رییس دادگاه انقلاب درگذشت
رییس دادگاه انقلاب درگذشت

قاضی زرگر رییس دادگاه انقلاب اسلامی تهران درگذشت. زرگر آبان ماه ۱۳۹۹ جایگزین غضنفرآبادی در سمت ریاست دادگاه انقلاب اسلامی تهران شده بود. مرکز رسانه قوه قضاییه در این باره اعلام کرده است: «حجت‌الاسلام و المسلمین سید احمد زرگر، قاضی باسابقه و رئیس دادگاه انقلاب اسلامی تهران، دارفانی را وداع گفت. این قاضی باسابقه و […]

قاضی زرگر رییس دادگاه انقلاب اسلامی تهران درگذشت.
زرگر آبان ماه ۱۳۹۹ جایگزین غضنفرآبادی در سمت ریاست دادگاه انقلاب اسلامی تهران شده بود.
مرکز رسانه قوه قضاییه در این باره اعلام کرده است:
«حجت‌الاسلام و المسلمین سید احمد زرگر، قاضی باسابقه و رئیس دادگاه انقلاب اسلامی تهران، دارفانی را وداع گفت.
این قاضی باسابقه و خوشنام دادگستری، به دلیل ابتلاء به بیماری کرونا مدتی در بیمارستان خاتم‌الانبیاء تهران بستری بود.
آن مرحوم از مبارزان دوران رژیم ستمشاهی بود که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در جهت گسترش عدالت و دفاع از حقوق مردم ردای قضاوت بر تن کرد و در طول سال‌ها حضور در دستگاه قضا و مسئولیت‌هایی که بر عهده داشت، همواره در مسیر انقلاب ثابت قدم بود .
قاضی زرگر در آبان ماه سال گذشته جانشین حجت‌الاسلام و المسلمین غضنفرآبادی در سمت ریاست دادگاه انقلاب اسلامی تهران شده بود. وی همچنین ریاست شعبه ۳۶ تجدیدنظر دادگاه انقلاب تهران و شعبه دوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفاسد اقتصادی را برعهده داشت.
قاضی زرگر در دوران طولانی حضور در منصب خطیر قضاوت، پرونده‌های مهمی را مورد رسیدگی و صدور رأی قرار داد.
قاضی زرگر در ۲۰ اردیبهشت سال ۵۸ با حکم حضرت امام خمینی (ره)، حاکم شرع در زمینه مبارزه با مواد مخدر تهران شد و در سال ۶۰ به سرپرستی دادسرای مبارزه با مواد مخدر تهران منصوب گشت.
این قاضی باسابقه طی سال‌های ۷۰ تا ۷۲ جانشین دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر کل کشور نیز بود.
قاضی زرگر همچنین از سال ۷۳ تا ۹۷ دبیری ستاد امر به معروف و نهی از منکر را برعهده داشت و یکی از مهم‌ترین دستاوردهای وی در این سمت تلاش برای تصویب قانون حمایت از آمران معروف و ناهیان از منکر بود. قاطعیت، شجاعت، تسلط بر امر قضا از صفات بارز این قاضی برجسته بود.»
اولیانوف: شورای حکام از نتایج سفر گروسی به ایران استقبال خواهد کرد
دیپلمات ارشد روسیه در وین گفت‌وگوهای مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با مقامات ایرانی را موفقیت آمیز توصیف کرد.
میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه نزد سازمان های بین المللی در وین با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر به سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران واکنش نشان داد.
اولیانوف نوشت: سفر آقای گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران موفقیت آمیز بوده است. به جناب مدیرکل و ایران تبریک می گویم. بدون شک شورای حکام در نشست پیش رو که از روز دوشنبه آغاز می شود از این سفر و نتایج آن استقبال خواهد کرد.
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که امروز در تهران با رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان دیدار کرد در یک کنفرانس خبری مشترک گفت: برای من بازدید از ایران بسیار مهم بود زیرا برای اولین بار از زمان آغاز به کار دولت جدید در ای ان انجام گرفت. ایران و آژانس باید با یکدیگر کار کنند و همکاری خود را گسترش دهند. گروسی افزود: توافق کردیم ادامه مذاکرات را در وین ادامه دهیم. پس از آن برای گفت‌وگوی سطح بالا با مقامات ایرانی مجدداً به تهران بازمی‌گردم.
