سامانه برگشت و رفع سوء اثر چک برگشتی در بانک سینا راه اندازی شد
سامانه برگشت و رفع سوء اثر چک برگشتی در بانک سینا راه اندازی شد

  سامانه متمرکز الکترونیکی چک‌های برگشتی (سماچک) که از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به منظور اعتبارسنجی مشتریان در شبکه بانکی ارائه شده، در زیرسیستم متمرکز بانکی بانک سینا راه اندازی شد. در راستای عینیت بخشیدن به قوانین مجلس شورای اسلامی بالاخص قانون جدید چک و به منظور تسهیل در امور مشتریان گرامی، سامانه […]

 

سامانه متمرکز الکترونیکی چک‌های برگشتی (سماچک) که از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به منظور اعتبارسنجی مشتریان در شبکه بانکی ارائه شده، در زیرسیستم متمرکز بانکی بانک سینا راه اندازی شد.
در راستای عینیت بخشیدن به قوانین مجلس شورای اسلامی بالاخص قانون جدید چک و به منظور تسهیل در امور مشتریان گرامی، سامانه سماچک جهت انجام مراحل برگشت چک و رفع سوء اثر چک برگشتی به صورت مکانیزه در سامانه متمرکز بانکی بانک سینا ایجاد شده است.
بر اساس این گزارش سامانه سماچک به منظور اعلام آنی چک برگشتی، دریافت کد رهگیری، رفع سوء اثرآنی چک و اعلام آنی ذینفع چک به بانک مرکزی مورد استفاده قرار می گیرد.
از جمله مزیت‌های سامانه «سما» می توان به افزایش سرعت کار و کاهش هزینه برای برگرداندن لاشه چک به بانک صادر کننده چک اشاره کرد.
با توجه به لزوم معرفی مشخصات اشخاص ذی نفع چک به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به منظور شناسایی صحیح و عاری از هرگونه اشکال، توصیه می شود به منظور انجام بهتر فرآیندهای فعالیت فوق، مشتریان محترم شماره شهاب حسابهای خود را در کنار سایر مشخصات حساب نیز درج نمایند.

پست بانک ۳۸درصد جمعیت روستایی را تحت پوشش خدمات مالی و بانکی دارد
با زیرساختی که وزارت ارتباطات فراهم کرده، پست بانک ایران ۳۸ درصد جمعیت روستایی کشور را تحت پوشش خدمات مالی و بانکی قرار داده و آماده سرمایه گذاری بخش خصوصی در این مناطق است.
دکترشیری مدیرعامل این بانک ضمن اعلام مطلب فوق گفت: عمده مشکلات تولید کشور به دلیل کمبود نقدینگی است و وقتی که نقدینگی در کشور زیاد می شود باید آن را به سمت افزایش تولید هدایت کرده تا التهاب تورم را بگیرد. لذا در کشورهایی مانند کشورمان که ظرفیت های بلااستفاده زیادی وجود دارد، این نقدینگی می تواند به سمت تولید هدایت شود تا عرضه بیشتر شده و جلوی التهاب رشد قیمت ها را بگیرد.
دکتر شیری اظهار داشت: امروز پست بانک ایران به عنوان یک بانک دولتی با سرمایه گذاری در روستاها از طریق ایجاد و راه اندازی باجه های بانکی، توانسته است خدمات بانکی را به مناطق محروم و غیربرخوردار بانکی و روستاها که بخش واقعی اقتصاد تولیدی هستند ببرد و در کنترل نقدینگی نقش داشته باشد.
مدیرعامل پست بانک ایران افزود: در باجه های بانکی روستایی پست بانک ایران در مناطق محروم و دور افتاده، هر روز نزدیک به ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تراکنش مالی از طریق شش هزار و ۵۳ باجه بانکی انجام می شود.

همایش “اثر بخشی و سودآوری در راستای پایداری و تعالی” برگزار شد
با حضور جمعی از اعضای هیأت مدیره، معاونان، مدیران و روسای ادارات مستقل، مناطق و برخی از شعب بانک شهر، همایش اثر بخشی و سودآوری در راستای پایداری و تعالی با رعایت ضوابط و دستورالعمل های بهداشتی برگزار شد.
دکتر طاهری رئیس هیات مدیره بانک با اشاره به تاثیر این همایش در پیشبرد اهداف و تعالی این بانک، گفت: سودآوری و پیشرفت در تمامی حوزه ها؛ مهم ترین برنامه این بانک در سال جاری است.
طاهری با تاکید بر خوشنامی بانک شهر در میان شهروندان، گفت: با وجود نیروهای جوان، با انگیزه و خوش فکر در بدنه بانک؛ و به پشتوانه حمایت مشتریان و سهامداران؛ قطعا خواهیم توانست شاهد افزایش دستاوردهای بیشتر این بانک در شبکه بانکی تا پایان سال باشیم.
رئیس هیات مدیره بانک شهر عنوان کرد: برنامه عملیاتی این بانک در سال جاری با تمرکز بر دو مضمون استراتژیک ” خلق ارزش برای سهامداران از طریق بهسازی و نوسازی ساختار مالی” و ” مولد سازی دارایی ها” تدوین شده که قطعا تمامی ابعاد و اهداف آن با تلاش جمعی کارکنان صف و ستاد بانک محقق خواهد شد.
در ادامه این همایش عطاران عضو هیات مدیره و معاون برنامه ریزی و فناوری اطلاعات بانک شهر با اشاره به اهمیت برگزاری این همایش در مقطع زمانی فعلی، بر لزوم شناسایی چالش ها ، مشکلات و ارتقاء تاب آوری بانک تاکید کرد.

نرخ سود بین بانکی کاهش یافت
نرخ سود بین بانکی که در ۶ خرداد برابر ۱۹.۲۴ درصد بود، بنابر اعلام بانک مرکزی برابر با ۱۸.۴۹ درصد شد.
بازار بین بانکی یکی از ارکان بازار پول است که در آن بانک‌ها و موسسات اعتباری برای تامین مالی کوتاه مدت و ایجاد تعادل در وضعیت نقدینگی خود با یکدیگر معامله و در فاصله زمانی کوتاه و با نرخ سودی معلوم بازپرداخت می‌کنند.
در این بازار، بانک‌هایی که دارای مازاد منابع هستند به بانک‌های دچار کسری قرض می‌دهند تا بتوانند از طرف دیگر نرخ سود را در بازار مدیریت کنند. همچنین این بازار کمک می‌کند تا بانک‌ها برای تامین نقدینگی به بانک مرکزی مراجعه نکنند؛ در نتیجه از انبساط حجم نقدینگی جلوگیری می‌شود.
آخرین داده‌های آماری بانک مرکزی نشان می‌دهد که نرخ بازار بین بانکی در ابتدای سال ۱۹.۹ درصد بود و نرخ سود در این بازار روند نزولی داشته است و در پایان فروردین ماه به عدد ۱۹.۸۲ درصد رسید.
روند نزولی نرخ سود بازار بین بانکی در اردیبهشت ماه ادامه داشته و در پایان این ماه ۱۹.۶ درصد شد.