سکوت ابهام‌آمیز محیط زیست درباره قاچاق  حیات وحش
سکوت ابهام‌آمیز محیط زیست درباره قاچاق  حیات وحش

  رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس، از عملکرد دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست نسبت به تجارت و قاچاق حیوانات انتقاد کرد و گفت: وضعیت مجوزهای صادر شده شفاف نیست. سمیه رفیعی در خصوص وضعیت تجارت حیات وحش در کشور و مدیریت آن از سوی سازمان محیط زیست گفت: اگر از بعد کلان تجارت حیات […]

 

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس، از عملکرد دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست نسبت به تجارت و قاچاق حیوانات انتقاد کرد و گفت: وضعیت مجوزهای صادر شده شفاف نیست.
سمیه رفیعی در خصوص وضعیت تجارت حیات وحش در کشور و مدیریت آن از سوی سازمان محیط زیست گفت: اگر از بعد کلان تجارت حیات وحش و احداث باغ وحش‌ها نگاه کنیم باید این سوال پرسیده شود که چرا باید باغ وحش احداث شود، قطعاً تفکر سرمایه داری پشت سر آن قرار دارد.
وی تجارت حیات وحش از سوی باغ وحش داران داخلی را ناشی از همکاری‌های نامیمون در داخل بدنه سازمان محیط زیست دانست و تاکید کرد: پیش از انجام چنین مبادلاتی، باید باغ وحش دار از سازمان محیط زیست و از سوی سایتیس (کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه‌های جانوری و گیاهی در معرض خطر) مجوز بگیرد.
رفیعی با بیان اینکه من به انتقال حیات وحش به منظور نمایش در باغ وحش‌ها و کلان مساله وجود باغ وحش‌ها انتقادات شدیدی دارم گفت: مسئله اینجاست که وقتی این خبرها می‌رسد نشان می‌دهد که تصمیم گیریها در این بخش را دفتر تخصصی حیات وحش و یک فرد مشخص مساله دارد، این افراد در حال دوپهلو حرف زدن و انتقال اطلاعات مبهم هستند. وی با اشاره به اینکه تصمیم گیرنده اصلی در این ماجرا تا به حال اظهار قطعی درباره قاچاق حیات وحش در ایران نکرده است. به مساله قاچاق خفاش‌های ایرانی پرداخت و اظهار داشت: قبل از بیماری کرونا در ایران تعداد زیادی از خفاش‌های ایران قاچاق شده‌اند اما هیچ موضعی از سازمان محیط زیست ندیده‌ایم. رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس ابراز داشت: شاهین‌های ایران در روز روشن طوری قاچاق می‌شود که بنابر اظهارنظر تمام کارشناسان در جمعیت شاهین دچار مشکل خواهیم شد. وی افزود: در این شرایط، مدیر مستقیم این مساله که در رسانه‌ها درباره گونه‌های شهری صحبت می‌کند اما در مورد قاچاق گونه‌های ارزشمند و بومی هیچ اظهار نظری نمی‌کند.
رفیعی با اشاره به اینکه گونه‌های حیات وحش ما هم از بعد قاچاق و هم در بعد حفاظت داخلی دچار مشکلاتی هستند افزود: رسانه‌ها در مورد نقل و انتقالات و تکثیر در اسارت چون بخش خصوصی حساس نیستند در حالی که اتفاقات خوبی در این زمینه نمی‌افتد. زنده گیری یوز، انتقال گورخرها و تلفاتی که به وجود می‌آید، از آنجایی که این گونه‌ها در معرض انقراض هستند دیگر جایگزین نمی‌شوند و ارزش اکولوژیکی بیشتری نسبت به گونه‌ها باغ وحشی دارند باید حساس‌تر برخورد شود. رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس، با تاکید بر اینکه رسانه‌ها به مساله قاچاق حیات وحش می‌پردازند، ابراز داشت: این در حالی است که فستیوال‌های گسترده‌ای از این حیوانات تجارت شده در کشورهای عربی برگزار می‌شود.
وی از همه رسانه‌ها دعوت کرد که به گونه‌های داخلی حیات وحش که ارزش اکولوژیکی بالاتری دارند حساسیت بیشتری داشته باشند.

