ساماندهی حقوق و دستمزد دریانوردان و ملوانان
ساماندهی حقوق و دستمزد دریانوردان و ملوانان

      رییس کمیته بنادر و دریانوردی مجلس شورای اسلامی از توجه ویژه به ساماندهی حقوق و دستمزد دریانوردان و ملوانان خبر داد و اعلام کرد: حمایت از دریانوردان و ملوانان به عنوان کار ویژه این کمیته تعریف شده است. مجتبی یوسفی در مورد نوع نگاه مجلس شورای اسلامی به حوزه دریانوردی و حمایت […]

 

 

 

رییس کمیته بنادر و دریانوردی مجلس شورای اسلامی از توجه ویژه به ساماندهی حقوق و دستمزد دریانوردان و ملوانان خبر داد و اعلام کرد: حمایت از دریانوردان و ملوانان به عنوان کار ویژه این کمیته تعریف شده است.
مجتبی یوسفی در مورد نوع نگاه مجلس شورای اسلامی به حوزه دریانوردی و حمایت از دریانوردان و ملوانان گفت: مجلس به صنعت دریانوردی و فعالیت های که در این بخش بایستی انجام شود، اهمیت زیادی می دهد و در تلاش هستیم تا در راستای توسعه و رونق دریانوردی و حمل و نقل دریایی سیاست های حمایتی را افزایش دهیم.
وی با اشاره به اینکه در علم مدیریت شاهد توجه ویژه به سرمایه انسانی هستیم و باید عنوان کنیم که نیروی انسانی به سرمایه انسانی تبدیل شده است، اظهار کرد: وجه تمایز بسیاری از کشورها در حال حاضر؛ نحوه به کارگیری از سرمایه انسانی و مدیریت این سرمایه است؛ مقوله‌ای که اثرات بسیاری بر اقتصاد کشورها دارد و کشور ما از سرمایه انسانی بسیار مناسبی برخوردار است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران از مزیت‌های بی‌نظیری در حوزه دریایی و دریانوردی برخوردار است، خاطرنشان کرد: یکی از مسیرهای مدیریت این سرمایه انسانی؛ بهره‌مندی از مزایایی اشتغال آفرینی حوزه دریا است و ضرورت دارد، شرایط مناسبی برای جذب سرمایه انسانی در بخش حمل و نقل دریایی و به ویژه دریانوردی فراهم کنیم.
به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، وی با تأکید بر اینکه دریانوردان ایرانی همواره در تاریخ این مرز و بوم خوش درخشیده اند و در دوران دفاع مقدس رشادت‌های بی‌نظیری داشتند، عنوان کرد: دریانوردان سختکوش و رشید ایرانی در زمان جنگ تحمیلی سردمدار حوزه دریایی کشور بودند و با جانفشانی هرگز اجازه ندادند اقتصاد کشور آسیب ببیند و در راستای انجام صادرات نفتی کشور تلاش‌های بی دریغی داشتند و به نوعی پشتیبان اصلی جنگ بودند.
یوسفی با اشاره به اینکه در حال حاضر موانع و مشکلاتی بر سر راه دریانوردان و ملوانان است، بیان کرد: دریانوردان علاوه بر اینکه کارشان زمان و مکان ندارد، با شغلی سخت و طاقت فرسا روبرو هستند و نوع زندگی آنها به گونه‌ای است که دور از خانه بوده و با محدودیت‌های خاصی در این زمینه مواجه هستند.
وی با تأکید بر اینکه باید با یک برنامه مدون و کاربردی توسعه حوزه دریایی کشور با سرعت بیشتری پیش برود، اظهار کرد: حمل و نقل دریایی یکی از مولفه های پیشران در اقتصاد کشور است که نیازمند تعاملات بین بخشی است و تمامی دستگاه‌های مرتبط باید با هم افزایی و به کارگیری تمام توان در راستای استفاده از ظرفیت های دریایی و بندری کشور گام بردارند.
رییس کمیته بنادر و دریانوردی مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه برنامه ریزی منسجم در حوزه دریایی برای فاصله گرفتن از اقتصاد نفتی و تبدیل شدن به هاب منطقه در بخش بندری امری ضروری و بسیار مهم است، یادآور شد: رونق حوزه دریانوردی کشور می تواند با استفاده بهینه از ظرفیت های بندری و دریایی محقق شود.

 

 

طرح ملی پایش وضعیت رویه راه های شریانی کشور

​دور سوم طرح ملی پایش وضعیت راه های شریانی کشور به طول ۶۰ هزار کیلومتر با حضور وزیر راه و شهرسازی و استاندار تهران آغاز شد.
رضا اکبری معاون راهداری این سازمان در خصوص این طرح ملی اظهار داشت: طی سال های ۹۵ و ۹۷ شاهد اجرای این پروژه در راه های کشور بودیم که امروز با حضور وزیر راه و شهرسازی و استاندار تهران دور سوم این طرح آغاز می شود.
وی افزود: در این طرح حدود ۶ میلیون عکس در هر ۱۰ متر برداشت می شود و ۳ شاخص ناهمواری، زبری ، وضعیت روسازی را به عنوان خروجی در اختیار ما قرار می دهد که مبنای نگهداری کل راه های کشور است. اکبری یادآور شد: علاوه بر موارد فوق، جانمایی وضعیت هندسی، قوس و دور پل ها و تونل و پل ها نیز برداشت می‌شود.
معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده ای خاطرنشان کرد: مهمترین نکته این پروژه دستیابی به یک گراف با ۳ نقطه برای هریک از محورهای شریانی کشور است، که جمهوری اسلامی ایران را جزو کشورهای برخوردار از این نوع تحلیل با توان داخلی قرار می دهد.
معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای افزود: از یک ماه آینده، بازنگری و اسکن مجدد راه‌های کشور توسط سامانه مدیریت و نگهداری رویه راه‌های کشور (PMS) آغاز خواهد شد؛ با توجه به اینکه خرابی حدود ٣ هزار کیلومتر از راه‌های کشور از دوره قبلی باقی مانده است و بخش دیگری از راه‌ها نیز در فاصله این دو سال مستهلک شده به میزان خرابی‌های راه‌های کشور اضافه خواهد شد و زمستان نیز در پیش است که به شبکه راه‌ها و آسفالت آسیب جدی می‌زند و اگر رویدادی نظیر سیلاب نیز اتفاق بیفتد حجم خرابی راه‌های کشور به شدت افزایش می‌یابد.
گفتنی است این طرح ملی در قالب دو اکیپ فعال مجهز به تجهیزات پیشرفته خودکار در دو قطب شرقی و غربی با فرمان وزیر محترم آغاز گردید.