دنیای بی‌صدا
دنیای بی‌صدا

بسیاری از افراد جامعه فکر می‌کنند ناشنوایان نمی توانند صحبت کنند، درصورتی که ناشنوایان با زبان خودشان که همان دست‌های گویای آنها و اشاره است، صحبت می کنند. زبان اشاره زبان اول ناشنوایان است که آن را دوست دارند و از مردم می‌خواهند این زبان را به رسمیت بشناسند. با آغاز همه گیری کرونا و […]

بسیاری از افراد جامعه فکر می‌کنند ناشنوایان نمی توانند صحبت کنند، درصورتی که ناشنوایان با زبان خودشان که همان دست‌های گویای آنها و اشاره است، صحبت می کنند. زبان اشاره زبان اول ناشنوایان است که آن را دوست دارند و از مردم می‌خواهند این زبان را به رسمیت بشناسند.
با آغاز همه گیری کرونا و ضرورت استفاده از ماسک برای پیشگیری از سرایت این ویروس در جامعه، یادگیری زبان اشاره برای برقراری ارتباطات اجتماعی ناشنوایان نیز اهمیت دوچندانی پیدا کرده است.
این ها بخشی از گفته‌های خلیل رحیمی، ناشنوای مطلق است که نزدیک به دو دهه مشغول فعالیت‌های داوطلبانه و عام المنفعه است. خلیل رحیمی به عنوان عضو هیئت مدیره انجمن خانواده ناشنوایان اصفهان، عضو هیئت امنای انجمن ناشنوایان ایران، عضو هیئت امنای موسسه مناسب سازی فرصت برابر و مدیر مسئول نشریه «آوای خاموشان» تنها نشریه ویژه ناشنوایان در ایران و مشاور مدیرکل بهزیستی استان اصفهان در امور معلولین ناشنوا در گفت و گویی با ایسنا از مشکلات ناشنوایان در دوران همه گیری کرونا می‌گوید؛ مشکلاتی که شاید در کنار هزاران مشکل دیگر ناشنوایان مانند اشتغال، تحصیل، حضور در جامعه و … کمتر دیده شده، اما همه ابعاد زندگی این قشر جامعه را تحت تاثیر قرار داده است.
عضو هیئت مدیره انجمن خانواده ناشنوایان اصفهان با تاکید براینکه ناشنوایان اقلیتی از جامعه هستند که هم وجود دارند و هم تعدادشان قابل توجه است، می گوید: در استان اصفهان حدود ۱۵ هزار ناشنوا و کم شنوا زندگی می کنند.
وی با اشاره به اینکه در ایران زبان اشاره همراه لب خوانی است، توضیح می‌دهد: لب خوانی حدود ۲۰ یا ۳۰ درصد مفهوم را به ناشنوا می رساند، آن هم در صحبت‌های معمول و گفتگوهای روزمره، ولی در دوران کرونا ناشنوایان از این روش ارتباطی هم محروم شده‌اند، چون استفاده از ماسک امکان برقراری ارتباط ناشنوا با شنوا را قطع کرده است. البته استفاده از ماسک‌های طلق دار که قسمت لب پیدا باشد شاید تا حدودی مشکلات ارتباطی ناشنوایان را حل کند، اما متاسفانه به این موضوع توجه نشده است.
  جای خالی حتی یک دقیقه برنامه آموزشی برای ناشنوایان!
مدیر مسئول نشریه آوای خاموشان، از دیگر مشکلات ناشنوایان در دوران همه گیری کرونا را بی توجهی رسانه ملی به مناسبت‌سازی برنامه‌ها برای ناشنوایان، به ویژه برنامه‌های آموزشی برای دانش آموزان ناشنوا و آموزش‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا برای همه ناشنوایان می‌داند. این درحالی است که از شروع همه گیری کرونا تاکنون حتی یک شبکه تلویزیونی آن هم برای چند دقیقه حاضر به تهیه و پخش برنامه‌های آموزشی و آگاهی در مورد ویروس کرونا برای ناشنوایان نشده است!
وی با بیان اینکه ناشنوایان خودشان از طریق مطالعه، گفت و گو با خانواده و دوستان و آشنایان و موسسات و نیز از طریق فضای مجازی برای کسب آگاهی درباره ویروس کرونا و راه‌های پیشگیری از آن استفاده می‌کنند، تاکید می کند: با این وجود رسانه ملی برای همه است و باید هر هفته حداقل چند دقیقه برنامه‌های متناسب با حضور مترجم زبان اشاره و تصویر مناسب در کادر تلویزیون برای ناشنوایان پیش بینی شود.
