سازوکار عرضه سیمان  در بورس شفاف نیست
سازوکار عرضه سیمان  در بورس شفاف نیست

معاون وزیر صمت گفت: یکی از دلایل افزایش قیمت سیمان، عرضه آن در بورس کالاست؛ در حال حاضر موجودی، خریدار و چگونگی خرید روشن و شفاف نیست. فرهاد رحمانی با بیان اینکه در حال حاضر ۸۰ واحد سیمانی فعال در کشور با ظرفیت تولید ۸۸ میلیون تن وجود دارد گفت: برنامه تولید ۱۴۰۰ برای این […]

معاون وزیر صمت گفت: یکی از دلایل افزایش قیمت سیمان، عرضه آن در بورس کالاست؛ در حال حاضر موجودی، خریدار و چگونگی خرید روشن و شفاف نیست.
فرهاد رحمانی با بیان اینکه در حال حاضر ۸۰ واحد سیمانی فعال در کشور با ظرفیت تولید ۸۸ میلیون تن وجود دارد گفت: برنامه تولید ۱۴۰۰ برای این واحدها بالغ بر ۷۲ میلیون تن در نظر گرفته شده است که در صورت نیاز و وجود شرایط تولید قابل ارتقا تا میزان ۷۵ میلیون تن نیز خواهد بود.
وی با تاکید بر اینکه تمام تولید سیمان کشور وارد بازار (بازار صادرات و بازار داخلی) می‌شود میزان صادرات در سه ماهه نخست سال جاری را به ترتیب حدود یک میلیون و ۱۶۰ هزار تن اعلام کرد و افزود: میزان نیاز بازار داخل در ابتدای سال گذشته حدود ۵۵ میلیون تن بوده است که در انتهای سال گذشته با افزایش ۵ درصدی به ۵۸ میلیون تن رسید؛ برای امسال نیز تولید ۶۰ میلیون تنی پیش‌بینی شده است که با برنامه‌ریزی تولید ۷۲ میلیون تنی سیمان، ۱۲ میلیون تن سیمان برای صادرات خواهیم داشت.
ر حمانی یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت را قطعی برق عنوان کرد و با توضیح اینکه در زمستان سال گذشته (۲۳ دی ماه تا ۱۸ بهمن ماه)، قطعی برق باعث شد پنج میلیون تن سیمان تولید نشود، تصریح کرد: این اتفاق باعث ایجاد یک بازار سیاه در آن مقطع شد که با بهبود شرایط و افزایش تولید، نیاز بازار پوشش و مشکلات برطرف شد؛ در حال حاضر دوباره این اتفاق افتاده است و در طی ۲ هفته گذشته واحدهای سیمانی با ۱۰ درصد دیماند فعالیت می‌کنند.
وی با تاکید بر نقش و اهمیت تأمین برق و انرژی در صنعت سیمان، از تولید سیمان در واحدهای تولیدی با کمک ذخیره ۹ میلیون تنی کلینکر این واحدها خبر داد که در طی ۲ هفته اخیر به ه‌شت میلیون تن کاهش پیدا کرده است.
معاون دفتر صنایع غیر فلزی وزیر صمت با یاد آوری افزایش ۲۹ درصدی تولید سیمان در خرداد ماه اظهار داشت: در صورت ادامه قطعی برق برای واحدهای تولیدی سیمان، موجودی هشت میلیون تنی کلینکر، حداقل تا یک ماه و نیم می‌تواند تولید سیمان را پوشش دهد.
وی بیان کرد: یکی از دلایل افزایش قیمت سیمان، عرضه آن در بورس کالاست؛ در حال حاضر موجودی، خریدار و چگونگی خرید روشن و شفاف نیست و علاوه بر آن گرفتن کد بورسی زمانبر است و تاکنون هیچ جلسه‌ای برای مشخص کردن ساز و کارهای آن برگزار نشده است.
بر اساس توضیحات رحمانی هزینه تمام شده تولید سیمان بین ۱۹۰ تا ۲۳۰ هزار تومان برآورد شده است و در حال حاضر سیمان فله به قیمت ۳۰۸ هزار تومان و سیمان پاکتی ۴۲۰ هزار تومان عرضه می‌شود؛ علاوه بر آن، از ۲ سال پیش با خروج سیمان از سبد حمایتی، این صنعت موظف به رعایت قیمت گذاری تحت سازمان حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده می‌شود و صنعت سیمان برای رعایت این ضوابط و اینکه مشمول تعزیرات نشود، قیمت را تعیین می‌کند.