سرمایه‌گذاری ۷.۵ میلیارد دلاری کنسرسیوم ایرانی در میادین مشترک غرب کارون
سرمایه‌گذاری ۷.۵ میلیارد دلاری کنسرسیوم ایرانی در میادین مشترک غرب کارون

    مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: توسعه فاز دوم میدان آزادگان شمالی و طرح در حال اجرای آزادگان جنوبی را طی یک قرارداد با مجموعه ای از شرکت های اکتشاف و تولید به ارزش ۷.۵ میلیارد دلار به شکل کنسرسیوم در چند ماه آینده امضا خواهیم کرد. «محسن خجسته‌مهر» در حاشیه بیست و […]

 

 

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: توسعه فاز دوم میدان آزادگان شمالی و طرح در حال اجرای آزادگان جنوبی را طی یک قرارداد با مجموعه ای از شرکت های اکتشاف و تولید به ارزش ۷.۵ میلیارد دلار به شکل کنسرسیوم در چند ماه آینده امضا خواهیم کرد.
«محسن خجسته‌مهر» در حاشیه بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با اشاره به اینکه دستاوردهای دولت سیزدهم در حوزه نفت بسیار بیشتر از عرضه در نمایشگاه است، افزود: این نمایشگاه نماد اقتدار اقتصاد دانش بنیان در کشور است.
وی ادامه‌داد: علاوه بر منابع هیدروکربنی، تحولات ژیوپلیتیکی باعث شده تا مناسبات راهبردی ارتقا پیدا کند.
خجسته‌مهر با اشاره به اینکه ایران قادر است به صورت پایدار و با ثبات در مناسبات حضور داشته باشد، گفت: مهمترین رویکرد توجه به طرفیت های مردمی و باورمندی به توان داخلی و بومی متخصصان ایرانی است.
به گفته وی، حضور ۱۰۰ شرکت دانش بنیان و استارتاپ در این نمایشگاه از ویژگی های بارز این نمایشگاه است. این مقام مسوول با اشاره به شرکت های دانش بنیان، افزود: اقدامات جدیدی در این زمینه در حال شکل گیری است. رویکرد شرکت ملی نفت برای استفاده از شرکت دانش بنیان، افزایش تولید، بهره وری و تولید محصولات جدید است.
معاون وزیر نفت اضافه‌کرد: باید راه ورود به فناوری های بالاتر و مسیرهای جدید استفاده کنیم و سه مدل برای استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان طراحی کردیم که در حال اجرا است.
وی تاکید کرد: نخستین مدل این است که از توانمندی یک شرکت دانش بنیان در یک قرارداد مانند احیای چاه های کم بازده یا ساخت بار اول استفاده کنیم.
خجسته مهر تاکید کرد: مدل دوم این است که به زنجیره ای از شرکت های دانش بنیان در بحث ساخت و توسعه شکل دهیم.
وی به تشکیل جی سی های فناورانه مدل سوم اشاره کرد و گفت: این جی سی ظرفیت ایجاد صدها شرکت دانش بنیان را دارد و در حال بررسی هستیم که چه مجموعه ای می تواند در این زمینه عهده دار مسوولیت شود.
مدیرعامل شرکت ملی نفت به تقویت صندوق‌های سرمایه گذاری خطرپذیر اشاره کرد و افزود: در حال سپرده گذاری با سود صفر درصد در بانک ها برای حمایت از شرکت های دانش بنیان هستیم.
وی اضافه‌کرد: همچنین باید موضوع مالکیت معنوی را تقویت و ریسک فناوری ها را بیمه کنیم.
خجسته مهر با تاکید بر توسعه حداکثری نفت و گاز و استفاده از توان شرکت های ایرانی، گفت: اکنون شرکت های اکتشاف و تولید ارانی شکل گرفته اند و می توانیم به این شرکت ها اتکا داشته باشیم.
وی افزود: توسعه فاز دوم میدان آزادگان شمالی و طرح در حال اجرای آزادگان جنوبی را طی یک قرارداد با مجموعه ای از شرکت های اکتشاف و تولید به ارزش ۷.۵ میلیارد دلار به شکل کنسرسیوم در چند ماه آینده امضا خواهیم کرد.
معاون وزیر نفت تاکید کرد: این سرمایه‌گذاری بر اقتصاد نیز موثر است و این تصمیمی است که در وزارت نفت گرفته شده و از کارهای مقدماتی عبور کرده ایم و از حداکثر قابلیت‌های داخل کشور استفاده خواهیم کرد.
وی به همکاری با بانک مرکزی، بورس انرژی و سازمان برنامه و بودجه اشاره کرد و گفت: اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، مردمی سازی اقتصاد و مشارکت مردم در فروش نفت در دستور کار است.
خجسته مهر با تاکید بر اینکه این روش ظرفیت های جدید را برای شرکت ملی نفت برای شیوه های فروش دارد ، ادامه داد: شرکت ملی نفت ایران در صدد توسعه بازاراهای فروش نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی با نام گواهی سپرده کالایی نفت است.
وی تاکید کرد: باعث می شود عموم مردم با شکل نوین از پس انداز و سرمایه گذاری رو به رو باشند.
معاون وزیر نفت افزود: با وجود تلاش هایی که در گذشته انجام شده، اما این موضوع مهم در بازارهای ایران شکل نگرفته بود و راه های دستیابی به بازارهای ملی ایجاد می شود و مردم قادر می شوند بخشی از دارایی های خود را به صورت اوراق بهادار با پشتوانه نفت سرمایه گذاری کنند.
وی گفت: ایران به راحتی این اوراق را می تواند در بازار داخلی ایجاد کند و گشایشی برای فروش نفت و کنترل تورم و ایجاد رونق اقتصادی در سطح کلان باشد.