دیابت بیش از ۸.۵ درصد هزینه‌های بهداشتی کشور را می‌بلعد
دیابت بیش از ۸.۵ درصد هزینه‌های بهداشتی کشور را می‌بلعد

رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم، دیابت را یک بیماری پرهزینه در سیستم مراقبت های بهداشتی ایران خواند و گفت: بیش از ۸.۵ درصد از کل هزینه‌های بهداشتی کشور صرف امور مرتبط با این بیماری می‌شود. باقر لاریجانی در وبینار آشنایی با دیابت و راه‌های مدیریت آن با رویکرد تلفیقی (طب مدرن و طب سنتی) […]

رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم، دیابت را یک بیماری پرهزینه در سیستم مراقبت های بهداشتی ایران خواند و گفت: بیش از ۸.۵ درصد از کل هزینه‌های بهداشتی کشور صرف امور مرتبط با این بیماری می‌شود.
باقر لاریجانی در وبینار آشنایی با دیابت و راه‌های مدیریت آن با رویکرد تلفیقی (طب مدرن و طب سنتی) بیماری های غیرواگیر را علت ۷۱ درصد از کل مرگ‌ومیرها در سطح جهان خواند.
وی با بیان اینکه دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان و بیماری‌های تنفسی علت بیش از ۸۰ درصد از مرگ‌های زودرس ناشی از بیماری‌های غیر واگیر را تشکیل می‌دهند، رژیم غذایی ناسالم، استعمال دخانیات، عدم تحرک بدنی و مصرف مشروبات الکلی را اصلی‌ترین عوامل خطر مرتبط با این دسته از بیماری‌ها خواند.
رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم افزود: کاهش عوامل خطر و همچنین غربالگری، تشخیص و مدیریت به موقع بیماری‌های غیرواگیر می‌تواند از بخش بزرگی از زیان‌های ناشی از این بیماری‌ها بکاهد.
وی با بیان اینکه متاسفانه دسترسی به اهداف مورد نظر ۲۰۳۰ برای توسعه پایدار در ارتباط با توقف رشد فزاینده دیابت تا به حال به خوبی محقق نشده است، گفت: در کشور ایران تنها چند استان به اهداف تعیین شده نزدیک شده‌اند.
لاریجانی با نگران کننده خواندن آمار بیماران دیابتی در دنیا مخصوصا در منطقه MENA تصریح کرد: طبق برآورد‌های جهانی تا ۲۵ سال آینده تعداد بیماران دیابتی در این منطقه ۹۶ درصد افزایش خواهد داشت.
رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم افزود: در دهه‌های اخیر شیوع دیابت و تعداد مرگ‌ومیرهای ناشی از دیابت در جهان به طور چشمگیری افزایش یافته و این افزایش در مورد دیابت «نوع ۲» بسیار بیشتر بوده است. میزان ناتوانی‌های ناشی از دیابت خصوصا دیابت نوع دو نیز در کشور به طور چشمگیری افزایش یافته است به طوری که دیابت یکی از عوامل اصلی ناتوانی در ایران است.
وی دیابت را یک بیماری پرهزینه در سیستم مراقبت‌های بهداشتی ایران خواند و گفت: بیش از ۸.۵ درصد از کل هزینه‌های بهداشتی کشور صرف امور مرتبط با این بیماری می‌شود.
استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: با توجه به اهمیت بیماری دیابت، نظام بهداشت و درمان کشور چندین استراتژی و سیاست را در رابطه با کاهش بار ناشی از این بیماری اقتباس کرده است که از آن میان می‌توان به جمع آوری داده‌ها و اندازه‌گیری بار بیماری در سطوح ملی و فروملی، ایجاد برنامه اقدام ملی در خصوص بیماری‌های غیرواگیر، تدوین چارچوب ملی دیابت، تأسیس شبکه ملی کلینیک‌های دیابت، طراحی نقشه راه تحقیقات دیابت و نظام ثبت ملی دیابت اشاره کرد.
لاریجانی با اشاره به انتشار ویراست دوم سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر، گفت: این سند توسط کارگروه‌های مختلف کمیته با همراهی معاونت‌های مختلف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با همکاری پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران به روز رسانی شده است.
رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم با معرفی سامانه مصورسازی اطلاعات جمعیتی سلامت و بیماری ایران (VIZIT) افزود: دسترسی به داده‌های سلامت در این بستر فراهم شده است که شامل نمایش آخرین وضعیت عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر در کشور به تفکیک استان، گروه سنی، جنسی و نوع محل سکونت، وضعیت مرگ‌ومیر برای علل مختلف مرگ به تفکیک گروه‌های سنی و جنسی در ۳۱ استان کشور، میزان بروز سرطان به تفکیک گروه سنی و جنسی در ۳۱ استان کشور و اطلاعات ارزشمند دیگری در حوزه‌های مختلف سلامت است.
وی به نقش موثر و کلیدی داروهای گیاهی در درمان دیابت در بسیاری از کشورهای دنیا اشاره کرد و گفت: بخش قابل توجهی از مواد موثره داروها مشتق شده از محصولات طبیعی بوده و محصولات طبیعی هنوز منبع مناسبی برای کشف داروهای جدید هستند.
لاریجانی ادامه داد: با وجود اینکه علاقه فزاینده‌ای به درمان‌های گیاهی وجود دارد، اما همچنان شکاف در شواهد علمی موجود در مورد مزایای درمانی گیاهان وجود دارد که یکی از دلایل ممکن است به دلیل سرعت پایین ترجمان یافته‌ها در مطالعات حیوانی به آزمایشات بالینی انسانی باشد.