راه‌اندازی سامانه اطلاعات آنلاین جانوران  در باغ وحش‌ها
راه‌اندازی سامانه اطلاعات آنلاین جانوران  در باغ وحش‌ها

  مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سامانه اطلاعات باغ وحش‌ها در حال راه اندازی است، با اجرای این سامانه اطلاعات جانوران به صورت آنلاین قابل مشاهده خواهد بود. شهاب الدین منتظمی درباره‌ اجرای دستورالعمل‌ها و نظارت بر باغ وحش‌ها اظهار کرد: نظارت بر باغ وحش‌ها به صورت ماهانه […]

 

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سامانه اطلاعات باغ وحش‌ها در حال راه اندازی است، با اجرای این سامانه اطلاعات جانوران به صورت آنلاین قابل مشاهده خواهد بود.
شهاب الدین منتظمی درباره‌ اجرای دستورالعمل‌ها و نظارت بر باغ وحش‌ها اظهار کرد: نظارت بر باغ وحش‌ها به صورت ماهانه بر اساس دستورالعمل‌های جدید از سال ۹۹ آغاز شده است، اما با شروع بیماری کووید ۱۹ اصلی‌ترین بخش درآمد باغ وحش‌ها تعطیل و با این شرایط اجرای نظارت بر باغ وحش‌ها کند شده است.
وی با اشاره به اینکه شرط تبادل حیوانات و پرندگان بین باغ وحش‌ها اجرای دستور العمل‌ها است، تصریح کرد: تعداد دقیق باغ وحش‌ها و باغ پرندگان با مجوز رسمی ۷۵ مرکز است، با پیگیری‌های انجام شده درصدد اجرای سامانه اطلاعات باغ وحش‌ها هستیم. با اجرای این سامانه اطلاعات جانوران به صورت آنلاین قابل مشاهده است.
منتظمی با اشاره به اینکه در این سامانه اطلاعات حیوانات شامل نوع گونه‌ها، تعداد، بارداری، بیماری، میزان سن و آخرین بازدید کارشناسان مشخص خواهد بود، گفت: با وجود سامانه اطلاعات آنلاین در صورت تلف شدن یک گونه با سن بالا متوجه علت تلف شدن آن به خاطر کهولت سن خواهیم شد.
وی در مورد تخلفات باغ وحش صفادشت گفت: اداره کل محیط زیست استان تهران از باغ وحش صفادشت شکایت کرده است، حال باید دید در دستگاه قضا چه تصمیمی برای این مجموعه گرفته خواهد شد.
مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست همچنین در مورد مدت زمان نگهداری گونه‌ها یا آزادسازی آن‌ها گفت: حیوانات نگهداری شده در باغ وحش‌ها قابل رهاسازی نیستند، پس از تکمیل ظرفیت باغ وحش‌ها باید به یک باغ وحش دیگر واگذار یا منتقل شوند.
وی ادامه داد: هر باغ وحش محدودیتی در نگهداری تعداد گونه‌ها دارد و باید با مدیریت و هدف مشخص بحث تعدیل جمعیت را نیز در نظر گیرند، ترجیح ما در مورد مازاد گونه‌های غیر بومی خروج از کشور است و در صورت انتقال به شهر دیگر مجوز انتقال صادر نمی‌شود.
منتظمی در مورد انحصار واردات برخی از گونه‌های خاص در باغ وحش‌ها مانند جگوار باغ وحش صفادشت گفت: طبق قانون هر مجموعه‌ای با رعایت کلیه ضوابط و مقررات مربوطه با تایید استان و ستاد، می تواند حیوان مورد نیاز را درخواست و وارد کند.

اقدامات حفاظتی در جنگل‌ها و مراتع کشور تشدید می شود
رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، از تشدید اقدامات حفاظتی این سازمان در جنگل‌ها و مراتع کشور خبر داد.
مسعود منصور در مراسم معارفه فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، گفت: پوشش حفاظتی سازمان جنگل‌ها اکنون به ۸۵ درصد ارتقا یافته و برای تقویت ضریب حفاظتی استفاده از بی‌سیم، راه‌اندازی مرکز کنترل و پایش اطفای حریق، نصب چی پی اس خودروها، نصب دوربین در مناطق بحرانی و منتهی به جنگل و غیره در دستور کار قرار گرفته است.
وی مشارکت مردم و فرهنگ‌سازی در این خصوص را نخستین رویکرد این سازمان در امر حفاظت از منابع طبیعی خواند و افزود: نوآوری، خلاقیت و اصلاح فرآیندها از شاخصه‌های لازم و ضروری است که یگان حفاظت می‌تواند در کنار تأمین و تجهیز امکانات با جرایم و تخلفات در منابع طبیعی مقابله کند.
رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور بیان داشت: نظم و ساماندهی نیروهای حفاظتی در مأموریت‌ها، نظارت و بازدیدهای سرزده و مستمر به پاسگاه‌ها و کنترل محمولات جنگلی و مرکز پایش حریق می‌تواند در امر حفاظت بهینه بسیار مثمرثمر واقع شود.
وی حفظ آب، خاک و پوشش گیاهی را از مأموریت اصلی این سازمان دانست و افزود: هر کشوری برای دارا بودن استقلال نیازمند اقتصاد درون زا و امنیت غذایی و زیستی مناسب است که پایه و اساس این استقلال به منابع طبیعی وابسته است.
منصور، دایره مدیریت سازمان جنگل‌ها را در ۸۲ درصد از مساحت کشور نام برد و افزود: اثربخشی و کارکردهای منابع طبیعی در کل متوجه همه کشور است.

حمایت از هنرمندان صنایع دستی با اعطای تسهیلات ارزان‌قیمت
معاون صنایع‌دستی کشور گفت: با همکاری بنیاد برکت و بنیاد کرامت، پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت برای هنرمندان صنایع‌دستی در دستور کار است.
نشست معاون صنایع‌دستی کشور با تعدادی از مدیران سایت‌های فروش مجازی صنایع‌دستی، به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی صنایع‌دستی برگزار شد.
در این نشست بر تدوین سیاست‌های حمایتی از هنرمندان صنایع‌دستی و تقویت بسترهای فروش محصولات صنایع‌دستی در فضای مجازی تأکید شد.
پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی کشور در این نشست در سخنانی با اشاره به اهمیت فروش صنایع‌دستی در فضای مجازی گفت: در دوران کرونا حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی به صورت جدی در دستور کار است و فروش محصولات از طریق فضای مجازی می‌تواند به بهبود کسب‌وکار این صنعت کمک کند.
او افزود: یکی از اقدامات مهمی که به‌منظور حمایت از تولید داخل در دستور کار این معاونت قرار دارد، مقابله با کالای قاچاق و حمایت هرچه بیشتر از صنایع‌دستی ایرانی است. به همین منظور دستورالعمل مقابله با صنایع‌دستی قاچاق تهیه و به امضای مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای ۳۱ استان ارسال شد. در پی این دستورالعمل چندین محموله صنایع‌دستی قاچاق شناسایی و کشف شده است.
محمودیان در ادامه به پرداخت تسهیلات حمایتی از هنرمندان صنایع‌دستی اشاره کرد و افزود: با همکاری بنیاد برکت و بنیاد کرامت، پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت برای هنرمندان صنایع‌دستی در دستور کار است و خوشبختانه شاهد همکاری بسیار خوب این دو دستگاه با وزارتخانه در این خصوص هستیم.