رقابت «زالاوا» در فرانسه و تقدیر در بلژیک
رقابت «زالاوا» در فرانسه و تقدیر در بلژیک

«زالاوا» به کارگردانی ارسلان امیری در جشنواره بین‌المللی فیلم‌های فانتزی بروکسل (فانتاستیک فست) مورد تقدیر ویژه داوران این رویداد سینمایی قرار گرفت. مراسم اختتامیه چهلمین دوره این جشنواره ژانر، شامگاه ۲۰ شهریور ماه در شهر بروکسل بلژیک برگزار شد و «زالاوا» در بخش فیلم‌های نوظهور این جشنواره، مورد تقدیر ویژه‌ی هیئت داوران قرار گرفت. همچنین […]

«زالاوا» به کارگردانی ارسلان امیری در جشنواره بین‌المللی فیلم‌های فانتزی بروکسل (فانتاستیک فست) مورد تقدیر ویژه داوران این رویداد سینمایی قرار گرفت.
مراسم اختتامیه چهلمین دوره این جشنواره ژانر، شامگاه ۲۰ شهریور ماه در شهر بروکسل بلژیک برگزار شد و «زالاوا» در بخش فیلم‌های نوظهور این جشنواره، مورد تقدیر ویژه‌ی هیئت داوران قرار گرفت. همچنین این فیلم سینمایی که آخرین روزهای اکران را در کشور سپری می‌کند، در بخش رسمی پانزدهمین جشنواره اروپایی فیلم‌های فانتاستیک فست استراسبورگ به نمایش در می‌آید.
«زالاوا» به تهیه‌کنندگی سمیرا و روح‌الله برادری؛ در بخش رقابتی «Crossover» این جشنواره که ویژه‌ی نمایش آثار کمدی سیاه- فیلم نوآر و جنایی است با فیلم‌هایی از دیگر کشورهای جهان در روزهای ۲۵ ، ۲۶ و ۳۰ سپتامبر (۳، ۴ و ۸ مهرماه) به نمایش درمی‌آید. این فیلم که برنده‌ دو جایزه فیپرشی و هفته‌ی منتقدان از جشنواره ونیز (۲۰۲۱) است در سیزدهمین جشنواره فیلم‌های کردی لندن (۲۵ سپتامبر)نیز به نمایش درمی‌آید.

 

 

 

«شکرستان» جدید سراغ بحران آب می‌رود
مسعود صفوی ـ تهیه‌کننده «شکرستان» ـ با اعلام اینکه این انیمیشن تلویزیونی چندین قسمت آماده پخش دارد، از ساخت سری جدید این مجموعه با موضوع بحران آب خبر داد.صفوی درباره انیمیشن «شکرستان» که چند سال است از تلویزیون پخش می‌شود، به ایسنا گفت: ۵۲ قسمت آماده پخش داشتیم که چند قسمتش در ایام عید قربان و عید غدیر پخش شد و بقیه قسمت‌ها در زمستان سال جاری و نیز ایام عید نوروز از شبکه نسیم پخش خواهد شد. او افزود: برای سری جدید هم «صبا» قرارداد بسته و قرار است ۵۲ قسمت دیگر ساخته شود. سری جدید که در حال نگارش است، درباره مصرف آب و بحران کم آبی است.این تهیه‌کننده که سال گذشته مجموعه عروسکی «شبکه کوچک» را به روی آنتن داشت، در پاسخ به اینکه با توجه به صرف هزینه و زمان بسیار برای ساخت دکورهای این مجموعه، آیا ادامه آن ساخته خواهد شد؟ گفت: فصل دوم این مجموعه در ایام نوروز پخش شد و دیگر تمام شده است.صفوی سپس از ساخت یک مجموعه عروسکی دیگر که بر اساس یکی از آیتم‌های«شبکه کوچک» است خبر داد و افزود: آیتم «مدرسه شبانه‌روزی» که پنج عروسک از جمله گوریل انجیری را داشت، به صورت جداگانه سفارش شده و برای صداوسیما ساخته می‌شود. این مجموعه تحت همان عنوان «مدرسه شبانه‌روزی» شامل هر قسمت پنج دقیقه، ساخته می‌شود. صفوی گفت: این مجموعه در مرحله نگارش است و معلوم نیست از کدام شبکه پخش شود.

