سفر در تعطیلات خردادممنوع
سفر در تعطیلات خردادممنوع

  معاون گردشگری کشور با بیان اینکه راهنمایان گردشگری فقط هفت درصد از حق بیمه خود را پرداخت می‌کنند گفت: جریمه ای برای امهال تسهیلات بانکی فعالان گردشگری وجود ندارد. پیرو اعمال محدودیت‌ها برای تردد در ایام تعطیلات خرداد ماه، ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی در صفحه مجازی خود نوشت: با توجه به […]

 

معاون گردشگری کشور با بیان اینکه راهنمایان گردشگری فقط هفت درصد از حق بیمه خود را پرداخت می‌کنند گفت: جریمه ای برای امهال تسهیلات بانکی فعالان گردشگری وجود ندارد. پیرو اعمال محدودیت‌ها برای تردد در ایام تعطیلات خرداد ماه، ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی در صفحه مجازی خود نوشت: با توجه به اینکه از دی ماه ۹۹ مراکز گردشگری با اصرار و پیگیری‌های وزارت میراث فرهنگی و گردشگری در گروه یک مشاغل قرار گرفته، بدون تردید این مراکز می‌توانند میزبان مسافرانی باشند که با وسایل حمل و نقل عمومی به شهرهای مختلف ایران فارغ از هر گونه دغدغه رنگ بندی سفر می‌کنند. مبنای تصمیم گیری در مورد فعالیت‌های گردشگری در شهرها و استان‌های مختلف، رنگ بندی کرونایی است که از سوی ستاد ملی کرونا اعلام می‌شود. در تردد به / از شهرهای قرمز و نارنجی از طریق وسایل نقلیه شخصی ممنوعیت داریم. وی نوشت: بیمه راهنمایان گردشگری از دغدغه‌های اساسی این بخش در سالیان گذشته بوده که خوشبختانه با تلاش‌های به عمل آمده، راهنمایان گردشگری مشمول بیمه کارفرمایان شده‌اند و از سه ماهه آخر سال گذشته وجه مصوب برای پرداخت بیست درصد حق بیمه کارفرمایی حدود دو هزار نفر از راهنمایان فعال کشور به حساب سازمان تأمین اجتماعی واریز شده است. فهرست واجدین شرایط با همکاری کانون سراسری انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری و جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی و بر مبنای یکسری شاخص‌های مورد توافق تهیه شده که ظرف هفته آتی در اختیار سازمان تأمین اجتماعی قرار می‌گیرد. تیموری بیان کرد: فقط هفت درصد از حق بیمه را خود راهنمایان پرداخت می‌کنند. با توجه به استمرار محدودیت‌های مربوط به کرونا در صنعت گردشگری بسته سوم حمایت‌های بانکی، بیمه‌ای و مالیاتی به فعالان گردشگری برای بازه‌های زمانی سه تا شش ماهه در کارگروه بررسی آثار اقتصادی کرونا تصویب شده که ان شاءالله با تصویب نهایی در اولین نشست ستاد ملی مدیریت کرونا در هفته آینده ابلاغ و اجرایی خواهد شد. بانک‌ها در طول یک ماه گذشته دستورالعمل مصوبی برای اعمال این امهال نداشتند و به همین خاطر از امهال تسهیلات بانکی فعالان گردشگری سرباز می‌زدند. ان شاءالله با ابلاغ این دستورالعمل در هفته آتی، مشکل مزبور برطرف خواهد شد. در ضمن هیچ جریمه و کارمزدی برای امهال تسهیلات بانکی فعالان گردشگری تعلق نخواهد گرفت.