همچنین در بیانیه مشترک ایران و آژانس که پس از این دیدار منتشر شده است، توافق شد به بازرسان آژانس اجازه داده شود تا نسبت به سرویس فنی تجهیزات نظارتی مشخص شده و جایگزینی کارت‌های حافظه آن‌ها که تحت مهر و موم مشترک در ایران نگهداری خواهند شد، اقدام کنند.
اسماعیلی: به زودی تزریق روزانه واکسن به دو میلیون دُز خواهد رسید
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: واردات مستمر در کنار تولید واکسن نشان داد اگر اراده کار و خدمت باشد، کارها به سامان می‌رسد. ولی اسماعیلی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «واردات مستمر در کنار تولید واکسن در داخل کشور و تزریق بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار دُز، نشان داد اگر اراده کار و خدمت باشد، کارها به سامان می‌رسد.
با اراده قوی که امروز در رئیس جمهور محترم دیدم، به زودی تزریق روزانه واکسن به دو میلیون دُز خواهد رسید.»
آغاز دوره جدید شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران
نخستین جلسه دوره جدید شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران برگزار شد.
این جلسه که با حضور اکثریت اعضا در خانه موزه مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برگزار شد، با انتخاب هیئت رئیسه سنی آغاز گردید. در ادامه، رئیس کنگره و رئیس دفتر ویژه کنگره گزارش خود را از برگزاری کنگره سراسری حزب کارگزاران سازندگی ایران که به صورت آنلاین برگزار شد، ارائه کردند.
همچنین احکام نیمی از کرسی‌های شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران که در کنگره چهارم حزب انتخاب شده بودند، ارائه گردید. طبق اساسنامه، احکام اعضای اصلی به صورت دو ساله و اعضای علی‌البدل به صورت یک ساله ابلاغ شد.
بررسی رویکردهای سیاسی و تشکیلاتی دوره جدید فعالیت حزب متناسب با شرایط متفاوت کشور از جمله مسائل مطرح شده در نخستین جلسه شورای مرکزی بود.
همچنین اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران یاد و خاطره مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را گرامی داشته و بر لزوم توسل به روش و منش وی در شرایط پیچیده امروز تأکید کردند.
تحلیل العربی الجدید
از سفر نخست‌وزیر عراق به تهران
یک روزنامه عربی به نقل از برخی منابع به اهداف سفر نخست وزیر عراق به تهران پرداخت.
روزنامه العربی الجدید به نقل از برخی منابع آگاه درخصوص سفر مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق به تهران نوشت: الکاظمی در رابطه با چهار مساله مهم با مسئولان ایرانی رایزنی خواهد کرد؛ انتخابات عراق، انرژی، میانجیگری میان ایران و عربستان و میانجیگری میان ایران و آمریکا.
این منابع که خواستار عدم فاش شدن نامشان شده اند تاکید کردند: ایران سه هفته پیش به طور ناگهانی صادرات گاز خود به عراق را به طور گسترده کاهش داد و دلیل آن عدم پرداخت پول این گاز از سوی عراق است که این امر منجر به کاهش تولید برق در عراق شد. مصطفی الکاظمی در این سفر تلاش می کند که طرف ایرانی را قانع کند تا صادرات گاز به همان حجم گذشته بازگردد و با توجه به تحریم های آمریکا و مشکل تبادلات مالی و بانکی با ایران، راه حل هایی برای پرداخت پول ایران ایجاد شود.
این منابع در خصوص مساله میانجیگری بغداد میان تهران و ریاض گفتند: الکاظمی در این سفر پیشنهادات جدیدی را مطرح خواهد کرد تا وساطت را به پیش ببرد و با توجه به عدم موفقیت عراق در قانع کردن سران دو کشور برای مشارکت در کنفرانس بغداد و همچنین عدم برگزاری نشست دوجانبه میان وزرای خارجه دوکشور در حاشیه این نشست، تلاش می کند نتایج عملی را محقق کند.