سفیر آمریکا در عراق: به دنبال تنش با ایران نیستیم
سفیر آمریکا در عراق: به دنبال تنش با ایران نیستیم

دفتر مشاور امنیت ملی عراق اعلام کرد که واشنگتن تاکید کرده که هیچ تمایلی به تنش‌ با تهران ندارد. به گزارش الجزیره، دفتر مشاور امنیت ملی عراق اعلام کرد: سفیر آمریکا در بغداد به ما اعلام کرده است که واشنگتن تمایلی به تنش با ایران به ویژه در خاک عراق ندارد. پیشتر برخی دیگر از […]

دفتر مشاور امنیت ملی عراق اعلام کرد که واشنگتن تاکید کرده که هیچ تمایلی به تنش‌ با تهران ندارد.
به گزارش الجزیره، دفتر مشاور امنیت ملی عراق اعلام کرد: سفیر آمریکا در بغداد به ما اعلام کرده است که واشنگتن تمایلی به تنش با ایران به ویژه در خاک عراق ندارد.
پیشتر برخی دیگر از مقامات آمریکایی هم با بیان این موضوع، تاکید کرده بودند که کشورشان به دنبال تنش با ایران نیست.

پیگیری ضرب و شتم یک ایرانی توسط ماموران یک بازداشتگاه در سوئد
سفیر ایران در سوئد از پیگیری ضرب و شتم یک ایرانی توسط ماموران یک بازداشتگاه در این کشور خبر داد.
احمد معصومی‌فر در توییتی نوشت که روز(جمعه) اطلاع یافتم یکی از ‎ایرانیان در روز عید غدیر مورد ضرب و شتم شدید ماموران بازداشتگاه ‎سوئد قرار گرفته است. برای اطمینان از سلامتی وی درخواست ملاقات فوری کردم.
وی افزود: بی حرمتی و تعدی به حقوق اتباع کشورم را تحمل نخواهم کرد. موضوع را تا شناسایی و مجازات خاطیان پیگیری می کنم.

واعظی: تلاش برای مقابله با فناوری محکوم به شکست است
رئیس دفتر رئیس‌جمهور به بررسی طرح موسوم به صیانت از کاربران در فضای مجازی واکنش نشان داد.
محمود واعظی با بیان اینکه دسترسی به ارتباطات دیتا امروز جزء حقوق پایه شهروندی است، هر گونه تلاش برای تحدید این حق را محکوم به شکست خواند و گفت:‌ روشن است که مردم هنوز از آنچه طراحان این طرح درباره محتوای آن می‌گویند قانع نشده‌اند و هنوز هم متن موثقی از جزئیات طرح در اختیار افکار عمومی قرار نگرفته است.
واعظی صیانت از کاربران فضای مجازی و وضع قوانین در زمینه حفاظت از امنیت و اخلاق در این فضا را امری طبیعی و لازم در جوامع مختلف دانست اما خاطرنشان کرد: آنچه در این زمینه اهمیت دارد،‌ شفافیت کامل در مواجهه با مردم و اقناع کامل آنان در خصوص قانون است. مردم نامحرم نیستند که ما در خفا برای آنها قانون بنویسم و دیوار های کوتا وبلند بسازیم.
وزیر سابق ارتباطات کشور با بیان اینکه «فضای مجازی فقط چند شبکه اجتماعی بین المللی نیست که برای عدم انتشار برخی اخبار و محتوای نامناسب آن را ببندیم»، تاکید کرد:‌ اگرچه من هم معتقدم که محتوای غیراخلاقی فضای مجازی باید مدیریت شود، اما امروز جامعه ایران دانش بنیان شده و از فضای مجازی برای کسب علم و آموزش، مهارت یابی، کسب وکار، اشتغال و انواع فعالیت‌های دیگر استفاده می‌کند. بر همین اساس هر گونه ایجاد محدودیت در این فضا پیامدهای قابل توجهی در حوزه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خواهد داشت و موجب تعطیل شدن کسب‌وکارهای فراوان خواهد شد و طراحان طرح صیانت باید به آن توجه کنند.
واعظی در پایان تلاش برای مقابله با فناوری از طریق مسدود کردن را طبق تجربه‌های قبلی محکوم به شکست دانست و اذعان داشت: همه باید بدانیم که اگر نیت‌مان صرفا ایجاد محدودیت یا مانع گذاشتن در مقابل توسعه زیرساخت‌های ارتباطاتی و فضای مجازی باشد، موفق نخواهیم شد. اما اگر نیت حقیقتا آنطور که عنوان می‌شود، صیانت از کاربران است،‌ باید مفاد طرح با شفافیت با مردم درمیان گذشته شده و آنها در خصوص محتوای آن اقناع شوند.