ممنوعیت واردات گونه جدید به استان تهران 

درپی انتقال سه گورخر آفریقایی به ایران و تلف شدن گورخر نر و یکی از دو گورخر ماده که به گفته مدیر باغ‌وحش صفادشت هر دو ماده آبستن بودند، رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران گفت: براساس گزارش از بازدید اولیه گورخر ماده تلف شده مشخص شده که این حیوان باردار نبوده است. محمد کرمی اظهار کرد: براساس آخرین بازدید اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ملارد از باغ‌ وحش صفادشت، ماده گورخر آفریقایی باقی مانده در این مجموعه زنده است و وضعیت جسمی مناسبی دارد. وی در ‌پاسخ به این ‌پرسش ایسنا که آیا ماده گورخر آفریقایی باغ وحش صفادشت آبستن است؟ گفت: برای اینکه بتوان آبستن بودن یا نبودن گورخر را تایید کرد لازم است باغ‌ وحش صفادشت اسناد و مدارکی را که نشان‌دهنده آبستن بودن این حیوان است  رابه ما ارائه کند.  با این حال آن گونه که مدیر این باغ‌ وحش ‌- علیرضا شرفی- ‌پیشتر اعلام کرده بود، هر دو این ماده گورخر آبستن بودند اما ‌پس از تلف شدن یکی از این دو ماده گورخر و براساس گزارش اولیه بازدید لاشه که از سوی اداره دامپزشکی به ما رسید، آثاری از بارداری و حاملگی در گورخر ماده تلف شده نبود. رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران درباره علت مرگ دو گورخر آفریقایی نر و ماده این مجموعه اظهار کرد: اداره دامپزشکی هنوز گزارش کتبی درباره علت مرگ دو گورخر آفریقایی به ما ارسال نکرده است. با این حال هم اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ملارد به اداره دامپزشکی این شهرستان و هم اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران امروز (۸ خرداد ماه) به اداره دامپزشکی استان تهران نامه زده‌اند تا علت تلفات این دو گورخر آفریقایی را اعلام کنند. وی با اشاره به اینکه اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ملارد بابت آزار حیوانات، مرگ گورخرها و تلفات پیشین از باغ‌ وحش صفادشت شکایت کرده است، گفت: رای دادگاه در این زمینه هنوز صادر نشده و این شکایت در دست بررسی مراجع قضایی است. کرمی با بیان اینکه ممنوعیت واردات گونه‌های جدید به‌صورت کتبی به باغ‌ وحش صفادشت اعلام شده است، اظهار کرد: براساس نظر مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران فعلا مجوزی برای واردات گونه‌های جدید برای هیچ یک از مراکز نگهداری حیات وحش و باغ‌ وحش‌های استان تهران صادر نخواهد شد. به گزارش ایسنا، اوایل اردیبهشت ماه پس از گذشت یک هفته از ورود سه راس گورخر آفریقایی شامل یک نر و دو ماده به ایران، گورخر نر تلف و دو هفته ‌پس از آن گورخر ماده در باغ وحش صفادشت تلف شد. گرچه انتقال این سه راس گورخر و تلف شدن دو راس از آن‌ها با ابهامات و جنجال‌های فراوانی همراه بود اما باغ وحش صفادشت ‌پیش از مرگ یکی از دو گورخر ماده در صفحه رسمی خود در اینستاگرام از آبستن بودن هر دوی آن‌ها خبرداده بود.

جمجمه ای که یک شبه ارزشمند شد! 

یک مجسمه مرمرین جمجمه که مدت‌ها در یک قلعه‌ آلمانی به نمایش گذاشته شده بود به عنوان یکی از آثار «برنینی» شناسایی شد.

تحقیقات جدیدی نشان می‌دهد مجسمه‌ای که در اندازه واقعی یک جمجمه ساخته شده و قرن‌های متمادی در یک قلعه واقع در آلمان به نمایش گذاشته شده بود در حقیقت یکی از آثار «جان لورنزو برنینی» مجسمه‌ساز چیره‌دست ایتالیایی است. این مجسمه که با مهارت بالا برای ایجاد جلوه طبیعی از مرمر ساخته شده است، سال‌ها در قلعه‌ای واقع در «درسدن» به نمایش گذاشته شده بود. زمانی که «کریزا گرش» مدیر مجموعه‌ این قلعه این مجسمه را برای مرمت به کارشناسان تحویل داد، هویت سازنده این اثر مشخص شد.  این مجسمه مدت‌ها به نمایش گذاشته شده بود اما چندان مورد توجه قرار نگرفته بود، اما در کارگاه مرمت، این مجسمه موجب حیرت شد. «گرش» می‌گوید: «چند نفری اطراف میزی ایستاده بودیم و به این مجسمه نگاه می‌کردیم. مسلما سوال این بود که چه کسی آن را درست کرده است و از آن‌جایی که این اثر اصالت رومی دارد یک نفر به شوخی گفت شاید اثر برنینی باشد.» تحقیقات بیشتر نشان داد که این جمجمه واقعا توسط این مجسمه‌ساز چیره‌دست ایتالیایی به سفارش پاپ الکساندر هفتم در اواسط قرن هفدهم ساخته شده است. امروز این جمجمه برای نخستین‌بار به عنوان یکی از آثار «برنینی» در نمایشگاهی در «درسدن» به نمایش گذاشته شد. محققان همچنین دریافتند «پاپ الکساندر هفتم» فقط چند روز پس از منصوب شدن در این مقام، به «برنینی» سفارش ساخت این مجسمه جمجمه را داده بود. پس از درگذشت «الکساندر دوم» این مجسمه در مجموعه خانوادگی او باقی ماند تا این‌که در سال ۱۷۲۵ توسط «آگوست دوم» خریداری شد. در نمایشگاه کنونی «درسدن» تابلو نقاشی از  «الکساندر دوم» که دستش را بر روی این مجسمه قرار داده است، به نمایش گذاشته می‌شود.