سود نجومی آزمایشگاه ها از انجام تست PCR
سود نجومی آزمایشگاه ها از انجام تست PCR

چند ماهی است که استفاده از تست های سریع خانگی کرونا توسط مردم در کشورهای پیشرفته جهان رواج پیدا کرده است و از اسفند سال گذشته نیز چند شرکت دانش بنیان خصوصی، تولید آزمایشگاهی این تست ها در کشورمان را آغاز کرده اند. در این میان حدود سه ماه است که این شرکت ها مجوز […]

چند ماهی است که استفاده از تست های سریع خانگی کرونا توسط مردم در کشورهای پیشرفته جهان رواج پیدا کرده است و از اسفند سال گذشته نیز چند شرکت دانش بنیان خصوصی، تولید آزمایشگاهی این تست ها در کشورمان را آغاز کرده اند. در این میان حدود سه ماه است که این شرکت ها مجوز ساخت تست های سریع کرونا را دریافت کرده اند و آن طور که برخی تولیدکنندگان این تست ها می گویند، ظرفیت تولید رپیدتست ها در ایران به روزانه ۷۰۰ هزار کیت رسیده است. این در حالی است که براساس آمار وزارت بهداشت، هر روز تنها ۸۰ هزار آزمایش PCR در کشور انجام می شود.