سرلشکر سلامی نخستین دُز واکسن ایرانی را
دریافت کرد
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به همراه جمعی از فرماندهان سپاه از مرکز واکسیناسیون مردمی نیروی زمینی سپاه در ورزشگاه تختی تهران بازدید و نخستین دُز واکسن ایرانی را دریافت کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سردار حسین سلامی در این بازدید از فعال بودن تمامی بخش های تخصصی و درمانی سپاه تا واکسیناسیون کامل هموطنان، در کنار کادر بهداشت و درمان کشور خبر داد و گفت: مردم ولی نعمت ما هستند و هدف همه ما این است که هر آنچه در جسم و جان داریم تقدیم آنان نماییم.
سرلشکر سلامی با اشاره به حضور فعال بخش های بهداشت و درمان سپاه از جمله نیروی زمینی، در کنار سایر نیروهای بهداشت و درمان کشور اظهار کرد: تمامی ظرفیت های سپاه در مراکز مختلف سراسر کشور از جمله مرکز تجمیعی استادیوم تختی برای کمک به واکسیناسیون مردم عزیزمان در تلاش هستند.
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: تا انتهای کامل واکسیناسیون، تلاشگران عرصه بهداشت و درمان سپاه حضور دارند و کار را ادامه خواهند داد تا به فضل الهی بتوانیم این بیماری را با کمک و مشارکت مردم از کشورمان بیرون کنیم و شرایط زندگی برای همه عادی شود.
در این بازدید فرمانده کل سپاه از مرکز واکسیناسیون مردمی نیروی زمینی سپاه در ورزشگاه تختی، دریادار پاسدار علی فدوی جانشین فرمانده کل سپاه و جمعی از فرماندهان ارشد سپاه نیز حضور داشتند.

رییس سازمان انرژی اتمی
به کمیسیون اصل ۹۰ می‌رود
رییس کمیسیون اصل نود مجلس از حضور رییس سازمان انرژی اتمی در جلسه این کمیسیون جهت ارائه گزارش درباره روند اجرا قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها خبر داد.
به گزارش خانه ملت، «حسن شجاعی علی آبادی» رییس کمیسیون اصل نود مجلس یازدهم با اعلام این خبر، گفت: برخی گزارش‌ها مبنی بر تخطی سازمان انرژی اتمی از اجرای کامل برخی از مواد قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها به کمیسیون واصل شده که در جلسه روز دوشنبه با حضور علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی بررسی می‌شود.

برق‌رسانی ایران به بلوچستان پاکستان
مقام‌های پاکستان از آغاز مجدد برق‌رسانی ایران به پاکستان خبر دادند. به گزارش ایلنا به نقل از پاکستان تودی، ایران در پاسخ به درخواست پاکستان، برق رسانی به بخش مکران استان بلوچستان را از سر گرفته است.
حماد ازهر، وزیر انرژی دولت فدرال پاکستان در توئیتر خود در این باره گفت: “من از سفیر ایران در پاکستان سپاسگزارم که به سرعت درخواست من را پذیرفت و جریان برق به بخش مکران را عادی کرد. در همین حال، ما همچنین به دنبال اتصال این مناطق به شبکه ملی هستیم. ”

تاکید ارمنستان بر اهمیت صلح قره‌باغ
ارمنستان بر اهمیت صلح قره‌باغ تاکید کرد.به گزارش ارمن پرس، نیکول پیشینیان نخست وزیر ارمنستان گفت: توافق صلح قره‌باغ بر حذف محاصره ریلی و جاده‌ای در منطقه قفقاز تاکید دارد.
همه مسیرهای ریلی و جاده‌ای منطقه قفقاز باید باز شوند، یعنی اینکه ارمنستان از طریق آذربایجان با روسیه، ایران و آسیای مرکزی و جمهوری آذربایجان از طریق ارمنستان با ایران، گرجستان و نخجوان در ارتباط باشد.