ساخت ۶ سد لاستیکی جدید در مازندران
ساخت ۶ سد لاستیکی جدید در مازندران

          مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران گفت که روند ساخت سد لاستیکی در فرح‌آباد ساری و بخش سرخرود محمودآباد با سرعت ادامه دارد و تا پیش از پایان دوره فعالیت دولت دوازدهم به بهره‌برداری می‌رسد. محمد اسماعیل یخکشی در حاشیه افتتاح سد لاستیکی لاریم جویبار که با حضور ویدیوکنفرانسی وزیر نیرو  […]

 

 

 

 

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران گفت که روند ساخت سد لاستیکی در فرح‌آباد ساری و بخش سرخرود محمودآباد با سرعت ادامه دارد و تا پیش از پایان دوره فعالیت دولت دوازدهم به بهره‌برداری می‌رسد.
محمد اسماعیل یخکشی در حاشیه افتتاح سد لاستیکی لاریم جویبار که با حضور ویدیوکنفرانسی وزیر نیرو  برگزار شد، گفت: در حال حاضر سازه‌های بتونی سد لاستیکی فرح آباد بر روی رودخانه تجن و سد لاستیکی سرخرود بر روی رودخانه هراز به اتمام رسیده است و بقیه کارها هم در حال انجام است.
وی با اعلام این که سد لاستیکی فرح آباد یکهزار هکتار و سد لاستیکی سرخرود ۶۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی منطقه را مشروب می‌کند، گفت : متاسفانه به دلیل تاخیر در اختصاص بودجه ساخت این سدهای کم هزینه و  زودبازده در استان طولانی شده است.
یخکشی توضیح داد : ساخت سد لاستیکی فرح آباد ۱۰ سال پیش شروع و آن زمان با کمتر از سه میلیارد تومان قابل بهره‌برداری بوده، اما اکنون با ۲۳ میلیارد تومان به مرحله افتتاح می‌رسد.
وی سرمایه‌گذاری سد سرخرود را ۱۸میلیارد تومان اعلام کرد و افزود :  جلوگیری از پیشروی آب شور دریا و بازچرخانی آب در این منطقه از مزیت‌های مهم و اساسی سدهای لاستیکی روی رودخانه‌‌های منتهی به سواحل دریای خزر است.

ساخت ۶ سد لاستیکی جدید
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران همچنین از ساخت  ۶ سد لاستیکی جدید در استان خبر داد و گفت که طرح ساخت این سدها در مرحله مطالعه قرار دارد.
وی ابراز امیدواری کرد با توجه به اهمیت ساخت و مزیت‌های سدهای لاستیکی در شمال کشور و اعلام وزیر نیرو مبنی بر اولویت تخصیص اعتبار به این نوع سدها، بخشی از آب‌های سطحی مازندران برای بهره‌گیری مطلوب مهار شود.
یخکشی ساخت نخستین سد لاستیکی کشور در مازندران را نشانگر مساعد بودن زمینه ساخت اینگونه سدها در استان دانست و گفت : سدهای لاستیکی علاوه بر تامین آب بخش کشاورزی،  در بازچرخانی پساب کشاورزی در انتهای رودخانه‌های استان که به دریا وصل می‌شوند نقش مهمی دارند.
وی افزود : سدهای لاستیکی همچنین دارای کارکرد گردشگری هم هستند و برای سد لاریم که امروز بهره‌برداری شد ، طرح گردشگری و تفریحی آماده واگذاری به سرمایه‌گذاران است.

۱۵ درصد آب‌های سطحی مازندران مهار می‌شود
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران در مراسم افتتاح سد لاستیکی لاریم با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر نیرو گفت: به رغم بارش‌های فراوان، حدود ۱۵ درصد از آب‌های سطحی استان مهار و مدیریت می شود.
مهدی رازجویان  با بیان اینکه سهم برخورداری از مهار آب‌های سطحی در استان حدود ۱۵ درصد است، گفت: متأسفانه شاهد بارش‌های زیادی در مازندران هستیم که بدون مهار شدن به سمت دریا سرریز می‌شوند.
رازجویان بین کرد: از وزیر نیرو درخواست داریم با تخصیص بودجه و سرعت بخشی به احداث سدهای لاستیکی ظرفیت مهار آب و همچنین گردشگری آبی را در استان دوچندان کنیم.

وزارت نیرو از ساخت سد لاستیکی در شمال استقبال می‌کند
در ادامه وزیر نیرو با بیان اینکه در دومین هفته‌ی پویش الف_ب_ایران در سال جدید از ۴ طرح مهم در سه استان سیستان و بلوچستان، خوزستان و مازندران با سرمایه‌گذاری ۵۱۵ میلیارد تومان رونمایی می‌شود، گفت: موضوع آب روستایی بسیار حائز اهمیت است و در سال گذشته یک هزارو ۶۵۰ روستا به شبکه آب سالم و پایدار وصل شده است.
رضا اردکانیان با اعلام اینکه آب شیرین با سختی‌ها و دشواری‌های فراوان حاصل می‌شود، افزود: با توجه به شرایط اقلیم کشور وارد دوران جدی شده‌ایم و نباید انتظار بارش‌های نرمال در کشور باشیم.
وی تاکید کرد: باید به دنبال شیوه‌های مناسب در حوزه‌ی صرفه‌جویی باشیم و امید داریم با افتتاح این طرح‌ها شاهد دشواری‌های کمتری در تابستان امسال باشیم.
اردکانیان با بیان اینکه تامین آب کشاورزی منطقه، توسعه گردشگری،  کنترل تداخل آب شور با آب شیرین سواحل دریای خزر و از همه مهم‌‌تر  بازچرخانی پساب آب کشاورزی از مزایای سدهای لاستیکی روی رودخانه‌های منتهی به سواحل دریای خزر است، تاکید کرد: به همین دلیل وزارت نیرو از طرح‌های مطالعاتی و ساخت سد لاستیکی در شمال استقبال ویژه می‌کند.
وزیر نیرو گفت : امروز جمع آوری آب‌های  سطحی در مازندران بسیار مهم است و به جای این که طرح‌های انتقال آب را داشته باشیم،  سد های لاستیکی را بیشتر بسازیم.
اردکانیان با اعلام این که ساخت سد «زارم» شهرستان ساری هم طبق برنامه در حال پیشرفت است، ابراز امیدواری کرد که بزودی آیین کلنگ زنی آن آغاز شود.
سد لاستیکی « لاریم « شهرستان جویبار در استان مازندران همسو با اجرای پویش هرهفته الف_ب_ایران روز سه شنبه با حضور ویدیو کنفرانسی رضا اردکانیان وزیر نیرو به بهره‌برداری رسیده است.
این سد با هزینه ۱۸۰ میلیارد ریال قابلیت تنظیم چهار میلیون متر مکعب آب را دارد و می‌تواند در زمان بهره‌برداری اشتغال منطقه را تا ۲ هزار نفر افزایش دهد.