اما با وجود این آمار، معاونت بهداشت وزارت بهداشت حدود سه ماه است که صدور مجوز توزیع عمومی رپیدتست ها را معطل نگه داشته و به همین دلیل هنوز پای تست های سریع ایرانی به داروخانه های کشور باز نشده است. این در حالی است که اگر عموم مردم به تست های سریع کرونا دسترسی داشته باشند، بدون شک هم افراد بیشتری می توانند ابتلای خود به کرونا را تشخیص دهند و جلوی مبتلا کردن دیگران را بگیرند و هم کسانی که هر از گاهی از خود تست می گیرند، با دغدغه خاطر کمتری خواهند توانست که به امورات روزمره زندگی خود بپردازند. همچنین اگر تست های سریع کرونا در دسترس عموم مردم باشد، قطعا بسیاری از کسب و کارها نیز با خیال راحت تری خواهند توانست فعالیت هایشان را انجام دهند و همایش ها و فعالیت های عمومی نیز با دغدغه خاطر کمتری برگزار خواهد شد.
  تست سریع کرونا تولید ایران ۹۸ درصد کارآیی دارد
تعلل معاونت بهداشت وزارت بهداشت در صدور مجوز تست های سریع کرونا در حالی رخ می دهد که هم اکنون ۱۲۲ کشور در جهان برای غربالگری و مبارزه با کرونا از رپیدتست ها استفاده می کنند و حتی این تست ها در فروشگاه های زنجیره ای و داروخانه های این کشورها نیز در دسترس عموم مردم قرار دارد و شهروندان می توانند به‌راحتی استفاده از آنها در منزل از خود آزمایش کرونا بگیرند. تست های سریع تولیدشده در ایران نیز از نظر کیفی در سطحی قرار دارند که برچسب اصالت وزارت بهداشت را دریافت کرده‌اند و در مجوز صادرشده در ماه فروردین از سوی سازمان غذا و دارو حتی ضریب دقت برخی از تست های سریع کرونا بین ۹۷٫۹ تا ۹۸ درصد ذکر شده است.
همچنین استفاده از تست های تشخیص سریع کرونا در حمل و نقل عمومی مسافربری برون شهری از هواپیما گرفته تا قطار و اتوبوس می تواند منجر به کاهش شدید احتمال ابتلا به کرونا بر اثر مسافرت های برون شهری شود. علاوه بر این، طبیعتا اگر در ایران هم که تست های سریع کرونا به صورت انبوه تولید می شود، در دسترس عموم مردم باشد و همه شهروندان بتوانند در صورت نیاز در منزل از خودشان تست کرونا بگیرند، سرعت شیوع کرونا در کشورمان بسیار کاهش خواهد یافت.
در این میان اما با وجود تولید این تست ها در کشورمان و در حالی که تولیدکنندگان تست های تولید داخل هنوز در بلاتکلیفی دریافت مجوز توزیع عمومی هستند، هنوز هم برخی نهادها براساس مجوزی که از معاونت ارزی وزارت بهداشت دریافت کرده اند، تست های سریع کرونا را وارد می کنند و آن را به آزمایشگاه ها می فروشند. البته به گفته برخی تولیدکنندگان ایرانی رپیدتست ها، بخش زیادی از تست های واردشده به کشور از کیفیت مناسبی برخوردار نیست و درصد خطای آن بعضا بیش از ۲۰ درصد هم هست و همین مساله منجر به ایجاد ذهنیتی منفی در افکار عمومی درباره کارآیی تست های سریع کرونا شده است.
  سود نجومی آزمایشگاه ها از انجام تست PCR
نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشت، این است که هم اکنون برخی آزمایشگاه های کشور علاوه بر تست PCR، از تست های سریع کرونا نیز برای گرفتن آزمایش کرونا از مراجعان خود استفاده می کنند، اما با وجود این که تولیدکنندگان این تست ها می گویند می توانند رپیدتست ها را با قیمت ۵۰ هزار تومان به دست مصرف کننده برسانند و در حالی که برخی تولیدکنندگان تست های ایرانی کرونا می گویند که هزینه تمام شده انجام یک تست PCR برای آزمایشگاه ها فقط ۳۸ هزار تومان است، اما قیمت آزاد تست PCR کرونا در آزمایشگاه ها حدود ۳۰۰ هزار تومان است.
البته قیمت انجام تست کرونا با استفاده از دفترچه بیمه نیز بسته به نوع بیمه بین ۶۰ تا ۹۰ هزار تومان است، اما بیمه هایی که تست کرونا را تحت پوشش قرار می دهند، طبیعتا بخشی از هزینه را به آزمایشگاه ها می پردازند. نکته مهم دیگر نیز این است که بیمه تامین اجتماعی به عنوان پرمخاطب‌ترین بیمه کشور، تست سریع کرونا را تحت پوشش قرار نداده است.
اگر این اعداد را مبنا قرار بگیریم و به آمارهای روزانه وزارت بهداشت درباره تعداد تست PCR انجام شده در کشور توجه کنیم، خواهیم دید که روزانه ۸۰ هزار تست PCR در کشورمان انجام می شود که آزمایشگاه ها و بیمارستان ها روی هرکدام از آنها ۲۶۲ هزار تومان سود می کنند و به این ترتیب می توان برآورد کرد که سود روزانه آزمایشگاه های کشور از انجام تست PCR حدود ۲۱ میلیارد تومان است و این آزمایشگاه ها و بیمارستان ها ماهانه ۶۳۰ میلیارد تومان صرفا از انجام تست PCR سود می کنند.
حال اگر شرایطی فراهم شود که به جای این که مردم برای انجام آزمایش کرونا به آزمایشگاه ها مراجعه کنند، خودشان بتوانند در منزل تست کرونا بگیرند، طبیعتا بخش زیادی از درآمد آزمایشگاه ها و بیمارستان ها کاهش خواهد یافت. این مساله نیز می تواند علت مخالفت برخی مقامات وزارت بهداشت با صدور مجوز توزیع عمومی برای تست های سریع کرونا را توجیه کند. البته ناگفته نماند که تا همین چند ماه پیش مسئولان وزارت بهداشت می گفتند به علت آن که سطح تولید تست های سریع کرونا در ایران به اندازه کافی نیست، این تست ها در سطح عمومی در کشورمان توزیع نمی شود و حالا تولیدکنندگان تست های سریع کرونا می گویند ظرفیت تولید این تست ها در کشور به روزانه حدود ۷۰۰ هزار کیت رسیده است.
سوال مهم اما این است که وقتی روزانه حدود ۷۰۰ هزار کیت تشخیص سریع کرونا در ایران تولید می شود و هیچ کدام از این تست ها در داروخانه ها عرضه نمی شود، این تست ها عملا به کجا می رود؟ سوالی که تولیدکنندگان تست های سریع ایرانی در پاسخ به آن می گویند که این تست ها هم اکنون در قالب کیت تست های بارداری به کشورهای مختلف از جمله هند صادر می شود. نکته مهم دیگر نیز این است که برخی تولیدکنندگان تست های سریع ایرانی می گویند که وزارت بهداشت عملا از این اتفاق خبر دارد و به نوعی چشم خود را با صادرات این تست ها در قالب تست بارداری به هند می پوشانند. این تولیدکنندگان اما تاکید دارند که با وجود این که صادرات رپیدتست ها به هند عملا موجب درآمدزایی کافی برای این شرکت ها می شود، اما هدف اصلی آنها از تولید این تست ها صادرات نبوده است و آنها می خواهند هرچه زودتر این کالا در داخل کشور استفاده شود.
علت اصلی تاخیر در صدور مجوز، بروکراسی طولانی وزارت بهداشت است
قاسمی دبیر کمیته ستاد ملی کرونا  نیز تایید کرد که صدور مجوز توزیع تست های سریع تولیدشده در داخل کشور با تاخیر مواجه شده است. او درباره آخرین وضعیت صدور مجوز توزیع عمومی رپیدتست های داخلی در ایران توضیح داد: با توجه به این که مواد اولیه کیت های تشخیص سریع از خارج از کشور وارد می شود، اکنون بخشی از مرحله صدور مجوز توزیع عمومی در اختیار معاونت ارزی وزارت بهداشت قرار دارد و این معاونت نیز باید با برگزاری یک مناقصه به شرکت هایی که می خواهند مجوز واردات مواد اولیه یا کیت های تشخیصی سریع کرونا را بدهند.
براساس این صحبت های قاسمی و با توجه به این که تولیدکنندگان تست های سریع ایرانی تاکید دارند که سازمان غذا و دارو کارآیی حدود ۹۸ درصدی این تست ها را تایید کرده است، نوک پیکان مطالبه برای توزیع هرچه سریع تر رپیدتست های ایرانی به سمت معاونت بهداشت وزارت بهداشت قرار دارد که با وجود گذشته سه ماه از صدور مجوز ساخت این تست ها، هنوز مجوز توزیع آنها را صادر نکرده است.
وی در ادامه اما علت اصلی تاخیر در صدور مجوز برای تست های سریع ایرانی را طولانی بودن بروکراسی اداری معاونت بهداشت دانست و تاکید کرد: وقتی دسترسی عمومی مردم به این تست های سریع می تواند از سرعت شیوع کرونا در کشور بکاهد، وزارت بهداشت باید بروکراسی اداری سریع تری را در پیش گیرد و به نظر می رسد اشکال اصلی در این زمینه به همین بروکراسی های اداری وزارت بهداشت بازمی‌گردد که متاسفانه در شرایط اورژانسی شیوع کرونا در کشورمان اصلاح نشده است.