هدررفت قابل توجه آب در سیستم انتقال آب کشاورزی و درون‌شهری
کاهش بارندگی و افزایش دما شرایط کم‌آبی را در بیشتر استان‌های کشور طی بهار و تابستان امسال رقم خواهد زد. یک کارشناس آب ضمن اشاره به لزوم همکاری و همراهی دستگاه‌ها، مسئولان و مردم برای عبور از این شرایط، بر ضرورت مدیریت آب تاکید کرد و گفت: متاسفانه جای مدیریت آب در کشور خالی است.
حسین رفیع ضمن اشاره به ضرورت مدیریت منابع آب در کشور اظهار کرد: مدیریت حوزه آب امری حیاتی است چراکه مدیریت آب کمک می‌کند تا در لحظات بحرانی مانند وقوع سیل یا خشکسالی بتوان ضمن مدیریت شرایط بحران به بهترین شکل از منابع آب بهره‌مند شد این در حالیست که جای مدیریت آب در کشور خالی است.
وی درباره راهکارهای مقابله با خشکسالی از جمله صرفه‌جویی در مصرف آب اظهار کرد: این راهکارها در استان‌های مختلف، متفاوت است چراکه در استانی مانند تهران میزان مصرف آب شهری در آن بالا است اما در برخی استان‌های دیگر بخش عمده آب در بخش کشاورزی یا صنعت مصرف می‌شود و لازم است در این بخش‌ها آب صرفه‌جویی شود بنابراین نمی‌توان برای تمام مناطق کشور یک نسخه واحد برای مقابله با خشکسالی ‌پیچید. این کارشناس آب با اشاره به اینکه براساس آمار وزارت نیرو ۶ تا ۷ درصد کل آب‌های استحصالی در شهرها، ۹۰ درصد در بخش کشاورزی و ۴ درصد در بخش صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفت: بخش عمده آبی که ادعا می‌شود در بخش کشاورزی مورد مصرف قرار می‌گیرد به‌علت اشکالات متعدد در سیستم‌های انتقال آب ‌پیش از اینکه به کشاورزان برسد در مکانی دیگر هدر می‌رود. از سوی دیگر در این آمار اشاره‌ای به میزان حق‌آبه‌های محیط زیستی از آب‌های استحصالی نشده و این یک چالش بزرگ است چراکه مقدار قابل توجهی از آب‌هایی که استحصال و برداشت می‌شود به طبیعت باز نمی‌گردد.
وی ادامه داد: اکنون گفته می‌شود خشک شدن تالاب بختگان باعث نابودی بیش از ۲۰۰۰ جوجه فلامینگو در این منطقه خواهد شد این در حالیست که آزاد کردن و بستن آب زاینده رود نیز باعث مرگ میلیون‌ها ماهی می‌شود و همین اتفاق در بسیاری از تالاب‌ها و رودهای کشور برای سایر آبزیان می‌افتد.
این کارشناس آب یکی دیگر از مهمترین عوامل در هدررفت آب در شهرها را قدیمی و فرسوده بودن سیستم‌های انتقال آب درون شهری دانست و گفت: بیش از ۳۰ درصد آب درون‌شهری شهرهایی مانند تهران، تبریز، شیراز و مشهد از طریق سیستم‌های فرسوده و قدیمی انتقال آب درون شهری هدر می‌رود علاوه‌برآن باعث سست شدن خاک و فرونشست زمین می‌شود و هیچ برنامه مدیریتی برای حل این میزان هدررفت آب دیده نشده است. به‌نظر می‌رسد اگر وزارت نیرو و شرکت آب و فاضلاب به‌جای احداث بی‌ضابطه سد در کشور، تغییر و تعمیر سیستم‌های انتقال آب درون شهری و کشاورزی را در دستور کار خود قرار دهند در جلوگیری از هدررفت آب و حفظ منابع آب کشور تاثیر قابل توجهی خواهد داشت.
۲۷۰ اصله درخت در قم جابجا شد
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم گفت: ۲۷۰ اصله درخت معارض با یکی از تقاطع های غیرهمسطح به شیوه اصولی جابه‌جا شده و از خطر نابودی نجات پیدا کردند.
پیام جوادیان با اشاره به وضعیت درختان معارض اجرای طرح تقاطع میدان نماز، اظهار داشت: این تقاطع به‌صورت سه سطحه در حال اجرا است و نزدیک به ۳۰۰ اصله درخت معارض داشت که تاکنون ۲۷۰ اصله درخت به‌صورت روت‌بال جابجا شده‌است.
مدیرعامل پارک‌های قم با بیان اینکه در حدود یک ماهی که این درختان جابه‌جا شده‌اند ۹۵ درصد آن‌ها سبز و درحال رشد هستند، افزود: به‌طورکلی جابجایی با موفقیت انجام شده و با توجه به پیشرفت طرح مابقی درختان نیز به‌صورت اصولی جابه‌جا خواهند شد.
جوادیان با بیان اینکه طی سال‌های اخیر در اجرای طرح‌های عمرانی به حفظ درختان توجه ویژه صورت گرفته است تصریح کرد: در همین راستا چندسالی است که به‌جای قطع درختان معارض طرح با توجه به اهمیت گونه‌های سبز سطح شهر از روش جابه‌جایی اصولی استفاده می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: پس از جابه‌جایی درختان به روش‌های اصولی، مدتی در قرنطینه نگهداری خواهند شد و سپس با طی دوران پاسخ‌دهی مثبت به اجرای روش، استفاده مجدد و کاشت آن‌ها صورت خواهد گرفت.
سرانه فضای سبز شهر قم ۲۰ متر مربع می‌باشد.