پاسارگاد گفت : تمرکز شرکت بر بیمه های زندگی است و ۷۷ درصد ذخایر شرکت را ذخایر ریاضی تشکیل می دهند و ۲۳ درصد سهم سایر ذخایر است.براساس مصوبات شورای عالی بیمه و آیین نامه های مربوط ، برای سرمایه گذاری دو منبع به عنوان منابع اصلی سرمایه گذاری تعیین شده است یکی ذخایر فنی سهم نگهداری و دیگری حقوق مالکانه است. این منابع در این شرکت روند افرایش داشته است. ذخایر ریاضی۸۷ درصد و ۲۳ درصد حقوق مالکانه از منابع سرمایه گذاری بیمه پاسارگاد را به خود اختصاص داده اند .
عقدا با بیان اینکه منابع سرمایه گذاری شرکت در سال گذشته ۹۴ درصد رشد داشته به ترکیب سرمایه های شرکت هم اشاره کرد و افزود: سپرده گذاری های بانکی که با تاکید بیمه مرکزی از ۶۷ درصد به ۶۱ درصد کاهش پیدا کرده است، همچنین سرمایه گذاری در سهام و صندوق های سرمایه گذاری از ۲۱ درصد در سال ۹۷ به ۳۵ درصد در سال ۹۹ افزایش یافته است و در بخش املاک و مستغلات درصدی قابل توجهی سرمایه گذاری نشده است.
به گفته معاونت اقتصادی و پشتیبانی بیمه پاسارگاد در بخش سرمایه گذاری ها در بازار سهام با توجه به نوسانات این بازار در سال گذشته این شرکت توانست ارزش بازار سهام خود حفظ کند . و یاد آوری کرد که ۶۰ درصد ارزش بازار صنعت بیمه متعلق به “بیمه پاسارگاد” است . همچنین قیمت سهام بیمه پاسارگاد و ارزش بازار سهام این شرکت بالاتر از سایر شرکت بیمه ای است و در رتبه نخست بازار سرمایه قرار دارد .
او افزود: بیمه پاسارگاد از نظر سرمایه ثبت شده شرکت در رتبه چهارم قرار دارد که با افزایش سرمایه در آینده می تواند تا پایان سال جاری به جایگاه نخست باز گردد.
عقدا درخصوص تاریخچه شرکت توضیح داد: شرکت بیمه پاسارگاد در بهمن ماه سال ۱۳۸۵ به عنوان هیجده دهم شرکت بیمه ای کشور شروع به فعالیت کرد پس از یک ماه اولین بیمه نامه را صادر کرد و بعد از هشت ماه توانست مجوز اتکایی از بیمه مرکزی دریافت کند و همچنین در سال ۱۳۹۰ با پذیرش در فرابورس ایران وارد بازار سرمایه شد .  بیمه پاسارگاد که با سرمایه اولیه ۴۵۰ میلیارد ریال در پنج مقطع در سال های ۸۹، ۹۱، ۹۴، ۹۷ و نهایتا ۹۹ افزایش سرمایه داده است و سرمایه فعلی شرکت ۱۰۲۰۰ میلیارد ریال است که نزدیک ۲۲٫۵ برابر سرمایه اولیه شرکت است .
عقدا در پایان خاطر نشان کرد : ترکیب سهامدارن شرکت در سال ۹۸ بدین صورت بود  ۸۵ درصد سهم حقوقی ها ، که بسیار به این شرکت وفادارد هستند و تعداد آنها در ۵۲ مورد بوده است و درهمین سال ۱۵ درصد سهام در اختیار اشخاص حقیقی به تعداد ۴۹۴۹ نفر بوده است که این ترکیب در سال ۹۹ هم با تغییرات اندکی حفظ شده است با این تفاوت که سهم سهامداران حقوقی به ۸۷ درصد و تعداد ۸۲ مورد و سهم حقیقی ها با ۱۳ درصد سهم و تعداد ۲۳۰۰۰ نفر رسیده است. ترکیب هیات مدیر بیمه پاسارگاد که یکی از با ثبات ترین هیات مدیر در صنعت بیمه کشور است در سال گذشته با درخواست بازنشستگی دو عضو آن ، دو عضو جدید به آن اضافه شد.
بنابراین این گزارش؛ بیمه پاسارگاد در ۱۰ سال گذشته در سطح یک توانگری مالی قرار داشته است و در سال جاری این جایگاه حفظ شده با نسبت ۳۴۴ درصد که به تایید حسابرس رسیده است و منتظر اعلام نظر نهایی بیمه مرکزی است .