 

 

 

کشف پنیرهای ۲۶۰۰ ساله در مصر
باستان‌شناسان مصری با کاوش در گورستان باستانی «سقاره»، پنیرهای سفیدی که به بیش از دو هزار سال پیش تعلق دارند را کشف کردند.باستان‌شناسانی که در گورستان باستانی «سقاره» واقع در مصر مشغول کاوش بودند، چندین تکه پنیر سفید که به دودمان بیست‌وششم مصر باستان، یعنی فاصله بین ۶۶۴ تا ۵۲۵ پیش از میلاد تعلق دارند، کشف کردند. وزارت آثار باستانی مصر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: باستان‌شناسان چندین محفظه سفالین را کشف کرده‌اند که حاوی پنیرهای سفید هستند.بر اساس این بیانیه، این اکتشاف در جریان نخستین مرحله از ششمین فصل کاوش‌های این مکان صورت گرفته است. البته در جریان این کاوش، محفظه‌های سفالین دیگری نیز کشف شده است که محتویات داخل آن‌ها در روزهای آینده مشخص خواهد شد.گورستان «سقاره» یکی از بزرگترین مجموعه آثار تاریخی مصر را در خود جای داده است. از سال ۲۰۱۸ تاکنون، مأموریت‌های باستان‌شناسی مختلفی به کشف مجموعه‌ای از آثار تاریخی قابل‌ توجه از جمله بیش از یکصد تابوت باستانی منجر شده است. جمعه گذشته نیز «مرکز فرعون خوفو» ‌ در «فلات جیزه» ‌ افتتاح شد. «مرکز فرعون خوفو» ‌ نوعی مکان رفاهی خدماتی ویژه بازدیدکنندگان است که در غرب این فلات ساخته شده است.

 

 

رونمایی از طراحی بلندترین آسمانخراش تگزاس
یکی از بلندترین آسمانخراش‌های ایالت تگزاس با کاربرد مسکونی – اداری در شهر آستین ساخته می‌شود. استودیو معماری «کون پدرسن فاکس» از طراحی بلندترین آسمانخراش در شهر آستین رونمایی کرد. این سازه با ۳۱۲ متر ارتفاع دارای هتل، فضای اداری و مسکونی خواهد بود که پس از تکمیل، عنوان بلندترین سازه در ایالت تگزاس را یدک می‌کشد.رندرها یک برج خیره‌کننده با نماهای شیشه‌ای و انواع تراشه‌های نازک را نشان می‌دهند که به صورت متقاطع روی آن قرار گرفته‌اند. این برج دارای سه بخش مجزا خواهد بود که با ستون‌هایی از هم جدا شده و فضایی برای فضاهای نیمه باز باقی می‌گذارند. مدیر استودیو معماری گفته است: «این پروژه نوید تبدیل شدن به نمادی برای پایتخت تگزاس را می‌دهد و روح نوآوری عجیب آن را به نمایش می‌گذارد.» اولین و پایین‌ترین بخش ساختمان یک پاویون خواهد بود که در طول سایت ۳.۳ هکتاری امتداد یافته و هفت هزار مترمربع خرده‌فروشی و رستوران برای دسترسی راحت عموم در خود جای می‌دهد. بخش اعظم سطح پایه که توسط یک دشت سیلابی حفظ شده از رودخانه جدا می‌شود و توسط ستون‌های سازه‌ای از سطح زمین ۹ متر بالاتر قرار می‌گیرد.مدیر طراحی KPF گفت: «ستون‌های مجسمه‌سازی سازه از گونه‌های مقدس درختان در آستین الهام می‌گیرند، در حالی که سنگ‌های بومی و محوطه‌سازی از ویژگی نهر در سراسر سایت تا خیابان رِد ریور صحبت می‌کنند.» بخش‌های مختلف توسط ستون‌های سازه که فضای باز ایجاد می‌کنند از هم جدا می‌شوند. همچنین سایبان ایجاد شده بین ستون‌ها، ورودی‌هایی به مناطق مسکونی و اداری برج خواهد داشت در حالی که محوطه‌سازی پارک برای ایجاد یک محیط طبیعی‌تر در زیر آسمان‌خراش گسترش خواهد یافت. در بالای پایه، یک برج که از پایه به طور مستقیم رو به رودخانه می‌چرخد، دارای دو بخش عمودی مجزا خواهد بود که توسط ستون‌های مشابه از هم جدا می‌شوند و سایبان‌های بیشتری در بخش‌های بالاتر برج ایجاد می‌کنند.