فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر در مراسم اختتامیه جشنواره و پویش مدافعان و سفیران سلامت که در مجموعه فرهنگی ورزشی انقلاب برگزار شد، گفت: کرونا باعث شد تعامل بین وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت و اینکه هر دانش آموز یک سفیر سلامت در حوزه کرونا شکل بگیرد. باید هم قسم شویم […]

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر در مراسم اختتامیه جشنواره و پویش مدافعان و سفیران سلامت که در مجموعه فرهنگی ورزشی انقلاب برگزار شد، گفت: کرونا باعث شد تعامل بین وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت و اینکه هر دانش آموز یک سفیر سلامت در حوزه کرونا شکل بگیرد. باید هم قسم شویم که این شعار محقق شود. علیرضا زالی ادامه داد: به دلیل ظرفیت جسارت آمیزی که دانش آموزان دارند و نگاه بلندپروازانه و قدرت اجتماعی و نفوذ افزایش یافته دانش آموزان ‬در بستر خانواده هاست که می گوییم اهمیت دارد این طرح. زالی بیان کرد: این سفیران به صورت مستقیم و غیرمستقیم باعث ارتقای سلامت جمعی مردم ایران می توانند باشند. در کشورهایی که سواد سلامت جامعه از استاندارد جهانی بالاتر بود شاهد بودیم آسیب های جسمی و روانی کمتری از کرونا دیدند. وی بیان کرد: ایران برای رسیدن به استانداردهای جهانی آموزش فاصله بسیاری دارد، کرونا این چهره جدید پنهان را هم نمایان کرد. فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: نیاز به بازنگری اساسی اقتصادی و ساختاری در آموزش و پرورش وجود دارد که دولت جدید باید نسبت به مشکلات آموزش و پرورش و رفع مشکلات اعتباری اندیشه کند. زالی گفت: کرونا یک بحث جهانی است و بسیاری از رخدادهای مترتب از کرونا فقط مربوط به کشور ما نیست. براساس اعلام بانک جهانی، بیش از ۱۰ تریلیون دلار آسیب اقتصادی متوجه مدارس و مراکز آموزشی در دنیا بوده است. در جهان بیش از ۲۵ میلیون دانش آموز دیگر به مدرسه باز نخواهند گشت.
زالی بیان کرد: کرونا شرایطی را فراهم کرد که مطالبات فروخفته ما در آموزش و پرورش شناسایی شود و به گوش کاندیداهای ریاست‌جمهوری برسد. کرونا بیش از هر زمان دیگری به آسیب‌های ساختاری و بنیادی در ایران را نمایان و آشکار کرد.
زالی ادامه داد: کمبود معلم یعنی وجود کلاس‌های متراکم‌تر و حدود ۶۰ درصد کلاس‌های درس لاجرم باید بیش از ۲۶ نفر دانش آموزان را در خود جای دهد. در سال آینده با بحران معلم روبرو خواهیم شد در صورتی که با وجود کرونا باید پروتکل‌ها رعایت شود از فضاهای گسترده داشته باشیم. وی افزود: کرونا نشان داد که رابطه والدین با مدارس نقص دارد و سهم بی‌سوادی مادران و پدران ۳ تا ۴ درصد است و این میزان در مناطق محروم خیلی نگران کننده‌تر است. حال با موضوع دیجیتال این موضوع خیلی نگران کننده‌تر هم می‌شود. همین موضوع بازماندگی از تحصیل شاخصی بود که در دوره کرونا به شدت خودش را نشان داد.
زالی گفت: ما یک طرح پایلوت عملیاتی در منطقه بازار تهران برای غربالگری انجام دادیم چیزی که برای ما جلب توجه کرد این بود که تعداد کودکان کار در آنجا بسیار زیاد بود و آنها بدون ماسک در آنجا مستقر بودند. پیش از کرونا ما چنین صحنه‌ای را در بازار نمی‌دیدیم و حالا که کرونا شده این تعداد کودکان کار در بازار افزایش داشته است. اکنون محصلان ما به کودکان کار تبدیل می‌شوند که این به تنهایی یک خطر است. فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: سفره خانواده‌ها با وجود کرونا، تورم و مشکلات اقتصادی کوچک‌تر شده، بنابراین بار آن هم بر دانش آموزان و کودکان اضافه شده است. از مسوولان دولت آینده می‌خواهیم که نسبت به آموزش و پرورش و غفلت‌هایی که در سال‌های متمادی در کشور انجام شده توجه کرد.