  زبان اشاره، زبان اول ناشنوایان
رحیمی درباره کاربرد زبان اشاره نیز اظهار می کند: زبان اشاره زبان اول ناشنوایان و هویت ناشنوایان با زبان اشاره است. متاسفانه افراد جامعه بر این باورند که ناشنوایان نمی‌توانند صحبت کنند، درصورتی که ناشنوایان با زبان خودشان که همان دست‌های گویای آنها و اشاره است صحبت می‌کنند که زبانی متفاوت است.
مشاور مدیرکل بهزیستی استان اصفهان در امور معلولین ناشنوا ادامه می دهد: ناشنوایان زبان خودشان را دوست دارند و به آن عشق می ورزند. خواسته آنها از مردم به رسمیت شناختن زبان اشاره است.
وی برخورداری از مترجم زبان اشاره را نیز از حقوق اساسی و حق مسلم ناشنوایان می‌داند و می گوید: متاسفانه هیچکدام از این موارد جنبه رسمی پیدا نکرده و در قانون جامع حمایت از حقوق معلولین لحاظ نشده است.
  تعداد مترجمان زبان اشاره به عدد انگشتان دست نمی رسد
رحیمی با یادآوری اینکه در شهر و استان اصفهان با این جمعیت و تعداد قابل توجهی از افراد که ناشنوا و کم شنوا، امکان دسترسی به مترجم زبان اشاره به سختی امکان پذیر است، خاطرنشان می‌کند: تعداد مترجمان حرفه‌ای زبان اشاره خیلی کم است و به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسد، در عین حال که این افراد نیز از حقوق و مزایای کافی برخوردار نیستند و این موارد دلایلی است که امکان دسترسی به مترجم زبان اشاره را سخت می کند.
عضو هیئت امنای انجمن ناشنوایان ایران، آگاهی جامعه از زبان و فرهنگ ناشنوایان، آشنایی با روش‌های ارتباطی با ناشنوایان و مناسب سازی برنامه‌های صدا و سیما برای ناشنوایان را  از خواسته‌ها و نیازهای شاخص ناشنوایان مطرح می کند و می‌گوید: یکی از موارد حیاتی برای ناشنوایان اشتغال است. اگر مدیران شرکت‌های بزرگ و کوچک نسبت به توانایی ناشنوایان و لزوم بکارگیری آنها در مشاغلی که نیاز به زبان گفتاری و شنیداری نداشته باشد توجیه شوند یقینا ناشنوایان دقت و تمرکز کافی در امور محوله را خواهند داشت، به شرط آنکه آموزش‌های لازم را ببینند و امکان برقراری ارتباط در حد معمول فراهم شود.
وی با تاکید براینکه حمایت از افراد با نیازهای خاص وظیفه کسانی است که دغدغه‌های اجتماعی دارند، می افزاید: در صورت حمایت مسئولان کشوری و استانی از طرح‌های پیشنهادی ما قطعا فرهنگ سازی و اتفاقات خوبی برای ناشنوایان خواهد افتاد.
  گلایه از رفتارهایی آزار دهنده
این فعال اجتماعی گلایه‌ای هم از برخی رفتارها که ناشی از نا آگاهی است دارد و می‌گوید: آنچه ناشنوایان را آزرده خاطر و ناراحت می‌کند این است که برخی افراد ادای ناشنوایان را در می آورند؛ یعنی فردی که هیچ گونه شناختی از زبان اشاره ندارد اشاراتی از خود برای خنداندن دیگران درمی آورد که این کارها باعث آزردگی روح و روان ناشنوایان می‌شود.
وی با بیان اینکه متاسفانه جامعه ما شناخت درستی از زبان، نیازها و مشکلات قشر ناشنوا ندارد، می‌گوید: حتی برخی مسئولان نیز درک درستی از شرایط ناشنوایان ندارند، افراد جامعه که جای خود را دارند.
عضو هیئت مدیره انجمن خانواده ناشنوایان اصفهان در خاتمه با تاکید براینکه وظیفه اجتماعی مسئولان توجه به افراد با نیازهای خاص است تا شاهد جامعه‌ای سالم باشیم و حق شهروندی ناشنوایان ادا شود، ابراز امیدواری می کند که با فرهنگ سازی از طریق رسانه‌ها بتوان در جهت مشکلات ناشنوایان در جامعه گام‌های موثری برداشت.