دلیل هجوم نقدینگی ها به سمت بازار ارز و طلا
دلیل هجوم نقدینگی ها به سمت بازار ارز و طلا

  رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با بیان اینکه سیاستگذاری های کشور باید به سمت ایجاد اشتغال پایدار و تشویق کارآفرینان و سرمایه گذاران به سمت تولید برود، گفت: متاسفانه نقدینگی های کشور به جای تولید و کارآفرینی بیشتر به سمت فعالیت‌های دلالی و بازارهای ارز و سکه و طلا تمایل نشان می دهد. […]

 

رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با بیان اینکه سیاستگذاری های کشور باید به سمت ایجاد اشتغال پایدار و تشویق کارآفرینان و سرمایه گذاران به سمت تولید برود، گفت: متاسفانه نقدینگی های کشور به جای تولید و کارآفرینی بیشتر به سمت فعالیت‌های دلالی و بازارهای ارز و سکه و طلا تمایل نشان می دهد. فتح اله بیات خاطرنشان کرد: متاسفانه وضعیت تحریم ها و نوسان نرخ ارز شرایط کار و بازار اشتغال را نامساعد کرده و باعث شده بازار کار کشور آسیب ببیند، از طرفی به دلیل عدم توجه به این قضیه، اقتصاد به سمت بحث‌های دلالی و واسطه‌گری حرکت کرده و کمتر کسی خودش را درگیر تولید، کارگر و بیمه و دارایی می‌کند و ترجیح می‌دهد اگر پول و نقدینگی در اختیارش هست آن را برای خرید ملک و ارز و طلا و سکه هزینه کند.

 

مخالف قیمت گذاری دستوری هستیم

رئیس سازمان بورس کشور گفت: هم اکنون شاهد جایگاه ویژه بازار سرمایه در اقتصاد کشور هستیم که می‌تواند دستاورد خوبی داشته باشد. دهقان دهنوی اظهار کرد: همچنان در کشور از واژه حباب در بازار بورس استفاده می‌شود که این یک اشتباه در مسائل مالی کشور است. او افزود: واقعیت اقتصاد این است که با رشد یا افت نرخ دلار در کشور، بسیاری از شاخص‌ها در اقتصاد کشور نیز واکنش نشان می‌دهند. او بیان کرد: طرح تحول بازار سرمایه هم به تازگی در سازمان بورس کلید خورده که وظایف زیادی دارد و به عنوان یک مکمل کارآمد می‌تواند در بازار بورس تاثیر گذار باشد. دهنوی گفت: خودرو کالای مناسبی برای ورود به بازار بورس نیست و باید تصمیم‌های مهم تری برای بازار خودرو گرفته شود؛ همچنین سازمان بورس با قیمت گذاری دستوری خودرو کاملا مخالف است.

 

 

حذف برخی از محدودیت‌های ثبت نام متقاضیان خودرو

قائم‌مقام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در امور فروش و خدمات پس از فروش گفت: قرار شد از برنامه آینده پیش فروش محصولات، برخی از محدودیت‌های ثبت نام برای فروش تعدادی از محصولات سایپا حذف شود. باقری ادامه داد: در راستای استمرار آرامش بازار و حذف رفتار‌های سودجویانه، در پیش فروش آینده که به زودی بخشنامه آن اعلام خواهد شد، برخی از محدودیت‌های ثبت نام کاهش پیدا خواهد کرد که از جمله آن می‌توان به حذف الزام در رهن بودن یکساله سند خودرو‌ها و حذف ممنوعیت ثبت نام و صدور فاکتور نزد مجموعه‌های سایپا و ایران خودرو در ۴۸ ماهه گذشته، اشاره کرد. وی گفت: با حذف برخی از محدودیت‌هایی که در گذشته به منظور کنترل التهابات کاذب بازار خودرو اعمال شده بود، کمک خواهد کرد که قیمت خودرو در بازار به صورت هیجانی افزایش پیدا نکند.

 

 

واردات ۳۰۰ هزار تن دانه روغنی به منظور تامین روغن

دبیر انجمن روغن کشی از واردات ۳۰۰ هزار تن دانه روغنی خبر داد و گفت: با حمایت قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و به منظور حمایت از تولید داخل و استفاده از ظرفیت کارخانه‌های روغن کشی مقرر شد ۳۰۰ هزار تن دانه روغنی توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران وارد شده و بین کارخانه‌های روغن کشی سراسر کشور توزیع شود.
محمد جعفری افزود: با توجه به ضرورت بهبود ذخائر کشور و با مساعدت مدیریت شرکت بازرگانی دولتی ایران، واردات ۳۰۰ هزار تن دانه روغنی در اولویت کاری این شرکت قرار گرفته است و پیش بینی می‌شود اولین محموله دانه وارداتی طی تابستان وارد کشور شود. جعفری گفت: ستاد تنظیم بازار با پیشنهاد انجمن صنایع روغن‌کشی مبنی بر واردات ۳۰۰ هزار تن دانه روغنی به منظور تامین روغن خام و کنجاله موافقت کرد.

 

 

سرمایه گذاری در کشور منفی شد

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: سرمایه گذاری نسبت به میزان تولید در کشور به زیر صفر درصد رسیده است. مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: مهم‌ترین بحث این روز‌های کشور انتخابات ریاست جمهوری است و قطعا مهم‌ترین چالش پیش روی نمایندگان و رئیس جمهور آینده باید مسئله اقتصاد باشد. وی افزود: در مدتی که کاندید‌اهای ریاست جمهوری به مناظره می‌پرداختند ما به عنوان نماینده بخش خصوصی سعی کردیم چالش‌های پیش روی اقتصاد را در اختیار آن‌ها قرار دهیم. رئیس اتاق بازرگانی تهران بیان کرد: بودجه امسال نسبت به سال گذشته ۱۴۰ درصد افزایش پیدا کرده که با این وجود باز هم پیش بینی می‌شود که تا پایان سال با کسری بودجه شدید مواجه شویم. وی افزود: با این حجم از بودجه و کسری احتمال افزایش تورم و نقدینگی نسبت به سنوات گذشته بسیار زیاد است.